Skocz do zawartości
marcelii

SSD M2 i stara płyta z PCI-E X4 - jak podłączyć?

Rekomendowane odpowiedzi

Czy/jak mogę podłączyć dysk SSD M.2 B+M do starej płyty bez dedykowanego złącza M.2?

Dysk Samsung SSD PM851 M.2 2280 128GB, płyta Gigabyte GA-G33M-DS2R z wolnym złączem PCI-E X4 i standardem SATA II.

Myślę żeby postawić system na starszym desktopie.

Czy adaptery PCI-E / M.2 są dobrym rozwiązaniem? Czy nadają się do dysków nie-NVMe? Na co zwrócić uwagę? Czy oprócz wpięcia w złącze PCI-E X4 wymagają podłączenia kabli SATA (zasilanie i sterownik)? Czy BIOS pozwoli na bootowanie z takiego dysku/adaptera?

 

Pzdr,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Adapter NVMe Ci po nic do tego dysku, bo to jest dysk SATA na złączu M2.

Potrzebujesz taki adapter: https://www.euro.com.pl/akcesoria-do-dyskow-twardych/logilink-adapter-m-2-ssd-ssd-do-2-5-sata.bhtml

Podłączasz jak każdy zwyczajny dysk SATA - będzie z niego bootował.

pzdr

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten adapter co podał czapla_pl kosztuje ~65 zł , SSD SATA 128GB kosztuje ~100 zł , za 120-140 zł można dostać modele 240-256 GB .

Lepiej sprzedać tego SSD co masz ( zapewne pozostałość po lapku ) jak się da i kupić normalny i nowszy SSD

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podałem pierwszy z brzegu, na upartego kupi za mniej :D (całe 14,99 PLN :D)

https://allegro.pl/oferta/adapter-przejsciowka-sata3-m-2-ngff-ssd-sata-9000806544

Jak masz czas na sprzedaż tego dysku i fundusze na zakup czegoś większego, to by all means.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, marcelii said:

Tak, to po lapku został ten SSD. Chcę go wykorzystać w najprostszy sposób.

Te prostsze adaptery przykręca się w obudowie? Złącze PCI-E X4 nie jest do niczego potrzebne? A czy adapter zgodny z SATA III będzie działał u mnie na SATA II?

Tańszy adapter może mieć tylko płytkę drukowaną, czy dają jakąś ramkę montażową - zapytaj sprzedawcę.

Poczytaj sobie o złączu M2 -> https://www.purepc.pl/porownanie-dyskow-ssd-roznice-miedzy-sata-msata-m-2-pci-e?page=0,3

Będzie działał na SATA2, oczywiście wydajność będzie odpowiednio przycięta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem obudowę/adapter SATA M.2 NGFF, dodatkowy kabelek Sata i wszystko działa - dzięki Panowie!
https://nowyelektronik.pl/index.php?id_product=34648&controller=product

BTW: przy okazji za kilkadziesiąt pln zupgrade'owalem ram, cpu i psu i desktop odżył co nieco, mimo że lga775 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o ile rozumiem płyta musi natywnie obsługiwać m2 pcie.
mój gigabyte nie obsługuje - adapter j/w był potrzeby do umożliwienia podpięcia ssd ngff m2 przez zwykłe przewody SATA.
całość nie jest wpięta do żadnego portu, "wisi" na przewodach sata - można przymocować do wewn. konstrukcji obudowy.
moje pcie x4 zostało nietknięte.
po postawieniu systemu na ssd, całość działa szybko i przyjemnie, mimo, że idzie przez Sata2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, marcelii said:

o ile rozumiem płyta musi natywnie obsługiwać m2 pcie.
mój gigabyte nie obsługuje - adapter j/w był potrzeby do umożliwienia podpięcia ssd ngff m2 przez zwykłe przewody SATA.
całość nie jest wpięta do żadnego portu, "wisi" na przewodach sata - można przymocować do wewn. konstrukcji obudowy.
moje pcie x4 zostało nietknięte.
po postawieniu systemu na ssd, całość działa szybko i przyjemnie, mimo, że idzie przez Sata2.

