Skocz do zawartości
yhm

Opłacalny i rozwojowy zestaw do gier LGA1200

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wczoraj stwierdziłem że fajnie byłoby pograć na komputerze więc zrobiłem mały research i pod koniec dnia skleciłem takie coś:
https://www.x-kom.pl/lista/wcktg5guk
Czy mogę prosić o ocenę zestawu - kompatybilność poszczególnych elementów, oraz jakieś pułapki dotyczące rozbudowy zestawu.
1. Główne kwestie które mnie zastanawiają - czy wszystko jest ok żebym mógł skorzystać z tej płyty głównej dla kolejnej generacji Intela - wg. obietnic kompatybilnej?
2. Czy zasilacz jest ok na wymianę karty na coś pokroju RTX 3070, ewentualnie x70 z kolejnej generacji?
3. Czy jeśli chcę zamawiać zestaw teraz i nie być królikiem doświadczalnym RTX 3070 to warto brać 2070 super w tak dobrej cenie? Czy kupić jakąś budżetówkę np. 1660Super? Nie zależy mi na super wydajności od pierwszego dnia. Spokojnie mogę poczekać pół roku albo i dłużej na lepszą kartę.
4. Czy któryś z podzespołów ma jakieś ewidentne wady na które się nie natknąłem podczas wczorajszego researchu?
Moje pytania tyczą się również samego monitora jak i ewentualnie myszki.

Jako alternatywne monitory rozpatruję:

AOC CU34G2X 
Xiaomi Mi Curved

Nie rozpatruję w ogóle matrcy IPS - przy monitorze spędzam bardzo dużo czasu. W sumie jest to około 11h dziennie.  Czy w takim wypadku warto rozważyć coś innego?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

Edytowane przez yhm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Co do IPS - nie do końca rozumiem wypowiedź. Jestem otwarty na przekonywanie mnie. Do VA mocno przekonuje mnie lepszy kontrast i czerń - przez 8h dziennie pracuję przy statycznym contencie - przez to kieruję się w stronę VA, ale nie jestem zamknięty na dyskusję. Po prostu na chwilę obecną nie rozpatruję IPS - może się mylę.

 

 I7-10700k kosztuje 2,5 raza tyle co 10400f - jak sam widzisz złożyłem zestaw składający się z budżetowych elementów w swoich kategoriach - być może kiedyś przeskoczę na lepszy procesor ale na chwilę obecną nie sądzę żebym był w stanie wydać o tyle więcej  za skok jakościowy który mi on obecnie przyniesie. A wymienić zawsze można.

 

Nie wiedziałem że wychodzą nowe Ryzeny i Radeony. O Geforcach wszędzie trąbią a to mi jakoś umknęło. Dzięki!

Edytowane przez yhm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rdaneel napisał:

kontrast to są cyferki na ulotce reklamowej a czerń potraktuj jako konsekwencję odwzorowania kolorów. 

Kontrast to jest stosunek jasności białego (np. 160cd) do jasności czarnego (np. 0,16cd) - oczywiście przy statycznej scenie/na jednym obrazie. Takie rzeczy jak najbardziej można zmierzyć/sprawdzić (co niejednokrotnie robiłem). Kontrast z kolorami nie ma nic wspólnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wyboru na podstawie kontrastu - co kto uważa. Jednak ja nie wybieram na podstawie kontrastu, po prostu biorę go pod uwagę. Nie mam możliwości porównania tych monitorów, tak samo jak nie mogę sprawdzić czy 4k 32" będzie wygodny. Dlatego biorę to co wg. relacji innych najbardziej mi przypasuje i jeśli coś będzie nie tak to skorzystam pewnie ze zwrotu.

Co do samego tematu - od rana zaszło parę zmian w konfiguracji:
https://www.x-kom.pl/lista/d7h3r4dvr

Przede wszystkim wleciała nowa obudowa która ma mieć możliwość zamontowania większej karty. Zasilacz również przygotowany na większą kartę z większą ilością złącz. Wlatuje procesor ze zintegrowaną grafiką - poczekam na premierę 3070 i wtedy zdecyduję co brać. A rozpatruję 1660 super, 2070 super, 3070. W zależności od stosunku cena/możliwości wybiorę najlepszą opcję.

