Skocz do zawartości
Mischa_PL

RTX 3070 max temp ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dzisiaj wsadziłem do budy RTX'a 3070 (Asus Dual OC) nie jest to karta najwyższych lotów z czego zdawałem sobie oczywiście  sprawę, głównym zarzutem jest kultura pracy która jest gorsza od wersji FE , tak mniemam ? Stąd pytanie, jaka jest górna bezpieczna temperatura dla GPU ? Karta to taki wyjec że musiałem skręcić manualnie wiatraki do 70% i wtedy temperatura potrafi dobić do 86-87 C w sumie jeżeli to bezpieczny zakres to mam w pupie jak jest wysoka, wolę jednak gdy obudowa szumi a nie jeździ mi po biurku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@Mischa_PL Fatalna temperatura, a karta przy takiej zapewne grubo throttluje. Generalnie ponizej 80C jest OK, ponizej 75 spoko. 70% to w przypadku tej karty ile rpm? Przyjmujac, ze z karta wszystko jest OK, najwiekszym podejrzanym jest tu obudowa. Jesli wrzuciles 3070 do skrzynki za 2 stowki, masz odpowiedz, ale byc moze da rade cos tutaj zaradzic - kwestia co.

Jaka masz obudowe? Nie jest wcisnieta pod jakies biurko, zastawiony wloty/wyloty czyms?

Z jaka predkoscia (rpm) obracaja sie wentylatory na karcie przy takich temperaturach?

Z jaka predkoscia obracaja sie wtedy wentylatory obudowy? Sa zalezne od temperatury CPU, plyty glownej czy w ogole masz jakis przycisk kontroli wentylatorow na obudowie?

Jaki masz cooler CPU i czy jego wentylator zamontowany jest poprawnie? Jakie tempy na procku podczas gier?

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pure Base 500 jeden 120mm na tyle  dwa 120mm na przodzie, buda stoi na biurku niezagracona niczym ? 

36 minut temu, Michał22 napisał:

Z jaka predkoscia (rpm) obracaja sie wentylatory na karcie przy takich temperaturach?

nie wiem sprawdzę to ale nie wiem czy dziś, też zależy od gry w Deus Ex Mankind Divided nie przekracza 70C w Witcherze jest z 15 C więcej.

36 minut temu, Michał22 napisał:

Z jaka predkoscia obracaja sie wtedy wentylatory obudowy? Sa zalezne od temperatury CPU, plyty glownej czy w ogole masz jakis przycisk kontroli wentylatorow na obudowie?

nie, działaja na AUTO

36 minut temu, Michał22 napisał:

Jaki masz cooler CPU i czy jego wentylator zamontowany jest poprawnie? Jakie tempy na procku podczas gier?

Dark Rock 4 PRO w grach nie wiem ale w renderze max 75C przy @ 4.4ghz w grach zapewne będzie sporo mniej.

Edytowane przez Mischa_PL
błędy w pisowni w tym że wątku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Breaky83 napisał:

no niestety kupiłeś GPU , które do cichych nie należy. Mam inne pytanie , jeśli karta pracuje bez Twojej ingerencji w obroty,  jakie ma temperatury ? Pozdrawiam ?

No tak z 70-75 C ale dużo zależy od tytułu zauwazyłem że najwieksze tempy są w 3D Marku Firestrike

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@Mischa_PL Ogolem twoj problem wydaje sie do ogarniecia ? Podejrzewam, ze kijowy airflow spowodowany jest kijowymi automatycznymi nastawami wentylatorow obudowy.

Dziwi mnie jednak kwestia Pure Base 500. Skrzynka ma domyslnie dwa wentylatory 140, a Ty masz tam 3x120. Co to za wentylatory?

Jaka masz plyte glowna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Michał22 napisał:

Ogolem twoj problem wydaje sie do ogarniecia ? Podejrzewam, ze kijowy airflow spowodowany jest kijowymi automatycznymi nastawami wentylatorow obudowy.

