Skocz do zawartości
Akah300

PCIe 4.0, R9 5900x a 2x PCIe 4.0 Super szybkie M.2 - Pytanie o plyte glowna jak narazie bez odpowiedzi :(

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, to moj pierwszy post tutaj, wiec bardzo serdecznie chcialbym pozdrowic wszystkich forumowiczow :)

Mam nadzieje, ze ktos o wiekszej wiedzy ode mnie pomoze mi rozwiazac ten ostatni element lamiglowki, gdyz nigdzie nie moge znalezc jedoznacznej odpowiedzi a nawet na innych forach rowniez dostaje jakies wymijajace teorie.

Prosta sprawa (wydawaloby sie) - Skladam zestaw do obrobki filmow w 4k ale tez do grania w wolnych chwilach. Jednak najbardziej zalezy mi na szybkosci dyskow i operacji na duzych plikach. Zdecydowalem sie na PCIe 4.0, wspomniany procesor, zakupilem juz RTX 3070 od EVGA i 128GB ramu G.skills ripjaws V 3200mhz cl16. Tak, jest mi potrzebny, gdyz niektore projekty nie obeda sie nawet w tej konfiguracji bez pliku stronicowania ;)

No i teraz: Z tego co czytalem i tego nie rozumiem sam procesor bedzie mogl obsluzyc czy zajmuje 20 lini PCIe 4.0? gdyz wiadomo GPU wymaga 16 lini a taki przykladowy dysk EVO 980 - 4. Pytanie jest o plyte glowna, ktora zapewni mi oblsluge dwoch takich dyskow (jednego na system i programy - 256GB i drugiego na kontent o pojemnosci 1TB - z tym, ze tu padlo na Corsair force series MP600, gdyz dysponuja cache 2GB i jezeli sie myle to prosze wyprowadzic mnie z bledu, jest znaczace, aby utrzymac te wspomniane szybkosci ok 5gb/s przy duzych plikach. Inne dyski maja jedynie 1gb i slyszalem, ze tuz po tym transfer diametralnie spada. Do tego maja 1800TBW a samsung zdaje sie znacznie mniej, racja?
  Wracajac do tematu - Plyta... chcialbym zamknac sie w przedziale 200-300e i z tego co czytalem najbardziej polecane sa: Asus TUF x570-plus albo MSI Tomahawk a z moich wyborow wczesniej padlo na Gigabyte Aorus Pro jako, ze tam w specyfikacji wlasnie widzialem obsluge dwoch M.2 pod PCIe 4.0
  Szczerze jestem kompletnie pogubiony i bardzo prosze o wyjasnienie tego w przystepny sposob i doradzenie jak mam sie zachowac, gdyz w piatek wychodza ryzenki i dobrze byloby miec juz wszystkie komponenty zanim to nastapi, gdyz nie moge zniesc jak ta karta patrzy na mnie z pudelka :D awrrr

PS. Ws. obudowy i zasilania poradze sie serwisu, ktorego chcialem poprosic o zlozenie wszystkiego do kupy, jako, ze nie chce niczego zepsuc a nigdy tego nie robilem. Na chlodzenie procesora wybralem NZXT Kraken z63, ale nie wiem dokladnie jaka jest roznica miedzy x63 oprocz dwukrotnie wiekszej ceny, czy Z-tka bedzie wystarczajaca?

Dziekuje z gory za wszelka pomoc i mam nadzieje, ze znajdzie sie ktos komu ta tematyka nie jest obca. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte Aorus Pro:

1 x M.2 connector (M2A_CPU), integrated in the CPU, supporting Socket 3, M key, type 2242/2260/2280/22110 SSDs:
- 3rd Generation AMD Ryzen™ processors support SATA and PCIe 4.0 x4/x2 SSDs
- New Generation AMD Ryzen™ with Radeon™ Graphics processors support SATA and PCIe 3.0 x4/x2 SSDs

1 x M.2 connector (M2B_SB), integrated in the Chipset, supporting Socket 3, M key, type 2242/2260/2280/22110 SSDs:
- Support PCIe 3.0 x4/x2 SSDs

 

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/B550-AORUS-PRO-rev-10#sp

Ta płyta też nie ma 2x M.2 PCIe 4.0
Chyba żadna płyta z B550 tego nie ma ?

