Skocz do zawartości
don_dolarson

64GB RAM + X470 + Ryzen

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie wypadało by się przywitać, także hej ?️ Śledzę główną z newsami codziennie już od około roku ale dopiero teraz zdecydowałem się zrejestrować na forum i tym samym podbić statystki ?

 

Do sedna sprawy.

Aktualnie posiadam 32GB RAM w konfiguracji 4x8GB od Corsair, a dokładniej model 2 opakowań 2x8GB CMW16GX4M2C3000C15 (Hynix). Pamięci te bez problemu śmigają na profilu DOCP 3000MHz, a właściwie to śmigają na 1496.4MHz (wg. CPU-Z) / 2994MHz (wg. HWiNFO) na timingach nie do końca takich jakie zapisane są w profilu (CL15 (15-17-17-35)) bo chodzą na CL16 (16-17-17-35). Nie bawiłem się jeszcze w OC CPU/RAM bo właściwie to od 2 lat nie mogę znaleźć czasu na naukę i zabawę z tym i też nie mam potrzeby robienia tego. Dopiero w następnym roku mam plany na zwodowanie CPU + GPU dla efektów wizualnych bo zwyczajnie wypasiona stacja robocza podoba mi się jako umeblowanie salonu, a tym samym nauczyć się OC i zobaczyć ile wycisnę z tego.

Płyta główna to ASUS X470 STRIX F-Gaming, BIOS 5204 z AGESA 1.0.0.3 z 2019/07, a CPU osadzony na niej to Ryzen 1700X. Karta graficzna na chwilę obecną to Vega 56 z BIOS Vega 64 + w przyszłym roku będę odblokowywać dodatkowy Power Limit wg. poradników na necie albo wgram BIOS z wersji 64 Liquid i będę kręcić jeszcze wyżej niż jest OC-UV obecnie.

Z chwilą kiedy CPU lub GPU wyzionie ducha lub będzie już niedomagać mam zamiar kontynuować upgrade tej platformy przez minimum 5 lat i wymienić CPU/GPU. Nie jestem jakoś specjalnie wymagającym graczem i jeżeli CPU/GPU niedomaga w jakiejś grze, którą kupiłem i chce zagrać to zwyczajnie obniżam detale do momentu, który nie psuje zbytnio efektu wizualnego, dopiero potem lecę po nowe części i zazwyczaj kupuję w przeciągu dnia-dwóch-trzech coś szybszego/lepszego. Zazwyczaj są to części z drugiej ręki, używane, z minimalnym nakładem finansowym, lecz niekoniecznie.

 

Dostałem propozycję zamiany z minimalnym kosztem z mojej strony (za krowę) moich pamięci 4x8GB na 4x16GB Corsair Dominator Platinum White LED 2666MHz CL15 CMD64GX4M4A2666C15 (Hynix) i kusi mnie aby zrobić taką zamianę. Oczywiście z powodu 2x większej ilości pamięci, którą akurat bym wykorzystał po części do większego RAM cache z którego obecnie korzystam przez PrimoCache (10GB), z którego jestem zadowolony, chociaż te 10GB to mało trochę do moich zastosowań, a po części do projektów Photoshop i 150 zakładek w Chrome. Potrzeba jeszcze raz tyle na RAM cache, a 20GB z 32 nie mogę przydzielić. Problemem z nowymi pamięciami jest te 2666MHz z których nie wiem ile w przyszłym roku wycisnę i jakoś mam niesmak do tego stanu rzeczy. Pytanie zatem kieruję do Was, czy warta jest taka zamiana jeśli spojrzeć przez pryzmat grania tylko i wyłącznie w 2560x1440 z FreeSync 60-144Hz na monitorze oraz w 4K 60Hz na telewizorze? Czytam już drugi dzień odnośnie wpływu szybkości pamięci z procesorami Ryzen i w zasadzie to 99% testów tyczy się rozdzielczości 1080p i 2 baniek pamięci 8GB, a nie 4 i to jeszcze 16GB. W sumie to ciężko powiedzieć czy cokolwiek więcej bym wycisnął z moich obecnych 4x8GB właśnie z racji zajętych wszystkich 4 slotów no i jest dylemat, czy warto? Głównym powodem dylematu jest nieco mniejsza (między innymi wg. testów na PurePC, chociaż one robione były w 1080p) wydajność CPU/RAM i nie jestem do końca pewien czy nie stracę za wiele, zyskując mniej.

