Skocz do zawartości
yhm

Opłacalny i rozwojowy zestaw do gier LGA1200

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, rajtrasink napisał:

nie pytam się co byś zrobił ze stówą [swoją drogą pożytek z tej integry hipotetyczny a z zasilacza cały czas się korzysta]

 tylko czy to dobry sprzęt

Fajny, ale za podobna kase jest Corsair RMx i tu mozna sie zawahac. RMx ma lepsze wyniki i dluzszy tryb pasywny. Pasywnego bym nie przecenial, bo to bardzo ciche zasilacze. Na korzysc IONa jest wyzszy certyfikat i prawdopodobnie mniej eksploatujace sie lozysko wentylatora, co lepiej rokuje na te 10 lat gwary. Prawdopodobnie, bo mowie ogolem o typach lozysk, a jedno drugiemu nierowne. Do kompa do gier sam wzialbym RMxa, bo nic po Platynie, jak komus potrzebny wyzszy certyfikat, to niech zabuli za cos jeszcze lepszego niz Ion.

Fractal ogolem jest klasa marka i padzierzu po prostu nie ma, ale akurat w kwestii dobrych zasilaczy jest duza konkurencja. Dla mnie Fractal to skrzynki Define, Celsius+ i chyba najlepsze wentylatory ze swiatelkami w postaci Prisma - jak ktos te swiatelka lubi, to warto je znac i polecac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i Tylko jeszcze proszę mi tutaj potwierdzić że z takim cudnym zestawem nie mam o czekać na nowe radeony i geforcy. Ani na Ryzeny ?

Zwłaszcza @Michał22 - bo to w sumie zestaw pod Ciebie ?

Dzięki wielkie za pomoc - jeszcze pewnie tutaj wrócę z kilkoma drobnostkami.

Czy na tym Shadow Rock będę mógł podkręcić procesor (odpowiedni  literką k)? I czy będzie on kompatybilny z następnymi prockami?

Czy warto powierzyć złożenie PC x-komowi? Sam nigdy nie składałem, obawiam się chyba najbardziej montowania chłodzenia na procesor.

1g pasty wystarczy?

Czy procek z integrą będzie działał tak jak na laptopach - Geforce będzie wyłaczany np. na pulpicie? Bo jeśli tak to bym w to wchodził. Tylko wtedy pewnie wzialbym 10600 (bez k)

Jak się na tej obudowie resetuje komputer?

Edytowane przez yhm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@yhm Ale Ty w koncu chcesz kupic 2070S? Pewnie w kwestii dostepnosci Ampere poczekasz sobie do grudnia, a tez nie spodziewalbym sie po karcie za 1800 PLN wiele wiekszej wydajnosci. Cos mi sie zdaje, ze przy najlepszych wiatrach dostaniesz za ta kase moc 2080S. Przy absolutnie najlepszych.

Zeny masz za miesiac, jakies 3060/60Ti za miesiac, dwa, jesli mnie pamiec nie myli, ale masz portal purepc od tego. Osobiscie bym poczekal, bo kupowanie jakies 1660S a za moment 3060 to fatalne rozwiazanie. Wyjdzie jak za 3070.

Na Shadow Rocku 3 spokojnie podkrecisz 10600K. To bardzo mocny cooler. Nie gwarantuje Ci wtedy znakomitej kultury pracy, ale moze bedzie Ci odpowiadac. Martwiac sie kultura pracy po OC, postawilbym na Scythe Fuma 2 - najlepszy cooler do krecenia i5. W kwestii kompatybilnosci rozchodzi sie o plyte. Duzo marek dosyla brakujace zestawy montazowe, a np. bq! jest z tych bardziej ekskluzywnych, wiec zdziwilbym sie, gdyby nie dosylali. Napisz do marki coolera, ktory rozpatrujesz.

Skladaj sam. Kto posiada peceta, musi umiec przy nim grzebac, a nie bac sie dotknac byle kabelka przy konserwacji/upgradzie. Wybralem Ci bardzo przystepna obudowe, a Ty zobacz sobie filmik, dwa ze skladania i bedziesz po prostu umial. Tu bedzie tak na oko mniej niz dziesiec kabli, a liczbe podbijaja glownie pierdoly od obudowy. Do tego Whisper jest modularny, wiec w ogole wygoda.

