Skocz do zawartości
Castor

6 podzespołów do PC - budżet 3200 zł (future proof)

Rekomendowane odpowiedzi

Siema chciałbym kupić: CPU, Mobo, RAM, PSU, Cooler CPU i obudowę w kwocie max 3200 zł. Waham się między CPU: I5 10600kf, I5 10400f i Ryzen 5 3600. Który z tych chipsetów będzie najbardziej "future proof"? Komp jest składany pod gry. W przyszłości (3-4miesiące) planuje dokupienie GPU (coś pokroju 3060/2070S), ale narazie zostaję przy RX 580 8GB. Także zasilacz musi mieć odpowiedni zapas mocy pod przyszłą GPU oraz za parę lat wymianę CPU. Chciałbym także, żeby zestaw był cichy i bez zbędnego oświetlenia RGB.

Mój pierwszy szkic zestawu wygląda tak: https://www.x-kom.pl/lista/eclsgbf2l

Także jestem otwarty na wszelakie propozycje ?

Edytowane przez Castor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tych 3 tygodni to już nie chce mi się czekać, okaże się że są jakieś listy kolejkowe i lipa :C

Myślę jeszcze o tych pamięciach https://www.x-kom.pl/p/545506-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-2x8gb-3733mhz-cl17-viper-steel.html

Przeczytałem reckę tej obudowy be quiet! Pure Base 500 i narzekali, że za mało powietrza przodem zasysa. Jest jakaś inna która będzie w podobnej cenie, ale z lepszym chłodzeniem?

Jeśli miałbym brać 10400f to jaką zasiłkę do niego z myślą żeby można było odpalic 3060/3070?

Widziałeś może jakieś testy porównawcze 10600k@oc z 10400f@3600mhz Ram?

Aj kusi ten 10600k, wziąć go i mieć wyrąbane na parę lat w grach, bo przecież to kozak procek.

I jeszcze ten cooler https://www.x-kom.pl/p/582370-chlodzenie-procesora-arctic-freezer-34-esports-duo-black-2x120mm.html?utm_source=ceneo&utm_medium=comparison&utm_campaign=ceneo_click
 

Idzie oszaleć z tą mnogością opcji. W 2011 jak obecny konfig składałem bylo o wieleee łatwiej. A ten i7-2600K to zajebiście zniósł próbę czasu. Chociaż wiem, że wtedy go nie wziąłem, bo nikt nie myślał że te dodatkowe wątki taką różnicę zrobią. Też napięty budżet sprawił, że postawiłem na i5-2500k ;D

Edytowane przez Castor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Future proof zaczyna się od 8 rdzeni. Skoro konsole mają 8 rdzeniowego Ryzena i gry będą pisane z myślą o tylu właśnie wątkach to prędzej czy później 6 rdzeni zacznie niedomagać.

To nie ta sama sytuacja gdy obecne konsole miały 8 rdzeni bo było to bardzo słabe 8 rdzeni, które dało się ogarnąć dwoma mocnymi wątkami w PC. Wątpię, że przyszłą grę napisaną pod użycie 8/16 3.5GHz będzie można ogarnąć lekko wyżej taktowanym 6 rdzeniowcem. Wiadomo nie nastąpi to od razu ale w końcu mówimy o "Future proof" ?

Edytowane przez Dasch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, jack78 napisał:

Wydajność Ryzena względem Intela to przepaść, na korzyść AMD . Dodatkowo ten 10600KF ma TDP 125W, więc i większy zasilacz i droższe chłodzenie.

Przyszłościowo też raczej Ryzen, pod warunkiem że kupisz płytę z wyższej półki. A jeśli myślisz o wymianie procka za kilka lat, to tylko AMD

Jeśli grafikę wybierzesz 2070, to masz niżesz TDP niż aktualnie w 580, jeśli wersję SUPER, to tylko o 30W więcej niż aktualnie.  Jeśli idzie o 3060, to chyba tak samo jak Twoja aktualna karta.

