Skocz do zawartości
Komentator_PPC

Podkręcanie (nieekstremalne ;-) GTX 970 - parę pytań

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!

Podkręcam mojego GTX 970 od Gigabyte (Windforce 3X) na Windowsie 10 i mam parę pytań.

Na wstępie: stabilność OC testuję w 3DMarku (FireStrike + TimeSpy jako opcja "stress test"), w Unigine Valley (to jako punkt wyjścia do ustalenia "zegarów wejścia", bo wiem, że stabilne zegary akurat w tym benchmarku NA PENWO będą niestabilne w grach/w 3DMarku, pewnie zbyt słabe obciążenie funkcji GPU) oraz w Wiedźminie 3 ("Pałacowe ogrody") + aktualnie Mafia III (bo mam na dysku). Napięcia nie zmieniam, power limit na max (112% dla mojego Gigabyte'a), priorytet na maksymalną temperaturę 91*C (bo według JayzTwoCents - zapas mocy jest zawsze trochę większy niż te - w moim przypadku - 112% power limitu).

Pytania:

1) Czy jest możliwe, żeby po odkręceniu kurka z megahercami dla pamięci, odblokował się jakiś zapas stabilnych megaherców dla rdzenia? Zacząłem od kręcenia samego rdzenia i po testach stabilności +185 MHz na rdzeniu i + 0 MHz dla pamięci - OC jest stabilne (wyżej rdzeń już nie wskoczy, bo wykrzacza np. FireStrike w 3DMarku, Wiedźmina 3 i Mafię III), ale już przy wykręceniu +185 MHz dla rdzenia ORAZ +520 MHz dla pamięci - nagle wartości niestabilne dla rdzenia (np. +190 MHz) stają się stabilne i mogę chyba kręcić wyżej... Czy to możliwe, czy to zwykły błąd testowania stabilności w którymś momencie? Nie chciałbym, żeby się okazało, że to jakaś anomalia, zacznę kręcić i nie będę wiedział co przy danym OC powoduje niestabilność. Będę ruszał pamięć, dojdę do zera, a tu się okaże, że to rdzeń jest niestabilny, i "zabawa" zacznie się od nowa...

2) Zauważyłem, że o ile np. w Valley czy w Mafii III niestabilność pamięci objawia się wyraźnymi wizualnymi przebłyskami, o tyle w stress testach w 3DMarku NIGDY nie widziałem żadnego objawu wizualnego, ot po prostu test się wywalał w pewnym momencie, przy - zaznaczam - stabilnym zegarze rdzenia (sprawdzone i w 3DMarku, i w grach). Crash 3DMarka daje u mnie komunikat: "Test run cancelled by user", co podobno jest właśnie objawem niestabilnych zegarów i błędu sterownika (no bo ja go nie przerywam). Czy tak ma działać ten benchmark pod Windowsem 10, że w przypadku najmniejszej niestabilności nie próbuje dalej działać (tak jak to robi Valley, z wizualnymi błędami/przekłamaniami/przebłyskami lub jak Mafia III), tylko od razu przerywa test z błędem? 

3) Czy puszczanie stress-testów w 3DMarku to dobry pomysł na wysycenie GPU i sprawdzenie w ten sposób stabilności OC? Wydaje mi się, że Firestrike (zwykły, Extreme i Ultra, bo testuję na wszystkich  tych trzech profilach, oraz rzecz jasna na Time Spy na dwóch profilach, już po przejściu Firestrików) wysyca GPU MOCNIEJ niż np. Wiedźmin 3/Mafia III - zatem crash 3DMarka nastąpi przy mniejszym podbiciu zegarów, niż przy grach.

4) Czy lepiej szukać wspólnych najwyższych stabilnych taktowań dla zbioru gier (równać do najsłabszego wyniku OC), czy w każdej grze taktowania ustawiać indywidualnie (maksymalne wykorzystanie karty dla każdej gry z osobna)?

Wiem, że w zależności od silnika gry różne OC będzie się inaczej zachowywać, ale jak tak dalej pójdzie, to w końcu znajdę test/benchmark/grę, w których nawet +10 MHz dla rdzenia i +50 MHz dla pamięci będzie niestabilne... ;)

Jak żyć i co robić (jakich testów użyć), żeby potwierdzić stabilne i w miarę wysokie OC mojej karty? :)

Edytowane przez Komentator_PPC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja odpowiem trochę inaczej. Karta nie jest nowa, prawdopodobnie jak wykręcisz na maksa to będziesz miał jakiś tam przyrost klatek, ale niestety zwiększa się prawdopodobieństwo zniszczenia karty(prawdopodobnie nie zmieniałeś pasty pod radiatorami, termopadów na sekcji zasilania etc). Na moje warto się zastanowić czy dla 5-6 klatek warto stracić te 4-5 stówek za ewentualne zepsucie karty(najwyżej Forest będzie miał co robić:) ).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie powinieneś kręcić karty która ma tyle lat do max stabilności. Jednak jeśli już zależy Tobie bardzo na tym, to zacznij od zmiany pasty termoprzewodzącej + termopadów. Wyczyść dokładnie chłodzenie z kurzu i zainteresuj się tematem zmodyfikowanego biosu do Twojej karty Karta swoje lata ma i żyłowanie jest moim zdaniem pozbawione sensu. No chyba, że masz pieniądze na nową, a z doświadczenia wiem, że żyłowanie kart które mają tyle lat nie jest dobrym pomysłem. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ustaw na rdzeniu 133Mhz więcej a na pamięci 233Mhz więcej w afterburner i wiatraczki ustaw na 90 procent . Zpisz profil i potestuj , jak złapiesz wysypkę zmień termopady i pastę jak wyżej blackops napisał.  Pozdro .

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymienię pady oraz pastę na rdzeniu (mam Noctuę), nie ma problemu. :-) Zawsze musi być ten pierwszy raz.

Przesiądę się też niedługo z podzespołami w nową (większą i zdecydowanie lepiej wentylowaną) obudowę, bo po dołożeniu dwóch kolejnych dysków - moja obecna staje się ciasna i ciepła (Zalman R1 ---> SilentiumPC Signum SG7V TG). :-)

Nie wiem też czy zostałem dobrze zrozumiany - nie będę żyłował karty. Nie mam zamiaru ruszać napięcia, ot, jedynie pozwolić jej na wzięcie pełnej mocy przez zwiększenie Power Limitu i ustabilizowanie maksymalnych zegarów tylko w obrębie tego odblokowanego power limitu. Nic więcej. :-)

Jeśli więc znacie odpowiedzi na postawione przeze mnie pytania z pierwszego posta to będę wdzięczny za odpowiedź. :-)

P.S.

Nie wiem niestety kim/czym jest Forest - czy to źle...? ;-)

Edytowane przez Komentator_PPC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...