Nie do końca.

@marcelii W Twoim przypadku miałeś dysk M2 SATA, dlatego potrzebowałeś adapter M2 -> SATA. M2 to tylko fizyczne złącze, ważny jest protokół obsługiwany przez dysk. Nie wiem, czy płyta bez UEFI wykryła by dysk NVMe z adapterem - tego nie testowałem :). Zbyt stara technologia.

@xtremesystems Możesz wykorzystać adapter PCIe -> M2 i sobie zamontować dowolny dysk NVMe. Bez modowania UEFI taki dysk nie będzie bootowalny.

https://allegro.pl/oferta/adapter-pci-e-x4-do-dysku-ssd-m-2-m-key-nvme-7909444071

Modowanie UEFI jest bardzo proste do zrobienia, szczegóły w tym temacie:

Pzdr

Edytowane przez czapla_pl
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli potrzebuje taki adapter i modyfikacje biosu zeby w ogole działało?
A czy dzialanie takiego dysku bedzie z pełną prędkością?

mam obecnie 2 ssd na sata wiec tylko pelna przepustowosc mnie zadowala inaczej gra nie warta świeczki

plyta glowna msi z77 mpower [rozumiem ze kazda plyte idzie bios idzie tak zmodyfikowac.]
procesor i7 2600k

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz bootować z tego dysku, to tylko adapter będzie potrzebny.

Sprawdziłem w manualu od płyty - przy Sandy Bridge (i7-2600k), obsadzenie drugiego slotu PCIE 3.0 spowoduje zejście pierwszego slotu do trybu x8, zamiast x16.

image.png.a634371856cdc43a0b4fd7660abcad46.png

Sama modyfikacja jest możliwa w prawie każdej płycie opartej na UEFI - po szczegóły musisz zajrzeć do linku w temacie o modowaniu.

Ergo, wrzucisz dysk NVMe, to grafika będzie pracowała w trybie x8, a nie x16. To zbije wydajność GPU o kilka procent.

Przepustowość NVMe jest Ci niezbędna do jakichś konkretnych operacji (renderowanie, obróbka grafiki itp.)? W grach raczej różnicy nie zauważysz.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopytam bo też stoję przed powiększeniem przestrzeni dyskowej o minimum 1TB.

Pacjent Z97-G43. Zgodnie z opisem producenta ma:

  • jedno gniazdo PCIe 3.0 x16 - tu siedzi GPU
  • jedno gniazdo PCIe 2.0 x16 - puste (przechodzi w tryb x2 gdy któreś z gniazd x1 jest obsadzone) - tu potencjalnie powinien trafić dysk.
  • dwa gniazda PCIe 2.0 x1 - oba puste.

Obecny magazyn to: HDD 1TB, SSD 128GB (system), SSD 256GB.

Planuję: SSD 256 (system), SSD 1TB gry, HDD 1TB wszelkie inne pierdy, SSD 128GB (nie wiem czy jest sens go ładować).

Zastanawiam się czy bawić się w NVMe czy kupić zwykły SSD SATA (np. MX500 w granicach 400zł za 1TB).

Jeśli przelotka po PCIe to rozumiem, że muszę użyć gniazda 2.0 x16. W tym wypadku czy adapter ma znaczenie, nie widzę na nich żadnych układów? Czy po prostu płyta musi obsługiwać M2 NVMe pomimo tego że samych gniazd nie posiada?

Ceny adapterów też spory rozstrzał. 20zł-100zł. Czy np. TO jest tym czego bym potrzebował? Czy jednak dopłacić do czegoś z radiatorem itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 12/22/2020 at 12:38 PM, Szawel said:

Dopytam bo też stoję przed powiększeniem przestrzeni dyskowej o minimum 1TB.

