Skocz do zawartości
PT-91

G.Skill Trident Z Neo DDR4-3800MHz CL14-16-16-36 1.50V 16GB (2x8GB)

Rekomendowane odpowiedzi

Można je teraz kupić za ~ 1000 zł z wieczystą gwarancją, więc wydają się interesujące.

Pytanie do redaktorów lub posiadaczy w kontekście PurePC Platforma testowa przeszła lekki lifting... , jakie wartości których parametrów udało się z powodzeniem nastawić? Dodatkowe, czy można gdzieś o tych parametrach poczytać ze szczegółami? Co znalazłem to materiały zewnętrzne GamersNexus What Are Memory Timings? CAS Latency, tRCD, tRP, & tRAS (Pt 1) gdzie w komentarzach są jeszcze podstawy Techquickie How Do Memory Timings Work? , ale nie wyczerpują tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 1000zł to za 2x8GB? I to ma być interesujące?

Rozumiem, że się dopłaca za opóźnienia, ale bez przesady - na zwykłych Ballistixach 3000CL15 robię 3800 16-18-16-16-36-52-..., więc ciut gorzej, ale za 1/3 ceny ?

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CL 14 a 16 to chyba nie takie "ciut gorzej" (CAS latency to zdaje się najważniejszy parametr po częstotliwości taktowania). Też pytanie ile Ci to zajęło? Osobiście nie chcę nad tym siedzieć nie wiadomo ile. Zakładam też, że redaktor wie co robi umieszczając właśnie takie w platformie testowej.

Co do modułów o jeszcze wyższych częstotliwościach, to na AMD Ryzen 3000 raczej wymagają zgodzenia się na tryb asynchroniczny i zwiększone opóźnienie w dostępie do pamięci , prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz to połączyć z procesorem RYZEN, to 3600 Mhz nawet z cl 16 będzie bardzo szybkie. Mniejsze cl lub wyższa częstotliwość daje niewielki przypływ wydajności względem dopłaty do takich pamięci i zwyczajnie się to nie opłaca. Na Ryzenach więcej daje częstotliwość, niż niższe cl. Lepiej zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inny komponent. Są w necie testy porównawcze różnie taktowanych pamięci i różnicy w wydajności. 3733 Mhz to górny pułap, dalej różnice są znikome.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@PT-91 Dopłacanie do niższego CL nie ma dużego sensu, to jak z łączeniem dwóch kart graficznych, niektóre gry w ogóle nie odczują różnicy i będzie tyle klatek co na CL16. Ja za 1120 zł mam 32GB RAM 4000MHz CL18. Dwa razy więcej pamięci, a w grach pewnie różnica w stosunku do twoich będzie niezauważalna.

 

O wiele bardziej wolałbym dopłacić do 32GB CL16 na twoim miejscu niż płacić tyle kasy za 16GB CL14.

Edytowane przez Firedash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za ~ 1250 PLN można teraz kupić HyperX Fury Black 64GB [2x32GB 3200MHz DDR4 CL16 XMP 1.35V DIMM] z wieczystą gwarancją, które też się pewnie "fajnie kręcą" ? Jeśli redaktor tutaj zagląda i może uchylić rąbka tajemnicy w temacie pamięci z platformy testowej, to poproszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.09.2020 o 14:33, PT-91 napisał:

Można je teraz kupić za ~ 1000 zł z wieczystą gwarancją, więc wydają się interesujące.

Pytanie do redaktorów lub posiadaczy w kontekście PurePC Platforma testowa przeszła lekki lifting... , jakie wartości których parametrów udało się z powodzeniem nastawić? Dodatkowe, czy można gdzieś o tych parametrach poczytać ze szczegółami? Co znalazłem to materiały zewnętrzne GamersNexus What Are Memory Timings? CAS Latency, tRCD, tRP, & tRAS (Pt 1) gdzie w komentarzach są jeszcze podstawy Techquickie How Do Memory Timings Work? , ale nie wyczerpują tematu.

Cześć.

Posiadam te pamięci, ale w wersji 32GB (4x8GB). Razem z Ryzenem 3900X działają na profilu XMP (DOCP) 3800mhz z Infinity Fabric 1:1, więc można powiedzieć że trochę mi się przyfarciło co do kontrolera pamięci. 