Gram pasty starczy Ci na dwie aplikacje.

Proc z integra to obraz, kiedy karty nie ma/sie spieprzy. Warto miec.

EDIT: PB500 to tak dobra obudowa, ze nigdy nie trzeba bedzie w niej resetowac komputera ? Oczywiscie w razie takiej potrzeby za funkcje przycisku reset odpowiada przycisk na zasilaczu.

 

 

 

 

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Osobiscie bym poczekal, bo kupowanie jakies 1660S a za moment 3060 to fatalne rozwiazanie. Wyjdzie jak za 3070."

Opcje są dwie - albo kupuję integrę i czekam na 3070, albo kupuję 2070s. Ewentualnie troszkę mnie kusi i7 10700k + 3080, tylko że pieniędzy strasznie szokda...

Na sąsiednim forum polecono taką zasiłkę:

https://www.x-kom.pl/p/524447-zasilacz-do-komputera-xpg-core-reactor-750w-80-plus-gold.html

Gwarancja dłuższa ?

i znów wraca temat "ciepłej" obudowy...

 

Dodatkowo jeśli będę się decydowal na zamkniętą obudowę - czy https://www.x-kom.pl/p/242797-obudowa-do-komputera-fractal-design-define-s-usb-30.html#Specyfikacja jest na poziomie BeQuiet?

Wydaje mi się ładniejsza.

Edytowane przez yhm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@yhm Zapytaj tych kolegow z innego forum, co przemawia za doplaceniem 50 PLN do Core Reactora poza gwara na okres, w ktorym dawno pewnie z komputera wyleci.

I zapytaj ich czy obudowa jest ciepla, czy moze raczej koledzy sa. I takze niech wytlumacza Ci, dlaczego tak sadza - jak ja to zrobilem dla poparcia moich racji. Czy maja jakies przykre doswiadczenia z ta obudowa? Czy znaja kogokolwiek kto ja ma? Jakie skrzynki polecaja ci znawcy i czy przypadkiem nie jest to jakis pazdzierz z siatka na froncie typu Phanteks P400/500 czy Lian Li II Mesh?

i7 i 3080 to zupelnie inna bajka. W przypadku tego sprzetu PB500 faktycznie moglaby okazac sie ciepla i trzeba by bylo przeciwdzialac dokupowaniem wentylatora na front czy mocniejszego coolera, bo Shadow Rock 3 moze po OC 10700K kleknac, ale tez nie widze sensu tego procka krecic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecają https://www.x-kom.pl/p/560878-obudowa-do-komputera-be-quiet-pure-base-500dx-black.html lub https://www.x-kom.pl/p/429382-obudowa-do-komputera-fractal-design-meshify-c-tg.html

i7 nie kręciłbym, a na pewno cooler dostałby lepszy - podobają mi się Scythe ale wtedy dobrałbym coś odpowiedniego. Jeśli PB może klęknąć przy cieplejszym sprzęcie to raczej ją wymienię. Nie chciałbym w dość długiej przyszłości zmieniać obudowy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok @rdaneel właśnie mi uświadomiłeś że nie ma co liczyć na kolejną generację intela. Albo teraz iść kompromisowo i brać 10400 ze słabszym mobo i ramem 2666, albo od razu pchać się w 10700k - tylko cena zatrważa. Boli tylko mały zysk  10700k na chwilę obecną. Ale w takimz estawie miałbym do wymiany tylko grafikę (prawdopodobnie tylko...) za 2-3 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@yhm 500DX to bardzo dobra obudowa za te pieniadze, ale z cisza nie ma nic wspolnego. Halas i odkurzanie, bo taka natura siatkowego dziadostwa. Meshify C to z kolei lipna skrzynka i kompletnie niekonkurencyjna do 500 DX, bo jest zwyczajnie gorzej wentylowana. Dwa male wentylatory, wiec dokup wiecej i wtedy bedzie dobrze.

