Skocz do zawartości
vexling

upgrade z 7600K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

jestem uzytkownikiem:

Mobo - GA-Z270-Gaming K3

CPU - 7600K (OC 5GHz)

RAM - G.SKILL 16GB Trident Z Neo DDR4 3600MHz CL16

GPU - MSI GTX 1080Ti Gaming X (OC)(Full cover WC)

CPU i GPU sa chlodzone woda, custom loop ?

Wyglada na to ze CPU zaczyna slabowac w niektorych tytulach i zastanawiam sie nad zmiana..

Opcje:

1. 5600X cena £ 299

2. 10700K cena 349£

3. 5800X cena 449£

Dodatkowym kosztem oczywiscie bedzie mobo i w przypadku AMD nowy blok wodny na AM4...

Z tego co widzialem 10700K i 5600X maja podobna wydajnosc w grach... nie wiem jak to wyglada po OC.. domyslam sie ze na wodzie moge podbic 10700K do 5.2 a 5600X do 4.8...

Nie wiem jak to wyglada z wygajnoscia w grach przy OC, co lepsze? Wiem ze Ryzen 3 bedzie prawdopodobnie ostatnim CPU na AM4 wiec rozbudowa raczej nie bedzie wchodzila w gre, ale to samo dotyczy Intela...

Co do 5800X to podobno jest na lepszych jakosciowo kosciach i lepiej sie kreci, oczywiscie cena/wydajnosc w tym przypadku jest duzo ponizej 5600X, ale nie odrzycam tej mozliwosci.

Co polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 5600x nie ma sensu wodnego styknie tanie chłodzenie np Fortis 3, do 10700k jak najbardziej blok wodny wydaje mi się że teraz jest najgorszy czas na wymianę... Mała dostępność przez co ceny wysokie,2 sprawa w 1Q 2021 roku mają być procki gen 11 które będą wspierać już pcie 4 i będą bardziej opłacalne plus nowy proces technogiczny, przy amd płyta nawet pokroju B450 styknie

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 5600x nie ma sensu wodnego styknie tanie chłodzenie np Fortis 3, do 10700k jak najbardziej blok wodny wydaje mi się że teraz jest najgorszy czas na wymianę... Mała dostępność przez co ceny wysokie,2 sprawa w 1Q 2021 roku mają być procki gen 11 które będą wspierać już pcie 4 i będą bardziej opłacalne plus nowy proces technogiczny, przy amd płyta nawet pokroju B450 styknie

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka


Aha i na z490 będą działać procki z gen 11

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a 10700kf ?

moim zdaniem wybierz między 5600x a 10700(K/KF), cena 5800x to jest odlot.10850K jest tańszy.amd totalnie odleciało z $450 za 8/16 pod koniec 2020 roku.

moim zdaniem kupować 6/12 za $300 to też średni interes jak 10700KF jest niewiele droższy.dostajesz pcie 4.0 ale to nawet na 3080 nie robi różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, R3jn said:

Do 5600x nie ma sensu wodnego styknie tanie chłodzenie np Fortis 3, do 10700k jak najbardziej blok wodny wydaje mi się że teraz jest najgorszy czas na wymianę... Mała dostępność przez co ceny wysokie,2 sprawa w 1Q 2021 roku mają być procki gen 11 które będą wspierać już pcie 4 i będą bardziej opłacalne plus nowy proces technogiczny, przy amd płyta nawet pokroju B450 styknie

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka
 

Mam custom water loop wiec troche szkoda byloby tracic tego potencjalu chlodzenia ?

Chyba moge moj CPU blok zaadaptowac do AM4 wiec koszt bloku odpada...

nadal pozostaje pytanie ktory z tych CPU bedzie mial lepsza wydajnosc po OC w grach, oraz ktory jest bardziej przyszlosciowy... i co w zwiazku z tym idzie, ktory wybrac...

