Skocz do zawartości
Clutcher

Obudowa lub wentylatory

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam obudowę Zalman z1 z dwoma wentylatorami od be quiet, z przodu obudowy jest zamontowany silent wings 2 (120mm) podpięty pod molexa i stałe napięcie 7v, z tyłu obudowy znajduje się pure wings 2 (120mm) pod złącze na płycie głównej. Maksymalnie osiągają one 1500 rpm

Niedawno zakupiłem gtx 1080 ti aorus, karta przy obciążeniu osiąga około 75 stopnii, tuż nad nią mam podłączoną kartę dźwiękową asus xonar phoebous, która też się grzeje . Przy dłuższym graniu komputer robi się dosyć gorący, szukam sposobu żeby było trochę chłodniej. Dodam że wcześniej miałem gtx 960 i nie było aż tak gorąco 

Płyta główna to gigabyte hd3p 

Procesor jaki mam to intel i7 6700k ustawiony na stały zegar 4,2 GHz, z chłodzeniem Silentium pc spartan 3 lt. Podczas obciążenia przed zamontowaniem trzeciego wentylatora osiągał temperaturę 85 stopni, teraz temperatura wacha się od 73 do 81 stopni 

Moje pytanie jest takie, czy wymienić wentylatory na bardziej wydajniejsze o większym ciśnieniu oraz większych obrotach czy zakupić bardziej przestronną obudowę do 300 zł? 

Proszę o przedstawienie dwóch wariantów czyli z wentylatorami, jakie byłyby wydajniejsze i przy tym pozostawały dosyć ciche oraz drugi wariant z wymianą obudowy 

Edytowane przez Clutcher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalman z3 to już stary i wysłużony model. Według mnie, na obecne czasy jest to trochę mała buda.

Za 3 stówki to już masz RG6V z 3 wentylatorami - kawał budy, miejsca bardzo dużo i dobry airflow, więc zamiast inwestować w tak starą obudowę, proponowałbym kupić nówkę. Wersja z argb to koszt około 320 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, topdog napisał:

2080ti wyrzuca co najmniej 2x tyle ciepła co gtx 960 więc nie dziw się że jest gorąco.

Bardziej "wydajne" wentylatory nie zrobią większej różnicy. Nawet nie podałeś z jaką prędkością obracają się te co masz teraz zamontowane. 7V przez molex bardzo mało nam mówi. Jest jakiś powód dlaczego masz jeden wentylator podłączony przez molex jak na płycie masz na to 3 złącza?

Jak chcesz żeby było chłodniej to jedyny sposób to zwiększenie przepływu powietrza, więc albo zwiększ obroty wentylatorów albo kup nową obudowa z jakimś przewiewnym meshowym frontem.

 

Mają one po 1500 rpm. Niestety do płyty głównej mogę podłączyć dwa wentylatory, reszta pod zasilacz czyli molexa. 

Może jakaś obudowa od Silentium pc, albo fractala? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Breaky83 napisał:

Clutcher

po 1-sze zalman z3 miał w standardzie 3 wentylatory Ty bawiłeś się w przebudowę jak podejrzewam chodziło trochę o wyciszenie tego zalmana wstawiłeś tylko 2 wentylatory. 

 

Niestety w mojej wersji obudowy były tylko dwa wentylatory bez możliwości montażu trzeciego ze względu na umieszczenie portów usb oraz audio, w połowie panelu przedniego. 

47 minut temu, Breaky83 napisał:

Podaj jeszcze dokładny model płyty głównej (to model z170 czy z270?)