Chyba juz pisalem, ze miara wentylacji komputera sa uklady chlodzenia czesci. Obudowa nadrabia, gdy te sa gowniane. Skrzynki bq! i Fractala maja najskuteczniejsze wentylatory na rynku obudow. Tak sie zabawnie sklada, ze producenci skrzynek ukierunkowanych w wiekszosci na cisze robia najlepiej chlodzace wentylatory. Tj. pozostali maja wentylatory bardziej wydajne, jedynie jesli sa szybsze i glosniejsze.

Zamiast sluchac madrosci kolegow o cieplych obudowach, podlinkuj im ten filmik z duzo goretszym niz dyskutowany tytaj configiem po OC podczas stress testu. W warunkach growych roznice beda jeszcze mniejsze, w przypadku chlodniejszego configu takze. Wiaze sie to z tym o czym mowilem - klasa ukladow chlodzenia procka i grafiki. Wiec niech koledzy zamykaja chalapy i ida dalej ogladac odrealnione procedury typu Case Torture u Gamers Nexus, lejac na grafy, ktore wrzuca pozniej ?

Z procesorem serio poczekaj na Zeny. Zeny maja dzialajace PCIe 4.0 na obecnych plytach, a bedzie warto to miec - trudno powiedziec kiedy, ale to mus w jakimkolwiek przyszlosciowym komputerze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rdaneel Tylko że 10400 + słabsze mobo jest naprawdę przystępne cenowo. A zysku dużego nie widzę w fps.

@Michał22 naprawdę nie wiem co robić z obudową - BeQuiet jest przystępny cenowo, jeśli zdecyduję się na otwartą to pewnie na SilentiumPC. Jednak chciałbym obudowę na lata i z tego punktu widzenia obawiam się BeQuieta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rdaneel Najlepiej wyjdzie ten, ktory poczeka ten rok i zaszaleje na platformie z DDR5 i PCIe 4.0. Dwa przyszlosciowe standardy i jedyna szansa na nadzieje na ,,platforme na lata". Obecnie DDR5 nie ma nikt, Intel PCIe 4.0 wspiera tylko teorytycznie, a AMD ma procki tak slabe, ze ponizej 4K zostana zaduszone przez karty, ktore pewnie nadajda przed tym, kiedy 4.0 zacznie robic roznice. Osobiscie nie nastawialbym sie dzusiaj na ,,platforme na lata", a bral co laska na 3 latka przy pomyslnych wiatrach.

@yhm Problem w tym, ze jedyna osoba z Ciebie, kolegow z innego forum i mnie, ktora zna sie na obudowach jestem wlasnie ja. I wszystko Ci dokladnie wytlumaczylem i nawet potwierdzilem filmikiem, ktory pokazal roznice, a Ty dalej sie obawiasz - nie majac do tego zadnych podstaw. Matko Boska, byc moze za pare lat trzeba bedzie wyskoczyc z paru stow na lepiej wentylowana obudowe! Toz to swietny powod, zeby zrezygnowac z ciszy i bujac sie z odkurzaniem przez te pare lat! Wydygany o to bierz to gowno z siatka i bujaj sie z tym, a ja wlasnie siedze sobie przy Define 7, a komp cichy jak wylaczony. Zlozylem Ci fajny zestaw, zaproponowalem fajne rzeczy, ale naciskac nie bede, bo to nie moj komputer. Dla mnie fajne jest 21:9, eronomiczna klawiatura czy wyciszana obudowa, dla kogos szyby i swiatelka, dla innego obudowa, ktora obudowa nie jest, ale urwie pare stopni i zmniejszy szanse na koniecznosc wymiany za pare lat, kiedy byc moze czesci stana sie goretsze i takie jeszcze kupi ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, yhm napisał:

Porownywalna opcja, ale dwa waty. Starsze wentylatory Fractala na glosniejszym lozysku, ale w sumie tym samym co bq!. Wydajnosciowo owe smigla wypadaja tak samo, nie mam pojecia jak akustycznie, bo nie widzialem porownania. Do tego brak maty wyciszajacej na frontowym panelu. A ta jest bardzo istotna, ale mozna oczywiscie sobie taka dokupic i przykleic. Raczej lepiej bys wyszedl wydajac te pieniadze na PB500 z dokupieniem wentylatora na front:  https://www.ceneo.pl/25687322

@rdaneel Nie rozumiem sensu twojego posta ? Wieksze szanse, by sprzet posluzyl dluzej ma ten, ktory postawi na platforme z DDR5 i PCie 4.0 niz ten, ktory postawi na opcje bez nich. Zgodzisz sie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, yhm napisał:

I jeszcze raz wracam z pytaniem - składanie przez x-kom - można zaufać?