Jeszcze raz bardzo proszę o ocenę zestawu pod względem kompatybilności komponentów ze sobą, potencjalnych pułapek na tych komponentach oraz możliwości przyszłej rozbudowy. Dla mnie dużym zaskoczeniem był fakt że w specyfikacji obudowy jest podawana maksymalna długość karty, co może świadczyć że topowe karty nie wszędzie się mieszczą.  Dlatego też widzicie jak bardzo nie mam o tym wiedzy i na jakie szczególiki można zwrócić uwagę ? Jeżeli są jakieś fajne featury w nieco droższych komponentach to również proszę dajcie znać ?

Dodatkowo prośba o podpowiedź - w jaki sposób umożliwić łączność po wifi? Jakaś polecana karta? Wewnętrzna się zmieści? 

 

 

Edytowane przez yhm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do monitora to dopiero co przeskoczyłem z IPS na VA i szczerze ips jest przereklamowany moim zdaniem jak nie gra się w jakieś fpsy czy podobne

Nie kontrast to nie są tylko cyferki, IPS ma średnio 1000:1 co przy VA 3000:1 jest od razu zauważalne.

Co do Xiaomi Mi Curved to też go rozważałem ale jest strasznie nieskalibrowany prosto z pudełka na co sporo ludzi widziałem że narzeka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@_LynX_ i jak Ci się iiyama sprawdza? Jak z ghostingiem?

I pytanie ogólne - jak będzie z głośnością takiej jednostki? Grając na konsolach są one na tyle daleko że ich dźwięk mi nie przeszkadza. Tutaj będę siedział blisko jednostki - czy przy komputerze do gamingu można liczyć na ciszę? Jak to osiągnąć?

Edytowane przez yhm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo zadowolony z monitora aż żałuję że wcześniej go nie miałem. Odświeżanie 144Hz widać i czuć, mniej też męczy wzrok przy długotrwałej pracy.

Ghosting występuje jak to przy VA ale to głównie przy szybkim ruchu przy przechodzeniu czarne/białe przy innych kolorach nie jest jakoś widoczny podobnie jak na siłę się go nie szuka.
Odradzam brać tylko jak masz grać w jakieś cs czy coś podobnego do wszystkiego innego lepszy niż ips

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, yhm napisał:

I pytanie ogólne - jak będzie z głośnością takiej jednostki? Grając na konsolach są one na tyle daleko że ich dźwięk mi nie przeszkadza. Tutaj będę siedział blisko jednostki - czy przy komputerze do gamingu można liczyć na ciszę? Jak to osiągnąć?

Niestety, ale przy twoim zestawie ostatnia rzecza, na ktora mozesz liczyc to cisza. Nie ma na to szans z coolerem stockowym, bardzo budzetowa i slabo wentylowana obudowa i zasilka, ktora tytanem ciszy raczej tez nie jest (testow nie widze, a to budzetowa linia).

Cichy komputer to ciche i nad wyraz dobrze chlodzone komponenty przyklepane wyciszana obudowa w opcji bez okna:

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-be-quiet-shadow-rock-3-bk004-5941618/ (nie wejdzie do SG1M)

https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-scythe-ninja-5-scnj-5000-6238769/

https://www.x-kom.pl/p/409092-zasilacz-do-komputera-bitfenix-whisper-650w-80-plus-gold.html Wzialbym 750W

https://www.x-kom.pl/p/514678-obudowa-do-komputera-be-quiet-pure-base-500-metallic-gray.html

https://www.x-kom.pl/p/333275-obudowa-do-komputera-fractal-design-define-c.html

https://www.x-kom.pl/p/568776-obudowa-do-komputera-fractal-design-define-7-compact-czarna-solid.html

https://www.x-kom.pl/p/553856-obudowa-do-komputera-fractal-design-define-7-black-solid.html

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michał22 Testy znalazłem tutaj:

https://ithardware.pl/testyirecenzje/silentiumpc_supremo_fm2_gold_750_w_najlepszy_w_swojej_cenie-4499.html

36dB jestem jak najbardziej w stanie zaakceptować. Jako ewentualność doradzono mi https://www.x-kom.pl/p/459594-zasilacz-do-komputera-be-quiet-pure-power-11-700w-80-plus-gold.html

Co do obudowy - bardzo dobrze wiedzieć. Myślałem że okienko przyda się żeby czasem spojrzeć czy komputera nie trzeba już posprzątać. Ale jak najbardziej wybiorę obudowę bez niego jeśli to pomoże. Przejrzę testy bo nawet nie wiedziałem że są takie gdzie mierzy się poziom ciśnienia akustycznego dla obudów.

