Skocz do zawartości
yhm

Opłacalny i rozwojowy zestaw do gier LGA1200

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie chłopaki - dzięki za pomoc. Teraz już się nie cofnę. Dobieram zabawki - pozostała klawiatura. 

Możecie coś polecić? Mój ideał to Dell KB216-B QuietKey tylko że nie ma wersji podświetlanej. Bardzo mi zależy na podświetleniu. Niestety ceny nie są niskie, a wszystko i tak świeci wszystkimi kolorami tęczy. W związku z tym jeśli nie zwykła fajna podświetlana membranowa to może mechanik. Nigdy nie miałem, mogę spróbować. Tylko znowu dziadowo - czy jest coś sensownego do 400zł?

 

Temat obudowy/chłodzenia postaram się doprecyzować po pewnym czasie - wziąłem najlepszą opcję value/money od Michała i postaram się coś opisać czy mi się to podoba - dla potomnych czy Temu psuczowi dobrej zabawy można ufać ?

A tak jeszcze offtopując - Zeldę dałem rady 20-30h grać i odpuściłem. Za to Uncharted na mega propsie. Lubię storytelling gier sony.

Płytę główną brałem tylko pod uwagę ze względu na wifi - kumpel ma i poleca pod tym kątem. Ale odpuściłem. Wziąłem dongl na usb, jak będzie słabo to będę myślał coś do środka.

Edytowane przez yhm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@yhm Moje podejscie do klawy, mychy i podkladki to zadnych niepotrzebnych fajnosci, a jakosc i wygoda. Nie mam nic do polecenia, bo nie interesuje mnie rynek peryferiow, a sam od poczatku korzystania z komputerow, czyli ponad 20 lat jade na ergonomikach Microsoftu. I nie wyobrazam sobie innej opcji niz wyprofilowany ksztalt i wybrzuszenie czy miekka podkladka pod nadgarstki. Obecnie mam https://www.x-kom.pl/p/13035-klawiatura-przewodowa-microsoft-natural-ergonomic-keyboard-4000.html, to juz druga taka sama i najlepsza ever. W kwestii myszek preferuje klasyke - wygodny ksztalt, odpowiednia waga i porzadny sensor, zadnych przefajnowanych i z pierdyliardem przyciskow. Od paru lat mam Logitecha G403 Prodigy Wireless i jest to pierwsza mycha, ktora nawet przy najdluzszych sesjach nie meczy mi dloni. Obecnie pewnie idzie dostac cos takiego za mniejsza kase. Jezdzi po Zowie PS-R, ktora takze polecam - precyzyjna, mila w dotyku, ale materialowa, wiec wymaga czyszczenia raz na jakis czas.

Jak juz bedziesz mial klikac KUP, lepiej wrzuc ten koszyk do ostatecznego potwierdzenia, bo juznie wiem, co tam finalnie wyladuje. Raczej na niczym dyskutowanym sie tu nie idzie wylozyc, ale jak nie potrafisz tego sprawdzic, a zamawiasz do samodzielnego zlozenia, lepiej sie upewnic ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tyćkę za późno bo zamówieni na komputer już poszło. Ale dajcie znać jak coś nie bangla - zawsze można odkręcić:

image.png.f271315b78f64fa2b3b6e27515f6e1cb.png

 

Ergonomiki odpadają bo za dużo trzeba się przyzwyczajać. Jeśli przestałbym pracować zdalnie byłoby to uciążliwe.

Edytowane przez yhm
sprostowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@yhm Wszystko gra. Fajny zestaw, ktory wlasnie uznalbym za porzadne minimum bez zbednych szalenstw i liczenia, ze starczy na Bog wie ile. Kup sobie do tego ultrapanoramke 3440x1440, jakis fajny soundbar czy glosniki, jesli Ci pod nia wleza i bedzie Ci sie super gralo. Sam taki monitor mam i tu nie ma powrotu do 16:9 czy FullHD, a w przyszlosci tylko jeszcze szerzej, ale raczej nie 32:9. Nie polece, bo nie interesuja mnie rynek monitorow, ale niech ma jak najwieksze odswiezanie (>120 Hz), jak najnizszy czas reakcji (1-5ms), matryce VA lub IPS (do gier preferuje VA, ale tylko porzadna, bo imo bardziej realistycznie podchodzi do tematu) i G-Sync/FreeSync. W przypadku FS trzeba upewnic sie, jak dane rozwiazanie dziala z kartami Nvidii, bo czasem dziala gorzej niz z Nvidia. Chodzi o zakres Hz i za sensowe minimum przyjalbym 30Hz przy celowaniu w gre w 60 klatkach. Ciezko sie tego zakresu w przypadku kart Nvidii doszukac, wiec trzeba grzebac po recenzjach albo pisac do producentow.

https://pcmonitors.info/ Porzadna stronka. Jak to chociaz nie narzekaja, to jest bardzo dobry.