 

 

Testy tego nie pokazują , owszem AMD sporo zrobiło przy okazji Zen 2 ale żeby od razu przegoniło Intela i to mocno to nie .

TDP ma nie wiele wspólnego z rzeczywistym poborem , procek który ma TDP 125 W może równie dobrze pobierać tyle samo prądu co CPU 95W czy 65W .

Przyszłość to jedna wielka nie wiadomo - a jak Rocket Lake i potem Adler Lake znowu namieszają to co powiesz , choć patrząc na architekturę AL to obstawiam że nie będzie to jakieś normalne CPU tylko coś bliżej SoC .

Co do wymiany procka za kilka lat - to też nie bardzo , chyba że mowa o używkach , na AM4 max. co będzie to Zen 3 i nie każdy chipset / płyta dostanie obsługę Zen 3 , Zen 4 to już będzie nowy socket .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minusy dostajesz bo piszesz bzdury .

Pokaż mi tą przepaść na korzyść AMD jeżeli chodzi o wydajność , skoro testy m.in. tutaj na PPC tego nie pokazują , pokazują nawet odwrotność w niektórych zastosowaniach .

Co co reszty to jak napisałem wcześniej .

EDIT .

Teraz to już przegiąłeś pałę gościu , co mają inne moje tematy / posty do tego że raz ci dałem minusa a ty zachowałeś się jak rozwydrzony dzieciak i strzeliłeś mi serię minusów .

Coś widzę że długo miejsca tutaj nie zagrzejesz , jeszcze raz będzie taka seria to zrobię z tobą porządek

Edytowane przez reyden

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coffe lake to się pojawiło przed Zen + / Zen 2 i wcale nie wiadomo czy to odpowiedź Intela na Ryzeny .

Równie dobrze może być że sam Intel zauważył że w mainstreamie 4 rdzenie to już za mało i wrzucił tam 6-8C za rozsądną cenę a nie HEDT gdzie same płyty to koszt minimalny 1 000 zł a cena procka to było 2+ k zł .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, rdaneel napisał:

https://www.purepc.pl/intel-core-i5-10400f-vs-amd-ryzen-5-3600-test-procesorow-za-800-zl?page=0,22

10400f jest "duzo" (co by to nie znaczyło) mniej wydajny od 3700x. Niby nie ta półka cenowa ALE 3700X + B450  Gigabyte B450 AORUS ELITE + 16GB ram to cena rzędu 2200 vs ca 2000 za i5-10400f + Z490 MSI + 16GB + jakieś chłodzenie...

niby mówisz o tych 4 klatkach w total war?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do I5 non-K spokojnie można dać płytę na B460 i ram 2666 mhz , wydajność trochę spadnie ale cena też .

Zabawa z najtańszym Z490 odpada bo to prawie 600 zł wg. cen morele .

Co do testu z TW TK , to wyraźnie widać że gra ma problemy z wykorzystaniem większej ilości rdzeni/wątków gdzie R7 czy nawet R9 są nie wiele szybsze niż ten I5 czy R5 3600 .

Zegar CPU też może mieć znaczenie gdzie praktycznie identyczny od strony archi I7 8700K ze sporo wyższym zegarem turbo jest odrobinę lepszy niż I5 6C/12T

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, rdaneel napisał:

No przecież pisałem "dużo". DUŻO!! ale to w sumie niemalże 10%. Biorąc pod uwagę ile trzeba zapłacić za większe przyrosty i to że 8 rdzeni to 8 a nie sześć i za 10% więcej to chyba nieźle?

