Skocz do zawartości
_gunnar_

Prędkość pracy Ryzenów 4500U/4700U

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad nowym laptopem. jako, że od lat kibicuje AMD więc naturalnie zainteresowałem się czymś nowych Ryzenach. No i tu pojawiła się moja wątpliwość dotycząca częstotliwości pracy jednostek 4500/4700U. Z testów sieci nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi w jakich warunkach te procesory osiągają deklarowane ok 4GHz w trybie turbo. Bo z tego co widzę to pod obciążeniem większość 99% czasu pracują ~2GHz. Więc gdzie są te GHz? Pytanie czy można je zmusić do wyższej częstotliwości (praca na zasilaczu?) czy po prostu kaganiec 15W i lipne chłodzenie dławi je na tych 2GHz i koniec.

Dylemat bierze się stąd, że interesujące mnie laptopy w rozmiarze do 14", poza Asusem, są oparte wyłącznie na ultramobilnej wersji U. Natomiast wersja H bez tak restrykcyjnego ograniczenia mocy jest montowana w większych, gamingowych laptopach co mnie średnio interesuje. O ile pograć bym może czasem chciał to tachać 2,5kG i 15,6" zamiast 1,5kg i 14" to już mnie za bardzo nie interesuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od początku 

1) Kwota przeznaczona na zakup:

2) Rozmiar matrycy (+ewentualnie wymagana rozdzielczość):

3) Główne zastosowanie (np. gry, inne multimedia, praca biurowa, konkretny program itp.)

4) Wymagania specjalne (np. matowa matryca.):

5) Osobiste preferencje:

6) System operacyjny (laptop z systemem bądź bez niego)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwota ok 4 tys, max 5.  Rozmiar najlepiej nie więcej jak 14.1". Matryca full hd matowa ips (nie znam się za bardzo na matrycach ale chciałbym mieć ładne kolory i dobre kąty widzenia bo to bolączką wszystkich lapków jakie do tej pory miałem). Głównie do pracy, programy CAD. Z rozrywki to czasem odpalę jakąś grę typu civilization 5/6 , diablo 3, WOT. Teraz to robię na blaszaku bo laptop za słaby a chciałbym na laptopie. System win 10, może być bez, może przeniose licencję z blaszaka.

Ze specjalnych wymagań to długi czas pracy na baterii. I solidne wykonanie.

Obecnie mam starego ThinkPad x220 i ten rozmiar waga oraz ok 5h pracy mi bardzo pasuje. Niestety z wydajnością jest już słabo. Myślałem nad nowym ThinkPadem ale widzę że ceny niestety startują wyżej niż zakładałem.

Głównie co mnie nurtuje to czy z tymi ultramobilnymi procesorami AMD nie będzie jak z Intelem (mam też łapka na i53317U) który do odpalenia np gry i tak wymagał zasilacza bo drenował baterie a na zasilaczu nadal miał kijową wydajność bo był zdławiony przez TDP. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 4700u w Asus Vivobook. Mimo, że chłodzenie w tym lapki to ponury żart to w sumie wydajność jest zaskakująca. Turbo na jednym a nawet dwóch rdzeniach osiąga 4.1GHz i trzyma non stop. Ryzen 4700u to pierwsze laptopowe integry, które wreszcie sprawdzają się w programach CAD. My potrzebujemy szybkiego jednego rdzenia. Na pierwszym starym biosie to nawet 4.2GHz trzymał. Po aktualizacji max 4.1GHz. Natomiast jeśli marzy Ci się renderowanie w Blender, itp to zapomnij. Render na grafice w kilkadziesiąt sekund zabija takty - gotuje się. Renderowania na procesorze idzie lepiej. Na wszystkich rdzeniach trzyma ponad 3GHz. W sumie potencjał tego procesora marnuje katastrofalne chłodzenie. To idealne lapki do biura i CAD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukaj Zephyrusa G14 na 4600HS z 1650Ti - waga ~1,7kg i 14 cali - kosztują właśnie 4~5 tys. Dedykowane GPU poradzi sobie lepiej i w grach i w CAD.

Ale w grach na baterii to cudów się nie spodziewaj - to musi baterię drenować. Za to czas pracy na baterii bez grania bardzo przyzwoity.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...