Pacjent Z97-G43. Zgodnie z opisem producenta ma:

  • jedno gniazdo PCIe 3.0 x16 - tu siedzi GPU
  • jedno gniazdo PCIe 2.0 x16 - puste (przechodzi w tryb x2 gdy któreś z gniazd x1 jest obsadzone) - tu potencjalnie powinien trafić dysk.
  • dwa gniazda PCIe 2.0 x1 - oba puste.

Obecny magazyn to: HDD 1TB, SSD 128GB (system), SSD 256GB.

Planuję: SSD 256 (system), SSD 1TB gry, HDD 1TB wszelkie inne pierdy, SSD 128GB (nie wiem czy jest sens go ładować).

Zastanawiam się czy bawić się w NVMe czy kupić zwykły SSD SATA (np. MX500 w granicach 400zł za 1TB).

Jeśli przelotka po PCIe to rozumiem, że muszę użyć gniazda 2.0 x16. W tym wypadku czy adapter ma znaczenie, nie widzę na nich żadnych układów? Czy po prostu płyta musi obsługiwać M2 NVMe pomimo tego że samych gniazd nie posiada?

Ceny adapterów też spory rozstrzał. 20zł-100zł. Czy np. TO jest tym czego bym potrzebował? Czy jednak dopłacić do czegoś z radiatorem itp.

Hej,

Jak na gry, to kup MX500 1TB - nie zauważysz różnicy wydajności w stosunku do NVMe i nie będziesz musiał kupować adaptera. Sam adapter to konwersja złącza M2 na PCIe - nie ma tam żadnych dodatkowych układów logiki, tylko poprowadzone ścieżki.

Z97 natywnie obsługuje NVMe, nawet jak nie ma złącza M2 jak najbardziej będzie bootować z dysku w adapterze.

pzdr

Edytowane przez czapla_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2021 o 16:37, czapla_pl napisał:

Hej,

Jak na gry, to kup MX500 1TB - nie zauważysz różnicy wydajności w stosunku do NVMe i nie będziesz musiał kupować adaptera. Sam adapter to konwersja złącza M2 na PCIe - nie ma tam żadnych dodatkowych układów logiki, tylko poprowadzone ścieżki.

Z97 natywnie obsługuje NVMe, nawet jak nie ma złącza M2 jak najbardziej będzie bootować z dysku w adapterze.

pzdr

Kupiłem jednak A2000 1TB + konwersje. Łącznie z konwersją wyszło mi 60zł więcej w stosunku do MX500 1TB a jeśli najprawdopodobniej w 2022 zmienię platformę, to dysk już mam. Do tego czasu wg. mnie 60zł dopłaty za transfer 1600/1500 (niestety tylko PCIe 2.0) w stosunku 500/500 dla SSD SATA to nie był najgorszy deal.

EDIT:

Odniosę się jeszcze do nieodczuwania różnicy pomiędzy dyskiem SSD SATA w AHCI a NVMe w grach. Jak pewnie większość myślałem, że nie zauważę różnicy. Przed chwilą z ciekawości wywaliłem CP2077 z 850 EVO i zainstalowałem na A2000. Wszelkie przycinki przy gwałtownych obrotach kamery nagle zniknęły. Więc jednak różnica jest i to widoczna.

Edytowane przez Szawel
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 1/4/2021 at 5:01 PM, Szawel said:

Odniosę się jeszcze do nieodczuwania różnicy pomiędzy dyskiem SSD SATA w AHCI a NVMe w grach. Jak pewnie większość myślałem, że nie zauważę różnicy. Przed chwilą z ciekawości wywaliłem CP2077 z 850 EVO i zainstalowałem na A2000. Wszelkie przycinki przy gwałtownych obrotach kamery nagle zniknęły. Więc jednak różnica jest i to widoczna.

Git, to faktycznie nieduża różnica cenowa. Co do przycinek - 850 EVO to nie jest szczyt wydajności, szczególnie w niewielkich pojemnościach (pisałeś, że to 256GB, tutaj chyba chodzi Ci o wersję 250GB, 128/256GB to tylko wersje Pro u Samsunga). Dodatkowo EVO było podatne na efekt zapełnienia, szczególnie jak bufor SLC się kończy.