Niestety te Fractal Design wydają się dla mnie za drogie. Jeśli znajdę gdzieś tańszą z dobrym wyciszeniem to z pewnością ją wybiorę.

Co do coolera - też właśnie wpadłem na wątek o głośności i myślę o czymś takim

https://www.x-kom.pl/p/291318-chlodzenie-procesora-silentiumpc-fera-3-120mm.html#Opinie

 

@rajtrasink obecnie korzystam z laptopa z 16GB i obciążenie na poziomie 70% jest normą. A muszę pamiętać żeby niektóre rzeczy wyłączać itp. Jeśli dojdą do tego gry to zdecydowanie chciałbym mieć komfort nie martwienia się tym.

Zwrócono mi również uwagę na szybkość ramu, ale niestety w xkom ceny szybszego ramu są już znacznie wyższe. Na morelach jest z tym lepiej. W zależności od tego gdzie będę składał to być może zdecyduję się na lepsze. O ile poprawiłby się komfort przy 3600Mhz? Są jakieś testy fpsów?

Masz na myśli że pod kątem tej rozdziałki 2070 super będzie lepszym (bardziej opłacalnym) wyborem niż 3070?

 

Czy ktoś może polecić sensowną kartę wifi? Czy mogę do 

https://www.x-kom.pl/p/542152-plyta-glowna-socket-1200-msi-mpg-z490-gaming-plus.html

wrzucić wewnętrzną kartę WiFi? Przypominam że będzie tam karta graficzna i SSD m.2

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odnoszę się do 1660super - może i teraz zaoszczędzisz 7 stów ale po co masz się męczyć [skoro dopiero za jakiś czas miałbyś kupować coś z serii 3000]

co do ramu to myślałem że pod same gry 

najwięcej gry będą zyskiwać na szybkości ramu [wiele programów słabo na to reaguje] 

mimo wszystko szukałbym czegoś 3600 cl 16 [albo i szybszych]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@yhm Moze Cie zmartwie, ale w branzy komputerowej za cisze placisz najwieksze pieniadze zaraz po wydajnosci. Czyli nie rozegrasz tego po taniosci. Oczywiscie kwestia tego, jak cichy sprzet Cie ustatysfakcjonuje. Sam mam dwie z poleconych Ci rzeczy w postaci Ninjy i Define 7. U mnie wyglada to tak, ze komp podczas przegladania netu jest tak cichy jak wylaczony (nie ma w tym przesady), a podczas gry jestem go w stanie uslyszec, jesli gra za bardzo nie wydaje zadnych dzwiekow, a juz na pewno nie przygrywa w niej zadna muzyczka. Zeby nie bylo, nie gram w sluchawkach. Nie korzystam z trybu pasywnego karty, bo psuje mi to plan wentylacji, a nie jestem w stanie uslyszec roznicy pomiedzy karta z wylaczonymi wentylatorami, a latajacymi na swoim minimum 1000 rpm. Mnie to satysfakcjonuje, mnie to jara bardziej niz jakies szyby i swiatelka. Oczywiscie wymaga to wlasnorecznego ustawienia wentylatorow podzespolow, ale to nietrudne. Z drugiej strony owa zabawa krzywymi obrotow pozwala wyciszyc doslownie kazdy cooler, smigla obudowy czy karte, ale powraca temat wydajnosci, bo zaplacisz za to temperaturami. U mnie jest z tym spoko, mimo ze config dosc goracy - 9700K i 2070 Super Gaming OC, bo mam dobre rzeczy. Dlatego nie licz na taki efekt za mniejsze pieniadze. Polecilem Ci najlepsze na rynku obudowy i coolery do cichych komputerow i nic tu nie jest za drogie, a im wiecej wydasz, tym blizej mojego efektu wyladujesz. Cienkie blachy PB500 nie moga sie rownac z 13kg wagi Define 7, bo maty bitumiczne robia tylko czesc roboty. Lozysko wentylatory w PB500 tez maja dosc podle brzmiace w porownaniu z Fractalami.

