Skocz do zawartości
Castor

6 podzespołów do PC - budżet 3200 zł (future proof)

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Michał22

@Castor Ciezko powiedziec, bo kompletnie nie rozumiem tego grafu w biosie MSI. Ma byc tak: Stale 300 rpm (jesli idzie te smigla tak nisko sciagnac) do temperatury, ponizej ktorej nie schodzisz w grach i stale 900 rpm (max) od niej. SYS Fan4 step up time daj na jakies 10-12 sekund, to samo step down, bo to jest to, o czym pisalem. Nie wiem tez, co to jest Smart Fan Mode i czy nie przeszkadza, wiec poczytaj sobie o tym.

Z rzeczy, ktore moglbys zrobic to np. windowsowy Panel Sterowania - Sprzet i Dzwiek - Opcje zasilania - Wysoka wydajnosc. To samo warto zrobic w ustawieniach karty graficznej, ale nie mam pojecia, jak to z Radkami wyglada. Ogolem jest w na yt masa filmikow w temacie tego, co warto zrobic z nowym komputerem. Profil XMP pamieci mam nadzieje wlaczyles ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla wiatraków obudowy ustawia się żądane napięcie, natomiast dla procka RPM. 3.36V odpowiada ~320rpm wiatraka obudowy. Według mnie jest to ok ustawione od 0C do 70C jest 320rpm a powyżej ~1000rpm. Smart Fan mode wchodzi jedynie w grę, bo jak odznaczę tę opcję to automatycznie się pieprzy. A step up time można w przeskokach 0.1, 0.3, 0.7 natomiast down time maksymalnie 1 sekunda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

 

@Castor Juz kminie, po bokach jest podane napiecie z temperaturami. No malo wygodne, ale musisz z tym zyc ? Jesli chodzi o pierwsza czesc krzywej, jest OK. Slyszysz wentylatory obudowy na tym 320 rpm? Do jak niskiej idzie je sciagnac? Pewnie masz je podlaczone do osobnych wejsc, wiec pewnie domysliles sie, zeby tak samo przestawic nie tylko wskazany przeze mnie SYS Fan4, a wszystkie wejscia, w ktorych siedza smigla obudowy? Dziwia mnie dostepne tak niskie timingi skoku predkosci, ale po prostu daj na najbardziej leniwa reakcje, jaka masz. Dziwi mnie tez ten moment skoku na maksymalny rpm - 70C. Podczas gier procesor nie schodzi Ci ponizej 70C? To kurna niemozliwe na Fumie i niekreconym 10700K w dobrze przewiewnej obudowie jak Pure Base 500. W pierwszej kolejnosci podejrzewalbym leniwa krzywa obrotow coolera. Ustawilbym go tak: 0-50C 300-500rpm, 50C-60C 500-600rpm, 60C-80C 600-900rpm, od 80C niech wskakuje na  maxa 1200 rpm. Timingi skokow temperatur daj na jakies 6 sekund - jesli sie nie da to jak najblizej tego. Jak dla mnie przy takiej krzywej w tej skrzynce ten procesor nie powinien przekraczac w grach 65C, ale mowie to na wyczucie. Dlatego byc moze trzeba bedzie zmienic moment skoku wentylatorow obudowy, bo chodzi ustawiasz go ponizej temperatury procesora, ponizej ktorej nie schodzisz w grach, by zapewnic podczas grania odpowiednia wentylacje zarowno coolerowi jak i grafice. Powracajac, w drugiej kolejnosci podejrzewalbym tzw. Multi Core Enhancement (w biosie MSI to sie bodajze nazywa Turbo Enhanced). Poczytaj sobie o tym i doszukaj sie tego w biosie. Ma byc wylaczone, bo to bomba do poboru pradu i temperatur, a wydajnosciowo nie robi roznicy. W trzeciej kolejnosci starszy bios plyty glownej, ktory tez potrafil grzac procki (warto zaktualizowac bios do najnowszej wersji - byc moze zrobisz to z poziomu Windowsa w jakims Dragon Center czy innym programie od plyty).

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...