Intela znam i bawie sie potencjalem OC od Core2 Duo ? Ostatni AMD jaki mialem to chyba FX 4000? albo cos jakos tak... wtedy przesiadlem sie na Intela... od tamtej pory tylko intel.. ale musze przyznac ze wyniki Ryzen 3 robia wrazenie...

dostepnosc mnie nie przeraza, moge poczekac miesiac lub dwa. na moim setupie wszystko smiga OK... tylko czesto widze w rivie 100%CPU usage gdzie GPU usage jest tylko 70%...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam custom water loop wiec troche szkoda byloby tracic tego potencjalu chlodzenia
Chyba moge moj CPU blok zaadaptowac do AM4 wiec koszt bloku odpada...
nadal pozostaje pytanie ktory z tych CPU bedzie mial lepsza wydajnosc po OC w grach, oraz ktory jest bardziej przyszlosciowy... i co w zwiazku z tym idzie, ktory wybrac...
Intela znam i bawie sie potencjalem OC od Core2 Duo  Ostatni AMD jaki mialem to chyba FX 4000? albo cos jakos tak... wtedy przesiadlem sie na Intela... od tamtej pory tylko intel.. ale musze przyznac ze wyniki Ryzen 3 robia wrazenie...
dostepnosc mnie nie przeraza, moge poczekac miesiac lub dwa. na moim setupie wszystko smiga OK... tylko czesto widze w rivie 100%CPU usage gdzie GPU usage jest tylko 70%...
490 BARDZIEJ przyszłościowe bo gen 11 wejdzie,na dzień dzisiejszy 10700k vs 5600/5800x idą łeb w łeb jak nie masz obecnie platformy amd to nie ma sensu brać bo to ostatni procek na tą podstawkę więc może jednak lepiej Intela a potem przejść na gen 11

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu jest wlasnie jeden z kilku psow pogrzebany...

Z490 chyba nie bedzie wspieralo Rocket Lake.. AM4 to ostatni socket dla Ryzen....

moge sie mylic, ale Rocket Lake bedzie na nowym sockecie, tak samo jak Ryzen 4... potrzac na to trzeba czekac na nastepny wypust CPU... niestety malo cierpliwy jestem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tu jest wlasnie jeden z kilku psow pogrzebany...
Z490 chyba nie bedzie wspieralo Rocket Lake.. AM4 to ostatni socket dla Ryzen....
moge sie mylic, ale Rocket Lake bedzie na nowym sockecie, tak samo jak Ryzen 4... potrzac na to trzeba czekac na nastepny wypust CPU... niestety malo cierpliwy jestem...
Pisali ze będzie wspierał gen 11 intela jest to oficjalnie już powiedziane, nie jest pewne tylko czy płyty z490 będą obsługiwać pcie 4 :) większość producentów potwierdziło że automatycznie po włożeniu rocket lake płyty zaczną obsługiwać póki co wstrzymał się od tego Asus

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jest chyba najgorszy okres zeby kupic nowe CPU... intel bedzie walczyl zeby odzyskac prymat a AMD zeby utrzymac.... gen 11 pewnie bedzie jakies 10% lepsze niz gen 10, ale to nadal stawia AMD w lepszej sytuacji, poniewaz jak ich Ryzen 3  juz przebija gen 10, to "refresh" czy "Ryzen 3.1" czy jak jeszcze AMD to nazwie, pewnie bedzie przebijal gen 11... prosze mnie zle nie zrozumiec, lubie intela, jestem na tym od core2 duo 8400... nadal sklaniam sie badziej ku intelowi... tylko metlik w glowie, poniewaz probuje rozkminic jakie CPU da mi grac spokojnie w 1440p przez nastepne kilka lat... wiem ze GPU bede musial zmienic w 2021, najpozniej 2022, ale to CPU teraz mnie ogranicza...

Edytowane przez vexling
edit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To czy będzie musiał walczyć to zobaczymy w marcu .

Bo jak na razie sytuacja wygląda tak że przypudrowane kilkuletnie Skylake bez problemu walczy z kolejną odsłoną archiektury Zen ( Zen 2 konkretnie ) .

A co do Zen 3 - jak będzie taki wzrost cen jak zapowiadają w stosunku do Zen 2 to wzrost wydajności nie do końca pomoże tak jak by pomógł jak by zachowali ceny Zen 2 + kilka % .