Z zasilek Supremo to dobry zasilacz, ale polecilem Ci Whispera, bo uwazam za lepsza opcje. Np. bo 7 lat gwary, bo wentylatory lataja na duzo nizszej predkosci obrotowej i to do obciazenia 80%. Masz broszury na stronach producentow, wiec mozesz doszukiwac sie dalszych roznic. Dla mnie Whisper to przekozak za swoja kase.

Fera to cicha nie bedzie, bo to slaby i maly cooler. Polecilem Ci najlepsze i najtansze opcje z tych cichych, ale jak juz ma byc taniej, niech padnie na Fortisa. Jednak nie oczekuj, ze bedzie cichy, a jedynie cichszy i spokojniej pracujacy od Fery oraz koniecznie dokup Grizzly Kryonaut, a odpusc paste dolaczana do coolera. Przesiadlem sie z Fortisa na Ninje, wiec wiem o czym mowie w obu kwestiach.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, yhm napisał:

 Spodziewam się że odpalenie gierki w 1080p nie będzie dla mnie problemem.

do fullhd się nada

ale wrzuciłeś monitor o rozdzielczości 3440 x 1440 a to jednak dużo więcej w dodatku ma 144 Hz 

więc zanim wyjdą sensowne 3070 to musiałbyś sie trochę przemęczyć z tym 1660

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedzieć dlaczego wyniki w mają strasznie niskie. Przykładowo mam w Wiedźminie 3 przy ustawionym wszystko na ultra wgranym modzie The Witcher 3 HD Reworked Project i 4k Clouds oscyluje 55-65fps a w Shadow of the Tomb Raider wszystko na max i TAA 50-80fps. Może dlatego że mam UV zrobione ale i tak różnica zbyt duża jak tam na wykresach 1080ti ma niższe wyniki od moich

Ale tu się zgadzam 1660s jest za słaby jeżeli chcesz grać na wyższych ustawieniach

Edytowane przez _LynX_
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba już się zdecydowałem. Trochę wszystko przemaglowane na powrót. Ale jest finalny wynik:

https://www.x-kom.pl/lista/ezqzvv5wh

Jeśli ktoś ma coś do dodania na temat tego zestawu to niech zrobi to teraz albo zamilknie na wieki!

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc, każdą radę wziąłem pod uwagę, wiele się dowiedziałem i na pewno mój wybór jest teraz o wiele bardziej świadomy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@yhm Dziadostwo straszne kolego ? Domyslam sie, ze wolisz tanio nad dobrze, wiec pewnie nie ma sensu niczego zmieniac, bo bedzie odczuwalnie lepiej, no ale drozej. Jesli nie jestes dziadem podszyty, a po prostu problemem sa pieniadze (dwiescie zlotych przy wydawaniu 6K ? ) - wolalbym wziac czesc rzeczy na raty niz brac taki pazdzierz. Zobaczysz jak fajnie bedzie sie to odkurzalo, Zobaczysz jak cichy to bedzie komputer. Serdecznie Ci radze, zmien ta skrzynke dla trzeciego swiata na najtansza bez zarzutu Pure Base 500 i dorzuc do Fortisa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziadem może nie, ale cebulką na pewno. Ciężko mi jednoznacznie ocenić czy jest to słaby komponent czy nie, muszę to robić mocno na intuicję i przeczucie. Obudowa opinie ma bardzo dobre, Ty jest zdecydowanie odradzasz, nazywając paździerzem. I teraz jako że nie mam doświadczenia muszę w jakiś sensowny sposób ocenić czy te x osób napisało powierzchowne opinie, czy Ty masz wysokie wymagania i w ten sposób mierzysz to. Naprawdę ten ostatni zestaw jest pewną sztuką kompromisu. Ciężko mi usprawiedliwić przed samym sobą wydanie takiej kwoty żeby zagrać w 5 gier niedostępnych w wygodny sposób na konsolach. Z drugiej strony na pewno chciałbym spróbować grania na pc, na takim monitorze. 