Edytowane przez don_dolarson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zenie pierwszym 1700x to i przy 4-ech zajętych bankach ciężko będzie o w miarę cywilizowane częstotliwości typu 3000-3200 MHz. Do tej pory kolejne wydania agesy czy innych sterowników poprawiły kompatybilność i stabilność, ale szczerze wątpię, abyś osiągnął coś więcej. Do tego są to hynixy, przy takim upakowaniu kości nie ma co liczyć na sensowne oc. Licz się, że komp w ogóle nie zbootuje, zapętli się procedura start-restart czy ujawni się permamentny czarny ekran.

Szczerze - jeśli potrzebujesz aż 64 GB i masz jak to wykorzystać do swoich zastosowań, to ja bym się nie stresował trochę mniejszą wydajnością. A w grach można zrekompensować to sobie obniżeniem detali grafiki czy późniejszą wymianą cpu na 3700x/3800x (z racji ceny 3800xt pominę) albo nawet 5700x/5800x, które premierę papierową miały wczoraj. Przy zenie2 czy zenie3 Twoje pamięci być możę będziesz miał łatwiej pocisnąć wyżej (większa wydajność pojedynczego rdzenia nowszych ryzenków oczywiście też ma znaczenie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, chociaż już wczoraj zdecydowałem, że podaruje sobie tą kuszącą wymianę kości na te 4x16GB od Corsaira. Za piękne to by mogło być prawdziwe i można by spekulować dlaczego typ jest gotowy na taką zamianę... pewno mu nie ruszyły. Nie chcę w szczególności z powodu, że nie będę miał szansy na powrotną ich wymianę jak nie ruszą, a raz miałem nieprzyjemną sprawę z kupnem (nowych) kości z sklepu, które były i nadal są na liście QVL tej płyty głównej, a jak wsadziłem je to był właśnie czarny ekran i nie chciało za nic ruszyć, nawet na jednej (F4-3200C16D-16GTZR). Oddałem i dostałem inny egzemplarz tych kości i było to samo, a wtedy wziąłem wcześniej wspomniane 2x8GB od Corsaira, potem dokupiłem kolejne dwie i śmiga bez problemu na 3000MHz po dziś dzień.

Nie mniej jednak celuję teraz w szczególności w 2x 2x16GB F4-3200C16D-32GTZR /(wg. opinii na newegg to są B-Die) i kilka innych modeli w czarny piątek albo wcześniej, o ile będzie jakiś odpowiadający mi rabacik na nie, a jeśli nie będzie to śledzę do tego czasu jak się sprawy mają z innymi kościami 3000/3200/3466/3600MHz max CL16 i wybiorę inne, bez znaczenia jaki die, w ostateczności zwrócę. Wszystkim steruje cena. Jeśli okaże się, że na 1700X nie ruszą na tych częstotliwościach i 4x16GB 2666MHz będzie max to trudno. Poczytam i ręcznie coś z nich w przyszłym roku będę wyciskać, jednakże jest duża szansa, że jak w przyszłości wymienię CPU na Ryzen min. 8 rdzeni 2000/3000/5000 (o ile do tego ostatniego ASUS wyda BIOS) to wtedy ruszą na deklarowanym profilu XMP. Ryzyk fizyk, chociaż czytając i oglądając testy przez ten czas namysłów, nie wygląda na to aby w 2560p i 4K były jakieś kolosalne różnice, chociaż te testy i opinie ludzi to też zauważyłem pic na wodę... jeden widzi 15% lepszej wydajności, drugi 5% a inny wcale.

 

Zapewne wrócę tu jak ogarnę tą sprawę i zdam relacje jak wyszło, w szczególności czy 4x16GB pyka wyżej niż 2666MHz.

Edytowane przez don_dolarson

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...