Wygląda to tak: 32GB (4x8GB) 3800mhz CL 14 - 13 - 13 -13 - 24 - 36 1.52V. Profil XMP ma ustawione 1.5V dla tych pamięci, aczkolwiek w zależności od płyty głównej jest jeszcze Vdrop i u mnie na Crosshair VIII Hero WiFi 1.5V nie jest rejestrowane jako pełne 1.5V, tylko odrobinkę mniej. Poniżej 1.52V jest loteria bootowania - raz się załączy z XMP, raz nie. Z 1.52V jest stabilnie, działa jak należy. Zmieniałem również wartość ProcODT na 36.9ohm

Pracowałem trochę czasu nad osiągnięciem optymalnych timingów (trochę ludzi z internetu mi w tym pomogło) i myślę, że mam ustawione te pamięci możliwie optymalnie. No może tRFC dałem małe - 250, bo przy 230 się błędy wywalają. Aczkolwiek przy tRFC 250 ich nie zauważyłem.

Nie miałem okazji poza codziennym użytkowaniem sprawdzać tego memtestem ani Kahru, ale sprawdzę. Raczej będzie ok.

Jeśli chcesz znać wszystkie timingi i osiągi, to luknij na te 2screeny które załączam z ZenTimings i AIDA 64.

EDIT: Te pamięci wstaną nawet na CL13, ale nie wiem jak z ogólną stabilnością systemu i memtestem - nie sprawdzałem tej opcji jeszcze.

 

ZenTimings_Screenshot.png

cachemem.png

Edytowane przez Pandemiya
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już teraz dziękuje za te wskazówki (z pewnością trochę Ci to zajęło).

Tak się składa, że mam już parę ale nie bawiłem się tzn. DOCP i już. Po lekturze przytoczonych źródeł ustawiłem tylko FCLK 1866 MHz (z profilu wchodziło 1800 a na 1900 komputer się nie uruchamiał), częstotliwość pamięci na 3733 MHz, tRAS 34, Command Rate 1T i tyle. Tak chodził tzn. 14-16-16-16-34-Auto na profilowym 1.5V do wczoraj. Wieczorem po Twoich wskazówkach ustawiłem na razie 14-14-14-14-30-Auto @ 1.5V i błędów w MemTest86 nie stwierdziłem, komputer pracuje.

Jeszcze raz dziękuje.

Co jeszcze znalazłem w temacie teorii to Corsair Ryzen 3000 Series Memory Overclocking Guide ale to też raczej podstawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, PT-91 napisał:

Już teraz dziękuje za te wskazówki (z pewnością trochę Ci to zajęło).

Tak się składa, że mam już parę ale nie bawiłem się tzn. DOCP i już. Po lekturze przytoczonych źródeł ustawiłem tylko FCLK 1866 MHz (z profilu wchodziło 1800 a na 1900 komputer się nie uruchamiał), częstotliwość pamięci na 3733 MHz, tRAS 34, Command Rate 1T i tyle. Tak chodził tzn. 14-16-16-16-34-Auto na profilowym 1.5V do wczoraj. Wieczorem po Twoich wskazówkach ustawiłem na razie 14-14-14-14-30-Auto @ 1.5V i błędów w MemTest86 nie stwierdziłem, komputer pracuje.

Jeszcze raz dziękuje.

Co jeszcze znalazłem w temacie teorii to Corsair Ryzen 3000 Series Memory Overclocking Guide ale to też raczej podstawy.

Noł problem - aczkolwiek możesz jeszcze dużo z nich wycisnąć pod kątem np klatek na sekundę. Chociazby z samego tRFC - jesli masz defaultowe takie jak ja z profilu XMP z wersji 32GB, to tRFC masz 666 - spokojnie zrobisz 250. I wtedy będziesz miał dzięki temu super ściśnione opóźnienie pamięci. Jak chcesz trochę bezpieczniejszą wartość (aczkolwiek na 250 nie zauważyłem nic złego, ale jestem jeszcze przed testem Kahru), to tak 260-270 też będzie świetnym wynikiem. 

Mówię Ci, warto spróbować tych timingów jakie ja podałem.

Te pamięci bootują nawet z CL 13-13-13-13, tak więc mają ogromny potencjał. Jeszcze kwestia błędów i stabilności, ale powinno być dobrze.

Warto się pobawić tymi pamięciami. To świetny sort Samsungów B-Die, chyba najlepsze możliwe. I do tego od razu jak wyjdzie Zen3 wystarczy będzie podbić taktowanie, delikutaśnie zwiększyć CL i wciąż będziesz miał piekielnie szybki zestaw.

A tak przy okazji, dlaczego z XMP nie bootujesz tych pamięci? Nie chcą się włączyć, ale tak ani razu?