Chyba dopiero Gigabyte X570 AORUS XTREME ale koszt masakryczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w sumie sprawdziłem i chyba wystarczy płyta z chipsetem X570 i mamy dwa 2x M.2 PCIe 4.0
Jeden obsługuje procesor a drugi chipset. np taka płytka za 750 zł: Gigabyte X570 GAMING X
Musimy mieć tylko procesor zen3

Integrated in the CPU (M2A_SOCKET):

3rd Generation AMD Ryzen™ processors:
1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280/22110 SATA and PCIe 4.0 x4/x2 SSD support)

2nd Generation AMD Ryzen™ processors/2nd Generation AMD Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics processors/AMD Ryzen™ with Radeon™ Vega Graphics processors:
1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280/22110 SATA and PCIe 3.0 x4/x2 SSD support)

 

Integrated in the Chipset (M2B_SOCKET):

1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280/22110 SATA and PCIe 4.0*/3.0 x4/x2 SSD support)
* For 3rd Generation AMD Ryzen™ processors only.

6 x SATA 6Gb/s connectors

Support for RAID 0, RAID 1, and RAID 10

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/X570-GAMING-X-rev-10#sp

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Jeśli mowa o platformie AM4 to masz do wyboru obecnie praktycznie tylko plyty na x570.

Z tego powodu, ze tylko na chipie X570 masz polaczenie pomiedzy nim a CPU na 4 liniach PCIe 4.0. We wszystkich "gorszych" chipsetach jest tam PCIe 3.0 i teoretyczni edwukrotnie mniejsze pasmo.

No i faktyczni etak jest. Konsumenckie procki AMD naja 24 linie PCIe. Typowo w wiekszosci plyt jest tak, ze:

  • 4 linie ida na polaczenie z chipsetem
  • 4 linie ida na dysk SSD PCIe x4
  • 16 linii idzie na sloty kart rozszerzen na plycie. Najczescie albo jest 16 linii na jednym slocie albo po 8 linii na dwoch slotach. To sie przelacza zdaje się automatycznie jak wkladamy karty rozszerzeń. Jeśli w obu slotach są karty to rozdzial jest 8/8. nie jestem pewien ale 16 linii moze chyba miec tylk jeden wyrozniony slot - czyli, ze moze byc 16/0 ale nie moze byc 0/16. Choc to byc moze zalezy od plyty.

jest jeszcze grupa portow USB obslugiwana bezpośrednio przez CPU. No i to tyle, o reszta peryferiow idzie pod chipset i jest pchana do CPU przez 4 linie PCIe. W przypadku PCIe 3.0 ten link moze faktycznie zaczynac być waskim gardłem - zwlaszcza jak włożymy do drugiego gniazda M.2 jakis piekielnie szybki dysk SSD. PCIe w wersji 4 istotnie odsuwa/zmniejsza ten problem. Stad też w Twoim przypadku wygląda na to, ze X570 to koniecznosc a nie zbedny luksus.

Wg mnie najciekawsze w PCIe 4.0 nie jest to czym wszyscy sie ze tak powiem "brandzluja" - czyli jakies GPU czy pojedyncze dyski SSD, a raczej to, ze rosnie nam przeplywnosc na styku chipset-CPU oraz na slotach gdze mamy tylko PCIe x1 czy x2.

Ogolnie sytuacja w plytach konsumenckich jest raczej biedna. Bez wzgledu ile maja bajerow, diod i bzdetow to wszystkie zrobione są zdaje się na jedno kopyto i nie podskoczysz za bardzo. No bo co z tego, ze jakis producent da moze i 4 zlacza na dyski M.2? Iluzja. Bo albo beda podlaczone przez chipset i beda szly wspolnie po PCIe x4 albo trzeba gdzes zabrac linii - np. ze slotu GPU. Nie ma cudow.

Lepiej sytuacja wyglada na tzw. platformach HEDT. Ale tez bez rewelacji. Dobrze to jest chyba jedynie na platformach stricte serwerowych. No ale ceny oczywiscie zabijaja ;).

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...