Skocz do zawartości
darthkurak

Wd Black Sn750 - problem z wydajnością

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 
Kupiłem dysk WD Black Sn750 1TB.
Mam płytę główną  ASUS Tuf Gaming X570-Plus.
Wmontowałem dysk w m.2.1 i po odpaleniu CrystalDisk, miałem info, że połączenie jest realizowane za pomocą PCI 3.0 x1, a prędkości miałem rzędu 800 MB/s
Wmontowałem dysk w m.2.2 i po odpaleniu CrystalDisk, miałem info, że połączenie jest realizowane za pomocą PCI 3.0 x4, ale prędkości miałem rzędu 1600 MB/s (czyli dwa razy mniej niż powinienem mieć!)
Sterowniki jak i Bios na płycie są aktualne. Sterownik dysku tak samo. Próbowałem różnych ustawień, wyłączanie write-back cache itd, ale nic to nie dało, dalej mam 1600, tak jakby to działało na PCI 3.0 x2 a nie x4...
Nie wiem czy to istotne, ale NVME jest podłączony jako "storage" dysk, oprócz tego mam zwykły dysk ssd sata (Jakis samsung) 128 gb, który jest podłączony i to z niego jest bootowany system.
Dysk nvme zainicjalizowałem w managerze, dzieląc na dwie równe partycje, formatując NTFS.|
Macie pomysły w czym może być problem?
Płyta główna zepsuta?
Dysk?
Coś softowo skaszanione?
Zastanawiające też czemu na slocie m.2.1 połączenie miałem jako PCI 3.0 x1. Specyfikacja płyty mówi o tym, że oba porty wspierają PCI 4.0 x4...
Jak to w ogóle diagnozować? Pomóżcie!

Edytowane przez darthkurak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Co do samych transferów, to akurat tyle, ile ten dysk zrobi (https://www.anandtech.com/show/13760/the-western-digital-wd-black-sn750-ssd-review/7) - 3200 MB/s z broszury WD można między bajki włożyć.

Co do trybu pracy slotu M2_1, wedle instrukcji to procesor decyduje o trybie pracy tego slotu (PCIe 4.0 dla Ryzenów 3xxx, PCIe 3.0 dla pozostałych; strona 1-16 instrukcji) - elektrycznie jest kompatybilny z 4.0. M2_2 jest obsługiwany przez sam chipset X570. https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/TUF_GAMING_X570-PLUS/E15235_TUF_GAMING_X570-PLUS_UM_WEB.pdf

Po zamontowaniu dysku w M2_1, jakie informacje widać w UEFI o statusie tego dysku? (strona 34 https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/SocketAM4/PRIME_X570-P/E15829_PRIME_PRO_TUF_GAMING_X570_Series_BIOS_EM_WEB.pdf)

BTW, dlaczego trzymasz system na wolniejszym dysku SATA, gdy masz dostępne szybsze NVMe?

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Co do systemu, to zrobilem juz porzadek. Jest teraz tylko jeden dysk wpiety (sn750) i swiezo zainstalowany na nim system. 
Niestety, nie pomoglo to, i na wpietym m2.2 dostaje osiagi w okolicach 1600 MB/s
Ps. Wybaczcie za brak polskich znakow
CrystalDiskInfo.thumb.png.a5462a2da98e8928ceb215d1f7bc208c.pngCrystalDiskBenchmarkResults.thumb.png.edce359f243befb42a42828d6a84fc62.png

Kurde, patrzylem testy tego dysku na pclab. benchmark czy pcformat i wszedzie wyniki byly w okolicach 3k... Mozliwe ze to jakas wadliwa sztuka? 
 

Edytowane przez darthkurak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowalem WD dashobard - i tam pokazuje ze sterowniki sa aktualne.
Nic extra nie instalowalem.
Teraz po tym jak zainstalowalem windows na nowo (czyli wyniki powyzej) - test byl wykonany na czysto, po zainstalowaniu zaraz swiezego OS'a.
Zrobilem teraz update Amd drivers - i wyniki sa takie same, nadal... ?
Widze, ze ty masz tez sn750 i 3600x - praktycznie taki sam setup jak ja, tylko inna plyte (Prime, ja mam Tuf). U Ciebie predkosci sa ok? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+ jeszcze do sprawdzenia Plan Zasilania w W10 - ustaw na "Wysoka wydajność" i zobacz jeszcze raz.

Jak porównujesz testy z innych portali, to stosuj te same ustawienia softu (głębokość kolejki + wielkość plików).

np. PCFormat Odczyt sekwencyjny 4 KB Q32T1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po raz trzeci napiszę - porównuj przy tych samych ustawieniach programu!

Ustaw CrystalDisk tak (do ustawienia głębokości kolejki i wątków musisz wyedytować plik DiskMark64.ini w tym samym katalogu, co binarka):

https://www.guru3d.com/articles_pages/wd_black_sn750_nvme_ssd_(1tb)_review,15.html

index.php?ct=articles&action=file&id=481

BTW, jaka jest temperatura dysku pod obciążeniem tymi testami? Może termicznie throttluje...

Aha, testowałbym w M2_1, bezpośredni dostęp do CPU zawsze lepszy niż przez pośrednika...

Edytowane przez czapla_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje przetestować w innej maszynie, faktycznie może coś z płytą jest nie halo.

Adapter PCIe-M.2 będzie akurat przydatny, nie będzie trzeba szukać płyty z wolnym slotem M.2.

Napisałbym jeszcze bezpośrednio maila do supportu ASUSa, zanim ewentualnie będziesz reklamował sam sprzęt.

https://rma.asus.com/pl

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...