Skocz do zawartości
Avio

Zestaw do oceny rozpoczęcia przygody Stream/Youtube

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mój syn hobbystycznie zajmuje się streamingiem gier i prowadzeniem kanału na YouTube. Strasznie się uwziął na zainwestowanie w to hobby i ciężko pracował żeby uzbierać sobie na wszystkie potrzebne do tego celu elementy. Przygotował sobie cały pokój i naprawdę włożył w to kawał serca więc uznałem że muszę go trochę w tym celu wesprzeć, po inwestycjach które włożył w remont zostało mu na zakup sprzętu około 6000zł więc uznałem że plus minus dołożę mu drugie tyle w ramach niespodzianki o którym dowie się w chwili dostarczenia podzespołów. Jakąś tam wiedzę na temat budowy komputerów posiadam, dodatkowo zarwałem ostatnie dwie nocki żeby posiedzieć nad recenzjami i testami bieżących trendów związanych z wspomnianą powyżej tematyką i przygotowałem na podstawie tego zestaw który myślę wystarczy na lata.

Koszyka od Holenderskiego dystrybutora:

https://www.megekko.nl/wl/ZRHNP47X

Koszyk z X-Kom nie uwzględniający procesora i AIO:

https://www.x-kom.pl/lista/g3fb79brm

Linki do podzespołów:

Mieszkam W NL dlatego było to dla mnie łatwiejsze do skompletowania, nazwy podzespołów myślę że są takie same jak w Polsce także mam nadzieję że nie sprawi to problemu. Nie zdecydowałem się jeszcze na sklep w którym złożę zamówienie, ani na kraj w którym dokonam zakupu. Nie ukrywam że po określeniu konkretnej konfiguracji postaram się znaleźć możliwie najkorzystniejszego dostawcę. Nadmienię też że zdaje zdaje sobie sprawę z problematyczną dostępnością RTX 3080 aczkolwiek komputer nie jest potrzebny na już więc mogę trochę poczekać. W koszyku nie znajdziecie też procesora ale to tylko dlatego że uznałem że wchodzący do sprzedaży od 5 listopada Ryzen 5900X będzie odpowiednim procesorem uzupełniającym zestaw a nie zauważyłem żeby można było już gdzieś składać zamówień na przedsprzedaż.

Spoiler

MONITORY

Jak widać poza komputerem znalazły się też w zestawie dwa monitory, akurat to wybór dokonany przez mojego syna, sam się w to nie zagłębiałem ale też chętnie wysłucham wszelkich sugestii. Docelowo ten 24 calowy AOC ma służyć jako drugi monitor podglądowy umieszczony na chwycie nad głównym monitorem od Gigabyta w każdym razie taką wizję ma moje potomstwo.

AIO

Przypuszczam że zestaw z początku nie będzie kręcony gdyż po prostu nie wydaje mi się to potrzebne w obecnej chwili ale nie ukrywam że prędzej czy później OC też się pojawi dlatego też decyzja o zakupie takiego AIO. Zastanawiałem się nad rozdmuchanym do granic możliwości jeżeli chodzi o reklamę i marketing Arctic Liquid Freezer II 280  no właśnie ale wygląd tych oplotów i właśnie przesadzony marketing mnie zniechęcił bo prywatne opinie użytkowników są mocno podzielone, rozważałem również Navis EVO ARGB 360 ale koniec końców stanęło na produkcie od Corsair głównie ze względu na praktyczny kontroler w zestawie i szeroką możliwość rozbudowy o kolejne światełka które wiem że napewno będą docenione przez przyszłego właściciela.

OBUDOWA

Ogromny problem miałem z dobraniem obudowy i moją uwagę skupił MasterCase H500P Mesh aczkolwiek koniec końców do koszyka dodałem jak widać P600S ponieważ strasznie mnie zniechęcił ten tandetny plastik na topie i froncie który zaserwował nam producent H500P mesh. Rozważałem też kilka propozycji od Corsair ale ceny wydają mi się mocno przesadzone w stosunku do oferowanej jakości, no może poza nową serią 4000 która wizualnie bardzo mi się podoba ale wymiary obudowy wydają mi się zdecydowanie za małe.