3700X prawie 41 klatek

i5   37 klatek

więc "dużo" w tym przypadku to "mało"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, rdaneel napisał:

Dla człowieka pamiętającego lata '90-te kiedy co 1,5 roku wychodziły procesory 2x wydajniejsze (min!!) jest to trudne do zrozumienia i zaakceptowania....

ale nie masz rozumieć tylko zaakceptować fakt że musisz wydać kasę ? na to liczą producenci sprzętu

budżetowo https://www.x-kom.pl/lista/df9t659gp

ram max 2933 MHz na tej płycie

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba że i7-10700f? Przyciąc na obudowie i coolerze cpu hmm.. Aaa zaraz mnie krew zaleje z tym kompem. Masakra jakaś.. No nie chce mi się wydawać na zasiłkę 440zł. Myślałem ze w 250zł za nią się zmieszczę. Jest jakaś solidna i budżetowa zasiłka która pasowałaby do intela/ryzena i karty na poziomie 2070s/3060?

Edytowane przez Castor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak obliczasz zapotrzebowanie na waty w zasiłce? Cpu + GPU są podane na stronkach a reszta ile mniej więcej bierze?

Czyli na tej zasiłce obleci nawet w przyszłości gdy dokupię nową kartę bądź zmienię procka?

A obudowę  i cooler cpu z tych bardziej budżetowych to co np.? Chociaż w takich silentium to te wiatraki od obudowy potrafią wyć..

Może faktycznie poczekać do premiery nowych ryzenów eh..

Edytowane przez Castor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbys napisac co sądzisz o tej obudowie be quiet? Taka płyta styknie czy może lepiej na b550 z pcie4.0 pod jakieś zmiany za pare lat? Cooler na CPU nie będzie potrzebny do tego procka(glośnosc boxowego?)?

https://www.x-kom.pl/p/569338-plyta-glowna-socket-am4-asus-tuf-gaming-b550-plus.html#Specyfikacja

https://www.x-kom.pl/p/572282-plyta-glowna-socket-am4-msi-mpg-b550-gaming-plus.html#Specyfikacja

To może wtedy pamięci https://www.x-kom.pl/p/545506-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-2x8gb-3733mhz-cl17-viper-steel.html pod ryzena? Już nie ma problemow z profilem XMP w ryzenie? Odpalę bez problemu jakikolwiek RAM?

 

 

Edytowane przez Castor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, rdaneel napisał:

i7-10700KF: 3.8 GHz

i7-10700F 2.9 GHz

KF: Maximum turbo frequency 5100 MHz (1 core)
                                                       4700 MHz (all cores)

 F: Maximum turbo frequency 4800 MHz (1 core)
                                                     4600 MHz (all cores)

tak dla jasności

 

12 godzin temu, Castor napisał:

No chyba że i7-10700f? 

masz parę postów wyżej wrzucony link do koszyka

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jack78Mialem Zalman Z3 Plus i wiekszego gowna nie mialem przez ponad 20 lat uzytkowania komputerow. Kurzy sie jak %^&(, glosna jak &$(^)(, gowno jak &%($)#. No i z wentylacja kiepsko, ale nie nalezy oczekiwac dmuchajacych wentylatorow w obudowie za kiedys 150, teraz 200 PLN. Z3 Plus robi zle wszystko to, co ma robic obudowa, a skoro polecasz cos takiego, nigdy niczego lepszego nie miales i nie jestes swiadomy, jaki pazdzierz masz ? Bez obrazy kolego, bo nie mowie tego, zeby sprawdzic Ci przykrosc, ale przyjmij, ze bez 300 PLN na obudowe do komputera gamingowego nie podchodz, bo odczujesz jej budzetowosc. I mowie to jako osoba, ktora ma doswiadczenie z obudowami z kazdej polki cenowej (no, bez odjazdow za +1000 PLN, ale one nie sa lepsze, bo nie maja z czego, a po prostu kosztowne). Chcesz, zeby chlodzila, chcesz by byla jak najcichsza, chcesz zeby wpuszczala do srodka jak najmniej kurzu, a samo odkurzanie nie bylo uciazliwe. Zalman wyklada sie na wszystkim po kolei, co jest efektem ciecia kosztow. Jakby ktos jest zmuszony wydac na obudowe 200 PLN, najlepsza opcje widze w Regnum RG4, ale juz wolalbym drozsza na raty.