I o ile jeszcze mógłbym dorzucić lepszą obudowę, tak nie mieści mi się w głowie branie chłodzenia za 200zł do tego procka. Wtedy musiałbym celować w 10600k lub 10700k, lepsze mobo no i ramy. No i pewnie 3080...

Tak samo z wielką chęcią wziąłbym Whispera bo wydaje się to zasilacz wręcz idealny, zwłaszcza przy jego cenie. Ale niestety na czymś przyciąć trzeba.

Spodziewam się że dopóki nie zamówię jakiegokolwiek zestawu i z niego nie pokorzystam to nie dowiem się jaką ja mm skalę wymagań ?

W założeniu ma to być budżetowy PC spełniający pewne minimum. I na wyznaczeniu tego minimum opiera się cała sztuka.

 

Edytowane przez yhm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@yhm Skoro nie dziadujesz, zrozumialym jest twoja niepewnosc zwiazana z brakiem porownania. Moze tego nie podkreslilem, ale mowie z doswiadczenia uzywania coolerow i obudow za rozne pieniadze. Od taniochy, ktora wybrales, przez polke srednia, po wysoka. Dlatego jestem pewny, ze dobra opinie o jakiejkolwiek obudowie za 200 PLN moze wyglosic jedynie osoba, ktora lepszej nie miala. I wrecz nie jest swiadoma, jake dziadostwo ma i jak odczuwalnie lepsze i zwyczajnie mniej uciazliwe mozna miec za niewielka przy cenie komputera doplata.

Regnum RG4: tanie, glosne, gowno dmuchajace wentylatory - jeden wentylator bequiet! dmucha lepiej niz dwa takie i robi to ciszej. W efekcie czesci beda chlodniejsze, wiec zdrowiej dla nich, a sam zestaw cichszy. Zobacz sobie filtr pod zasilaczem RG4 - zaden filtr a kawalek siatki, wiec kurz przepuszcza, a odkurzanie zasilacza bedzie wymagalo przewracania komputera na bok, by ta siatke wyciagnac. Nie dasz rady inaczej. Porownaj sobie z filtrem w PB500. Dochodzi do tego ofiltrowanie przodu - bedziesz sie co tydzien bujal z odkurzaniem tej siatki na froncie Regnum i domyslasz sie, ze bedzie to upierdliwe, a ile syfu dostanie sie do srodka. Obie obudowy maja zblizona objetosc, a PB500 jest 1/4 ciezsza. Rozbujaj wentylatory obudowy, zrozumiesz po co komu jak najciezsza skrzynka. Porownaj sobie wage/objetosc PB500 z Fractalami.

Fortis to mocniejsza i wieksza Fera. Fortis zaoferuje lepsze temperatury i bedzie mniej irytowal dzwiekami ciaglych zmian predkosci, bo jest coolerem wiekszym. Imo bezdyskusyjnie warto doplacic te pare dyszek, a samego Fortisa uwazam za absolutne minimum sensu wydawania kasy na cooler. Shadow Rock 3 jest nieznacznie bardziej wydajny od Fortisa, ale dwa razy cichszy - za 5 dych drozej. Ninja 5 zaoferuje z tych coolerow najlepsze temperatury i bedzie zdecydowanie najcichszy, bo jest najcichszym coolerem na rynku. Kolejne 5 dyszek. Cala trojka zaoferuje Ci odpowiednie temperatury, doplacasz za kulture pracy.

Opcja cena/jakosc: PB 500 + Shadow Rock 3

Opcja wypas: Define 7 Compact + Ninja

Jesli nie masz kontaktu czy doswiadczenia ze sprzetem komputerowym z roznych polek, nie jestes w stanie ocenic, czy cos jest warte doplaty, czy nie. Skorzystaj z rad osob, ktore wiedza, a opusc opinie tych, ktorzy maja tanie gowno, a je chwala, bo jedyna podstawa tego jest to, ze nigdy nie mieli niczego lepszego. I raczej zawsze bedzie sie to klocic z opiniami tych, ktorzy z lepszym do czynienia mieli - lepszym, nie po prostu drozszym.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc Fortisa zupełnie nie rozpatruję. Jeśli się przesiądę to na Shadow Rock 3.

