Skocz do zawartości
860lacov

RX 580 czy RX 5500 XT ?

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualnie posiadam GTX780 jednak z powodu problemów z kompatybilnością z Linux chciałbym wymienić ją na coś ze stajni AMD.

580 i 5500 w wersjach 8Gb są w dość podobnych cenach.

 

Czasem chciałbym trochę pograć natomiast głównie chodzi o program Blender.

Podpowiedzcie coś proszę.

 

P.S.

Apłyta głowna to Asrock Pro 3 P67 z PCIE 16x 2.0

Karty są w standardzie 3.0 oraz 4.0

Nie jestem pewny, ale czy ruszą  bez problemu na tej płycie głownej ?

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ruszyć ruszą bez problemu na tej płycie. Kwestia taka, że rx580 kosztuje około 8 stówek, 5500xt około 1000. Nie lepiej będzie iść w 1660? Ona też kosztuje koło 1000, a jest jednak nowszym układem https://www.x-kom.pl/p/485161-karta-graficzna-nvidia-gigabyte-geforce-gtx-1660-oc-6gb-gddr5.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, roar.RAR napisał:

Ruszyć ruszą bez problemu na tej płycie. Kwestia taka, że rx580 kosztuje około 8 stówek, 5500xt około 1000. Nie lepiej będzie iść w 1660? Ona też kosztuje koło 1000, a jest jednak nowszym układem https://www.x-kom.pl/p/485161-karta-graficzna-nvidia-gigabyte-geforce-gtx-1660-oc-6gb-gddr5.html

Zerknij co napisałem w pierwszym poście

Nvidia nie do końca współpracuje z linuxem, a przy ostaniej aktualizacji jądra wysypało się CUDA i OpenCL

Jest jakiś problem z licencjami sterowników.

AMD ma opensourcowe sterowniki, które działają w zasadzie bez żadnych kombinacji.

Ja nie potrzebuję nawet nic bardziej wydajnego od GTX 780. Przyda się więcej pamięci, ale niestety nie może to być Nvidia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, hot_lopez napisał:

Zerknij co napisałem w pierwszym poście

Nvidia nie do końca współpracuje z linuxem, a przy ostaniej aktualizacji jądra wysypało się CUDA i OpenCL

Jest jakiś problem z licencjami sterowników.

AMD ma opensourcowe sterowniki, które działają w zasadzie bez żadnych kombinacji.

Ja nie potrzebuję nawet nic bardziej wydajnego od GTX 780. Przyda się więcej pamięci, ale niestety nie może to być Nvidia

Aa, wybacz, nie doczytałem tego. To według mnie, nie ma sensu dopłacać. Bierz 580, byleby nie armora. Coś od saphire najlepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze profilaktycznie rozszerzę pytanie.

Nie chcę ładować się w jakieś koszty. Dodatkowo procesor i5 2500k ma już swoje lata więc też pewnie nie uciągnie nic poważniejszego, ale czy nada się jeszce do rx 5600 lub 5700?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5700 na pewno będzie przez 2500k ograniczany, 5600 zapewne jest na styk. IMO nie warto do niego dopłacać, jeśli nie zmieniasz całej platformy.

Tu masz materiał o parowaniu CPU z różnymi progami GPU - najsłabszy w tym zestawieniu Ryzen 5 2600 jest pewnie delikatnie mocniejszy niż Twój 2500k (na jednym wątku, bo to proc 6/12):
https://www.techspot.com/review/1968-ryzen-3600-vs-2600-gaming-scaling/

Edytowane przez torrentius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za pomoc.

15 minut temu, roar.RAR napisał:

Aa, wybacz, nie doczytałem tego. To według mnie, nie ma sensu dopłacać. Bierz 580, byleby nie armora. Coś od saphire najlepiej.

Jeszcze tylko jedna mała kwestia.

Najtańszy 580, jakiego znalazłem to XFX XXX GTS za około 900 zł. Już sa samą nazwę bardziej mi się podoba niż 5500, ale jest tańszy o niecałe 100zł

Mimo wszystko lepiej ten?

Jeśli 5600 jest na styk to tez mogę go wziąć pod uwagę w razie czego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy około stówce różnicy za 8GB RX580 i RX5500, brałbym 5500XT - było nie było, karta jest delikatnie mocniejsza, a jednocześnie ma mniejszy pobór mocy.

Chichot losu jest taki, że 5600XT nie mają wersji 8GB. Więc w zastosowaniach poza gamingiem, pewnie mocniej skorzystasz na 8GB z tańszych kart.

Za to ogólnie uważam, że słuszną ścieżką byłby raczej RX580 8GB z rynku wtórnego za ~500PLN. No chyba że musi być ze sklepu, bo na firmę. Ale GPU są drogie dziś - okolice 1000PLN za tę wydajność czwarty rok się już utrzymują (znaczy, pomijając moment, jak RX580 chodziły po 2000PLN, bo kryptowaluty ;)).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kryptowaluty...

I właśnie dlatego nie mam pewności co do zakupu używanej 580

W sumie siedzę nat tym już od jakiegoś czasu, a pewnie każda opcja będzie dobra.

Ostatnie pytanie.

te 2 modele najbardziej do mnie przemawiają:

XFX XXX Gts 8GB za 979 złotych

czy

Sapphire Nitro+ 5500 XT za 1199 zł

 

Tu już różnica nieco większa niż podałem, ale te 2 modele najbaridziej mi pasują gółwnie ze względu na dostępność.

 

 

Blender, ogólnie pojęta grafika > gry

 

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej kasie musisz już pogadać z jakimś grafikiem (czyli nie ze mną :)), bo mogłem przestrzelić, że 8GB RAM pozwoli tym kartom wygrać z wyższym modelem w takich zastosowaniach.

Wpadłem tutaj i wychodzi, że 5500XT jest na styk poniżej 5600XT w OpenCL, za to w Blenderze jednak odczuwalnie słabsza. No a za 1200PLN jakiś 5600XT też kupisz.

Sapphire to najlepszy dostawca Radeonów, a Nitro+ to chyba najwyższa linia. Za to XFX ma nierówne karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam RX480 8GB w połączeniu z Xeonem E3-1230 V2, taki powiedzmy odpowiednik i7 3 gen, wcześniej miałem i5 2500K 4,2 GHZ, zależnie od gry albo była lekka poprawa.
RX480 jest bardzo podobny wydajnościowo do RX580, jak chcesz to mogę sprawdzić jak chodzi jakieś konkretne oprogramowanie w konkretnym scenariuszu (mogę wyłączyć wielowątkowość żeby zasymulować i5), ale tylko na Win10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...