@Castor Kolega podlinkowal Ci temat, w ktorym na bodajze ostatniej stronie autor umiescil wyniki podobnej konfiguracji w PB500 poddanej stress testom GPU i CPU. Jest bardzo dobrze, a w uzytkowym scenariuszu growym bedzie jeszcze lepiej. PB500 to najtansza pozbawiona budzetowych rozwiazan obudowa i minimum, ponizej ktorego bym nie schodzil w przypadku komputera do gier. Na koncu watku autor opisal nawet wrazenia. Jest to obudowa wyciszajaca prace komputera, stad rekomendowalem brak okna, ktore efekt wyciszenia skasuje. Imo oczekiwal zbyt wiele, ale otrzymal za niewielkie pieniadze bardzo duzo i nie da sie otrzymac za nie wiecej. Jesli lepiej od niego nie masz - warto miec. Jesli chcialbys miec jeszcze (odczuwalnie) lepiej, mowimy o kwocie 450-700 PLN na obudowe. Jesli chcialbys do tego szyb i swiatelek - 800. Tak obecnie prezentuje sie koszt szczytu jakosciowego obudow i z doswiadczenia uwazam, ze jest tego warty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.10.2020 o 20:37, Castor napisał:

No chyba że i7-10700f? Przyciąc na obudowie i coolerze cpu hmm.. Aaa zaraz mnie krew zaleje z tym kompem. Masakra jakaś.. No nie chce mi się wydawać na zasiłkę 440zł. Myślałem ze w 250zł za nią się zmieszczę. Jest jakaś solidna i budżetowa zasiłka która pasowałaby do intela/ryzena i karty na poziomie 2070s/3060?

Od lat używam zasilacza fsp 700 czy 750 i zero problemów z podkręconym i7 i 1080 TI. Ostatnio zmieniłem na ryzena 3600 z ramem 3600 oraz obudowa bequiet pure base, do grania w 1440p+ nie ma sensu kupować 8 rdzeniowego proca jak masz ograniczony budżet, to daje bardzo niewiele, dużo lepiej dołożyć do lepszej grafiki, tu poczujesz ogromną różnice. 

 

Kupowanie teraz 8 rdzeniowca pod katem "future-proof" tez mija sie z celem pod katem gier, na teraz to nic nie daje, 8 rdzenie sa dosc drogie i szybko straca na wartosci, bo jestem pewny, ze ryzen 5600 bedzie szybszy niz obecne 8 rdzeniowce i jak sie ceny unormuja bedzie sie go dalo kupic w przyszlym roku za 800-900zl.

 

Osobna sprawa jest, ze w konsolach jest 8 rdzeni, ale nizej taktowanych, maja mniej cache plus nagle gry nie zostana magicznie zoptymalizowane pod 8 rdzeni wiec na najblizsze 2 lata 6 rdzeni wystarczy spokojnie, a potem bez jakiejs kosmicznej straty mozna proca odsprzedac i zmienic na cos mocniejszego w przeciwienstwie do 8 rdzeniowca, ktory straci na wartosci duzo wiecej.

 

 

Edytowane przez tyr83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Castor Porzadny zestaw. Zasilke zmienilbym na cos od Bitfenixa - najlepiej Whisper, ewentualnie Formula, ale ciezko powiedziec, jak z dostepnoscia. Supremo jest porzadne, ale taki Whisper lepszy i z dluzsza gwara za jakies dwie dychy wiecej, a Formula to takze przyzwoity zasilacz o fajnej kulturze pracy, ktory z kolei pozwoli Ci pare dyszek urwac. Unikalbym wyrobow Silentium PC, bo patrzac na np. dostepne w sieci wyniki testow ich obudow, wentylatorow czy AiO, ciezko mi w nie wierzyc i tego samego obawiam sie po zasilaczach, ale tego juz nie idzie ocenic.