A Zen 3 ( a nie Ryzen 3 bo Ryzen to nazwa CPU a nie archi ) to ostania seria CPU od czerwnonych na AM4 , Zen 4 to już ma być AM5 ze wsparciem dla DDR5 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, przepraszam, mialo byc Zen, nie Ryzen.. chodzilo mi wlasnie o architekture CPU. Caly czas trabia o tym ze Intel jest nadal na 14nm, teraz to juz chyba 14nm+++, czyli cos sprzed epoki brazu,  jak to madre glowy opowiadaja... a AMD 7nm i to jest takie nowoczesne... troche rozumiem architekture CPU i jak Intel majac wszystko upakowane w jednej kosci walczy z AMD ktore poszlo inna droga i rozbilo to na kilka.. Jak dla mnie, prostego zuczka, ktory jedynie chece sobie pograc czasem, niech to bedzie nawet Intel 14nm++++++++++++ vs AMD z 20 kosciami i w technologii kwantowej... gry nadal sa robione na istniejacych CPU/GPU...

czyli co czekac? na Zen 4 albo gen 11? I tu kolejne pytanie... o ile AMD zapowiedzialo chyba ze nastepna arch bedzie dla DDR5 to nic nie slyszalem od Intela...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz to poczekaj do marca na RKL , Adler Lake ma być potem i chyba też nowy socket , do tego wsparcie dla DDR5 , przy okazji przejście na 10 nm w desktopie wg. zapowiedzi , chyba że wtedy będzie 7 nm czy nawet 5 nm dostępne i mające odpowiedni uzysk , bo uzysk to główna przyczyna dlaczego RKL nadal to będzie 14 nm .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawosci popatrzylem na daty wypuszczania nowych CPU AMD...

1600x 11/04/2017
2600x 19/04/2018
3600x 07/07/2019
5600x 05/11/2020
6600x 1Q 2022???

teoretycznie na Zen4 bede musial poczekac do 1Q 2022.... chodzi mi juz o nowy socket i obsluge DDR5..

Intel:

7600K 02/01/2017
8600K 05/10/2017
9600K 02/04/2018
10600K 30/04/2020

11600K 1Q 2022???

Na Intela z obsluga DDR5 i PCIe 4.0, prawdobodobnie bedzie to Alder Lake, tez do 3Q 2021, lub 1Q 2022...

Oczywiscie to tylko moja spekulacja... ale coraz bardziej sklaniam sie do kupienia Zen3 ze wzgledu na obsluge PCIe 4.0 poniewaz ma wyzsza wydajnosc w grach ze wzgledu na lepsza komunikacje z GPU... to bedzie pewnie mozna dopiero zweryfikowac po wyjsciu AMD 6800 kart... ale majac juz mobo i CPU z PCIe 4.0 moge zmienic GPU co i tak planowalem na 2021/2022...

Jezeli mam czekac na CPU z obsluga PCIe 4.0 i DDR 5 przez ponad rok... no coz jestem cierpliwy.... ale chyba nie do tego stopnia.. wole miec 50% z tego czyli PCIe 4.0...

Edytowane przez vexling
edit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak z ciekawosci popatrzylem na daty wypuszczania nowych CPU AMD...
1600x 11/04/2017
2600x 19/04/2018
3600x 07/07/2019
5600x 05/11/2020
6600x 1Q 2022???
teoretycznie na Zen4 bede musial poczekac do 1Q 2022.... chodzi mi juz o nowy socket i obsluge DDR5..
Intel:
7600K 02/01/2017
8600K 05/10/2017
9600K 02/04/2018
10600K 30/04/2020
11600K 1Q 2022???
Na Intela z obsluga DDR5 i PCIe 4.0, prawdobodobnie bedzie to Alder Lake, tez do 3Q 2021, lub 1Q 2022...
Oczywiscie to tylko moja spekulacja... ale coraz bardziej sklaniam sie do kupienia Zen3 ze wzgledu na obsluge PCIe 4.0 poniewaz ma wyzsza wydajnosc w grach ze wzgledu na lepsza komunikacje z GPU... to bedzie pewnie mozna dopiero zweryfikowac po wyjsciu AMD 6800 kart... ale majac juz mobo i CPU z PCIe 4.0 moge zmienic GPU co i tak planowalem na 2021/2022...
Jezeli mam czekac na CPU z obsluga PCIe 4.0 i DDR 5 przez ponad rok... no coz jestem cierpliwy.... ale chyba nie do tego stopnia.. wole miec 50% z tego czyli PCIe 4.0...
Nowe intele 11700k będą w 1q 2021

