Skocz do zawartości
yhm

Opłacalny i rozwojowy zestaw do gier LGA1200

Rekomendowane odpowiedzi

A skad Ty w ogole wytrzasnales tego Asusa i dlaczego tak za nim sie upierasz? Asus jest glosniejszy od Supremo, a RMx jest cichszy od Supremo i tanszy od Asusa. O co tu chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Michał22 napisał:

Ale ja mowilem o podejsciu budzetowym, a porzadnym (chyba, ze znasz cos lepszego za ta kase), RMx to lepsza opcja od GX, bo kultura pracy, ktora imo musi byc na najwyzszym poziomie przy kupowaniu zasilacza za te pieniadze przy zalozeniu korzystania z niego przez kawal czasu i wielokrotnym dorzucaniu do pieca.

RMX to jest 700zł, GX 650zł a FM2 z 430zł nawet nie stoi na ich półce.

W jaki sposób RMx ma wyższą kulturę jak GX ma tryb pół pasywny przecież, i tym bardziej FM2 nie pasuje do tego założenia przecież ?

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"A skad Ty w ogole wytrzasnales tego Asusa i dlaczego tak za nim sie upierasz? Asus jest glosniejszy od Supremo, a RMx jest cichszy od Supremo i tanszy od Asusa. O co tu chodzi?"

A kto powiedział że się na niego uparłem? Taki mi zaproponowano, seasoniców i corsairów nie będzie jeszcze 2 tygodnie - jeśli miałbym tyle za nimi czekać to anuluję zamówienie i przemyślę sprawę jeszcze raz. Jak on się ma do whispera 750W i Corsaira 750W nie patrząc na cenę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale w innym sklepie. A zakładając że asus kosztuje tyle samo co ww. seasonic. Jak się ma do pierwszego wyboru Whisper, corsair i wlasnie rzeczonego seasonica (od którego wiem że jest lepszy i cichszy bo takie porównanie jak najbardziej znalazłem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@_LynX_ Wybacz, ale nie chce mi sie szukac testow, na ktorych obecne bedzie porownanie konkretnie RMxa i GXa 850W, ktorymi kolega jest zainteresowany, by wykazac jego wyzszosc kultury pracy. Przebijanie sie przez net to zadanie dla kolegi, bo on kupuje. GX to kozacki zasilacz, ale w temacie kultura pracy nie grzeszy, a wiec raczej do RMxa startu nie ma, a w trybie pasywnym kazdy bezglosny. Jesli jestem w bledzie, moglbys mnie wyprowadzic, bo sam bede za jakis czas bede potrzebowal zasilke zmienic i wydaje mi sie, ze przy priorytecie cisza, porzadne bebechy i wyniki, Gold styknie niczego lepszego niz RMx nie ma (za podobna kase).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sklep jest w porządku sam tam kupowałem, i darmowa wysyłka.

Asus nie kosztuje tyle samo co Seasonic tylko 150zł więcej za to samo z logiem.

Whisper to jest prawie 5 letnia konstrukcja producent OEM to CWT czyli o wiele niższy segment i niezbyt zaufany zależnie od wersji

28 minut temu, yhm napisał:

od którego wiem że jest lepszy i cichszy bo takie porównanie jak najbardziej znalazłem

Gdzie niby znalazłeś pytam poważnie.

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Michał22 napisał:

GX to kozacki zasilacz, ale w temacie kultura pracy nie grzeszy, a wiec raczej do RMxa startu nie ma

Przecież oba świetnie trzymają parametry i oba są ciche, przy obciążeniu 50% oba generują ~32dBA więc nie można powiedzieć że nie ma startu jak są porównywalne ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, yhm napisał:

@_LynX_

https://www.kitguru.net/components/power-supplies/zardon/asus-rog-strix-750w-gold-power-supply-review/6/

Jeśli możesz jednak spojrzeć na nie przyjmując że kosztują tyle samo to bardzo bym o to prosił ?

Z wynikami na kitguru jest taki problem że metodologia jest do mocno bani, w jednym teście głośności mieli wyniki 15dBA a w tym zalinkowanym masz dwa wyniki <28.0 przy czym ich sonometr ma zdolność dopiero od 35 dBA.

Ten Asus to jest GX z nalepką i nic tego nie zmieni nieważne ile razy będę na niego patrzeć, serio coś się uparł na niego tak uparł.