Zamiast zakupionej Grizzly i poloza Ci paste do zebow, a czesci na pewno beda pochodzic ze zwrotow. Nie wiem jak w x-kom, ale takie rzeczy ludzie mowia w internecie... Lepiej skladaj sam ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzdragam się jedynie przed nałożeniem pasty. Nic innego mnie w sumie nie martwi. Może kabli nie poprowadzę sensownie... Ale trudno ?

@Michał22 w takim wypadku biorę 500. Czy coś jeszcze powinienem dokupić? Jakieś wiatraczki? Czy na coś jeszcze powinienem zwrócić uwagę? Zaraz wrzucę kolejny koszyk i będę prosił o sprawdzenie kompatybilności bądź informację jak to samemu sprawdzić.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, rdaneel napisał:

Jaki jest tytuł wątku? "Opłacalny i rozwojowy zestaw do gier"

Wg mnie DDR5 i PCIe 4.0 to standardy, ktore na plycie trzeba miec, zeby w ogole liczyc na jakakolwiek dluzsza przyszlosc platformy, a pojawia sie dopiero z AM5 i odpowiednikami Intela. Na Zeny3 bym poczekal, bo przynajmniej 4.0 bedzie, a moca moze do Intela podjada - przecieki mnie nie interesuja, wiec czekam na testy. Co do czasu, kiedy owe standardy zaczna robic roznice, mozna tylko spekulowac, ale mozna byc pewnym, ze zaczna. W kwestii i7 i przykladu z przeszlosci sie zgodze - tak bylo i raczej bedzie, a jesli liczyc na to, ze procek starczy na dluzej, rdzeni i watkow trzeba kupic na zapas, bo co jakis czas zwykl wzrastac aptetyt gier na nie. Zwykle z pojawieniem sie nowych konsol czy ostatnio opcji Pro. A wtedy pozostaje nam liczyc, ze owe rdzenie i watki okaza sie na tyle mocne, by uciagnac nam nastepne karty graficzne ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rdaneel Ja wiem, jak to wyglada z Ampere. Po prostu ciezko wyrokowac, kiedy 4.0 da kopa, ale da, a o to chodzi w przyszlosciowym podejsciu. Z DDR5 kwestia tego, jak szybkie beda. Te standardy to po prostu przyszlosc, a niestety nie da sie przewidziec, czy na tyle bliska, by zawracac sobie nimi glowe. Mozna gdybac i o to sie tu rozchodzi.

@yhm Rozsadny zestaw za te pieniadze, ale poczekaj na Zen3. Wszystko gra, ale odpusc twardziela - wolne, delikatne, gorace i glosne, wiec zostawilbym je w przeszlosci w przypadku osob, ktore potrzebuja tylko 2TB. Kupisz sobie SSD, jesli zabraknie Ci miejsca, a nie maja powyzszych wad. W kwestii obudowy juz sie wypowiedzialem, wiec rozumiem, ze przemawia za nia jedynie ten ponadczasowy, kozacki Define look i przycisk reset ? Karty sieciowe mnie nie interesuja, wiec nie wiem, czy jest dobrym wyborem, ale podlaczysz. Pasty od procka sie nie obawiaj. Ja robie piec rownoleglych kresek, nie dociagajac ich do samej krawedzi, by nie wyleciala i klade cooler. Pol grama, zadnego szpachlowania, nie podnos coolera, jak juz polozyles i dokrecaj po pare obrotow naprzemiennie. Obejrzyj sobie kilka filmikow typu ,,Jak zlozyc komputer?" i zobaczysz jaka bedziesz mial ochote, by jakis zlozyc ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@yhm Jak chcesz HDD to niech zostanie ta Barracuda, bo jest porzadna. Duzo osob poleca Toshibe P300, ale nie idz za ich rada, bo glosniejszy. Jednak spodziewaj sie, ze ten dysk twardy spieprzy Ci caly efekt cichego komputera. Pomyslalbym nad dyskiem zewnetrznym na USB. Generalnie wszystko, zeby uciec od HDD.

