Skocz do zawartości
Castor

6 podzespołów do PC - budżet 3200 zł (future proof)

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, jack78 napisał:

Dla 1-2stC na pewno warto? Więcej raczej ta pasta nie da, a dla mnie taka wartość to błąd pomiarowy w testach i lub cieńsze lub grubsze jej nałożenie.

W cenie 35-50zł, bo tyle ta pasta kosztuje za 1g, ja mam Arctic Ceramic ale 25g. Starcza mi na rok, a nie na jeden zestaw.

No wlasnie to tak nie dziala. 1-2C to Ty moze widzisz w testach porownujacych pasty. W praktyce lepsza pasta to widoczne w owych testach nizsze temperatury, ale takze mniejsze wahania temperatur (szalejacy cooler, ale oczywiscie mozna powalczyc timingami w biosie) i zwyczajnie dluzsza zywotnosc owej. Sprawe komplikuje to, ze im dany procesor cieplejszy, tym powyzsze roznice pomiedzy pastami beda wieksze.

@Castor Wyniki pasty bq! wzgledem Kryonaut mozesz sobie wynalezc w sieci, ale jak to bedzie wygladac w pozostalych kwestiach Ci nie powiem, bo nie wiem. Ja lece tylko na Kryonaucie, bo pasta jest dla mnie zbyt tania, by na niej oszczedzac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Michał22 napisał:

No wlasnie to tak nie dziala. 1-2C to Ty moze widzisz w testach porownujacych pasty. W praktyce lepsza pasta to widoczne w owych testach nizsze temperatury, ale takze mniejsze wahania temperatur (szalejacy cooler, ale oczywiscie mozna powalczyc timingami w biosie) i zwyczajnie dluzsza zywotnosc owej. Sprawe komplikuje to, ze im dany procesor cieplejszy, tym powyzsze roznice pomiedzy pastami beda wieksze.

@Castor Wyniki pasty bq! wzgledem Kryonaut mozesz sobie wynalezc w sieci, ale jak to bedzie wygladac w pozostalych kwestiach Ci nie powiem, bo nie wiem. Ja lece tylko na Kryonaucie, bo pasta jest dla mnie zbyt tania, by na niej oszczedzac.

https://www.x-kom.pl/p/423301-chlodzenie-procesora-be-quiet-dark-rock-4-135mm.html
Warto zamiast shadow rock3?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Castor Zaoferuje podobna wydajnosc, ale raczej przy lepszej kulturze pracy, bo to cooler troszke mocniejszy i z bardziej wydajnym wentylatorem o cichszym lozysku. Zdecydowanie wolalbym za te pieniadze Scythe Fuma 2, bo to najmocniejszy, a jednoczesnie najcichszy cooler za ta kase. Ogolem nie ma niczego tak mocnego, a przy tym tak cichego jak Fuma 2. Jeszcze cichszy jest Ninja 5, ale watpie, zeby nadal sie do OC 10700K, ale tez bym go wolal od Dark Rocka 4, bo to ta sama liga wydajnosciowa. Do krecenia tego proca bez Dark Rocka 4 Pro bym nie podchodzil, bo to bedzie powazna ilosc ciepla, a tez nie chodzi o to, zeby cooler byl dojechany do kresu mozliwosci, bo bedzie wtedy dawal sie we znaki, a Ty bedziesz zalowal tej oszczednosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewny, ale chyba nie podales rozdzielczosci w jakiej chcesz grac?

Jesli jest to 1440p/4k to raczej robisz blad pakujac w proca zamiast w grafike, w wysokich rozdzielczosciach duzo lepiej sprawdzi sie komp z rtx 3080 lub nawet 3070 i np. ryzen 3600/i5-10400f o ile masz plyte obslugujacam ram 3600+ na niz taki z i7 i rtx 3060. 

 

 

Edytowane przez tyr83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety scythe fumy nie maja w xkom ani bitcomputer a nie chcę czekac 8dni na dostawe z morele. Takze wybor mam miedzy shadow rock a dark rock 4. Jak nie ma różnicy w temp to wezme tanszego. No chyba ze w xkom jest cos do 300 z podobno wydajnoscia jak fuma?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Castor Nie wiem, ktory ostatecznie procesor wybierasz, ale nie ma on stockowego coolera? Nie masz u siebie coolera, ktory mozna zamontowac na te pare dni? Potrzebowalbys jedynie pasty przy takiej podmiance. Fuma 2 jest cholernie tego warta.