Jak chcesz to kup tego Asusa za 150zł więcej ale nic tym nie zyskasz

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to można brać. Skoro oba są ciche (gx i corsair).

A teraz jeszcze tak teoretyzując - Czy w tej obudowie mogę się pokusić o i9 10850k? Jakie chłodzenie musiałbym do i9 dać żeby móc zrobić lekkie OC? Czy zasilacz 750W wystarczy, biorąc pod uwagę wymianę w przyszłości karty na coś pokroju RTX 3080 (TDP 320W)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@_LynX_ Jak bym podszedl do tego, jak to wyglada przy wyzszym obciazeniu, bo imo takiej klasy zasilacz kupuje sie tylko z zamiarem korzystania z niego przez dlugie lata - potencjalnie 10 lat gwary. Oczywiscie nie nalezy dac sie zwariowac z kultura pracy, bo wszystko co pod obciazeniem generuje ponizej 35 decybeli bedzie niemal na pewno zagluszone przez reszte komponentow, ale osobiscie nie znam cichszego zasilacza od RMxa na wlasnie maksymalnym obciazeniu (pomiajac pasywne). Po prostu niefajnie by bylo, jakby kolega sie wykosztowal na klasa zasilke, a po paru latach i upgrade'ach zaczal dawac mu sie we znaki. Przy takim sceniariuszu osobiscie wolalbym zabulic w sumie wiecej za dwa nawet gorsze, ale cichsze zasilacze. Kultura pracy to dla mnie absolutna podstawa, bo sluchawek nie uzywam, a nowemu w temacie koledze pewnie tez sie spodoba i nie zdziwie sie jak za niedlugo wypieprzy dopiero co kupiona po prostu niezla Pure Base 500 na rzecz czegos lepszego od Fractala ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, yhm napisał:

Tutaj mam na myśli i9 10850k lekkie OC + karta pokroju 3080 

Nie ma wyników dla 10850k więc nie wiem ile będzie potrzebować zwłaszcza po OC, cała platforma z 10900k bierze max 260W https://www.purepc.pl/test-procesora-intel-core-i9-10900k-nowy-krol-wydajnosci-w-grach?page=0,26, w zaleceniach do RTX 3080 dla i9/Ryzen 9 jest 850W ale 750W też spokojnie starczy nawet 3090 można by puścić

https://www.purepc.pl/msi-geforce-rtx-3090-gaming-x-trio-test-wielkiej-karty-graficznej?page=0,21

https://www.purepc.pl/test-asus-geforce-rtx-3080-tuf-gaming-niereferencyjny-ampere?page=0,21

Edytowane przez _LynX_
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@yhm Odpusc Noctue, postaw na Dark Rock Pro 4. D15 to najmocniejszy cooler powietrzny, ale to jest piec stopni w stress testach na najgoretszych prockach, wiec w realnym uzytkowaniu nie bedzie roznicy. A DRP4 jest cichszy i ma lepiej brzmiace wentylatory. Jesli juz musisz brac ta Noctue, bo teorytycznie mocniejsza, wiec ma szanse starczyc na cale zycie, niech to bedzie NH-D15. Bo cala reszta ich oferty jest niewarta uwagi, bo zwyczajnie fatalnie droga przy osiagach, a D15S do tego grona nalezy.

Co do obudowy - PB500 da rade, poki bedzie porzadnie chlodzona karta i taki tez cooler na procesorze. i9 i 3080 wydzielac beda o wiele wiecej ciepla niz wybrany i5 i 2070S, wiec w tym przypadku - chyba juz o tym wspominalem - dorzucilbym drugiego Pure Wings 2 140 mm 1000 rpm na front. Bez niego bedzie goracej w gornych partiach skrzynki, a z dodatkowym smiglem bedziesz miec owiewana cala skrzynke. W przypadku i5 i 2070S zrobisz to jedynie dla lepszej kultury pracy, tj. mozliwosci osiagniecia tego samego efektu temperaturowego przy wolniej pracujacych smiglach obudowy.

