Skocz do zawartości
tyrion189

Komputer (3000zł) dla teściów

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Składam komputer do użytku domowego. Nie będzie służyć do żadnych "zadań specjalnych", ale ma to być jednostka na lata. Raczej nie będą odpalane na nim żadne gry więc na razie bez karty graficznej zewnętrznej. Do teściów w wakacje czasami przyjeżdżają wnuki więc może się później dołoży jeśli będzie chęć,żeby mogli na nim w coś pograć. Generalnie ma być szybki i dobrze służyć przy standardowym użytkowaniu (stąd np zastanawiam się nad dyskiem NVMe). Budżet to max 3000zł (łącznie z win10 i monitorem 22cale). Poniżej moja propozycja. Co o niej sądzicie? Czy jest to optymalna opcja w tym budżecie?

kompp.png.1c3038fecb1cbc5186e6e57d68a0fbb3.png

Zastanawiam się jeszcze nad częściami w tabelce poniżej, które wydają mi się nieco lepsze, ale i trochę droższe. Pytanie czy gra jest warta świeczki? AMD Ryzen 5 3400G biorę pod uwagę ponieważ jest tam lepszy zintegrowany układ graficzny (Radeon™ RX Vega 11 vs 8 w Ryzen 3) co może być przydatne przy braku karty zewnętrznej. Płyta główna Gigabyte B450 AORUS ELITE ponieważ jest to w przeciwieństwie do Gigabyte B450M standardowy format ATX (zawsze wydawały mi się solidniejsze). No i jeszcze pamięć Hyperx, która jest nieco droższa, ale zawsze wydawało mi się, że to firma z wyższej półki niż np. Patriot czy G.Skill Ripjaws. Czy warto dokładać kasę, na któreś z tych części czy do takiego użytkowania (bez gier czy zaawansowanej grafiki) nie ma to sensu? A może są inne bardziej optymalne rozwiązania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak  nie będzie nic grane to R3 3200G + płyta mATX spokojnie wystarczy , do tego SSD SATA np. Crucial MX500 , firma o wiele lepsza niż Kingston .

G.Skill czy patriot to teź lepsze firmy niż Kingston / Hyper X ( HX to chyba spółka córka Kingstona , kiedyś to była jedna z marek firmy ) , szczególnie G.Skill .

format płyty ma niewielki wpływ na jej solidność , prędzej na możliwości - ilość slotów DRAM czy gniazd SATA/USB etc.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, reyden napisał:

Jak  nie będzie nic grane to R3 3200G + płyta mATX spokojnie wystarczy , do tego SSD SATA np. Crucial MX500 , firma o wiele lepsza niż Kingston .

G.Skill czy patriot to teź lepsze firmy niż Kingston / Hyper X ( HX to chyba spółka córka Kingstona , kiedyś to była jedna z marek firmy ) , szczególnie G.Skill .

format płyty ma niewielki wpływ na jej solidność , prędzej na możliwości - ilość slotów DRAM czy gniazd SATA/USB etc.

Okej dzięki za pomoc ? Czyli jaką pamięć kupić, żeby była ładnie kompatybilna z płytą Gigabyte B450M DS3H? Jakiej marki pamięci są najbardziej pewne jeżeli o to chodzi?

Jaki jest powód, że polecasz wolniejszy dysk w starszej technologii? Cena w sumie podobna do tego co jest w mojej tabeli. Czy jest jakiś haczyk jeśli technologię NVMe, że nie warto w to iść?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz, jack78 napisał:

Na co ci taki zasilacz do kompa "biurowego"

Do tego wystarczy spokojnie dobre 350-400W np. z Be quiet.

Zaoszczędzone parę groszy może uda się zainwestować w większy monitor.

Monitor 22 cale bo większego nie chcą Teściowie. Wiadomo, że większy lepszy, ale nie chcę ich na siłę "uszczęśliwiać" wiadomo, że starszym ciężej się przestawić na "nowe" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to jeszcze kilka kwestii ?

1. Rozmiar monitora to jedno, ale w sumie całkiem przydatne by było, aby miał on możliwość regulacji wysokości, obrotu, porty USB. Polecicie coś? Ja znalazłem coś takiego - Dell P2219H. Warto do niego dokładać?

2. Skoro będzie płyta mATX to czy koniecznie trzeba iść w obudowę midi tower czy można zastanawiać się nad mini tower?

3. Kilka lat temu składałem swój komputer, kupiłem pastę termo przewodzącą Gelid, która z tego co pamiętam "trochę" kosztowała. Zostało mi z połowę tubki jak nie więcej. Mogę jej użyć czy trzeba kupować nową?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod płytę mATX może być dowolna buda , to nie ITX / mITX czy kolosy w stylu E-ATX gdzie trzeba już trochę zważać na dobór budy .

Ta kilkuletnia pasta nadaje się do kosza , szczególnie jak była otwierana , kup nową pastę choć i to nawet nie potrzebne .

Box-y mają nałożoną pastę , lepsze chłodzenia z reguły mają w komplecie pastę ew. też nałożoną na podstawę chłodzenia ale w tym przypadku lepsze chłodzenie to zbędny wydatek .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, reyden napisał:

Pod płytę mATX może być dowolna buda , to nie ITX / mITX czy kolosy w stylu E-ATX gdzie trzeba już trochę zważać na dobór budy .

Ta kilkuletnia pasta nadaje się do kosza , szczególnie jak była otwierana , kup nową pastę choć i to nawet nie potrzebne .

Box-y mają nałożoną pastę , lepsze chłodzenia z reguły mają w komplecie pastę ew. też nałożoną na podstawę chłodzenia ale w tym przypadku lepsze chłodzenie to zbędny wydatek .

Pasta jest już fabrycznie nałożona, nie trzeba jej w ogóle samemu nakładać? Oo kurcze kilka lat nie składałem, żadnego komputera i trochę się pozmieniało widzę. Chociaż trochę nie potrafię sobie tego wyobrazić w jaki sposób ona jest "fabrycznie" już nałożona ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...