4 godziny temu, tyr83 napisał:

Osobna sprawa jest, ze w konsolach jest 8 rdzeni, ale nizej taktowanych, maja mniej cache plus nagle gry nie zostana magicznie zoptymalizowane pod 8 rdzeni wiec na najblizsze 2 lata 6 rdzeni wystarczy spokojnie, a potem bez jakiejs kosmicznej straty mozna proca odsprzedac i zmienic na cos mocniejszego w przeciwienstwie do 8 rdzeniowca, ktory straci na wartosci duzo wiecej.

 

 

Ja podszedlbym do tego tak, ze 6/12 to obecnie sensowne minimum, ktore styka i mozna liczyc, ze jeszcze jakis czas styknie. Trudno powiedziec jak dlugo, ale faktem jest, ze jest pierwsze do wykoszenia. Zapotrzebowanie gier na rdzenie i watki zwykle zwieksza sie z premierami nowych konsol, ale mam tu na mysli gry pisane tylko pod nowy sprzet, ktore normalka stana sie za jakies dwa lata. Po procesorze 6/12 spodziewalbym sie tych 2-3 lat, ale nie wiecej, ale to tylko moje spekulacje. Oczywiscie mozna nakupowac sobie rdzeni i watkow, ale druga kwestia jest ich moc. Bo nic Ci po zapasie ich ilosci, jesli moc nie uciagnie Ci nastepnej karty graficznej bez kombinowania typu skakanie w 4K. Takie cos spotkalo juz kazde R7. Wszyscy brali Ryzeny, bo fajnie bylo oszczedzic pare stowek na plycie i procku, a nikt nie wydawal sie zwracac uwagi na to, jak te procki radza sobie z bedacymi juz na rynku mocniejszymi kartami graficznymi mogacymi symulowac ich przyszly upgrade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tak odebrałem maile z xkomu, morele i jeszcze byłem w bitcomputer zapytać o ceny.

W xkomie nie dają żadnego rabatu czyli cena zestawu https://www.x-kom.pl/lista/ut23unznt 3214 zł.

W Morele dali rabacik i jeszcze procek 10600k a nie kf. Wyszło za to 3 147 zł.

Natomiast w Bitcomputer (sklep mam pod blokiem) nie mają na stanie coolera be quiet shadow rock i w zamian za niego dają Fortisa 3 w cenie 155 pln. Czy jest duża różnica w temperaturach i kulturze pracy między Shadow Rock 3 a Fortis 3?  Za zestaw u nich 3108 zł.

Jeszcze pojawiła się opcja, że dołożę kasy i zamówię i7-10700KF w Bitcomputer za 1689 zł. Czyli 8r/16w, warto? Wydajność w grach w porównaniu z 10600k minimalnie lepsza, no ale jednak jakieś zabezpieczenie z rdzeniami i wątkami jest.. Bo pewnie jak teraz kupię to długo nie będę niczego zmieniał.

Ten Bitfenix Whisper widzę, że niedostępny jest. Chyba jak wezmę Silentium to nie będzie to zły wybór?

Także tak to wygląda, jakieś za i przeciw Panowie?

EDIT:

Zapomniałem, że w bitcomputer mają https://www.x-kom.pl/p/482930-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-2x8gb-3733mhz-cl17-viper-4.html#Opinie Czyli inny model, będzie różnica jakaś?
 

 

 

 

 

Edytowane przez Castor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Castor napisał:

To tak odebrałem maile z xkomu, morele i jeszcze byłem w bitcomputer zapytać o ceny.

W xkomie nie dają żadnego rabatu czyli cena zestawu https://www.x-kom.pl/lista/ut23unznt 3214 zł.

W Morele dali rabacik i jeszcze procek 10600k a nie kf. Wyszło za to 3 147 zł.