Jak sie tak martwisz o wentylacje przyszlych configow, a chcesz cicho, to faktycznie nie ma innej opcji niz wziac Define 7. Jedyna skrzynka na rynku, ktora z wyciszanego klocka przerobisz na najlepiej wentylowana obudowe, zakladajac azurowy top i otwierajac drzwiczki. Ja u siebie tego nie robie, bo wcale nie obniza to temperatur. Dlaczego? Bo mam az nadto dobrze chlodzone podzespoly...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Michał22 napisał:

A DRP4 jest cichszy i ma lepiej brzmiace wentylatory

Nie mogę się zgodzić ja mam D15 a znajomy Dark Rock Pro 4 i mój nie dość że jest wydajniejszy  przy równym rpm to do tego cichszy nawet przy max obrotach. D15 ma tą przewagę jeszcze że mocowanie ma wygoniejsze a wentylatory można podnieść ile się chce co nie jest możliwe na Pro 4 gdzie jest problem kolizji z modułami ram

Na korzyść Pro 4 to cena/wydajność

Aha i Noctua jest długowieczna, jak wychodzi nowy socket to za darmo mogą wysłać pasujące mocowanie, są ludzie co mają ich chłodzenie z 2009 zamontowane na wiele nowszym sprzęcie ? 

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, _LynX_ napisał:

Nie mogę się zgodzić ja mam D15 a znajomy Dark Rock Pro 4 i mój nie dość że jest wydajniejszy  przy równym rpm to do tego cichszy nawet przy max obrotach. D15 ma tą przewagę jeszcze że mocowanie ma wygoniejsze a wentylatory można podnieść ile się chce co nie jest możliwe na Pro 4 gdzie jest problem kolizji z modułami ram

Na korzyść Pro 4 to cena/wydajność

Nie wiem, jak to ocenialiscie, z Dark Rockiem 4 Pro i D15 do czynienia nie mialem. Testy pokazuja tendencje z Noctua w najlepszym wypadku 5 stopni bardziej wydajna, zdecydowanie glosniejsza. Fanem brzmienia wentylatorow Noctua nie jestem, sam wolalem Silent Wings 3, ktore mam, ale w obudowie, a nie na radiatorze. Dla mnie cala marka jedzie na legendzie sprzed lat, zwlaszcza z czasow premiery D15, kiedy ich asortyment po prostu kosil. Byl najdrozszy, ale bezapelacyjnie najlepszy. Jednak przez te 6 lat pojawilo sie wiele bardziej atrakcyjnych produktow i to nawet bez wzgledu na ich cene. Ten sam temat w kwestii wentylatorow. Po prostu przez te 6 lat Noctua z imponujaco wydajnej i przy tym cichej stala sie nieistotnie bardziej wydajna i jednak dosc glosna. Na pewno trzeba D15 oddac to, ze to najmocniejszy powietrzniak, bo niczego co jest bardziej wydajne, a przy tym glosniejsze bym za lepsze i w ogole sensowne nie uznal.

Ramy kolega wybral na tyle niskie, by w ogole nie trzeba bylo przedniego smigla DRP4 podnosic. Mozna je podniesc o ok. 5 mm, ale przyznam, ze bq! spieprzylo sprawe z ksztaltem drucikow mocujacych i to spowodowalo lipe ograniczonego podnoszenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Michał22 napisał:

 Dark Rockiem 4 Pro i D15 do czynienia nie mialem

Widzisz a ja miałem i nadal mam dlatego o tym piszę ?

Serio ale Pro 4 nie jest cichsze niż D15, inaczej brzmią Silent Wings tłoczące powietrze do skrzynki niż przepychające przez użebrowanie.

Do tego ich NF-A12x25 ciężko przebić, są naprawdę ciche do wydajności jaką oferują i mają wysokie ciśnienie statyczne

14 minut temu, Michał22 napisał:

Jednak przez te 6 lat pojawilo sie wiele bardziej atrakcyjnych produktow i to nawet bez wzgledu na ich cene

Problem taki że Noctua ma świetne wsparcie a ich SecuFirm2 to jest bajka w porównaniu do reszty. Wystarczy przytoczyć Dark Rock 3 przy którym musiałem się nagimnastykować i dopiero od Rock 4 jest lepiej.

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra Pany, bo wyszło z tego niemałe zamieszanie. 

Teoretyzując:

1. Okazuje się że pure base 500 + 750W nie jest dla mnie przyszłościowe tak jak pierwotnie zakładałem.

Więc teraz lekko zmodyfikowany konfig:

https://www.x-kom.pl/lista/3sl65yetc

do tego kfa2 2070 Super

Ewentualne zmiana zasilacza na XPG 850W. Proszę patrzeć na ten zasilacz cenowo jak na seasonica. Ani seasonic ani corsair nie jest dostępny więc wyboru tutaj nie ma.