Ogolem troche sie krecisz, a temat jest prosty - 10700K i nie krecisz: najlepsza opcja bedzie Ninja 5. Pomiedzy Shadowem a Dark Rockiem 4 nie bedzie wielkiej roznicy. Spodziewaj sie troszke lepszych temperatur i lepszej kultury pracy po DR, a roznica pomiedzy tymi coolerami zwiekszy sie po dopiero po OC.

Krecisz 10700K: Dark Rock Pro 4, bo powyzsze coolery jesli podolaja to przy na tyle gownianej kulturze pracy, ze odbije Ci sie ta oszczednosc. Tansza alternatywa jest Fuma 2, ale po OC bedzie slabsza od Pro.

Odnosze wrazenie, ze jestes kolejna osoba, ktora wydaje pare tysiecy na komputer (5?6?), a ma problem z dorzuceniem paru dych na lepszy cooler i paste. Jaki to procent kwoty, ktora wydajesz na komputer?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A 10700k juz zamowilem. Za bardzo nie mam coolera tymczasowego, a juz chcialbym w weekend zagrac na nowym pc. W sumie narazie nie planuje go krecic, bo wydaje mi sie ze narazie nie bedzie takiej potrzeby. 

Jakos cholera nie widze sklepu w krk co by mial fume od reki:/

Ano szkoda ponownie dokladac, bo z początku bylem nastawiony na 10400f potem 10600k a w koncu wzialem 10700kf ? a budzet ograniczony.

Edytowane przez Castor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, rajtrasink napisał:

Dobry pomysl, zeby oszczedzic teraz 12 PLN, a paste zmieniac co rok i koniec koncow wyjsc na minus. Gelid to jedna z lepszych past, ale niestety kicha z zywotnoscia i przez to sie nie kalkuluje. Kryonaut spokojnie starczy na trzy lata, sam producent deklaruje, ze siedem, ale u mnie z roznymi upgrade'ami nie zlozylo sie, bym mial szanse to sprawdzic. Po prostu nie ma bata na Kryonauta i imo nawet za mala kasa, by cokolwiek rozkminiac.

Godzinę temu, Castor napisał:

Jakos cholera nie widze sklepu w krk co by mial fume od reki:/

Fuma 2 to najcichszy tak wydajny cooler. I najtanszy tak wydajny. Cooler ma zrobic robote i zrobic to jak najciszej. Nie warto poczekac? Czy Ty masz tylko gotowke czy co? Tu wysla Ci w 24h: https://pcforce.pl/pl/p/Scythe-SCFM-2000-FUMA-2-Cooler-CPU-2x120-mm/207428

3 minuty temu, Castor napisał:

A scythe mugen 5 jak sie prezentuje w porownaniu do dark rock 4 i shadow 3?

Mugen jest porownywalny moca do Shadow Rocka 3, a glosniejszy. Jest jednym z coolerow za ~200 PLN, ktorego Shadow wykosil. Tak samo jak popularny Thermalright Macho Rev. B/C.

Godzinę temu, Castor napisał:

Ano szkoda ponownie dokladac, bo z początku bylem nastawiony na 10400f potem 10600k a w koncu wzialem 10700kf ? a budzet ograniczony.

Jesli wydajesz na komputer do gierek ostatnie pieniadze - rozumiem, ale dziwie Ci sie. Jesli zalozyles sobie jakis budzet, dalbym sobie z tym spokoj, bo osoba, ktora nie zna sie na sprzecie (pytasz przeciez tu o rade), nie potrafi ocenic, ile warto wydac na komputer - kiedy brakuje groszy do lepszego, kiedy przeplacasz, gdzie jest ,,zloty srodek". Czyli nie jest w stanie ustalic sensownego budzetu.

W temacie coolerow wytlumacze Ci to po raz ostatni i tym razem w sposob najbardziej finansowo zalezny: Shadow Rock 3 - sensowne minimum do niekreconego 10700K ale nie liczylbym na Bog wie jaka kulture pracy, Ninja 5 wypas. Fuma 2 to cooler, ktory byc moze sprosta OC 10700K, a Dark Rock Pro 4 na pewno i opcja wypas. Dark Rock 4 to slabsza i glosniejsza Fuma 2 za te same pieniadze. 