Dziwi mnie jednak kwestia Pure Base 500. Skrzynka ma domyslnie dwa wentylatory 140, a Ty masz tam 3x120. Co to za wentylatory?

Masz rację, to nie są 120mm teraz spojrzałem co tam mam ten na tyle to Silentium PC RGB 140mm a na froncie to Silent Wingsy od Bequiet też 140 mm

 

8 minut temu, Michał22 napisał:

Jaka masz plyte glowna?

Asus X570 TUF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Michał22 napisał:

@Mischa_PL Czyli rozumiem, ze wywaliles dwa domyslne Pure Wingsy 2 140, a wstawiles dwa Silenty i ten pazdzierz od SPC?

No nie, przenioslem jeden na przód by były 2 Pure Wingsy  na froncie a z tylu dałem Silentium więc nic nie wywalałem a wręcz dodałem ?

20201110_202006.jpg

Edytowane przez Mischa_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@Mischa_PL Bardzo ladnie to wyglada, ale Corona HP kijowo dmuchaja. Jednak watpie, by slabe osiagi tego wentylatora byly tutaj problemem.

Smigla obudowy masz podlaczone pojedynczo pod osobne wejscia CHA/SYS_FAN na plycie glownej? Wejdz do biosu do zakladki, w ktorej ustawia sie wentylatory (zwykle zwie sie to cos w stylu Hardware/HW Monitor). Uzaleznij wentylatory obudowy od temperatury CPU. Mozesz dac wentylatorom krzywe agresywnie wznoszace, ale ja wolalbym to rozegrac w moim stylu: super jakbys znal temperature CPU, ponizej ktorej raczej nie schodzi w obciazajacych grach. U mnie jest to 50C. I dajesz taka krzywa: do temperatury procka, ponizej ktorej nie schodzisz w grach jakies STALE 30-40% rpm, od tej temperatury niech wala na STALE 100%. W razie czego wrzuc screena tego jak to wyglada w biosie. Ta temperatura ponizej ktorej nie schodzisz w grach jest potrzebna do tego, zeby nie odpuszczaly podczas grania, bo te smigla chlodza przede wszystkim karte. Dasz moment skoku za wysoko - beda odpuszczac podczas gry i karta ucierpi, dasz za nisko - beda Cie wkurzac podczas przegladania internetu. Odpuscisz moj sposob i dasz po prostu klasyczna krzywa wznoszaca - beda Cie wkurzac caly czas zwalniajac i przyspieszajac wraz z wahaniami temperatury procka.

Cos takiego powinno rozwiazac twoj problem. Skoro karta nawala na 70% rpm, raczej nie jej zbyt leniwa krzywa jest tu problemem, a wlasnie wentylatory obudowy. Sama skrzynka z tym kompletem wentylatorow jest dobrze wentylowana, wiec ja sie nie martw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Michał22 napisał:

@Mischa_PL Bardzo ladnie to wyglada, ale Corona HP kijowo dmuchaja. Jednak watpie, by slabe osiagi tego wentylatora byly tutaj problemem.

Smigla obudowy masz podlaczone pojedynczo pod osobne wejscia CHA/SYS_FAN na plycie glownej? Wejdz do biosu do zakladki, w ktorej ustawia sie wentylatory (zwykle zwie sie to cos w stylu Hardware/HW Monitor). Uzaleznij wentylatory obudowy od temperatury CPU. Mozesz dac wentylatorom krzywe agresywnie wznoszace, ale ja wolalbym to rozegrac w moim stylu: super jakbys znal temperature CPU, ponizej ktorej raczej nie schodzi w obciazajacych grach. U mnie jest to 50C. I dajesz taka krzywa: do temperatury procka, ponizej ktorej nie schodzisz w grach jakies STALE 30-40% rpm, od tej temperatury niech wala na STALE 100%. W razie czego wrzuc screena tego jak to wyglada w biosie. Ta temperatura ponizej ktorej nie schodzisz w grach jest potrzebna do tego, zeby nie odpuszczaly podczas grania, bo te smigla chlodza przede wszystkim karte. Dasz moment skoku za wysoko - beda odpuszczac podczas gry i karta ucierpi, dasz za nisko - beda Cie wkurzac podczas przegladania internetu. Odpuscisz moj sposob i dasz po prostu klasyczna krzywa wznoszaca - beda Cie wkurzac caly czas zwalniajac i przyspieszajac wraz z wahaniami temperatury procka.