Ja bym nie chcial sprzetu ze sklepu pod blokiem. Wszystko spoko, poki nie bedzie zadnego problemu, a gdy taki wystapi, roznie moze byc. Chyba ze to twoi koledzy - wtedy wolalbym ze sklepu pod blokiem.

Fortis jest troszke slabszy, a dwa razy glosniejszy. Reprezentuje tez nizsza jakosc, wiec np. taki wentylator pociagnie krocej. Ogolem jest to znakomity cooler ligi budzetowej, a jesli oprocz tego by chlodzenie zrobilo robote, oczekujesz takze jak najcichszej pracy, odpada cokolwiek tanszego niz 200 PLN, bo wszystko jest glosne. Jesli mowimy jednak o i5, sensowna alternatywa jest Alpenfoehn Brocken 3:  https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-alpenfohn-brocken-3-84000000140-1483187/, ale w Morelach kosztuje niefajne pieniadze. Nie dalbym za niego wiecej niz 210 PLN, bo za ~250 PLN masz Scythe Ninja 5 i Scythe Fuma 2, a ja jestem osoba, ktora woli lepsze niz odczuwalnie gorsze, ale tansze. Ninja 5 jest coolerem ze wszystkich najcichszym i ogarnie jakiegokolwiek niekreconego procka. Fuma 2 to najlepsza opcja do krecenia i5/R5, bo w przypadku takich prockow zaoferuje wydajnosc coolerow za ~400 PLN, a bedzie od nich zdecydowanie cichsza. Ogolem z dostepnoscia produktow Scythe na polskim rynku jest krucho, ale razem z bq! to najlepsze marki coolerow powietrznych, wiec jedyne od ktorym bym cooler kupil. Jednak ja oczekuje oprocz wydajnosci, najwyzszej kultury pracy przy danej wydajnosci i dlatego cokolwiek innego odpada.

Jesli mowimy o i7 i nie bedziesz go krecic powraca temat Ninja5/Fumy 2, dla ktorych troszke gorsza, ale lepiej dostepna alternatywa jest Dark Rock 4. Jesli bedzie krecone, najlepsza opcja bedzie Dark Rock 4 Pro. W przypadku wybrania i7 i oczekiwania wysokiej kultury pracy, dokupilbym drugi wentylator na front: Pure Wings 2 140 mm 1000 rpm (moga byc 3-pin, moga 4-pin, bo plyta ogarnia oba typy).

2 godziny temu, Castor napisał:

Jeszcze pojawiła się opcja, że dołożę kasy i zamówię i7-10700KF w Bitcomputer za 1689 zł. Czyli 8r/16w, warto? Wydajność w grach w porównaniu z 10600k minimalnie lepsza, no ale jednak jakieś zabezpieczenie z rdzeniami i wątkami jest.. Bo pewnie jak teraz kupię to długo nie będę niczego zmieniał.

Jesli dlugo to dla Ciebie wiecej niz 2-3 lata, na ten moment tylko i7. Wieksze szanse posluzyc beda mialy nadchodace Zeny z racji obslugiwania PCIe 4.0, ktore za trudno powiedziec ile generacji kart zacznie robic istotna roznice w wydajnosci kart graficznych.

Supremo wg testow w polskiej sieci jest dobrym zasilaczem, zadna tandeta i spokojnie mozesz na niego postawic. Wzialbym 750W dla odpowiedniej kultury pracy nawet po przyszlych upgrade'ach.

2 godziny temu, Castor napisał:

Zapomniałem, że w bitcomputer mają https://www.x-kom.pl/p/482930-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-2x8gb-3733mhz-cl17-viper-4.html#Opinie Czyli inny model, będzie różnica jakaś?

