Skocz do zawartości
cheslavic

Ostatnie podrygi blaszaka

Rekomendowane odpowiedzi

Piszę do was w sprawie pomysłu na "modernizację" Gigabyte GA-P35-DS3L. To ma być projekt w którym jedziemy po bandzie tj. największa wydajność za najniższą cenę. Obecnie na pokładzie znajduje się ww. płyta główna, 2x1GB Adata & 2x1GB Goodram taktowane na 800 MHz (obsługiwane maks. 8GB), Gigabyte NVIDIA GeForce GT 610 2GB DDR3, leciwy zasilacz Modecom Feel 350W, procesor Core2Duo E8200, 6MB cache, 2.66 GHz, 1333 MHz FSB ze standardowym chłodzeniem, oraz dysk talerzowy SATA WD Green 320GB i ATA Seagate Barracuda 160GB. Myślałem o wymianie na czterordzeniowego Xeona (proszę o propozycję), kościach 4x2GB 800 MHz, NVIDIA GeForce GTS 450, oraz tanim i pewnym 400W zasilaczu (tu też proszę o propozycję). Pamięci i kartę graficzną znalazłem na znanym portalu aukcyjnym (sprawne, używane, poleasingowe), procesorów też jest w brud, kwestia modelu. Zaś zasilacz chciałbym, aby był nowy. Robię to dla dobrego znajomego, który chce nadal używać tego PC do biurówki, Internetu, gier przeglądarkowych, oraz starszych tytułów z GOG, ewentualnie Steam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, jack78 napisał:

Xeon na tej płycie głównej?? Sprawdziłeś specyfikację płyty?

A co do grafy, to nie lepiej GT740? Znacznie wydajniejsza i o połowę mniej energii potrzebuje. W dodatku mam słąbe wspomnienia jeśli idzie o GTS450, hałaśliwe i często padały.

jack78 ta płyta posiada socket 775, więc po małej przeróbce podejdzie Xeon na socket 771. Zobacz filmik poniżej:

Karta graficzna to był losowy strzał. Szukałem ofert sklepów poleasingowych i akurat ta mi się trafiła. Zaraz sprawdzę jak jest z dostępnością GT 740.

Edytowane przez cheslavic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akyga to zasilacz z tzw. czarnej listy , potocznie zwany bombą z opóźnionym zapłonem .

Weź ~50 zł i kup z allegro/olx używanego fortrona/deltę 350W .

Ten Feel co masz to która wersja - I/II czy Feel III ?

Nowy i markowy zasilacz to 100+ zł , dokładając do tego 100 zł za gpu wychodzi ponad 200 zł , nie lepiej zainwestować tą kasę w jakieś polesingowe HP/Dell/Acer/Lenovo ?

Ja mojego Acera z podpisu kupiłem gdzieś za ~300 zł , Pentium G2020 jest sporo wydajniejszy niż C2D , w części zadań jest nawet wydajniejszy niż C2Q czy Xeon S771 .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, reyden napisał:

Akyga to zasilacz z tzw. czarnej listy , potocznie zwany bombą z opóźnionym zapłonem .

Weź ~50 zł i kup z allegro/olx używanego fortrona/deltę 350W .

Ten Feel co masz to która wersja - I/II czy Feel III ?

Nowy i markowy zasilacz to 100+ zł , dokładając do tego 100 zł za gpu wychodzi ponad 200 zł , nie lepiej zainwestować tą kasę w jakieś polesingowe HP/Dell/Acer/Lenovo ?

Ja mojego Acera z podpisu kupiłem gdzieś za ~300 zł , Pentium G2020 jest sporo wydajniejszy niż C2D , w części zadań jest nawet wydajniejszy niż C2Q czy Xeon S771 .

Modecom Feel I. To nie mój komputer. Dostałem za zadanie usprawnić go minimalnym kosztem. Zakup innego nie wchodzi w grę. To jest zabawa typu upgrade komputera za 300/400 zł, a jak się da to taniej. Wydaje mi się, że twój Pentium G2020 to ta sama liga co Xeon X5450, jeśli wierzyć stronie UserBenchmark. reyden czy ten twój Acer posiada zintegrowany układ graficzny? Póki co skompletowałem coś takiego:

 

CPU - Intel Xeon X5450 LGA 775 pełny MOD pasta gratis!