PB 500 wezmę w wersji z szybą jak coś - wtedy też taka zamiana ma sens?

Jeśli te dwa komponenty podbiję to i pewnie na zasilacz Whisper się zdecyduję...

Czy mogę wrzucić na tę płytę główną kartę sieciową wewnętrzną?

Edytowane przez yhm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@yhm Dobry wybor z Shadow Rockiem. Imo te piec dyszek jest tego warte, bo Fortisa mialem i kultura pracy nie grzeszy. Do tego wentylator bq! raczej pociagnie dluzej. Pamietaj o dokupieniu Grizzly Kryonaut, bo pasty dolaczene do coolerow sa kijowe. Gram starczy Ci na dwie aplikacje, czyli 4-6 lat.

Kupujac PB500 w wersji z oknem rezygnujesz z wyciszenia. Mowie to z doswiadczenia rozkladania etapami wyciszenia w innej obudowie - mata na miejscu okna robi najwieksza robote. Biorac 500 z oknem po prostu otrzymasz najtansza, satysfakcjonujacej jakosci i nieupierdliwa obudowe, ale na wlasciwosci wyciszajace nie licz.

Vero 700 to przyzwoity zasilacz, ale osobiscie nie schodzilbym ponizej Whispera. Dla spoko certyfikatu, 7 lat gwary, lepszych bebechow i kultury pracy wraz z kolejnymi upgrade'ami. Najbardziej oplaca sie Whisper 750W.

Co do karty sieciowej, masz wszystkie wejscia w specyfikacji plyty glownej: https://www.asrock.com/mb/Intel/B460 Phantom Gaming 4/index.asp#Specification (Slots). Na pewno mozesz tez podlaczyc tego TP-Linka z koszyka. Do wejsc zewnetrznych plyty i z przodu obudowy. Osobiscie laczylbym peceta po kablu, bo to najlepsze rozwiazanie - jesli idzie wykombinowac tak, by ten kabel poprowadzic.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli wezmę z oknem to równie dobrze mogę wziąć Ferę?

Bitfenix wg. karty produktu ma 5 lat gwarancji. Ale spoko, do niego jestem całkowicie przekonany.

Która płyta główna lepsza?

https://www.x-kom.pl/p/542152-plyta-glowna-socket-1200-msi-mpg-z490-gaming-plus.html

czy

https://www.x-kom.pl/p/542153-plyta-glowna-socket-1200-msi-z490-a-pro.html

 

Wydaje się że dźwięk bedzie lepszy w gaming plusie, ale czy w czymś jest słabsza?

Edytowane przez yhm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@yhm Doplacanie za okienko, by zrezygnowac z wyciszenia, za ktore przeciez placisz, a moc ogladac zestaw, ktory zwyczajnie wygledny nie jest, jest imo zlym pomyslem. W kwestii zakurzenia wyjdzie w praniu, co ile trzeba komputer odkurzac i tak tez bedziesz robil. Zdjecie panelu bocznego to tak 10 sekund dluzej niz spojrzec przez okno. Pewnie nie bedziesz wedrowal z kompem po mniej lub bardziej kurzacych sie lokacjach. Sama skrzynka jest dobrze ofiltrowana (rozmawialem o tym z gosciem, ktoremu zlozylem w niej sprzet), wiec jesli raczysz przeleciec raz w tygodniu odkurzaczem wloty na froncie i filtr pod zasilaczem, raczej nie bedzie sensu jej otwierac czesciej niz raz na 3-4 tygodnie. Polecam jednak otwierac skrzynke raz na tygodnie dwa i szybciutko zgarnac drobinki z karty i piwnicy, bo nie bedziesz musial z czasem wyciagac tego syfu z ukladow chlodzenia grafy i procka, a to duzo bardziej upierdliwe.