Wg specyfikacji na ich stronach x-komu maja takie same taktowanie i opoznienia, wiec nie bedzie zadnej roznicy. To dobre pamieci w dobrej cenie, ktora w x-komie jest aktualnie przyzwoita.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Castor Mysle, ze spokojnie. Przerabialem dosc prownywalny config. W podobnie wentylowanej skrzynce (Armis AR7) podobnej mocy, ale jednak slabszego Fortisa z Kryonaut na niekreconym 9700K. I w cisnacych proca grach typu Kingdom Come bylo dosc goraco, bo ~70C, ale to jak najbardziej bezpieczne temperatury. Shadow moze nawet dzwignie niehardkorowe OC, ale jesli, to juz raczej nie bedzie cicho. Dorzuc gramca Grizzly Kryonaut - starczy Ci na dwie aplikacje, wiec co najmniej cztery lata, a bedzie mozliwie najchlodniej, najciszej i z mozliwie najspokojniejsza praca coolera. Pasta bq! jest spoko, ale przy wydawaniu paru kola na komputer, nie widze sensu oszczedzac trzech dyszek, nie biorac tej najlepszej pasty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Castor Hardkorowosc zalezy od napiecia, na ktorym proc bedzie pracowal, bo to robi cieplo. Imo tego proca w ogole nie ma sensu krecic, ale nie wiem, czy widziales testy, bo moze Ci sie kalkuluje bomba do temperatur za max. 5% wydajnosci. Ktorych raczej na Shadow Rocku nie osiagniesz, a za adekwatny cooler do krecenia tego bydlaka uznalbym Dark Rocka Pro 4, ale byc moze tansza o stowke Fuma 2 tez by dala rade. Osobiscie dzis widze krecenie 10700K jako gigantyczny cios w kulture pracy coolera za nieodczuwalny wzrost wydajnosci, ale jesli procek doczeka czasow, w ktorych bedzie juz slabowal, wtedy OC zrobi wieksza roznice. Jak krecic nie bedziesz, warto dolozyc do najcichszego Ninja 5, bo sam go mam i polecam.

Grandis to slaba opcja, bo to cooler nieznacznie mniej wydajny od Shadow Rocka 3, a nieznacznie glosniejszy, kasa taka sama, jakosc nizsza. Ogolem SR3 nowy cooler, ktory wykosil cale towarzycho za 200 PLN, ale oczywiscie trzeba miec obudowe, do ktorej wlezie, bo dosc wysoki.

Pasta do Kryonaut:  https://www.x-kom.pl/p/396350-pasta-termoprzewodzaca-thermal-grizzly-kryonaut-1g.html Nie zamawiaj jej z jakichs niepewnych zrodel i krzakow, a powaznych adresow typu x-kom czy Morele, bo sa na rynku podrobki. W opakowaniu masz kod, ktory pozwala sprawdzic jej autentycznosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Castor Skladanie/upgrade'owanie kompa dziala we wprost przeciwny sposob do oszczedzania. Mozesz pozwolic sobie na 10700K? Bierz 10700K. Za jakis czas zechcesz wymienic karte i wtedy moze to zrobic roznice. Na tej samej zasadzie, na ktorej Ryzen 1600AF ogarnia RTXa 2060, ale ogranicza juz 2060 Super, a kiedy ogranicza, to tak jakbys mial slabsza karte.

10600K raczej nie ma szans, zeby pociagnac dluzej niz 3 lata, bo raczej po takim czasie zabraknie mu rdzeni i watkow. 10700K ma ich wiecej, wiec z tym problemu nie bedzie. 10900K ma ich na tyle duzo, ze niemal na pewno zanim sie przydadza, bedzie juz do zmiany, bo bedzie ograniczal nowe karty graficzne, wiec nie widze sensu do niego doplacac. 10700K to taki zloto-srodkowy wybor i na niego bym postawil przy twoich oczekiwaniach procka na dosc dlugo. Ten brak K moze sie gownianie zemscic, a OC procka z K zrobi kiedys roznice, wiec nieglupia opcja jest wziac do niego mocny cooler w postaci DRP4. Opcja moze najbardziej kosztowna, ale wydaje mi sie najbardziej pasowac do twoich oczekiwan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...