GPU - GEFORCE GTS 450 512MB GDDR5 128BIT DIRECTX 11

MEM - PAMIĘĆ RAM 8GB 4x2GB 800MHZ DDR2 DIMM DUAL

PSU - FEEL 400W 120mm FAN ZASILACZ KOMPUTEROWY

 

Razem 392,88 z przesyłkami. Wszystko oprócz CPU jest nowe. Zastanawiam się czy 400W nie będzie za mało. W dobrej cenie jest też CICHY ZASILACZ ATX MODECOM FEEL 500W + PCI-Express.

Edytowane przez cheslavic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://allegro.pl/oferta/intel-xeon-quad-e5440-2-83ghz-12m-1333-s771-7316131629


Jeśli ma być "po taniości" to ciutkę taniej masz Xeona E5440

Procesory E (80W) grzeją się mniej niż seria X (120W).
U tego samego sprzedawcy jest naklejka do modyfikacji pinów, trzeba tylko albo nożykiem do tapet wyciąć wypustki w gnieździe LGA775 albo pilnikiem do paznokci naciąć wgłębienia w procesorze.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, pietach napisał:

https://allegro.pl/oferta/intel-xeon-quad-e5440-2-83ghz-12m-1333-s771-7316131629


Jeśli ma być "po taniości" to ciutkę taniej masz Xeona E5440

Procesory E (80W) grzeją się mniej niż seria X (120W).
U tego samego sprzedawcy jest naklejka do modyfikacji pinów, trzeba tylko albo nożykiem do tapet wyciąć wypustki w gnieździe LGA775 albo pilnikiem do paznokci naciąć wgłębienia w procesorze.

Mod z teorii znam, ale jeszcze go nigdy nie robiłem. Rozumiem, że adapter wystarczy tylko przykleić? Dzięki za protip dot. serii E.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten pentium co mam to generacja Ivy Bridge , w aplikacjach korzystających z 1-2 rdzeni / wątków będzie zauważalnie szybszy niż Xeon S771 , Xeon może pokazać pazurki tam gdzie potrzeba większej ilości rdzeni .

Ale znowu w płytę z tym Pentium można wsadzić I3/I5 i znowu sytuacja się odwróci .

Ma iGpu jak wiekszość cpu od czasów Sandy Bridge i socketu 1155 .

Za tyle to na serio nie ma co się bawić w stare S775 , stałem przed tym samym dylematem - miałem E5200 + płyta na P43 i 4GB DDR2 , chciałem tam wsadzić Xeona S771 ale w końcu sobie odpuściłem i wybrałem kompa z G2020 na pokładzie , do tego 4GB DDR3 i Win 10 w pakiecie .

Tutaj za 389 zł Fujitsu Esprimo P510 z G2030 3Ghz i 8GB ram , do tego Win 10 i 12 m-cy gwary , obudowa tower więc za jakiś czas można wsadzić GTS450 czy coś nowszego .

PSU o mocy 280W , do GTS450 powinno starczyć .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, reyden napisał:

Ten pentium co mam to generacja Ivy Bridge , w aplikacjach korzystających z 1-2 rdzeni / wątków będzie zauważalnie szybszy niż Xeon S771 , Xeon może pokazać pazurki tam gdzie potrzeba większej ilości rdzeni .

Ale znowu w płytę z tym Pentium można wsadzić I3/I5 i znowu sytuacja się odwróci .

Ma iGpu jak wiekszość cpu od czasów Sandy Bridge i socketu 1155 .

Za tyle to na serio nie ma co się bawić w stare S775 , stałem przed tym samym dylematem - miałem E5200 + płyta na P43 i 4GB DDR2 , chciałem tam wsadzić Xeona S771 ale w końcu sobie odpuściłem i wybrałem kompa z G2020 na pokładzie , do tego 4GB DDR3 i Win 10 w pakiecie .

Tutaj za 389 zł Fujitsu Esprimo P510 z G2030 3Ghz i 8GB ram , do tego Win 10 i 12 m-cy gwary , obudowa tower więc za jakiś czas można wsadzić GTS450 czy coś nowszego .