Nie zapomnij zawitac w biosie, wlaczyc XMP pamieci i ustawic cooler na preset Silent - jesli plyta ma gotowe presety typu Silent, Standard, Performance. Jesli nie, zadziala moj opisany wczesniej sposob na wentylatory wszystkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@yhm Fajna jest ta swiadomosc, ze za dana kase dokonales najlepszego wyboru. A twoj zestaw wg mnie sklada sie z samych takich opcji. Mozna dyskutowac, czy oplacaloby sie do czegos dolozyc, czy na czyms przyciac, ale to wzgledne, wiec jalowe. Mysle, ze bedziesz zadowolony. Wg mnie to najlepsze czesci za swoja kase, wiec za bardzo nie masz prawa nie byc ? Jak bedzie u Ciebie i wszystko ustawisz, mozesz napisac, czy fajnie to lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Michał22 napisał:

@yhm Fajna jest ta swiadomosc, ze za dana kase dokonales najlepszego wyboru. A twoj zestaw wg mnie sklada sie z samych takich opcji. Mozna dyskutowac, czy oplacaloby sie do czegos dolozyc, czy na czyms przyciac, ale to wzgledne, wiec jalowe. Mysle, ze bedziesz zadowolony. Wg mnie to najlepsze czesci za swoja kase, wiec za bardzo nie masz prawa nie byc ? Jak bedzie u Ciebie i wszystko ustawisz, mozesz napisac, czy fajnie to lata.

@Michał22 tak - na tym mi właśnie od początku zależało biorąc pod uwagę relatywnie wysokich kosztów grania na PC.

A jak już zamówione to nie ma co dyskutować o opłacalność ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@yhm W koncu sam bedziesz skladal ? ?

Izopropylowy potrzebujesz jedynie by scierac stara paste. Taka rada na przyszlosc - po odkreceniu coolera delikatnie nim pokrec na wypadek jakby pasta sie zeschla, bo duzo osob bez tego wyciagnelo cooler z prockiem ? Sam cooler dostaniesz pewnie z folijka na podstawie radiatora, ktora zdejmiesz przed posadzeniem go na proca. Pisales, ze najbardziej obawiasz sie montazu coolera i pasty, ale w praktyce jest to bardzo proste - to po prostu najbardziej pracochlonna czynnosc, bo polega na przykrecaniu paru elementow, ale nie ma w tym nic trudnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, będę składał sam. Izopropynol  był użyty w jednym z filmików instruktażowych żeby przetrzeć procesor przed zamontowanie całego chłodzenia.

stockowy cooler będzie zmontowany z prockiem? Nie przyjdzie oddzielnie? Czy shadow rock przyjdzie z nałożoną pastą termo? Jeśli tak to pewnie będę musiał ją zetrzeć właśnie alkoholem.

Czy po złożeniu całości, skonfigurowaniu wiatraczków i ramu powinienem przeprowadzić jakieś testy wydajnościowe żeby sprawdzić temperatury i czy wszystko gra?

Edytowane przez yhm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, yhm napisał:

Tak, będę składał sam.

Pochwalam - to po prostu trzeba umiec :] Ogolem izorpopylowego uzywa sie do czyszczenia procka i podstawy chlodzenia, glownie z pasty, wiec jesli uda Ci sie nie ubabrac/odcisnac paluchow na stykajacych sie powierzchniach procka i coolera - nie bedzie tym razem potrzebny. Po prostu taki syf zle wplywa na transfer ciepla pomiedzy procem a chlodzeniem. Tak samo zle wplywa sadzanie coolera na pascie i podnoszenie go, by znowu go posadzic - dostaja sie bable powietrza. Osobiscie nie widzialem testu takiego wplywu, wiec nie wiem, czy jest sens sobie tym glowe zawracac, ale oczywiscie najlepiej zrobic wszystko po bozemu. Inna sprawa, ze alkohol przyda sie za 2-3 lata przy zmianie pasty, wiec moza go od razu kupic. Zwykle sprzedaja go w dosc duzych butelkach, wiec bedziesz gdzies trzymal takiego grzyba dlugie lata. Polecana alternatywa jest zmywacz do paznokci, ale czy to w pelni spoko juz mnie nie interesuje - mam swoja butle izopropylowego.

