Skocz do zawartości
laidman

Windows 10 Pro uruchamia się w trybie 640x480

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od kiedy postawiłem nową platformę i zainstalowałem nowego windowsa dzieją się dziwne rzeczy.

Próbowałem szukać rozwiązania w google ale jak do tej pory wszystko co znalazłem nie pomogło.

Otóż wygląda to następująco, windows ładuje się jakby bez sterownika grafiki w trybie 640x480, po jakimś czasie, sterownik grafiki (NVIDIA) zostaje załadowany i przełączony na normalną rozdzielczość (2560x1440) i generalnie wszystko działa, chociaż muszę przyznać że COD MW za każdym razem przy uruchomieniu pokazuje informacje, że podzespoły komputera się zmieniły.

Najdziwniejsze z tego wszystkiego jest to, że czasem uruchamia się w normalnym trybie, z normalnie załadowanym sterownikiem, tak po prostu i nie mogę znaleźć żadnego powodu dlaczego czasem działa normalnie a czasem nie.

Próbowałem już instalować wszystkie sterowniki od nowa, i inne rzeczy które znalazłem w necie ale jak do tej pory nic to nie dało.

Jeśli ktokolwiek miał taki sam problem i dał radę sobie z nim poradzić będę wdzięczny za każde info.

Specyfikacja:

Asus Z490 TUFGaming PLUS Wifi

i7-10700K @ 5G

16GB Corsair LPX 3600 Mhz (2x8)

Seasonic SnowSilent Platinium 1050W

RTX 2070 Super

Z góry dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W panelu sterowania pokazuje przy uruchomieniu w trybie 640x480 że karta nie ma sterowników.

Wygląda tak, jakby przy wyłączaniu sterowniki karty były za każdym razem odinstalowywane...

Co za bezsens, gdzie można to sprawdzić co dzieje się podczas wyłączania kompa.

I to też tylko czasami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, laidman said:

W panelu sterowania pokazuje przy uruchomieniu w trybie 640x480 że karta nie ma sterowników.

Wygląda tak, jakby przy wyłączaniu sterowniki karty były za każdym razem odinstalowywane...

Co za bezsens, gdzie można to sprawdzić co dzieje się podczas wyłączania kompa.

I to też tylko czasami...

podgląd zdarzeń (event viewer)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.10.2020 o 06:03, masin napisał:

podgląd zdarzeń (event viewer)

W podglądzie zdarzeń znalazłem wiele rzeczy, niestety nic dotyczącego grafiki.

Wkurwiłem się i wywaliłem cały system i postawiłem na nowo (4x razy) niestety nie pomogło.

Za to znalazłem  inny problem, co w sumie może mieć wpływ na ten problem.

Karta graficzna rozpoznana zostaje jako PCIEx x4 zamiast PCIEx x16.

Szukałem rozwiązania ale wszystko co znalazłem nie pomogło do tej pory.

sugerowałem się tym: https://graphicscardhub.com/gpu-pcie-running-x8/

PCI.Express.x4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kartę wpiąłem w pierwszy slot, próbowałem też drugi bo u mnie oba sloty to PCIEx x16.

Niestety nic się nie zmieniło.

Ale powoli chyba dochodzę do tego co się dzieje, z tego co mi się wydaje, winny jest bios, chociaż nie mogłem znaleźć ustawień dotyczących szybkości szyny.

Za to przywróciłem ustawienia biosu do fabrycznych i nagle pokazuje mi PCIEx x8.obraz.png.f3c35ab2ff6104eabefd0c76312db7a5.png

Niestety to się wiąże z tym, że procesor jest niepodkręcony.

 

 

Edytowane przez laidman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wszystko jasne.

Dla informacji dla wszystkich zastanawiających się jak to możliwe, że wasza karta graficzna działa w trybie PCIEx 8x.

Wszystkie procesory Intela mają max 16 Lini PCIExpress.

Tzn, że przy konfiguracji z dyskiem SSD m.2 sam dysk zabiera 4 Linie PCIExpress.