Ja miałem taki problem z moimi że raz bootowały a raz nie i pomogła zmiana dram voltage w bios na 1.52 - 1.525, także procODT na 36.9ohm i działają - być może też musisz zrobić to samo.

Edytowane przez Pandemiya

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybieram profil DOCP i na jego podstawie dokonuje tych poprawek, ustawienia potwierdzam m.in. w RyzenMaster. Za Twoją namową poszedłem dalej, aktualnie 14-13-13-13-24-36-250(tRFC)-36.9(ProcODT) @ 1.5V - komputer uruchamia się za każdym razem i pracuje stabilnie - widać i czuć lepsze osiągi. Co prawda w używanym Memtest86 8.3 błędy raz się odkładają raz nie, ale nie wiem czy traktować ten program jako wyznacznik stabilności nastawów (na ich forum jest trochę wątków związanych z XMP).

c.d. to może próba FCLK 1900 MHz w parze z delikatnie zwiększonym napięciem (choć już teraz UEFI oznacza te 1.5V fioletowym kolorem) a na pewno obniżenie pozostałych parametrów z zamieszczonego zrzutu ekranu. Jeszcze raz dzięki za wskazówki!

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, PT-91 napisał:

Wybieram profil DOCP i na jego podstawie dokonuje tych poprawek, ustawienia potwierdzam m.in. w RyzenMaster. Za Twoją namową poszedłem dalej, aktualnie 14-13-13-13-24-36-250(tRFC)-36.9(ProcODT) @ 1.5V - komputer uruchamia się za każdym razem i pracuje stabilnie - widać i czuć lepsze osiągi. Co prawda w używanym Memtest86 8.3 błędy raz się odkładają raz nie, ale nie wiem czy traktować ten program jako wyznacznik stabilności nastawów (na ich forum jest trochę wątków związanych z XMP).

c.d. to może próba FCLK 1900 MHz w parze z delikatnie zwiększonym napięciem (choć już teraz UEFI oznacza te 1.5V fioletowym kolorem) a na pewno obniżenie pozostałych parametrów z zamieszczonego zrzutu ekranu. Jeszcze raz dzięki za wskazówki!

Memtest jest dość miarodajnym testem, ale najlepszy jest chyba płatny Kahru. Bardzo dobry do detekcji błędów pamięci jest również test OCCT darmowy. Jeśli masz błędy, to niedobrze. Zwiększ tRFC z 250 do 260 i powtórz test. Będą błędy - zwiększ z 260 do 270 ewentualnie 275-280/290. Bo te 250 to super mała wartość i przy 230 system windows sypie błędami więc to pewna granica stabilności. Normalnie te pamięci mają tRFC 666 z profilu XMP. Być może jeszcze kwestia stabilności zw. z błędami leży w ProcODT, możliwe że trzeba by ohm delikatnie zwiększyć - popytam na reddit w dziale overclocking i dam Ci znać. Jakiej firmy masz płytę główną? U mnie na ASUS Crosshair VIII Hero WiFi 1.5V nie jest pokazywane jako pełne 1.5V i musze dawać więcej, poza tym mi nie rusza bez 1.52V, a najlepiej 1.525 po testach. Z tego co zasięgałem opinii takie wartości są bezpieczne.

EDIT: Jakie masz wyniki z benchmarku w AIDA64? latency etc, możesz screena wstawić?

Edytowane przez Pandemiya

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.09.2020 o 15:09, rzymo napisał:

Te 1000zł to za 2x8GB? I to ma być interesujące?

Rozumiem, że się dopłaca za opóźnienia, ale bez przesady - na zwykłych Ballistixach 3000CL15 robię 3800 16-18-16-16-36-52-..., więc ciut gorzej, ale za 1/3 ceny ?

A tak przy okazji, bo nigdzie nie znalazłem żadnej informacji na temat doboru timingów pamięci, a te fabryczne są typu 15-17-17-17-36, 16-18-18-18-38 itp. Chodzi mi o timingi po cl. Dlaczego są wyższe o 2 w porównaniu z cl i dlaczego - tutaj cytowany wyżej przykład - niby lepszą wydajność mają pamięci z wyższym  tRDC i pozostałymi niższymi wartościami? Ja też mam tak w sumie ustawione, ale nie wiem, czy to jest poprawne ustawienie...  Cycle time też jakoś zależy chyba od wcześniejszych timingów - tych oprócz cl? Tutaj zauważyłem, że nie zawsze mniejsza wartość daje lepszą wydajność...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.09.2020 o 15:09, rzymo napisał:

Te 1000zł to za 2x8GB? I to ma być interesujące?