EDIT: Zapomnialem o pascie na procku. Jesli sie dobrze orientuje, nie bedzie mial jej preaplikowanej. Bodajze bq! w tubki je pakuje, ale majac Grizzly po prostu sie jej pozbadz, bo gorsza.

Pierw zainstaluj Windowsa, pozniej wgraj stery i zajmij sie biosem, a na koncu stestuj czesci. Generalnie warto stestowac wszystko, a konkretne programy masz w artykulach na ten temat w necie. Zanim zaczniesz montowac w obudowie, polecam bez odkrecania podpiac jej wentylatory do plyty glownej obecnego komputera i sprawdzic, czy wszystko z nimi gra. W sensie, czy brzmia tak samo, a zaden np. nie bzyczy. Do tego zanim zaczniesz w skrzynce montowac, troszke odkrec kazda srubke, ktorej odkrecnie bedzie lub mogloby byc Ci kiedykolwiek potrzebne. Do [gluteus maximus] by bylo, jakbys zlozyl komputer, a lipa z wentylatorem i trzeba reklamowac obudowe albo w polowie montazu ogarnal, ze nie idzie odkrecic jakiejs koniecznej do tego srubki, a Ty po drodze juz cos porysowales, wiec moze byc problem ze zwrotem.

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasty wyrzucał nie będę - jeśli złożenie się powiedzie to jest do wymiany pasta w laptopie.

Obecnie żadnego komputera nie mam więc wiatraków nie sprawdzę.

Oczywiście masz na myśli odkręcić każdą śrubkę i zaraz ją przykręcić? Przed montowaniem całości?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@yhm Jak uwazasz z pasta. Ze smiglami trudno. bq! ma dobry serwis klienta, wiec w przypadku jakichkolwiek problemow z obudowa osobiscie dzwonilbym do nich w pierwszej kolejnosci niz bawil sie w rozbieranie kompa i odsylke do sklepu. Maja nawet polski oddzial, ktory ma siedzibe piec minut spacerem ode mnie (zachodnia krawedz Warszawy) i to sympatyczni, pomocni ludzie. Ze srubkami masz po prostu sprawdzic, czy idzie je odkrecic. Zapieklone srubki to standard i to w chyba jakiejkolwiek polce jakosciowej. Slyszalem o tym w Dark Base'ach czy flagowcach Fractala. Po prostu chinskie zlosliwosci ? Bzyczace wentylatory takze. Sam z tego powodu odsylalem jednego Silent Wingsa, a to polka wyzej niz Pure Wingsy w twojej skrzynce. Cale szczescie kupilem je w detalu, nie obudowie i wlasnie podlaczylem przed montazem - dlatego tak madrze radze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostalem informację że zasilacza obecnie nie ma dostępnego. Zaproponowano mi https://www.x-kom.pl/p/592577-zasilacz-do-komputera-chieftec-polaris-750w-80-plus-gold.html jednak widzę że jest to zasilacz niższej jakości. Czy doradzicie jakąś sensowną alternatywę z x-kom?

Może SilentiumPC  Supremo FM2?

Edytowane przez yhm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@yhm Wolalbym Whispera, ale Supremo moze byc. Ten Chieftec nie wydaje sie jakims gownem, bo ma Golda, a to zwykle co najmniej porzadne zasilacze oraz ma wiecej zabezpieczen od Supremo. Inna sprawa, ze Chiefteki maja nietypowo krotkie gwary i tu tez tak pewnie jest (nie zawsze tabelki w sklepach sie zgadzaja). Wolalbym Supremo i bedzie spoko, mozesz poczytac recki tych zasilaczy, ktore kosztuja podobne pieniadze, ale zwroc uwage na kulture pracy i obroty wentylatora. Z polki wyzszej bralbym Corsaira RMXa, ale tego imo nie opyla sie kupowac mniej niz 850W, a sam wzialbym tysiaka na te 10 lat gwary i by przez pewnie wiekszosc czasu leciec na krecacym sie wokol 50% obciazeniu, wiec cichutko i chlodno. Bo zasilacz z tej polki bierze sie, by starczyl na okres gwary, uciagnal i nienahalasowal przy kolejnych upgrade'ach. To raczej moj nastepny zasilacz, bo mam teraz 650W, po upgradzie procka, a moze nawet tylko karty bedzie glosno, a powyzej tych watow dobre zasilacze kosztuja juz takie pieniadze, ze imo nie opyla sie na ilosci watow przycinac. Whisper to swietnie wyceniony punkt graniczny, za ktorym podszedlbym do tego w powyzszy sposob.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra - to są 4 opcje:

mega dobra dla budżetu (w sumie półka jakościowa taka sama jak poniższe wg. Linus tech)

https://www.x-kom.pl/p/363849-zasilacz-do-komputera-silentiumpc-supremo-fm2-750w-80-plus-gold.html

mega dobre dla gwarancji i jakości (zwłaszcza XPG patrząc na cenę):

https://www.x-kom.pl/p/524453-zasilacz-do-komputera-xpg-core-reactor-850w-80-plus-gold.html

https://www.x-kom.pl/p/514795-zasilacz-do-komputera-seasonic-focus-gx-850w-80-plus-gold.html

https://www.x-kom.pl/p/412307-zasilacz-do-komputera-corsair-rmx-850w-80-plus-gold.html

 

Kolejna sprawa to windows - czy zakup z xkom jest bezpieczny? Interesuje mnie wersja Home Box.

Edytowane przez yhm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@yhm Opcja Supremo kontra cala reszta to kwestia twojego podejscia. Bierzesz Supremo 750W i jestes gotowy na to, ze przy zmianie procesora (za pewnie maks 3 lata) i grafiki moze dac o sobie znac jego halas. Bo trudno powiedziec, ile czesci beda ciagnac za jakis czas, a ciagna coraz wiecej i czy ow halas przebije sie przy obciazeniu pozostalych podzespolow. Cena Supremo to najwyzsza kasa, ktora osobiscie bym zaplacil za takie oczekiwania, a sam zasilacz jest porzadny.

Nie chce mi sie szperac po testach Core Reactora, ale nie zdziwilbym sie, jakby byl glosny przy wiekszym obciazeniu. Poszperaj sobie za tym, porownaj krzywe obrotow wentylatorow z takim RMxem. Powinienes wszystko znalezc na stronach prodcentow. Za duza kasa, by kupic zasilacz po prostu z duzym zapasem, ktory okaze sie glosny po upgradzie, dwoch.

GX to klasa pod wzgledem bebechow i osiagow, ale imo traci racje bytu przy RMxie. RMx to niemal to samo, a kultura pracy jak niebo, a ziemia.

Podszedlbym do tego tak: Supremo 750W albo RMx 1000W.

Raczej zakup Windowsa z x-komu jest bezpieczny. Obstawialbym ten sklep za jeden z najbardziej bezpieczych polskich adresow, ale malo mnie to interesuje. Np. moj jest z Morele.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, yhm napisał:

https://www.x-kom.pl/p/573950-zasilacz-do-komputera-asus-rog-strix-750w-80-plus-gold.html 

Jak on się porównuje do Whispera?

Z danych które mogę wypatrzeć jest jednak głośniejszy, ale nie widzę jednoznacznie serwisu który by pomierzył te dwa zasilacze.

Nawet mi sie nie chce patrzec, bo taniej jest RMx i to 850W, a RMx jest absolutnym szczytem sensu zasilki do kompa do gier. Powtarzam - Supremo albo RMx, a z W jak mowilem. Patrze na to tak, ze wydasz 700 na 850W RMxa, byc moze przez te 10 lat gwary Ci zabraknie mocy lub bedzie za glosno, wiec wydasz 850 PLN na 1000W. Dlatego ja wolalbym od razu wydac 850 na 1000W. Byc moze przez najblizsze dziesiec lat czesci nagle zaczna zrec coraz mniej pradu, ale wydaje mi sie to mniej prawdopodobnym scenariuszem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Michał22 napisał:

Supremo albo RMx

Raczej Seasonic albo RMx. W SPC Supremo brak OTP jest dyskwalifikacją w klasie gold i 5 lat gwarancji po rejestracji, przy okazji to jest zmodyfikowany Sama Armor

Sam na początku rozważałem FM2 ale te szczegóły zdecydowały że wolałem dopłacić 100zł do lepszego zasilania z bezwzględną gwarancja 10 lat niebędącą platformą OEM

Edytowane przez _LynX_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, _LynX_ napisał:

Raczej Seasonic albo RMx. W SPC Supremo brak OTP jest dyskwalifikacją w klasie gold i 5 lat gwarancji po rejestracji, przy okazji to jest zmodyfikowany Sama Armor

Ale ja mowilem o podejsciu budzetowym, a porzadnym (chyba, ze znasz cos lepszego za ta kase), RMx to lepsza opcja od GX, bo kultura pracy, ktora imo musi byc na najwyzszym poziomie przy kupowaniu zasilacza za te pieniadze przy zalozeniu korzystania z niego przez kawal czasu i wielokrotnym dorzucaniu do pieca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...