EDIT: W kwestii kart sieciowych Ci nie doradze, bo temat mnie kompletnie nie interesuje. To stacjonarka, wiec ponownie polecam po kablu - jesli to mozliwe.

EDIT2 ? Zadnych wiatraczkow nie potrzebujesz. Dokupienie dodatkowego na front przyda sie w przyszlosci przy goretszym configu. Teraz jest sens jedynie dla operowania dwoma wentylatorami frontowymi na mniejszej predkosci obrotowej niz jeden przy tym samym efekcie - ciszej. Pure Wings 2 140 mm 1000 rpm 3-pin (nie pomyl sie). Mozesz kupic rozgaleznik 3-pin i kontrolowac je wszystkie jednym sygnalem. W przypadku braku rozgaleznika moga byc tez 4-pin. Smigla sprzedawane w detalu sa tez o 100rpm szybsze niz domyslne PB500, wiec mozesz napisac do bq!, by zalatwili Ci takie samo.

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@yhm Mozesz oddac je pod kontrole plyty glownej, ale to jak miec ciagle zwalniajace i przyspieszajace wentylatory obudowy. Ja wole je ustawic. Sprawdzasz sobie ponizej jakiej temperatury procesora nie schodzisz w grach. Przyjmijmy 50C. Wchodzisz do biosu, ustawiasz wentylatory wzgledem temperatury CPU na jakies stale 300 rpm (jesli tyle Pure Wings 2 idzie sciagnac) do 50C, od tej temperatury dajesz stale 100% rpm. Zeby nie irytowaly Cie skakaniem przy operowaniu wokol tej temperatury dajesz ich skok obrotow (Fan Speed UP/DOWN) na jakies 10-12 sekund. I tyle. Taki sam schemat, inne wartosci z krzywa karty graficznej. Wlaczasz maxymalny preset w Unigine Valley, czekasz dobre 5-10 minut, az karta sie nagrzeje i operujesz na zywca utrzymujac jej maksymalne temperatury blizej 70 niz 75 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@yhm Jesli chcesz wydac na plyte do 10400f 1000 PLN, to tak. Ja w przypadku tego procka nie skakalbym wyzej niz Gaming Plus albo Tomahawk, ale to glownie dla osoby, ktore bardziej odpowiada pakiet wejsc stowe drozszej plyty. Widze, ze zaczales szastac kasa, ale imo nie w sensownym kierunku. Osobiscie wolalbym wydac ta kase na doplate do Define 7 Compact i Ninjy, bo to beda roznice odczuwalne, a karte sieciowa sobie dokup, jesli jest Ci potrzebna. Jak mowilem, nie interesuje sie technologiami internetowymi, wiec doradzac Ci w tym nie bede.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, rdaneel napisał:

Cyt: "Wczoraj stwierdziłem że fajnie byłoby pograć na komputerze " Generalnie 3 strony na temat jednego przebłysku, kiedy w zasadzie konsensus jest taki że powinieneś pójść na jedno piwerko, ocknąć się za 3 miesiące i wrócić do tematu ? (tylko doprecyzujcie temat obudowy/chłodzenia/wiatraków bo to będzie mogło zostać )

Rozbawilo mnie to, ale cos w tym jest ? Zestaw juz ma, wiec nie ma nad czym gdybac - ewentualnie pozostanie mu czekac na Zeny i karty, ale pewnie tego nie zrobi, skoro te Z490 tak rozminia. Ja go rozumiem, bo pewnego wieczora grajac na Switchu w Zelde i po 130h bedac nia juz lekko znudzony, pomyslalem sobie, ze sprawdzilbym sobie, co ci ludzie widza w tym Uncharted. Gameplaye widzialem i slabo mi to wygladalo. Jednak nastepnego dnia wjechalo Pro, Uncharted okazalo sie spodziewanym gownem, ale konsola zostala i pogralem sobie na niej w inne fajne gry. I o to w zyciu chodzi - chcesz, masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...