Skocz do zawartości
pawel6693

Nieudana instalacja Windows 10 na laptopie Kiano 13.3

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!
Mam następujący problem z laptopem Kiano 13.3. 

Jest to laptop budżetowy z dyskiem 32 GB, który niestety nie pozwala na swobodne funkcjonowanie windowsa i aplikacji. Postanowiłem dokupić kompatybilny dysk SSD m.2 128 GB i na nim zainstalować system. Znalazłem przy okazji poradnik, jak sklonować system, postępowałem zgodnie z instrukcją, jednak komputer zawsze startował z podstawowej instalacji. Postanowiłem po prostu wyczyścić wszystkie partycje i postawić windowsa na czystym sprzęcie. Instalator z USB normalnie się załadował, pousuwałem wszystkie partycje i zainstalowałem system na dysku rozszerzającym. Niestety laptop za nic nie chce z tej partycji wystartować i za każdym razem radośnie przechodzi do EFI Shell. Co próbowałem zrobić:

-zmiana kolejności bootowania w BIOSie - nie jest możliwa, ponieważ dysk prawie nigdy nie jest tam widoczny - dysk jest raczej sprawny, normalnie działał na komputerze stacjonarnym oraz w tym laptopie przed reinstalacją, poza tym podczas załączania instalatora z pendrive dysk jest zawsze widoczny.  Jedyne opcje boot to UEFI, Efi from file oraz pendrive. Kilkukrotnie dysk był również widoczny w BIOSie, ale nigdy nie udało się z niego wystartować.
-kombinowanie z pendrivem tworzonym w Rufusie i specjalnie pod instalację EFI - jeśli dobrze doczytałem, to ponoć pendrive tworzony poprzez oprogramowanie microsoftu również pozwala na instalację w EFI
-próba utworzenia boota w BIOSie - nie jest możliwa, ponieważ nie mam w nim żadnych opcji zaawansowanych. Próbowałem chyba wszystkich dostępnych kombinacji z klawiszami specjalnymi, F, ctr, alt, shift, esc, "a", i nic nie podziałało. BIOS w laptopie to Aptio, core version 5.12, compliancy: UEFI 2.5, PI 1.4.
-próba utworzenia boota w UEFI - komendy, które znalazłem do tego celu nie są obsługiwane przez moją wersję UEFI.

No i poległem. Już nie raz, z powodzeniem instalowałem systemy na bardzo różnych sprzętach i pojawiały się czasem problemy, ale obecna sytuacja mnie przerosła. Rozmowa z pomocą techniczną producenta sprowadza się jedynie do propozycji wysłania im laptopa i płatnej naprawy... Mnie się wydaje, że to raczej problem ustawień w BIOSie, do których nie mam dostępu.

Czy macie jakieś pomysły, co jeszcze mógłbym zrobić?

Pozdrawiam, Paweł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, pawel6693 napisał:

Mnie się wydaje, że to raczej problem ustawień w BIOSie, do których nie mam dostępu.

W jaki sposób nie masz dostępu do biosu, jest z hasłem czy jak?

Z tego co widzę to ma wlutowaną pamięć MMC i jest możliwe że boot jest zablokowany tylko dla tej pamięci, musisz jakoś dostać się do biosu i poszukać czy da się to zmienić.

Cytat

Jest tylko jeden szkopuł. W domyślnej konfiguracji dodatkowy dysk SSD pełni wyłącznie rolę magazynu na dane, co w żaden sposób nie rozwiązuje problemów z niedostateczną ilością wolnej przestrzeni dla systemu. Jak to rozwiązać? Przenosząc system na większy dysk. Nie jest to jednak operacja na tyle łatwa, aby poradził sobie z nią każdy użytkownik. Zwłaszcza taki, który nie lubi wgłębiać się w technikalia i wychodzi z założenia, że kupiony komputer ma po prostu dobrze działać. Kiano Elegance 13.3 do takich urządzeń nie należy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, _LynX_ napisał:

W jaki sposób nie masz dostępu do biosu, jest z hasłem czy jak?

Nie. Brak w nim zaawansowanych funkcji, które występowały w każdym innym BIOSie, z którym miałem jak dotąd do czynienia. Nigdzie nie prosi mnie o hasło.

Rozumiem, że ten laptop jest przeznaczony dla tego typu użytkowników, ale raczej się do nich nie zaliczam. Jak mówię, nie raz wychodziłem z dziwnych problemów podczas instalacji, ale tym razem nie wiem, co jest grane, dlatego pytam tutaj, bo przeczytałem już cały internet i nie mogę znaleźć rozwiązania mojego problemu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tak jest.

Tylko, że po instalacji Windowsa na MMC i tak nie startuje z niego, tylko odpala się EFI. Nie ma możliwości wyboru jakiegokolwiek innego źródła Boota. Chyba, że podepnie się Pendrive. 

Właśnie to jest ten problem - brak zaawansowanych właściwości BIOSu. Musi być jakiś sposób, żeby się tam dostać, tylko nie mogę go znaleźć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...