Widze, ze kupujesz wyciszana obudowe, wiec byc moze oczekujesz cichego komputera. Komputer bedzie tak cichy jak jego najglosniejszy element, wiec cooler i chlodzenie karty graficznej. Bedziesz je slyszal z tej obudowy. Nie wystarczy wrzucic czegokolwiek do wyciszanej obudowy i czary-mary cicho, bo sie rozczarujesz efektem jak byc moze kolega z tematu, ktory Ci tu podlinkowano, a ktory wolal gorzej, ale taniej. Np. ja wolalem drozej, ale lepiej, bo wiem co dostaje w zamian i mam porownanie. Cichy komputer to porzadny cooler, porzadna grafika (zadne Ventusy i inne najtansze gowna) i nieglosny zasilacz. Takie rzeczy maja wydajne uklady chlodzenia i wysokiej klasy wentylatory, wiec pracuja chlodno i dzieki temu cicho. Obudowe wybrales z wyciszanych najtansza, wiec zrobi najmniejsza robote. Dlatego warto by miala z gorki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Castor Wentylatory obudowy podlacza sie osobno. Obudowa nie ma zadnego rozgaleznika czy kontrolera. Jesli pytasz o cooler, Scythe pewnie dolacza do coolera splitter, ktorym smigla zepniesz. Ja z Ninja taki od nich dostalem. Mozesz sobie poszukac info o tym po video-recenzjach w necie albo na stronie Scythe.

9 godzin temu, Castor napisał:

Styknie ta pasta dolaczona do Sycthe?

Straszny jestes. Pasta z osiedlowego sklepu za 10PLN/5g tez styknie, ale trudno powiedziec w jakim stylu. Ja pasty Scythe nawet nie ruszylem, a od razu polozylem pod Ninje Kryonauta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Michał22 napisał:

Dobry pomysl, zeby oszczedzic teraz 12 PLN, a paste zmieniac co rok i koniec koncow wyjsc na minus. Gelid to jedna z lepszych past, ale niestety kicha z zywotnoscia i przez to sie nie kalkuluje. Kryonaut spokojnie starczy na trzy lata, sam producent deklaruje, ze siedem, ale u mnie z roznymi upgrade'ami nie zlozylo sie, bym mial szanse to sprawdzic. Po prostu nie ma bata na Kryonauta i imo nawet za mala kasa, by cokolwiek rozkminiac.

głupoty opowiadasz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Michał22 napisał:

@Castor Wentylatory obudowy podlacza sie osobno. Obudowa nie ma zadnego rozgaleznika czy kontrolera. Jesli pytasz o cooler, Scythe pewnie dolacza do coolera splitter, ktorym smigla zepniesz. Ja z Ninja taki od nich dostalem. Mozesz sobie poszukac info o tym po video-recenzjach w necie albo na stronie Scythe.

Straszny jestes. Pasta z osiedlowego sklepu za 10PLN/5g tez styknie, ale trudno powiedziec w jakim stylu. Ja pasty Scythe nawet nie ruszylem, a od razu polozylem pod Ninje Kryonauta.

O wlasnie o splittera do coolera cpu mi chodzilo ? Ok to ta pasta Kryonaut to posmaruje. Scythe zamowiony z pcforce. Juz sie nie moge doczekac :) 

Jaka metoda najlepiej rozsmarowac paste na cpu? Czy to wsiorybka jak bedzie posmarowane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Castor napisał:

O wlasnie o splittera do coolera cpu mi chodzilo ? Ok to ta pasta Kryonaut to posmaruje. Scythe zamowiony z pcforce. Juz sie nie moge doczekac ?

Jaka metoda najlepiej rozsmarowac paste na cpu? Czy to wsiorybka jak bedzie posmarowane?

Do kryounauta dostaniesz taka mala plastikowa "łopatke" i nia wygodnie rozsmarujesz cienka warste na cala powierzchnie procesora.

 

Pasta ma po prostu za zadanie wypelnic wszystkie mikro nierownosci na powierzchni ihs procesora i coolera, filozofii w tym nie ma ?

