Skocz do zawartości
michalgr

kupno karty graficznej (oraz wymiana i5-8400)?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Rozumiem, że podzespoły to studnia bez dna, w którą nie chcę przesadnie wywalać kasy. Mam monitor 24" 1080p 60Hz oraz procesor i5-8400 (16GB RAM 3200). Chciałbym kupić kartę graficzną (aktualnie działam na zintegrowanej) i zastnawiam się nad 2 rzeczami. Procesor zakupiłem rok temu za 500zł, czy jest sens jego wymiany na i7-9700 lub i9-9990 (ewentualnie i7-8700)? Nie interesują mnie wersje K, a w grę wchodziłyby tylko Coffee Lake (chipset Z370). Czy przy obecnych cenach ma to sens czy zyskam jedynie kilka dodatkowych FPS? (biorąc pod uwagę gry)

Zastanawiam się również nad wymianą monitora na 27" 1440p z większym odświeżaniem. Miałoby to na celu zwiększyć płynność, powiększyć obraz / obszar, a przy okazji trochę odciążyć procesor w grach (w 1080p jest większe zużycie CPU niż np. w 1440p).

Podstawowa kwestia - czy mój procesor będzie bardzo ograniczał kartę graficzną? Chciałbym zagrać w DRR2 i może w CP2077, pod uwagę biorę RTX2060S, ale mogę spokojnie poczekać na RTX3060Ti lub RX6800 (ewentualnie na odświeżone RTX z 10/12/16GB GDDR6X) - wiem, że na tę chwilę to trochę wróżenie z fusów i pewnie musiałbym poczekać na testy, ale może ktoś z was już teraz mógłby coś doradzić. Chyba sensowna kolejność wygląda tak: grafika (jaka?), monitor (ewentualnie), procesor (a może niekoniecznie, skoro nie będzie większego bottleneck, a za ~2 lata Zen3 będą bardziej dostępne cenowo).

Pozdrawiam ?

Edytowane przez michalgr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, trochę tego się spodziewałem. Wygląda na to, że myśląc o procesorze kierowałem się bardziej architekturą CPU zbliżoną do generacji nowych konsol... Ale są już testy np. RTX3080 gdzie widać jakie znaczenie ma procesor... może zależeć od optymaizacji gry, a dwa od wspomninej przez nas rozdzielczości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko, miałem A500, dyskietek mogłeś mieć kilkanaście (Monkey Island); RTX3080 jest na tę chwilę jedną z najwydatniejszych kart, co nie przeszkadza w pokazaniu różnic, których dotyczy ten post (na najniższych detalach testujesz CPU, filmik znalazłem po założeniu tematu); więc mogę założyć, że i5-8400 do RX6800 (lub kiedyś do RTX3070S/Ti) wystarczy. Edit: wspomniany filmik może być częściowo przekłamany.

jeszcze raz dzięki za odpowiedź.

Edytowane przez michalgr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...