Fera jest dla mnie marnowaniem pieniedzy. Stockowy cooler zmieniasz, by polepszyc temperatury i kulture pracy. Fera polepszy temperatury, ale nieszczegolnie i do niesatysfakcjonujacego stopnia kulture pracy. Jak pisalem: Fortis, Shadow Rock 3, Ninja 5. Jak nie masz teraz kasy, odpusc, kupisz jesli stock Ci nie bedzie odpowiadac. Bo tak kupisz teraz kaszanke i bedziesz na niej siedzial.

Whisper ma 7 lat gwarancji. Sciagnij sobie broszure ze strony Bitfenixa i porownaj np. kulture pracy roznych W.

Gaming Plus to niemal taka sama plyta. Rozni sie lepszym audio i iloscia wejsc zewnetrznych. Ja bym wybral, bo wejscia moga sie przydac, a 1200 to juz bardzo dobre audio.

EDIT: Pro i Gaming maja radiatory na M2, wiec wez dysk bez niego, a oszczedzisz dziesiec zlotych:

https://www.x-kom.pl/p/461050-dysk-ssd-adata-1tb-m2-pcie-nvme-xpg-sx8200-pro.html

 

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, obiecuję że to już dwie ostatnie propozycje, bo kręcę się w kółko:

https://www.x-kom.pl/lista/t86yean68

https://www.x-kom.pl/lista/5bxeavgs5

Wszelkie uwagi oczywiście mile widziane.

Na większość komponentów jestem zdecydowany, pozostaje kwestia tej nieszczęsnej obudowy i chłodzenia.

na pewno nie będę czyścił komputera raz na miesiąc - zapewne rzadziej. Wg testów ww. powinny być podobnie głośne, SilentiumPC lekko lepsze temperatury. Ale czy tak samo będzie również po roku/dwóch? Czy Bequiet nie będzie piekarnikiem?

Czy w obu opcjach wszystko się zmiesci - licząc ewentualną kartę sieciową wewnątrz?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@yhm Zdecydowanie lista 11, bo jest super. Osobiscie pokusilbym sie o procka z integra, bo jej brak moze sie niefajnie zemscic. Chyba ze masz jakas zastepcza grafike.

W zestawie 11 doplacasz 150 PLN za roznice w kulturze pracy jak niebo a ziemia. Imo warto, zwlaszcza, ze pisales, ze chcesz ciszej od konsoli. Nie zapomnij o gramcu Kryonaut.

Jesli czyscil kompa bedziesz rzadziej, bedzie to o tyle bardziej upierdliwe, im rzadziej - tak to dziala co do zasady. W obudowie typu Regnum x2, bo siatka z kazdej strony ? Co do glosnosci, takie 40 dBA, 40dBA nierowne. To natezenie dzwieku, a kazde z niby rownych ma inna czestotliwosc, wiec jeden z nich bedzie wydawal Ci sie cichszy. W tym przypadku ten w wyciszanej obudowie, bo czestotliwosc jego halasu jest nizsza. Zamknieta konstrukcja i maty bitumiczne bardziej niz obnizaja natezenie dzwieku, obnizaja jego czestotliwosc, a taki dzwiek jest nam trudniej uslyszec i tak to wlasnie dziala. Zrodlo - fizyka, a nie pierdoly jakichs medrcow z jutuba. Kto nazywa obudowy bequiet! piekarnikiem, ten kompletnie nie zna sie na obudowach, bo nie rozumie, ze ta dobiera sie do ilosci ciepla wydzielanego przez zestaw. Jak pisalem, zlozylem komputer w tej obudowie z wlasnie 2070S i Ryzenem 3700X na stockowym coolerze, bo kolega chcial dac mu szanse. I wszystko bylo chlodno i cicho, a dopiero podczas upalow w sierpniu pochwalil mi sie, ze kupil Ninje, bo zrobilo sie za glosno. Moze ktos ma tu inne doswiadczenia, bo opinia to troche malo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Michał22 napisał:

Panie wolalyby wydac ta stowe na wspomniana integre zamiast Platyne tego Iona.

nie pytam się co byś zrobił ze stówą [swoją drogą pożytek z tej integry hipotetyczny a z zasilacza cały czas się korzysta]

 tylko czy to dobry sprzęt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...