Cos takiego powinno rozwiazac twoj problem. Skoro karta nawala na 70% rpm, raczej nie jej zbyt leniwa krzywa jest tu problemem, a wlasnie wentylatory obudowy. Sama skrzynka z tym kompletem wentylatorow jest dobrze wentylowana, wiec ja sie nie martw.

Ustawiłem krzywe wiatraków w budzie tak że od 50C na procku walą 100% , nic to nie zmieniło, ta grafa chyba po prostu tak ma albo jest jakaś gówniana pasta ma GPU i dlatego tak się grzeje, będę próbował dopłacić do innego modelu i wymienić a jak się nie uda to trudno są 3 lata gwarancji i będę jechać na 80C+ , życie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Mischa_PL napisał:

Witam

Dzisiaj wsadziłem do budy RTX'a 3070 (Asus Dual OC) nie jest to karta najwyższych lotów z czego zdawałem sobie oczywiście  sprawę, głównym zarzutem jest kultura pracy która jest gorsza od wersji FE , tak mniemam ? Stąd pytanie, jaka jest górna bezpieczna temperatura dla GPU ? Karta to taki wyjec że musiałem skręcić manualnie wiatraki do 70% i wtedy temperatura potrafi dobić do 86-87 C w sumie jeżeli to bezpieczny zakres to mam w pupie jak jest wysoka, wolę jednak gdy obudowa szumi a nie jeździ mi po biurku ?

Google twierdzi, ze rtx 3070 ma max temperature 93 stopnie zanim zacznie throttlowac. Zobacz w msi afterburner jakie masz zegary podczas grania, jak nie zbija taktowania ponizej np. 1900 to nie ma problemu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, tyr83 napisał:

Google twierdzi, ze rtx 3070 ma max temperature 93 stopnie zanim zacznie throttlowac. Zobacz w msi afterburner jakie masz zegary podczas grania, jak nie zbija taktowania ponizej np. 1900 to nie ma problemu. 

Podczas gry mam 1950mhz na GPU nie schodzi niżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@Mischa_PL Ustawiles tak kazde wejscie, do ktorego masz podlaczone wentylatory? Moze to oczywiste, ale zapisales ustawienia i faktycznie te smigla inaczej chodza niz wczesniej? I czy temperatura 50C na pewno jest temperatura, ponizej ktorej procek nie schodzi podczas gry (u mnie jest taka, u Ciebie inna)? Nie liczymy oczywiscie jakichs niegrzejacych gowienek. Ja np. gram obecnie w Life is Strange BTS i w tym przypadku grafa mi oscyluje wokol 45C, a procek tylko chwilami przekracza 50C. Dobry do testowania grafiki jest Dziki Gon, a jedna z lepszych miejscowek - jesli mnie pamiec nie myli - sa bagna Velen.

Mozesz tez ustawic karte w stylu wentylatorow (ja tak wlasnie mam): tj. stale obroty od temperatury, ponizej ktorej nie schodzisz w grach i do 80C, a od niej cos wyzszego. Generalnie podbijaj ten srodkowy odcinek w gore, az nie uda Ci sie utrzymywac karty ponizej 80C.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mischa_PL napisał:

Dodam jeszcze że na auto karta kręci wiatraki do 2300 obrotów, na tym pułapie mini f16 startuje z biurka ale jakby ciągle stojąc na pasie startowym z włączonym dopalaczem.

To jest kwestia indywidualna czy ci to przeszkadza, moja 1080 ti z blowerem to tez niezly odrzutowiec, ale niezbyt mnie to rusza, podczas grana karta czasem wkreca sie na 100% obrotow i 90C jak doladuje OC i mi to osobiscie nie przeszkadza. Rozni ludzie roznie do tego podchodza.