Edytowane przez tyr83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Castor Pasty lepiej wiecej niz mniej, ale w sam raz jest pol grama i starczy na nastepna aplikacje. Ja robie piec rownoleglych kresek, nie dociagajac do samych krawedzi, by nie wyciekla. Polozysz cooler i to sie wtedy ladnie rozplaszczy na calym procku. Gdy polozysz juz cooler na pascie, nie podnos go, bo spieprzysz sprawe. Dokrecaj srubki naprzemiennie po pare obrotow. Na twoim miejscu posadzilbym cooler, zanim wlozysz plyte do obudowy. Duzo latwiej bedzie Ci zalozyc wentylatory i go podlaczyc. Same wentylatory tez pomysl w jakiej orientacji podlaczyc, by nadmiar kabli ze splitterem ladnie owinal sie wokol nich, a nie walal gdzies obok. Przy wkladaniu plyty do obudowy podlacz sobie zasilanie procesora, bo pozniej przy dosc duzej Fumie moze byc ciezko. Jak bedziesz w przyszlosci paste zmienial, po odkreceniu coolera pokrec nim na lewo i prawo, by nie wyciagnac coolera z prockiem. To wszystko, co powinienes wiedziec ?

A kabelki maja byc zrobione ladnie, a nie na odpieprz, bo ja sie dowiem.

 

11.jpg

22.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Castor Piec linii to imo najlatwiejsza metoda, by bez jakiegos szpachlowania pokryc caly procesor. Wiekszosc ludzi kladzie tzw. ziarnko grochu, ale wtedy pasta rozplaszcza sie w formie koleczka i nie pokrywa calego procka (trudno powiedzie, czy to istotne) albo pokrywa i w cholere wycieka.

Ten cooler to wlasnie Ninja 5. Musi byc duzy, bo ma powolne wentylatory (tylko 800 rpm) i dzieki takiemu polaczeniu jest cichy. Na 500-600 rpm robi mi w grach 50-60C na niekreconym 9700K. Slyszalem go jedynie w stress tescie CPU, gdzie karta nie pracowala, a on na 800 rpm przebil sie przez bardzo dobrze wyciszane przez ta skrzynke wentylatory obudowy. I to wlasnie znaczy dobry cooler ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odebrałem części, teraz tylko żeby cooler doszedł w pona ? Co najwyżej mogę zasilacz wsadzić do budy ?

Prawie po tym jak odebrałem podzespoły przeczytałem tego newsa https://www.purepc.pl/amd-ryzen-5-5600x-szybszy-od-i9-10900k-w-tescie-jednego-watku

 

Edytowane przez Castor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kompa mam złożonego. Jest cichy dopóki XFX rx580 się nie odpali ;D Dałem fan mode na auto. To jak korzystam tylko z neta to prędkość obrotów wiatrak na cpu wynosi 320rpm a temp 39stopni ;D 

Co powinienem posprawdzać ogólnie w sprzęcie? Jakieś porady co może odbiegać od normy i na co należy zwrócić uwagę.

Edytowane przez Castor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@Castor Stress testy CPU, GPU, warto tez sprawdzic ram i dyski. Masz w necie od groma poradnikow i polecanych programow.

Wentylatory obudowy, coolera i karty graficznej mozesz sobie ustawic, bo nic nie jest fajnie ustawione w standardzie (moze ta Fuma, bo mocna i dlatego nie daje sie we znaki). Sciagnij sobie program typu HW Info/Monitor i zobacz ponizej jakich temperatur CPU i GPU nie schodzisz w grach. Wejdz do biosu i ustaw wentylatory obudowy uzalezniajac je od temperatury CPU na sztywne 300 rpm od 0C do temperatury, ponizej ktorej nie schodzisz w grach, a od niej daj na sztywne 900 rpm. By zminimalizowac przyspieszanie i zwalnianie podczas oscylowania wokol tej temperatury warto takze ustawic timingi zmiany ich predkosci (Fan Speed UP/DOWN) na cos typu 10 sekund. Nie wiem jak Ty, ale ja nie lubie zwalniajacych i przyspieszajacych wentylatorow, a to jest wlasnie rozwiazanie. Grafe tez mozna ustawic, ale pierw ogarnij smigla skrzynki.

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...