PSU o mocy 280W , do GTS450 powinno starczyć .

Ja Cie bardzo dobrze rozumiem. Nowsze gniazdo lepsze możliwości, ale rozmawiamy o niedostępnym komputerze. Zobacz sam status dla tego Fujitsu Esprimo. Osobiście wole AMD od Inteli, bo nie walą socketu co nową generację procesorów (przykład AM2, AM2+, AM3, AM3+). IMHO wydaje mi się, że 280W to za mało jak na jakikolwiek komputer stacjonarny. Ten zasilacz przecież jest napięty jak barania torba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, rdaneel napisał:

Procesor poniżej 75W, płyta z 20-30, dysk góra 10W, zostanie jeszcze ze 100 na grafikę:

Z tym że budżet to ciężki temat:

https://amso.pl/product-pol-79405-Dell-Optiplex-7010-MT-i3-3220-2x3-3GHz-4GB-120GB-SSD-DVD-Windows-10-Home-PL.html

tu jest z SSD, Win10 ale i3 i bez karty...

 

 

Jeżeli chodzi o podane przez was konfiguracje to się zgodzę, ale do tego co skompletowałem to jest za mało soku, a w budżecie na nowy komputer się nie mieszczę. Poza tym co to za upgrade skoro zostaje na zintegrowanym układzie graficznym? Nie zapominajmy też, że miało być 8GB RAM, a nie 4GB.

Edytowane przez cheslavic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ja będe odradzał inwestowanie w ten komputer ale...

ale mam kilka części co Cię może zainteresują ?

Pamieć nanya 4x2GB o oznaczeniu nt2gt64u8hd0by-ad  (65 zł za komplet 8 GB)

Zasilacz OCZ500SXS (jeszcze nie tak dawno pracował z xeonem 1650v2 i gtx 1060) (jezu, nie wiem, 45 zł?)

 

btw. Za 120 zł można mieć kadłubek HP Z230 na lga1150 (brak ssd, proca, ramów). Jedyny minus to low profile dla karty.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten OCZ SXS to ile ma lat ?

Choć za 45 zł to lepsza oferta niż wszystkie Feel / Akyga itp. gówna razem wzięte .

Co do poboru mocy .

Nawet I7 jak pracuje na niskim obciążeniu to pobiera mało mocy , bez OC to współczesne procki nawet się nie zbliżają do swojego TDP .

PSU o mocy 280W spokojnie starcza do kompa biurowego opartego o Pentium czy Celerona , z I3 czy nawet I5/I7 + iGPU też da sobie radę , zabawa zaczyna się jak dochodzi jakaś lepsza karta .

Choć i tak nadal starcza - I7 965@3,85 Ghz + GTS 450 , całość zasilana przez zasilacz 1100 W 80+ Silver bierze jakieś 270W ( cały zestaw ) , po uwzględnieniu strat na PSU (85-87% sprawności przy tym poborze mocy ) wychodzi 230 W .

A Pentium G2020 / G2030 jest sporo mniej prądożerny niż stary i podkręcony w dodatku I7 965

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, reyden said:

Ten OCZ SXS to ile ma lat ?

Choć za 45 zł to lepsza oferta niż wszystkie Feel / Akyga itp. gówna razem wzięte .

No młody to on nie jest, we wrześniu mu dyszka stukneła. Sprawność na pewno mu spadła, ale i tak będzie lepszy od czegokolwiek z czarnej listy. Niecały rok temu testowałem na nim jakiegoś starego radeona z wtyczkami 8 pin i 6 pin. Podejrzewam, że z 350W wtedy zasialcz ciągnął i było stabilnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cheslavic

I jak, uruchomiłeś ten komputer na Xeonie?

Do mnie jedzie Xeon E5430, może w weekend spróbuje uruchomić na tym Asrocku P41.

Liczę choć na skromne FSB 400 MHz to wyjdzie 3,2 GHz.

Komputer za FREE - miał być zutylizowany -  (Chieftec 400W, Asrock P41C-DE, Radeon HD4770, Pentium D 930) - nowy procesor za 16 zł i może być kupa fajnej zabawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...