Czyli to co pozostaje jest dzielone na pozostałe sprzęty, jak np grafika lub inne urządzenia na pciexpress

Szkoda, że nie wiedziałem przed zakupem, bo wziąłbym ryzena, który ma 20 Linii 16 na grafikę i 4 na dysk m.2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z tym co jest napisane w instrukcji, to gniazda M.2 tej płyty głównej nie zabierają linii PCI-E od GPU, tylko siedzą na liniach od chipsetu.

Oczywiście na płytach Z490 i starszych jest taki problem, że chipset i CPU są połączone DMI 3.0 czyli defacto łączem PCI-Ex4 3.0 i przez tą magistralę jest przepychane równolegle SATA, USB3, audio, LAN, M.2 PCI-E 3.0 i generalnie cała reszta wpięta w mostek, czyli trzeba brać pod uwagę zapychanie się tej magistrali (sam szybki SSD jest w stanie ją całą "zająć").

Problemu ma nie być w Rocket Lake ( mostek spięty 2x szybszą magistralą, czyli PCI-E x8 3.0 + dodatkowe linie PCI-E x4 4.0 dla SSD). Oczywiście problemu też nie ma na chipsetach AMD B550/X570 (mostek spięty magistralą PCI-E x4 3.0 w B550 lub PCI-E x4 4.0 w X570 + dodatkowe linie PCI-E x4 4.0 dla SSD)

Edytowane przez Kyle
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2020 o 19:49, Kyle napisał:

Zgodnie z tym co jest napisane w instrukcji, to gniazda M.2 tej płyty głównej nie zabierają linii PCI-E od GPU, tylko siedzą na liniach od chipsetu.

Oczywiście na płytach Z490 i starszych jest taki problem, że chipset i CPU są połączone DMI 3.0 czyli defacto łączem PCI-Ex4 3.0 i przez tą magistralę jest przepychane równolegle SATA, USB3, audio, LAN, M.2 PCI-E 3.0 i generalnie cała reszta wpięta w mostek, czyli trzeba brać pod uwagę zapychanie się tej magistrali (sam szybki SSD jest w stanie ją całą "zająć").

Problemu ma nie być w Rocket Lake ( mostek spięty 2x szybszą magistralą, czyli PCI-E x8 3.0 + dodatkowe linie PCI-E x4 4.0 dla SSD). Oczywiście problemu też nie ma na chipsetach AMD B550/X570 (mostek spięty magistralą PCI-E x4 3.0 w B550 lub PCI-E x4 4.0 w X570 + dodatkowe linie PCI-E x4 4.0 dla SSD)

Nie wiem w jakiej instrukcji jest to napisane, ale na tym schemacie widać wyraźnie, że tylko dyski na m.2 zajmują linie pciexpress.

Zobacz tutaj> https://www.guru3d.com/articles-pages/intel-core-i7-10700k-processor-review,2.html

Bo nie chodzi o linie na płycie głównej a o dostępne linie PCI express procesora

Edytowane przez laidman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.11.2020 o 18:34, laidman napisał:

Nie wiem w jakiej instrukcji jest to napisane

https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1200/TUF_GAMING_Z490-PLUS_(WI-FI)/E17047_TUF_GAMING_Z490-PLUS_WI-FI_UM_v3_WEB.pdf

Strona 10 dokumentu pdf.

W dniu 8.11.2020 o 18:34, laidman napisał:

ale na tym schemacie widać wyraźnie, że tylko dyski na m.2 zajmują linie pciexpress.

Zobacz tutaj> https://www.guru3d.com/articles-pages/intel-core-i7-10700k-processor-review,2.html

Bo nie chodzi o linie na płycie głównej a o dostępne linie PCI express procesora

Zależy jak producent zaprojektował płytę. Są dwa rozwiązania w przypadku Z490. Można dysk SSD M.2 PCI-E x4 3.0 wpiąć w linie od GPU (wówczas dla GPU zostaje PCI-E x8 3.0 i dodatkowo niewykorzystane PCI-E x4 3.0 ), albo można wpiąć w linie wychodzące z mostka Z490 (wówczas dla GPU zostaje PCI-E x16 3.0).

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...