Płyta, Grafika, RAM

Te trzy podzespoły dobrałem głównie ze względu na zaufanie do firmy ASUS oraz fakt że wszystkie elementy dzięki temu mogą być zarządzane z poziomu oprogramowania Corsair co również jest bardzo praktyczne.

Dobra nie będę się dalej rozpisywał bo okaże się że nikomu się tego nie będzie chciało czytać:P Mam nadzieję że wspomożecie mnie w kwestii podjęcie decyzji i nie wtopienia pieniędzy na źle dobrane komponenty. Może tylko jeszcze raz podsumuje elementy zestawu które wstępnie wybrałem tak tylko gdyby coś było nie tak z linkami z koszyka:


 

Edytowane przez Avio
Poprawa czytelności tematu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, MiG29 napisał:

Na pewno zmieniłbym ramy. Po pierwsze to kiepskie CL18 zabija ich wydajność. Po drugie obsadzenie 4 slotów to też proszenie się o kłopoty z ich stabilnością, możliwe że nie pójdą na 3600.

Jesteś pewien?

Szczerze mówiąc naturalne się wydawało zastosowanie 2x16GB które jest korzystniejsze cenowo i podatne dalszej rozbudowie aczkolwiek podobno obsadzenie 4 banków daje odczuwalne korzyści w wydajności. Nie pytaj mnie dlaczego bo tu już wnikamy w szczegóły techniczne które są poza moim zasięgiem aczkolwiek wczoraj oglądałem kilka recenzji i wszystkie były jednogłośne w tej kwestii. Co do opóźnień to też wiedzę czerpię z opinii osób trzecich czytaj recenzentów kilku for tematycznych którzy twierdzą że między 16 a 18 różnice są nieodczuwalne gdyż są liczone w nanosekundach. Szczerze mówiąc ja się na tym kompletnie nie znam a argumentacja która docierała do mnie z recenzji była dla mnie niezrozumiała, niestety ale moja wiedza jest raczej podstawowa.

 

Edytowane przez Avio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz odpowiednią platformę to owszem - 4 banki dadzą wzrost wydajności .

Ale AM4 do takowych nie należy bo procesory obsługują tylko tryb Dual Channel , Quad Channel masz na platformach HEDT ( oraz więcej kanałów pamięci w przypadku serwerowych CPU ) - Intel X299 na socket 2066 oraz AMD X399 na socket TR4 .

Więc przy AM4 branie 4 kości nie ma sensu - chyba że to by było 4x32 GB ( chyba najwyższa dostępna pojemność na kość w przypadku ramów non-ECC / ECC-R ) .

Dodatkowo przy 4 kościach i wysokich taktowaniu mogą pojawić się problemy ze stabilnością lub niemożnością odpalenia kompa na 3 600 mhz .

Weź 2x16 GB np.G.Skill Ripjaws V 2x16GB DDR4 3600 mhz CL16 za 779 zł , tańsze i o lepszej wydajności .

Ew. jakieś 3733 mhz tyle że przy zestawach 2x16GB jest wybór kiepski , w x-kom są 2 zestawy 3733 mhz CL19 , najtańszy za 950 zł , wydajnościowo mogą być nie wiele lepsze niż ww. G.Skill .

SSD zmień na Corsair MP600 1 TB , raptem 100 zł droższy a jest szybszy ( PCI-E Gen 4 ) oraz ma wytrzymalsze kości NAND albo dołóż do Samsunga 980 Pro 1 TB za 1019 zł , kupując ww. ramy G.Skill będziesz miał na to kasę .

Pytanie czy R9 5900X + RTX3080 to czasem nie overkill do streamingu/YT .

 

  • Upvote 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyjaśnienie tej kwestii, budżet jest dosyć elastyczny, przy takiej kwocie trochę w tą czy w tą aż tak istotne nie jest jeżeli pozwoli to poprawić jakość zestawu. W kwestii proponowanych przez ciebie kości RAM to dokładnie te miałem w koszyku zanim naczytałem się informacji o obsadzeniu czterech banków. Jedyne co mnie boli że obudowa będzie wyeksponowana a te kości zbyt urokliwe nie są ale oczywiście to kwestia drugorzędna, w każdym razie dla mnie, mój syn pewnie będzie ubolewał nad tym bo jak sam zaczął komponować swój zestaw to zaczynał od wentylatorów z aRGB. 