Czy taki konfig sprawia że jestem przygotowany na przyszłość? Czy ta obudowa jest super ekstra przegenialna i faktycznie nie będę musiał jej wymieniać 10 lat? Czy jak ją otworzę to nagle robi się przewiewnie?

Czy ten procesor jest tego wart? Czy będę mógł po prostu wymienić kartę graficzną za 2-3 lata na naprawdę porządną i cieszyć się graniem przez kolejne 3-4 lata? Czy to jest faktycznie zestaw na lata (tak jak ktoś mógł sobie złożyć z i7 4770k i cieszyć się nim praktycznie do dziś)?

Czy ten zasilacz jest ok (zarówno XPG jak i Asus/seasonic)?

Czy 4 kości po 8GB jest ok, czy koniecznie muszą być 2 x 16?

Define 7 czy 6R?

I w końcu - nawet jeśli nie decydowałbym się teraz na i9 - to czy warto obudowę Fractal i zasilacz 850W i tak wziąć? Bo naprawdę czuję że obecnie wybrany zestaw nie jest przyszłościowy.

Edytowane przez yhm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, yhm napisał:

Czy 4 kości po 8GB jest ok, czy koniecznie muszą być 2 x 16?

Wymień na 2x16GB, przy 4 modułach jest często problem z profilami XMP sam tak miałem na poprzednim konfigu i ręcznie musiałem ustawić wszystko żeby nie wywalało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@yhm 

Zasilka: Moze Straight Power 11? Solidny zawodnik, a po prostu boli ten Asus za te pieniadze. SP11 ma zalowe 5 lat gwary, ale jedna rzecz jakosc, a druga podejscie marki do dlugosci gwary. Arctic dale 10 lat na wentylator za 30 PLN, a Noctua lat 6 na taki za 130 PLN ?

Obudowa: Najcichszej obudowy nie potrzebujesz, dopoki takiej nie masz ? W temacie obudow przez ostatnie piec lat zmienilo sie glownie to, ze wylecialy zawalajace  caly front klatki na dyski twarde i wentylatory montowane na bocznych scianach. No i doszly te paskudne siatki na topach do wypuszczania dzwieku, wpuszczania kurzu i ewentualnie montazu AiO. Od tych zmian ani te skrzynki lepiej wentylowane, ani cichsze. Cos mi sie zdaje, ze dojechalismy juz do granicy fizyki i raczej nic sie w temacie nie ruszy. A raczej wszystko zalezy od rozwoju wentylatorow albo kompletnej zmiany koncepcji chlodzenia peceta. Define 7 to najcichsza, imo najlepsza i najbardziej uniwersalna skrzynka na rynku i dlatego sam ja kupilem. Nie, bo mi sie podobala. Tak, wlasnie dlatego warto ja wziac, bo cos takiego w polaczeniu z jej ustawnoscia chyba mozemy uznac za przyszlosciowe? Jak chcesz R6, wez sobie R6, bo wiekszych roznic nie ma. Ja wolalem najnowsza mysl techniczna Fractala. Zwroc uwage na ta skrzynie w kolorze gunmetal, bo moze Ci sie spodoba. To kolor, ktory inaczej wyglada w kazdym swietle, wiec warto poszukac roznych filmikow. Dawid z WavePC na yt wrzucil ostatnio filmik z nia.

Co do wentylacji, jak pisalem. Gdy zakladam perforowany top, otwieram drzwiczki i nawet wywalam filtr z wentylatorow temperatury nie spadaja ani troche. Tlumaczylem dlaczego.

Ram: Nie zapychaj sobie na start wszystkich slotow. https://www.x-kom.pl/p/579420-pamiec-ram-ddr4-gskill-32gb-2x16gb-3600mhz-cl16-ripjaws-v.html#Specyfikacja albo znakomite Tridenty z RGB (nie ma bez) za ta sama kase, jak bedziesz bawil sie w ich OC.

W temacie procesora zostalbym przy i7 10700K. Pisalem cos o DDR5 i PCIe 4.0. Dopiero z tym bedzie mozna w ogole liczyc na ,,zestaw na lata". Podjrzewam, ze zanim dodatkowe rdzenie i watki i9 zaczna sie przydawac, warto bedzie zmienic platforme na taka z powyzszymi standardami. No i czekaj panie chociaz na testy Zen3, jak masz wyskakiwac z takiej kaski, bo bys mial chociaz PCIe 4.0, ktore raczej bedzie bardziej istotne.

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...