Skocz do zawartości
860lacov

Modernizacja MOBO + CPU + RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Założyłem ostatnio temat odnośnie wymiany grafiki. Bardzo mi użytkownicy forum pomogli.

Jednak zacząłem brać pod uwagę inne rozwiązanie - napaliłem się jak 10 lat temu kiedy składałem kompa :D.

Bardzo spodobał mi się RX 5700 XT w wydaniu Red Devil od Power Color.

 

Obudowa to Fractal Design Core, a w obudowie sprzęt z opisu.

Powiedzcie mi proszę, jakie bebechy trzeba by wcisnąć do kompa, żeby takie GPU się nie nudziło?

 

To, co istotne. Karta graficzna jest mi potrzebna teraz, resztę chciałbym wymienić w przeciągu 3 - 4 miresięcy

 

Wstępnie:

CPU - Ryzen 5600X

Płyta głowna - Myśałem o jakimś ASRock (mam sentyment, bo aktualna płyta na razie po 9 latach działa) na B550, ale nie wiem, jaki poziom firma trzyma obecnie.

RAM - HyperX lub G.SKILL 2x8GB 3200MHz (ceny podobne), ale nie mam tu żadnych specjalnych preferencji.

 

To co podałem to wydatek w przybliżeniu 2000zł. Jeśli się uda, to chętnie obniżę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5600x i do tego ten słaby radeon? Poczekaj z zakupem do nowego roku wyjdzie gen 11 intela trochę ceny ryzenie spadną i będzie lepsza dostępność kart od nvidi, apropo do ryzena 3600 pamięci minimum 3600 a do ryzena 5600x z tego co testy pokazują 4000 z niskim CL najlepiej ale 3600 z niskim CL też będą ok

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radeon jest słaby pod względem wydajności czy marki?

Ze względu na pewne problemy z kompatybilnością w linux to musi być AMD, a nie Nvidia

5600x wrzuciłem jako punkt odniesienia. O ile 5700 nie jest złą kartą to interesuje mnie po prostu procesor, który będzie odpowiedni.

Generalnie internowałby mnie procesor z odblokowanym mnożnikiem bo jak doświadczenie pokazało 2500k dzięku temu długo mi służył.

 

Co do czasu to tak jak napisałem. Mogę z MOGO, CPU i Ramem zaczekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, R3jn napisał:

5600xmocny procesor kręci się na 4.7 radeon ogólnie za tą kasę bym nie bral.. Problemy z sterownikami i wydajność jakoś nie nadzwyczajna

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka
 

Z procesorem spokojnie mogę poczekać choćby i do stycznia. Gry to raczej drugi plan, a w grafice karta raczej ograniczona procesorem nie będzie tak mocno.


Wg, Twojego postu, karta, którą podałem jest słaba. Tak jak wspomniałem wybrałem ją bo Nvidia nie bardzo mi pasuje pod moje użytkowanie.

Konkretny model wybrałem ze względu na to, że był tańszy choćby on Nitro+ od sapphire, a oceny w sieci karta ma raczej pozytywne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, R3jn napisał:

Jeśli do pracy to może 5800x? Co do karty zależy co robisz są karty drtykowane do prac

tylko ta cena

olej amd: [mozna jeszcze zaoszczędzić i brać i5 10400F https://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-10400f-2-9ghz-12-mb-box-bx8070110400f-6731007/ za 789zł a jak osłabnie to wymienisz na mocniejszy

 

2020-11-08 15.08.31 www.morele.net 0c2591a29cfe.jpg

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko ta cena
olej amd: [mozna jeszcze zaoszczędzić i brać i5 10400F https://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-10400f-2-9ghz-12-mb-box-bx8070110400f-6731007/ za 789zł a jak osłabnie to wymienisz na mocniejszy
 
901987375_2020-11-0815_08.31www.morele.net0c2591a29cfe.thumb.jpg.c9917883e00d5263d7527d10c8ab5929.jpg
10600k spoko ale ta płyta i ram.. Na tej płycie napewno nie ma sensu na coś lepszego wymieniać bo jest dla aa pamięci nawet radiatora nie mają

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, R3jn napisał:

Na tej płycie napewno nie ma sensu na coś lepszego wymieniać bo jest dla aa pamięci nawet radiatora nie mają

pisz po polsku bo nie wiadomo co ci po głowie lata

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie się zmieścić w tych dwóch tysiącach o których wspomniałeś powyżej przy uwzględnieniu nowych Ryzen-ów aczkolwiek skoro nie chcesz tego zamawiać teraz tylko możesz na spokojnie poczekać to myślę że ceny mogą troszeczkę zejść w dół ale zamiast zamawiać RX5600 teraz to poczekaj 10 dni i od 18 listopada możesz zamówić RX 6800.