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, i to z PCIe 4.0, ale bez obslugi DDR5... to nadal stawia Intel na rowni z AMD w momencie release... niech bedzie ze przebija Zen3 o 5%... sam dobrze wiesz ze dostepnosc na poczatku bedzie ograniczona, jak zawsze, czyli to 2nd Q 2021... a skoro tak to moze lepiej czekac na Zen4... czekac, czekac, czekac... tym sposobem dojade z moim7600k do czasow gdzie beda rzadzic kwantowe CPU...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, i to z PCIe 4.0, ale bez obslugi DDR5... to nadal stawia Intel na rowni z AMD w momencie release... niech bedzie ze przebija Zen3 o 5%... sam dobrze wiesz ze dostepnosc na poczatku bedzie ograniczona, jak zawsze, czyli to 2nd Q 2021... a skoro tak to moze lepiej czekac na Zen4... czekac, czekac, czekac... tym sposobem dojade z moim7600k do czasow gdzie beda rzadzic kwantowe CPU...
Owszem ale ddr5 z początku będą nie za bardzo mocne i pewnie drogie, 2 sprawa Intel i jego 10nm to będzie nowość a nie dopracowane 14nm więc też trzeba uważać

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety to prawda ze DDR5 bedzie pewnie o jakies 50% drozsze na poczatku niz DDR4... tak samo bylo przy przesiadce z DDR3 na DDR4.. chcialoby sie napisac ze nowa technologia kosztuje.. ale tym sposobem patrzac na chec poczekania az ceny spadna znowu trzeba czekac... czyli czekac, czekac, czekac... nietsty na ta chwile Zen3 coraz badziej wydaje mi sie interesujace... 10nm Intela jest odlegle o co najmnie 6/8 miesiecy..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety to prawda ze DDR5 bedzie pewnie o jakies 50% drozsze na poczatku niz DDR4... tak samo bylo przy przesiadce z DDR3 na DDR4.. chcialoby sie napisac ze nowa technologia kosztuje.. ale tym sposobem patrzac na chec poczekania az ceny spadna znowu trzeba czekac... czyli czekac, czekac, czekac... nietsty na ta chwile Zen3 coraz badziej wydaje mi sie interesujace... 10nm Intela jest odlegle o co najmnie 6/8 miesiecy..
Owszem a pamiętaj że każda nowość musi być dopracowana... Ja nigdy nie kupuje nowości czekam aż napaleńcy kupią i powiedzą co w trawie piszczy... Poglądaj testy tski 5600x w grach dorównał Intelowi a nawet go przegania plus do tego kręci się na te 4.7ghz przy tym ma mniejszy pobór na prąd o około 100w...

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego coraz bardziej skłaniałbym się to kupna Zen3 na teraz,  zamiast czekac na Adler Lake... Mam wrażenie że Intel wyciągnie palec z 4 liter i Adler bedzie przełomem, ale to dopiero Q4 2021 lub Q1 2022.. muszę przyznać że też zastanawiam się nad 10900kf... Wiem cena dużo wyższa niż 5600X ale wydajność lepsza i na pewno bujne to na 5.2... chyba po raz pierwszy mam taką rokmine...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego coraz bardziej skłaniałbym się to kupna Zen3 na teraz,  zamiast czekac na Adler Lake... Mam wrażenie że Intel wyciągnie palec z 4 liter i Adler bedzie przełomem, ale to dopiero Q4 2021 lub Q1 2022.. muszę przyznać że też zastanawiam się nad 10900kf... Wiem cena dużo wyższa niż 5600X ale wydajność lepsza i na pewno bujne to na 5.2... chyba po raz pierwszy mam taką rokmine...

 

Komputer ma być do gier? Jeśli tak to i9 cie nie interesuje tylko i5 i i7 lub amd 5600x lub 5800..sklanial bym się nad tania płyta pod amd i 5600x

 

Wysłane z mojego EML-L29 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlatego sklaniam sie ku 5600X, moze nawet 5800X ze wzgledu na lepsze OC... 10600K i 10700K troche wypadaja slabo, przepraszam, porownywalnie z 5600X i 5800X..

na teraz mysle o mobo x570 MSI tomahawk+5600X, lub 5800X... mobo ma niesamowita sekcje zasilania idealna do OC, a CPU.. no coz jestem OCerem a 5800X jest podobno lepszy do OC... z tym ze cena o 150£ wyzsza..

Edytowane przez vexling
edit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...