Rozumiem, że się dopłaca za opóźnienia, ale bez przesady - na zwykłych Ballistixach 3000CL15 robię 3800 16-18-16-16-36-52-..., więc ciut gorzej, ale za 1/3 ceny ?

Robię, robię. To trafiłeś na dobre sztuki...

Tutaj płaci się za to że te 3800 osiągniesz + b-die + timingi, które mów sobie co chcesz typu "ciut" ale 2 w CL to dość sporo. Policz sobie bo czas dostępu to wszystko w temacie pamięci. 

Więc wmawiaj sobie dalej.

Jednak rozumiem, że kogoś może być nie stać na kompa za 20k. To trzeba kombinować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2020 o 19:23, rzymo napisał:

Skoro wszystko działa to są poprawne.

Jak masz siły, chęci i dużo wolnego czasu to zawsze możesz się pobawić w zacieśnianie timingów. Mi się już nie chce, chyba robię się stary... ?

Nie no nie mogę co Ty tutaj piszesz. "Skoro wszystko działa". A skąd wniosek, że wszystko działa? Przecież to nie wynika z tych dwóch screenshotow. Bo sie zbootowalo?

To znaczy jedynie, że nie jest totalnie źle. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem, co masz na myśli, ale wnioskuję, że nie zrozumiałeś dobrze wypowiedzi. Chodziło o zacieśnienie bardziej timingów od tych podanych wyżej, na których komputer pracuje bezbłędnie. 

A tak przy okazji... Złożyłem ostatnio komputer koledze i wrzuciłem mu CRUCIAL Ballistix 2x8GB 16GB Kit DDR4 3000 CL15, no i niestety okazały się stabilne dopiero przy 3466Mhz z cl16. Podniesienie napięcia do 1.4V też nic nie dało. To już nie te pamięci, co Sport LT...  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 10/13/2020 at 8:27 PM, Pandemiya said:

Memtest jest dość miarodajnym testem, ale najlepszy jest chyba płatny Kahru. Bardzo dobry do detekcji błędów pamięci jest również test OCCT darmowy. Jeśli masz błędy, to niedobrze. Zwiększ tRFC z 250 do 260 i powtórz test. Będą błędy - zwiększ z 260 do 270 ewentualnie 275-280/290. Bo te 250 to super mała wartość i przy 230 system windows sypie błędami więc to pewna granica stabilności. Normalnie te pamięci mają tRFC 666 z profilu XMP. Być może jeszcze kwestia stabilności zw. z błędami leży w ProcODT, możliwe że trzeba by ohm delikatnie zwiększyć - popytam na reddit w dziale overclocking i dam Ci znać. Jakiej firmy masz płytę główną? U mnie na ASUS Crosshair VIII Hero WiFi 1.5V nie jest pokazywane jako pełne 1.5V i musze dawać więcej, poza tym mi nie rusza bez 1.52V, a najlepiej 1.525 po testach. Z tego co zasięgałem opinii takie wartości są bezpieczne.

EDIT: Jakie masz wyniki z benchmarku w AIDA64? latency etc, możesz screena wstawić?

Trochę minęło... ale kontynuując, jest to Asus PRIME X570-P aktualnie z UEFI 3602 na którym FCLK 1900 MHz, chodzi już bez problemu. Od dobrych pięciu miesięcy komputer pracuje z nastawami 3800/1900-14-14-14-14-34-38-300(tRFC)-36.9(ProcODT) @ 1.5V, Cmd2T Auto, Gear-Down Mode Disabled.

Co do tych błędów, to czasem się pojawiają w MemTest86 aktualnie w wersji 9.3, dokładnie w Test #7 (Moving inversions, 32-bit pattern). Poza tym nic podejrzanego nie zaobserwowałem (zawieszeń, restartów, cichych zamknięć aplikacji, błędów CRC etc.), komputer chodzi jak przecinak. Dopiero jak zmienię Cmd2T na 1T, błędy pojawiają się lawinowo niemal natychmiast i albo to przerywam albo komputer sam się restartuje.

Co do GDM to lepiej pozostawić wyłączone jako pewnik do nastawów, prawda? (co znalałem to Geardown mode allows the memory to run at half speed some of the time, which sometimes allows you to clock the memory slightly higher / GDM = on makes your system more stable but only allows even tCL)

 

Zrzuty ekranowe:

ZenTimings.png.a702e98309e23456ef1d7a6e3e3c067c.png

AIDA64

Edytowane przez PT-91
Dodanie zrzutów ekranowych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...