Skocz do zawartości
staszek2002

Problem z nowymi pamięciami na Ryzenie 5 1600

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pewien problem na swoim komputerze

  • AMD Ryzen 5 1600 (podkręcony do 3900 MHz na 1.4 V)
  • MSI B350 Tomahawk
  • RAM Corsair Vengeance 4x4 3000 MHz CL15 (realnie przez większość czasu działały na 2133 MHz, nawet na 2800 system bywał niestabilny)
  • Gigabyte RX570 4GB
  • Zasilacz SilentiumPC Vero L2 500W

Postanowiłem zmienić RAM na Corsair Vengeance 2x8 GB 3200 MHz CL16, o numerze CMK16GX4M2B3200C16 (na stronie płyty pisze, że takie są kompatybilne). Na pełne 3200 MHz nie liczę, wszak to Ryzeny 1 gen., ale liczę na lepszą stabilność nawet na tych 2933 MHz. Po zmianie ze starych pamięci na nowe komputer nie włącza się. Mam PC speaker, płyta główna daje 3 długie sygnały i komputer uruchamia się ponownie (problem z pamięcią). Nawet po resetowaniu BIOSu problem jest ten sam, więc to raczej nie wina taktowań czy podkręcania. Co ciekawe, po zmianie nowych pamięci na stare płyta włącza się bez problemu. BIOS najnowszy (z AGESA 1.0.0.6), więc to odpada.

Dodam jeszcze jeden problem. Co jakiś czas przy włączaniu komputera ten się zawiesza, a na ekranie robi się taka fajna szachownica (nie mój screen, ale efekt podobny). Powiedziałbym, że karta graficzna, ale ta już była na gwarancji, a problem nie zniknął. Czym może to być spowodowane?

e2Qye.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobne przejścia ze swoimi pamięciami. Najpierw miałem przez 3 lata 2x4GB Corsairów Venegance 3000Mhz CL15 a teraz dołożyłem drugi zestaw 2x4GB Corsairów Venegance 3000Mhz tyle, że CL16. Na dwóch modułach na płycie MSI B350M Bazooka przy procesorze Ryzenie 5 1400 pamięci działały na 3200Mhz CL16, przy 4 modułach na 2133,2400,2666 CL16 działają stabilnie. Na 2933 sypie się system, a przy 3000,3200+ jest pikanie. Taki kontroler w pierwszych ryzenach, który gwarantuje obsługę do 2666 a reszta to już loteria. Na twoim miejscu wróciłbym do zestawu 4x4GB i ustawił je na 2666. A ten dual 2x8GB odesłał albo sprzedał. To jest limit dla tego kontrolera w ryzenach 1xxx przynajmniej na SK Hynixach. Na samsungach pewnie by ruszyły wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...