Moim zdaniem najlepiej byłoby dołożyć kilka złotych i zainwestować w zestaw:

https://www.x-kom.pl/lista/u38z6qvq9

Do tego właśnie RX 6800 ($579) wydajnościowo będzie potężna różnica między nową serią od AMD a poprzednią więc moim zdaniem naprawdę warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten rx 5700xt widze, ze jest w cenie okolo 2000 wiec  w tej polce cenowej duzo lepiej polowac na rtx 3070 w sugerowanej cenie 2350, bedzie 40-50% wydajniejszy w 1440p i ponad 50% w 4k ? Tyle, ze mozliwe, ze bedziesz musial poczekac miesiac-dwa zanim jego ceny i dostepnosc sie unormuja. Ewentualnie nowe radeony, ale tutaj raczej nie pograsz z RT w 1440p.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, tyr83 napisał:

Ten rx 5700xt widze, ze jest w cenie okolo 2000 wiec  w tej polce cenowej duzo lepiej polowac na rtx 3070 w sugerowanej cenie 2350, bedzie 40-50% wydajniejszy w 1440p i ponad 50% w 4k ? Tyle, ze mozliwe, ze bedziesz musial poczekac miesiac-dwa zanim jego ceny i dostepnosc sie unormuja. Ewentualnie nowe radeony, ale tutaj raczej nie pograsz z RT w 1440p.

Zacznijmy od tego że w tym roku żadnej karty z serii RTX 3000 nie zobaczy na oczy a z pierwszego postu wynika że grafika jest potrzebna na już. Kolejna sprawa że cena to narazie nie drgnie no chyba że w górę, prawo popytu-podaży jest niezmienne od lat także do marca nie wierzę żeby cena spadła można liczyć jedynie na to że dostępność się poprawi z czasem. Taka ciekawostka zachodni sklep w którym ja się zaopatruje do dnia dzisiejszego zrealizował jedynie 11% zamówień na RTX z serii 3000, z racji że sam oczekuje na kilka egzemplarzy to dostaje codziennie rano śmieszny raport na temat prognoz dostaw na najbliższe dni i wygląda to komicznie.

Na sam koniec dodam że musiałbym dostać udaru żeby kupić na dzień dzisiejszy RTX3070 zamiast RX 6800 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Avio napisał:

Zacznijmy od tego że w tym roku żadnej karty z serii RTX 3000 nie zobaczy na oczy a z pierwszego postu wynika że grafika jest potrzebna na już. Kolejna sprawa że cena to narazie nie drgnie no chyba że w górę, prawo popytu-podaży jest niezmienne od lat także do marca nie wierzę żeby cena spadła można liczyć jedynie na to że dostępność się poprawi z czasem. Taka ciekawostka zachodni sklep w którym ja się zaopatruje do dnia dzisiejszego zrealizował jedynie 11% zamówień na RTX z serii 3000, z racji że sam oczekuje na kilka egzemplarzy to dostaje codziennie rano śmieszny raport na temat prognoz dostaw na najbliższe dni i wygląda to komicznie.

Na sam koniec dodam że musiałbym dostać udaru żeby kupić na dzień dzisiejszy RTX3070 zamiast RX 6800 ?

Wlasnie wychodza nowe konsole i radeony wiec moze troche zapotrzebowanie sie rozlozy, obecna sytuacja z brakiem dostepnosci nie moze trwac wiecznie, nvidia zapowiadala, ze w styczniu nie powinno juz byc problemu z dostepnoscia  rtx 3000 ?

 

Z ocena rx 6800 to wstrzymalbym sie do testow, wydajnosc z RT jest mocno niepewna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tyr83 napisał:

Wlasnie wychodza nowe konsole i radeony wiec moze troche zapotrzebowanie sie rozlozy, obecna sytuacja z brakiem dostepnosci nie moze trwac wiecznie, nvidia zapowiadala, ze w styczniu nie powinno juz byc problemu z dostepnoscia  rtx 3000 ?