 

Jesli tobie to przeszkadza to mozesz wymienic karte na lepszy model albo np. obnizyc troche power limit w afterburnerze np. 75-80% albo ujmij troche voltow i zobacz jak sie karta zachowuje, stracisz troche taktowania rdzenia, ale karta bedzie cichsza i ewentualnie power limit przywrocisz w grach gdzie bedziesz mial za malo fps. 

 

Kolejna mozliwoscia jest ustawienie w sterowniku synchronizacji na adaptacyjna i wtedy karta nie bedzie generowac ani klatki wiecej niz wynosi odswiezanie twojego monitora (vsync) co bardzo obniza temperature karty, a nie odczujesz roznicy. Jedynie jesli chcesz byc pro w niektorych grach online warto odblokowac fps, aby delikatnie zredukowac input lag.

Edytowane przez tyr83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tyr83 napisał:

To jest kwestia indywidualna czy ci to przeszkadza, moja 1080 ti z blowerem to tez niezly odrzutowiec, ale niezbyt mnie to rusza, podczas grana karta czasem wkreca sie na 100% obrotow i 90C jak doladuje OC i mi to osobiscie nie przeszkadza. Rozni ludzie roznie do tego podchodza

przyzwyczaiłem się do i tak dość głośnego 1070 GTX Gaming od Gigabyte i czytając te recki w zasadzie wychodziłem z założenia że RTXy nawet referencyjne są przynajmniej na jego poziomie lub nawet są cichsze, jednak okazało się że mój 1070 to był w zasadzie niesłyszalny pod obciążeniem ?

 

Godzinę temu, tyr83 napisał:

Kolejna mozliwoscia jest ustawienie w sterowniku synchronizacji na adaptacyjna i wtedy karta nie bedzie generowac ani klatki wiecej niz wynosi odswiezanie twojego monitora (vsync) co bardzo obniza temperature karty, a nie odczujesz roznicy. Jedynie jesli chcesz byc pro w niektorych grach online warto odblokowac fps, aby delikatnie zredukowac input lag.

Nie wiem, nie widzę różnicy, moja procedura testowa jest taka że odplam Witchera 3 i biegam po Novigradzie przez kilka minut, wygląda to obecnie tak 76-80C po tych kilku minutach , wiatraki kręcą się 1750rpm, znośnie, myślę że niżej już nie zejdę na tej karcie, nawet jakbym dał 2x 140mm na górę budy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@Mischa_PL Czyli jednak udalo Ci sie obnizyc temperatury karty przez ustawienie smigiel obudowy? Novigrad to lokacja procesorowa, wiec srednie miejsce do sprawdzania grafiki. Sprawdz na bagnach Velen lub ogrodach Toussaint (tam gdzie byla misja z krolikiem). Generalnie trzymaj karte ponizej 80C, bo podejrzewam, ze tak jak Turingi i Pascale karta zaczyna mocno zbijac zegary po przekroczeniu 82C. Kolega wyzej pisze cos innego - watpie w to, ale nie chce mi sie za tym grzebac. Wpisz sobie w google ,,3070 thermal throttling" i sie dowiesz.

1750 rpm to raczej znosna predkosc. U mnie na 1700 rpm operuje 2070S Gaming OC i jest spoko, ale mam jeszcze lepiej wyciszona obudowe. U Ciebie taka predkosc powinny przykrywac rozkrecone ma maksa wentylatory skrzynki. Ogolem taka stala krzywa dla grafiki, ktora Ci opisalem wyzej jest spoko, bo chlodzi karte na zapas w momentach, w ktorych nie jest cisnieta, a to stalego halasu uszy sie przyzwyczajaja (osobiscie wole to niz przyspieszajace i zwalniajace wentylatory). Co do zasady warto tez zrobic undervolting, bo urwiesz na tym pare stopni. Jest to bardzo proste, a fajnie tlumaczy to gosc na tym filmiku:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

Mozesz. Nie zaleca sie jednak podlaczania splitterem wiecej niz trzech wentylatorow do jednego wejscia.