Gigabyte hd3p z170

47 minut temu, Breaky83 napisał:

nie opłaca się wymieniać wentylatorów na bardziej wydajne, po prostu najtańszym kosztem będzie dokupienie jeszcze 2 wentylatorów abyś miał w sumie 4 szt, dwia zasycające zimne powietrze z przodu, dwa wysysające ciepłe powietrze z tyłu i z góry obudowy. Proponuje kupić jakieś tanie dość wydajne wentylatory względnie ciche jeśli Ci na tym zależy, czyli przy 12 cm to jest ok 1200 obrotów (przy 3-pin) i poniżej. Np: zephyr 120 mm, sigma pro 120mm, gelid silent 12 cm, Thermaltake Pure S12,

Wymiana wentylatorów na takie które mają większe ciśnienie znacznie poprawie przepływ powietrza. Myślałem nad be quiet! 120 mm ale z rpm około 2 tyś. Nie ma sensu kupować dodatkowych wentylatorów o mniejszej mocy, zajmą miejsce a wcale nie będą wydajne. 

Bardziej bym się skłaniał ku wymianie obudowy, na taką która ma z przodu conajmniej dwa wentylatory 140 mm i przede wszystkim żeby była większa od zalmana z3 i miała większą przestrzeń w środku, jednak koszyki na zatoki dyskowe i napęd ograniczają przepływ powietrza.

Byłem w sklepie komputerowym i mają od ręki dostępne następujące modele:

Aerocool cyclon pro, Be quiet pro base 500, Silentium pc signum sg1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Breaky83 napisał:

Nie odpowiedziałeś jaki masz dokładnie model obudowy

Ale jaja haha, no to się pomyliłem z modelem obudowy, mam zalmana z1.

3 godziny temu, Breaky83 napisał:

jaki to niby model ? ?

a takie modele ?:

https://www.x-kom.pl/p/479809-wentylator-do-komputera-be-quiet-pure-wings-2-120mm-pwm-high-speed.html

https://www.x-kom.pl/p/322210-wentylator-do-komputera-be-quiet-silentwings-3-120mm-pwm-high-speed.html

https://www.x-kom.pl/p/479808-wentylator-do-komputera-be-quiet-pure-wings-2-120mm-high-speed.html

https://www.x-kom.pl/p/322212-wentylator-do-komputera-be-quiet-silentwings-3-120mm-high-speed.html

 

 

 

 

 

Edytowane przez Clutcher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Breaky83 napisał:

Po 1-sze w jakich cenach , po drugie wszystkie propozycje jeśli chodzi o przepływ powietrza nie zachwycają. Najlepsze obudowy pod tym względem to obudowy typu mesh np wyżej polecany SilentiumPC Regnum RG6V TG. Silentium pc signum sg1 w standardzie to piekarnik z 1 wentylatorem na tyle.

zatem zaproponuj według Ciebie najbardziej opłacalne obudowy w różnych wariantach cenowych, za którymi warto się rozejrzeć. Nie zależy mi na rgb ani na montowaniu napędu, najbardziej by mi odpowiadała obudowa typu mesh i szyby też nie muszą mieć

Edytowane przez Clutcher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Breaky83

Przejrzałem wszystkie obudowy które podesłałeś i wydaje mi się że najlepszym wyborem będzie Regnum RG6V TG Pure Black, ze względu na sporą przestrzeń między chłodzeniem cpu a górą obudowy i możliwością montażu wentylatorów 140 mm.

A Ty którą byś polecił?  Co z obudowami innych  firm takich jak be quiet, cooler master, zalman, corsair i fractal design (oprócz tej którą wysłałeś)?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Breaky83

A co z montażem wentylatorów 140 mm w obudowie Ragnum? jest sens wymieniać czy zostawić te które są? 

Jeśli mówisz o przełożeniu jednego wentylatora z przodu na górę obudowy to w którym miejscu go usadowić... nad procesorem ?

Posiadam jeszcze dwa wentylatory od be quiet to mogę ewentualnie zostawić te które są z przodu i dołożyć jeden na górę. W zasadzie tylko gdybam, ale widzę że Ty jesteś bardziej ogarnięty w tego typu sprawach

Edytowane przez Clutcher

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...