 

Z ocena rx 6800 to wstrzymalbym sie do testow, wydajnosc z RT jest mocno niepewna.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pisz po polsku bo nie wiadomo co ci po głowie lata
 
 
Sorki na telefonie mi coś po ucinało... Chodziło mi że płyta za słaba żeby keifys dać do niej mocnego procka jak i7 z k lub i9

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba pozostaje mi się wstrzymać. Mój GTX 780 działa. Problem z nim polega na tym, że trzeba w linux kombinować z jądrem, a ostatnio przy aktualizacji kernela w sterownikach nvidia wysypało się CUDA

Już długo nie dłubałem w sprzęcie i dopiero wczoraj zorientowałem się, że za niecałe 2 tygodnie odbędzie się premiera nowych Radeonów.

Stąd pomysł żeby kupić 5700 XT i np po nowym roku mobo, cpu i ram.

 

Zastanawiam się tylko nad pewną kwestią.

9 godzin temu, Avio napisał:

Ciężko będzie się zmieścić w tych dwóch tysiącach o których wspomniałeś powyżej przy uwzględnieniu nowych Ryzen-ów aczkolwiek skoro nie chcesz tego zamawiać teraz tylko możesz na spokojnie poczekać to myślę że ceny mogą troszeczkę zejść w dół ale zamiast zamawiać RX5600 teraz to poczekaj 10 dni i od 18 listopada możesz zamówić RX 6800.

Moim zdaniem najlepiej byłoby dołożyć kilka złotych i zainwestować w zestaw:

https://www.x-kom.pl/lista/u38z6qvq9

Do tego właśnie RX 6800 ($579) wydajnościowo będzie potężna różnica między nową serią od AMD a poprzednią więc moim zdaniem naprawdę warto.

Czy czasem te 579 to nie będzie referent i cena bez VAT?

Czy cena czasem nie wskoczy na np. 3000 albo wyżej?

 

Po przeczytaniu Waszych wiadomości zacząłem się zastanawiać czy może nie zrobić tak, żeby wziąć zestaw, który podał Avio i w nim męczyć jeszcze jakiś czas GTX 780

Z tym, że ryzen zdaje się być niedostępny :)

 

Ja wiem, że czekać to można do usr... śmiecri bo ciągle coś nowego, ale teraz są dość dynamiczne zmiany.

Dacie radę coś jeszcze doradzić?

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No z dostępnością towaru jest tragedia teraz, sam mam tyle aktywnych zamówień że nawet nie zliczę ale nie zmienia to faktu że akurat w tej kwestii warto poczekać.

Co do kwoty oczywiście że jest co cena sugerowana  za referenta ale na przykładzie procesora R9 5900X który miał cenę sugerowaną $549 a polska cena sklepowa to około 2800 można się domyślać że nie będzie tak źle. Poza tym zawsze możesz zamawiać części z poza polski.

O ile dobrze pamiętam w twoim poprzednim poście szukałeś grafiki za 2000zł i teraz poszukujesz reszty za kolejne 2000zł. Myślę że z propozycją którą ja ci podrzuciłem wyjdzie ci około 5500zł aczkolwiek wydajnościowo wzrost będzie kolosalny. Musisz sobie sam odpowiedzieć na pytanie na ile sztywny masz budżet, osobiście zakładam że skoro cześć podzespołów będziesz zamawiał po nowym roku to wydatki będą podzielone i lżejsze do zniesienia.

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Budżet to jest taki, że chciałem kupić tylko grafikę za około 1000 zł, a zrobiło się okolo 5k :D

Teraz i tak cienko z zamawianiem wiec może zdążę ochłonąć

 

A z dzieleniem to nie wiem jak wyjdzie.

Procesorów nie ma. Na grafikę trzeba czekać.

Pewnie wszystko pojawi się na raz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to już nie jest do 1000zł ?

A tak na poważnie to nie chce ci sugerować żadnego konkretnego producenta bo nie wiem który dominował w tej serii także myślę że najlepiej będzie jak założysz sobie nowy temat:

https://forum.purepc.pl/forum/52-ati-amd/

Myślę że ktoś specjalizujący się w tych kartach na pewno ci doradzi którą wybrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I za chwilę będzie 5700 za 1500 i 5700 XT za 1800 i koło się zamyka :)

Dzięki za pomoc i sugestię co do nowego tematu. Generalnie wszędzie piszą, że sapphire jest najlepszy. Tu na forum w innym wątku miałem podpowiedź, żeby brać zwyczajnie najtańszego 5600. Myślę, że żadna z sugestii nie jest pozbawiona sensu.