Co do dysków świetna sugestia dziękuję i już podmieniam w koszyku na 980 Evo bo Corsair z tym radiatorem jest przesadzony.

21 minut temu, reyden napisał:

Pytanie czy R9 5900X + RTX3080 to czasem nie overkill do streamingu/YT .

Oczywiście że tak aczkolwiek powiem ci szczerze że ostatni upgrade komputera robiliśmy jakieś pięć lat temu i w sumie nadal daje rady jako tako w ogrywanych tytułach, liczę na to że inwestując w taki zestaw zapewnię sobie spokój na kolejne lata. Myślę że sam też chętnie pobawię się w obróbkę wideo, chętnie rozwinę swoje umiejętności w tej kwestii a zabawa z surowym materiałem które młody nagrywa na pewno będzie komfortowa na takim sprzęcie.

Edytowane przez Avio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ramów RGB - wygląd to nie wszystko , z reguły te ramy są robione na gorszych kościach przez co są mniej stabilne czy mniej podatne na OC .

R9 5900X ma 12 rdzeni i 24 wątki , jak syn nie nagrywa materiału w 4K+ ( i do tego HDR etc. ) to może się okazać że połowa rdzeni się nudzi a jak się używa odpowiedniego softu to w niektórych przypadkach cpu praktycznie nic nie robi bo całość idzie przez GPU ( np. rendering ) .

Może się okazać że starczy R7 8C/16T Zen 3 , wg. plotek wydajność ma być podniesiona w stosunku do Zen 2 .

W skrajnym przypadku może też być sytuacja odwrotna - Intelowskie I5 przy wsparciu QSV będzie sporo szybsze niż mocarne CPU 12C/24T ( czy nawet 16C/32T ) .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, reyden napisał:

R9 5900X ma 12 rdzeni i 24 wątki , jak syn nie nagrywa materiału w 4K+ ( i do tego HDR etc. ) to może się okazać że połowa rdzeni się nudzi a jak się używa odpowiedniego softu to w niektórych przypadkach cpu praktycznie nic nie robi bo całość idzie przez GPU ( np. rendering ) .

Może się okazać że starczy R7 8C/16T Zen 3 , wg. plotek wydajność ma być podniesiona w stosunku do Zen 2

Co do RGB masz całkowitą rację osobiście też zakładałem że producenci mogą wychodzić z założenie że te kości bronią się światełkami i wydajność jest tu kwestią drugorzędną. Tak jak wspomniałem wcześniej mój syn mając budżet 6 tysięcy pierwsze co wrzucił do koszyka to Commander Pro i Wentylatory QL od Corsair i tym sposobem 20% budżetu już by zniknęło na światełka. Strach pomyśleć co by było jakbym mu powiedział że trochę mu dorzucę do tego zestawu.

Co do procesora jestem przekonany że masz rację i R9 będzie znudzone, pierwotne założenie było postawić wszystko na Intelu 10850K ale wszechobecna propaganda wychwalająca AMD mnie przekonała do zmiany frontu. Z zapowiedzi wynika że kwota za R9 będzie niemalże taka sama jak za 10850k i tylko to mnie skłoniło do wyboru tego procesora. Szczerze mówiąc całe życie spędziłem na Intelu więc nie wiem czego się spodziewać po flagowcu AMD ale uznałem że skoro wydaje takie środki to 100 czy 200 euro w tą czy w tą już mi nie robi różnicy.

Klina mi teraz wbiła bardziej kwestia RX6000, poczytałem trochę i jak plotki są prawdziwe to możliwe że RTX 3080 będzie miał poważnego konkurenta aczkolwiek ciężko mi w to uwierzyć. O ile nic się nie zmieni w środę ma być konferencja prezentująca kartę także to też może namieszać mi w planach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...