Ważne, że jesteś zadowolony z efektów :)

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanko o adapter. Mam konkretnie Ten.

Na razie wsadziłem sam dysk. Czy jest sens zakładać ten radiator na niewiadomej jakości termopadach, które dodatkowo nie będą miały styku z dyskiem tylko z nalepką producenta której nie można odkleić przez gwarancję?

Zastanawiam się czy efekt rozproszenia ciepła nie będzie odwrotny od oczekiwanego i nie lepiej jak sobie siedzi taki "goły" z dostępem do powietrza.

EDIT: W zasadzie po temacie. Termopady jakie są w zestawie nawet nie dotykają radiatora. Dali takie cienkie, że zostaje prawie 1mm przerwy ?

Edytowane przez Szawel
dodatkowe info

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam płytę Gigabyte GA-EP45-DS3R (obsługuje AHCI), 2 x PCIe (2.0) x16 (przy wykorzystaniu dwóch złącz prędkość spada do x8).
Czy po zamontowaniu dysku M2 NVMe przez adapter PCIe system będzie widział taki dysk i jaką prędkość osiągnie taki zestaw (czy wyciągnie maksimum z łącza x8 czyli 4 GB/s).
Moja płyta nie ma UEFI, ale przy mojej konfiguracji 2 dyski SATA HDD w RAID 0 (Windows 10) i jeden SATA SSD (Windows 10).
System zapisał MBR na RAID 0 i mogę bootować z obu dysków. Po wyjęciu SSD system na RAIDzie bootuje się normalnie, czyli chyba jak bym zrobił tak samo z dyskiem M2 to system bootował by się z RAIDa i mógłby wtedy wybrać system zainstalowany na M2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, karro napisał:

Lepiej sobie weź Sata. Tutaj nic nie skorzystasz z nvme

Jak nic nie skorzysta? NVMe to tylko transfer? Nawet na PCIe 2.0 nie wykorzystujesz w normalnym użytkowaniu transferów. Bardziej IOPS się liczą, a na to wersja PCIe nie wpływa. Ponadto dyski NVMe są zdecydowanie tańsze od SATA.

Zamów sobie np taki kontrolerWD SN580 1TB i zobacz jak to działa, zawsze masz 14 dni na zwrot. Moim zdaniem transfery powinny być porównywalne z SATA (w teorii). Suparycznie wyjdzie i tak podobna cena do Crucial MX500 1TB.

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mówimy o realnym użytkowaniu a nie wklejce  cristalmark.Ten cpu ledwo zipie a autor sam pisze ze mu na grafie ustawi x8

Pod kościół tez mozesz podjechać Tirem a do biedronki wozić towar ferrari.Bedzie to dzialać ze hoho

Edytowane przez karro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bonusso3 ma racje, SATA III ma transfer do 600 MB/s, a dysk WD SN580 1TB 4150 MB/s + Kontroler Delock PCIe 4.0 x4 - M.2 NVMe ( teoretycznie 8 GB/s). Dziękuje za odpowiedź.

Edytowane przez Tonik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

Uściślijmy - primo, karta zalinkowana przez @Bonusso3 to riser, nie kontroler. Kontroler nadal jest w chipsecie na mobo. Ergo, to nadal mobo decyduje, czy będzie współpracować z urządzeniem podpiętym w ten sposób, czy nie.

Secundo - P45 nie zabootuje natywnie z NVMe bez wykorzystania zewnętrznego bootloadera (polecam forum winraid.level1techs.com) albo dysku mającego własny, wbudowany BIOS (np. stare Samsungi 950 PRO)

Jak płyta poprawnie zabootuje (może, nie musi) gdy riser z dyskiem będzie zamontowany, to jako dysk nie-systemowy będzie śmigać. IOps na pewno będą wyższe niż na SATA, transfery liniowe będą zdrowo przycięte, ale nadal szybsze niż SATA (PCIe 2.0 x4 = max 2GB/s)

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...