Skocz do zawartości
Bubbles

PC do gier - watpliwości z obudowa/chlodzeniem/zasilaczem

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!

Skomponowałem na bazie polecanego na purepc zestawu (za 6200) coś, co wygląda następująco:
https://www.morele.net/configurator/redirect/724091
Tylko nie jestem od dawna w temacie hardware'u i mam kilka wątpliwości, których nie mam do końca czasu sam rozwiązać. Stąd prośba o pomoc ?
 

Jeśli chodzi o samo CPU, GPU, do tego 32GB ram, to myślę, że mi wystarczy, to raczej topowe podzespoły. Ramu ma być w zestawie 32GB, ale nie wiem jak w tym konfiguratorze wybrać 2x ten przedmiot. Wersji 3700MHz w paczce 32GB nie widziałem, stąd tak dodane. Grać zamierzam na monitorze 32:9 1080p bądź 1440p ale w rozdzielczości 1080 (3840x1080) bo ta karta raczej jest za słaba na 5120x1440, to jest prawie jak 4k.
Pytania mam trochę innej natury:

1. Czy ta obudowa będzie dobrze pasować? Może polecicie inną?
Grafika wejdzie wyraźnie dłuższa niż w RTX2070 super, ale chciałbym w przyszłości wymienić na coś co wesprze wyższe rozdzielczości, widziałem że RTX3090 to już 32cm.
Chciałbym aby obudowa miała okno i była jak najprostsza, bez wodotrysków i RGB (za stary już jestem ? ). Najlepiej żeby nie była gigantyczna, bo mam raczej mało miejsca.
2. Ponadto dobrałem chłodzenie wodne - czy takie będzie pasować do tej obudowy? Rozważałem wersję 360 ale podobno jest tylko głośniejsza i droższa, a różnica w wydajności żadna.
3. Czy ten zasilacz (model) jest OK i taka moc wystarczy patrząc w perspektywie wsadzenia czegoś pokroju 3090 24GB ? 
4. Jaką pastę termo polecacie?

Kasa nie gra głównej roli, ale wolałbym nie wydawać bez sensu. Dlatego też zdecydowałem wziąć 2070 super, wydaje się najbardiej optymalna.

Z góry dziękuję za odpowiedzi! ? 

Edytowane przez Bubbles

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz bralbym 750 W, 650 jest niezalecane do rtx 3080, nieszczegolnie przejmowalbym sie czy ma jakies certyfikaty gold/platinium etc, niekoniecznie musi to byc warte doplaty. 32GB ramu na ta chwile sie nie przyda, ale ram jest na tyle tani, ze mozna bez wiekszego bolu wziac te 32GB.

 

Kupujac 2070super musisz byc przygotowany, ze bardzo szybko straci na wartosci, jak tylko poprawi sie dostepnosc rtx 3000, ale jak nie chcesz czekac to do renderowania odpowiednika 1440p jesli chodzi o ilosc pikselu na teraz powinna wystarczyc.

 

Pasta Thermal Grizzly Pasta termoprzewodząca Kryonaut 1g.

Edytowane przez tyr83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co - ma kupować byle co i nie przejmować się czy ma certyfikat 80+ i jaki poziom certyfikatu jest ?

Zasilacze certyfikowane ma 80+ Gold mają lepszą sprawność , do tego z reguły lepszą elektronikę , są też czasami lepiej wyposażone ( większy wentylator i tryb półpasywny etc. ) .

Jak ramu braknie to zawsze można dołożyć .

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, reyden napisał:

Czyli co - ma kupować byle co i nie przejmować się czy ma certyfikat 80+ i jaki poziom certyfikatu jest ?

Zasilacze certyfikowane ma 80+ Gold mają lepszą sprawność , do tego z reguły lepszą elektronikę , są też czasami lepiej wyposażone ( większy wentylator i tryb półpasywny etc. ) .

Jak ramu braknie to zawsze można dołożyć .

 

Zasilacz nie moze byc no-name, bo to proszenie sie o problemy. Przez ostatnie 13 lat mialem 2 zasilacze, pierwszy chieftec o mocy +- 600W za 250zl padl po 8 latach gdy podpialem karte przez niesprawna przejsciowke i spisal sie dobrze, bo nic wiecej nie pociagnal za soba.

Teraz od jakichs 5 lat mam fsp (forton) 750 czy 700, kupiony za +- 300zl i bez najmniejszych problemow radzil sobie z kreconym i7 i 1080 ti, a teraz z ryzenem 3600.

Przed zakupem spradzilem sobie testy tego zasilacza i nie mialem do niego zastrzezen, cichy, 100% stabilny. Jak ktos chce doplacac 250 zl do zasilacza slabszego zeby tylko mial nalepke gold to nie bede powstrzymywal, moze po 5-7 latach roznica w cenie nawet sie zwroci na tej kilka % lepszej sprawnosci, ale nie bylbym pewny czy wogole rtx 3080 bedzie dobrze na takiej mocy sie sprawowal, moga byc zwiechy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzieki za wszystkie odpowiedzi!
Myślę, że zasilacza nie będę brał na wyrost, dopasuję do tego zestawu czyli 650W.
A jeśli chodzi o klasę - no to nie uważam, żeby ten bequiet to był noname :) No ale faktycznie, chyba warto dopłacić do takiego z lepszą sprawnością. Myślę, że tutaj już coś dobiorę, poczytam recenzje.
Tylko czy wszystkie zasilacze mają taki sam rozmiar i pasują do każdej obudowy? Jak to sprawdzić?
I jak sprawdzić czy takie chłodzenie będzie pasowało do obudowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bubbles Taniej z lepszą grafiką i zasilaczem, resztę praktycznie bez zmian. https://www.x-kom.pl/lista/4gr8g8mdg

  • be quiet! Silent Base 601 srebrna z oknem
  • MSI Geforce RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO 8GB GDDR6
  • SilentiumPC Navis Evo ARGB 240 2x120mm
  • Kingston 500GB M.2 PCIe NVMe A2000
  • Seasonic Focus GX 650W 80 Plus Gold
  • GOODRAM 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 IRDM PRO
  • MSI MAG Z490 TOMAHAWK
  • Intel Core i7-10700K
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stever dzięki za odpowiedź. Nie wiem czemu zmniejszyłeś mi dysk, ale z tym sobie poradzę ? Zasilacz już zmieniłem na ten dokładnie, wcześniej też mi go polecono.
A to chłodzenie ładniejsze, w testach widzę też, że jest ok, więc może faktycznie takie bym wziął, dzięki!
Tylko mam zgryz z tą pamięcią RAM, możesz uzasadnić w czym te są lepsze niż te vipery? Temat tych timingów jest koszmarnie obszerny i chyba nie dam rady go tak na szybko ogarnąć. Widzę, że te GoodRamy mają CL17-19-19 przy 3600MHz, a te drugie CL17-21-21-41 ale taktowanie wyższe bo 3733, więc tak naprawdę trzeba by przeliczyć, które szybsze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...