Osobiscie wolalbym glosniej chodzaca karte (udalo Ci sie zejsc ponizej 80C, wiec jest OK) niz dwa dodatkowe smigla na gorze, bo to juz bedzie loskot. Do tego dwa to zly pomysl, bo przedni bedzie krasc zimne powietrze coolerowi, wiec odbije sie to w jakis sposob na temperaturach procka, a ten tylni gorny wiele nie zrobi. Mozesz sobie sprobowac, ale nawet przy dwoch wyciagajacych na gorze przewiduje Ci tak dwa stopnie mniej na karcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem już na 100% co jest przyczyną, zdjąłem boczny (szklany panel) i temperatura spadła od razu o 12 C , więc buda jest albo za mała po prostu, albo jest dupna cyrkulacja , back plate karty po zdjęciu szyby był gorący że niemal parzył w palec,sama szyba była mega gorąca na wysokości grafy, ja tu widzę dwa rozwiązania, wentyl na górę albo wymiana budy na większą ? Jest jeszcze jedno rozwiązanie które rozważam , przenieść grafę do slotu niżej z 1-2% stratą wydajności a nad nia wsadzic cos takiego

obraz.png.56fbdd7ffa32f79a4e0c98adfc126ee3.png

tak wiem, rzeźba w gównie ale...to kosztuje 69 zł a nowa buda pewnie z 5 stów XD  Nawet jakby dać te wiatraki na 600 rpm to one by ten backplate schlodziły.

Edytowane przez Mischa_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@Mischa_PL Problemy moga byc rozne. Gownianie chlodzna karta (widziales jakies recenzje?), zle ustawione krzywe wentylatorow obudowy czy karty, moze byc tez kwestia obudowy, ale bardzo watpie. Pure Base 500, zwlaszcza dozbrojona w jeden wentylator na froncie powinna i to bez problemu ogarnac 3070. Ta karta to nie jest jakis potwor, ale podejrzewam, ze sam model ma kijowe chlodzenie, bo Duale nigdy nie byly w temacie dobre. Przynajmniej oduczysz sie kupowania najtanszych nierefow, a tym bardziej takich, ktorych recenzji w necie nie ma ? Bo sa jakies? Ponizej sredniakow nie nalezy schodzic, bo bedzie po prostu gownianie. W karty z dwoma wentylatorami tez bym sie nie bawil, aczkolwiek grubasy typu Palit Jetstream sa spoko.

Zanim zaczniesz wydawac kase, zaczalbym od zbadania wydajnosci tylniego wentylatora, bo Corona to najgrosze gowno od SPC, a i ich specyfikacjom na stronie bym nie wierzyl. Daj na tyl Pure Wingsa, Corone przestaw na frontowy gorny. Same frontowe wentylatory obniz do poziomu piwnicy - niech jak najwiecej tych wentylatorow dmucha w okolice karty.

EDIT: Nie wiem tez jak bardzo dosunieta do sciany na zdjeciu jest ta obudowa. Generalnie powinna miec tak 3-4 cm na zasysanie powietrza frontowymi wlotami. Mam tez nadzieje, ze nie masz za tym biurkiem jakiegos kaloryfera, bo karta zasysa powietrze takze sledziami z tylu obudowy. Zalozenie siateczkowego topu od obudowy moze urwie Ci pare stopni, ale bedzie glosniej.

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra więc tak, lista zmian:

Usunąłem Coronę z tyłu na jej miejsce dałem Shadow Wings 2 140mm

Dodałem 2x Shadow Wing 2 140 mm na top

Wymieniłem Silent Wings 2 na froncie również na 2 sztuki Shadow Wings 2

Zrobiłem undervolting do 88%

Podbiłem rdzeń o 150mhz

Podbiłem Ram o 400 mhz

Skręciłem obroty coolerów na karcie do 74%

10 min Furmarka pokazuje max 74 C

 

Myślę że mogę tym zamknąć temat, wszystkim dziękuję za pomoc ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...