Spróbuję upolować coś w ekstra cenie, a jak się nie uda to może rzeczywiście zacznę od pozostałych podzespołów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko będzie się zmieścić w tych dwóch tysiącach o których wspomniałeś powyżej przy uwzględnieniu nowych Ryzen-ów aczkolwiek skoro nie chcesz tego zamawiać teraz tylko możesz na spokojnie poczekać to myślę że ceny mogą troszeczkę zejść w dół ale zamiast zamawiać RX5600 teraz to poczekaj 10 dni i od 18 listopada możesz zamówić RX 6800.
Moim zdaniem najlepiej byłoby dołożyć kilka złotych i zainwestować w zestaw:
https://www.x-kom.pl/lista/u38z6qvq9
Do tego właśnie RX 6800 ($579) wydajnościowo będzie potężna różnica między nową serią od AMD a poprzednią więc moim zdaniem naprawdę warto.
Warto dopłacić 60 zł do mobo msi x570-a pro ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, hot_lopez napisał:
W dniu 8.11.2020 o 22:51, Avio napisał:
Ciężko będzie się zmieścić w tych dwóch tysiącach o których wspomniałeś powyżej przy uwzględnieniu nowych Ryzen-ów aczkolwiek skoro nie chcesz tego zamawiać teraz tylko możesz na spokojnie poczekać to myślę że ceny mogą troszeczkę zejść w dół ale zamiast zamawiać RX5600 teraz to poczekaj 10 dni i od 18 listopada możesz zamówić RX 6800.
Moim zdaniem najlepiej byłoby dołożyć kilka złotych i zainwestować w zestaw:
https://www.x-kom.pl/lista/u38z6qvq9
Do tego właśnie RX 6800 ($579) wydajnościowo będzie potężna różnica między nową serią od AMD a poprzednią więc moim zdaniem naprawdę warto.

Warto dopłacić 60 zł do mobo msi x570-a pro ?

Nie warto doplacac do x570 chyba, ze jestes pewien, ze wykozystasz dodatkowe funkcje takiej plyty, tak samo jak nie warto brac tej plyty za 630zl, ktora nawet dobrego audio nie ma tylko padline alc 892.

Za 560 masz Gigabyte B550M AORUS PRO z swietnym audio alc 1200, 2 sloty na dyski m2 , 4 sata, pelno usb w tym usb c.

x570 warto brac tylko jak jestes pewien, ze bedziesz wykozystywal dodatkowe funkcje, wkladal wiele kart rozszerzen i podlaczal multium superszybkich dyskow m2 przez dodatkowe linie pci-e 4, w innym wypadku to strata kasy, duzo lepiej ta kase przeznaczyc na szybsza karte grafiki ?

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie warto doplacac do x570 chyba, ze jestes pewien, ze wykozystasz dodatkowe funkcje takiej plyty, tak samo jak nie warto brac tej plyty za 630zl, ktora nawet dobrego audio nie ma tylko padline alc 892. Za 560 masz Gigabyte B550M AORUS PRO z swietnym audio alc 1200, 2 sloty na dyski m2 , 4 sata, pelno usb w tym usb c.

x570 warto brac tylko jak jestes pewien, ze bedziesz wykozystywal dodatkowe funkcje, wkladal wiele kart rozszerzen i podlaczal multium superszybkich dyskow m2 przez dodatkowe linie pci-e 4, w innym wypadku to strata kasy, duzo lepiej ta kase przeznaczyc na szybsza karte grafiki

 

 

Gdzie widziałeś tego asusa za 560 zł?  

Do audio mam xonara st na starym pci. Używa się jeszcze takich kart ? :D

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duże dzięki za pomoc.

Chcę poczekać do oficjalnej premiery AMD 6xxx + Black Friday i zobaczę czy ceny w PL nie będą dużo wyższe niż te, o których pisze teraz internet.

 

1. Czy Mój zasilacz uciągnie 5600x + coś z 6xxx? (raczej 6800, a nie nie 6900 :) )

2. Czy taki zestaw jak wymieniony powyżej czyli 5600x + B550 + DDR4 3200 jest wystarczający do nowej serii AMD?

3. Zastanawiam się jeszcze nad propozycją @rajtrasink tj intel 10600 lub 10600k. Może to możnaby sparować z grafiką od AMD?

Edytowane przez hot_lopez

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...