Skocz do zawartości
Gość

Granie w 1080p a Karta Graficzna

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim na forum.  

Kupuję komputer do grania. Chcę wydać 6000zł (wrzucam w koszty firmowe więc tyle dokładnie wydam).

Tylko, że interesuje mnie tylko 1080p. 2k i 4k nie robią mi różnicy. Jednocześnie chciałbym aby komputer był tak bardzo future-proof jak to możliwe(wydajnościowo).

Czy jest sens kupować RTX 3070? (pod i7 9700k, 32 GB 3000mz RAM).

Bo być może to jest bez sensu i lepiej dorzucić do innych komponentów?

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej , dużo zależy od gry .

3070 ma wydajność na poziomie starszego 2080Ti tyle że mniej VRAM , z tego co patrzyłem na gpu check ( wiarygodność strony to już inna kwestia ) to pomiędzy 2070 Super czy 2080Super a 3070 jest spora różnica w większości nowych gier przy FHD + detale Ultra .

Co do komputera future proof i RTX3070 , przy tej ilości VRAM to średnio to widzę , jak by karta miała 12-16GB VRAM to co innego na dłuższą metę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Składasz zestaw od podstaw czy masz już jakieś części? Osobiście szedłbym w 10tą generację intela - jakiś 10400 - 10600. Z GPU wstrzymałbym się co najmniej do premiery/dostępności Radeonów 6xxx. Wtedy będzie można podjąć decyzję czy kupować NV czy AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Składam od podstaw.

Celuję w najtańszą płytę ASrocka na z390 32 GB RAM i i7 9700k. Raczej nie planuję bawić się w podkręcanie, więc wentylator Silentium Fera 3 powinien dać radę. Też mam wrażenie, ze to najgorszy moment na kupowanie karty. Najtańsze rtxy wciąż za 2600 zamiast obiecanych 2300 za Founders Edition. Tak podejrzewam że jak w nowym roku karty już trafią do sklepów to ceny spadną, a do tego powinny spaść również ceny starszych modeli rtx 2070 które wciąż  cenią powyżej 2000.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, jack78 napisał:

Komputer do grania na firmę. Powinieneś w skarbowym  zapytać.

Dla mnie to są wałki z podatkiem, skarbówka powinna karać za takie odliczenia i to grubo.

Największe wałki robi właśnie sama skarbówka, więc z łaski swojej zakończ ten nędzny trolling, bo to nawet śmieszne nie jest.

 

@JJKWAK 9700k to moim zdaniem bardzo słaby wybór, szczególnie, że nie chcesz podkręcać, a platforma na tym procesorze nie będzie w żadnym stopniu przyszłościowa. W podobnej cenie jest Ryzen 5600X, który w wielu grach znacząco przegania tego Intela. Co prawda AM4 jest już na końcówce żywota, więc i w tym przypadku możliwość rozbudowy ograniczy się do 5950X. Od niebieskich o niebo lepszą opcją od 9700k będzie 10600K. Na tej platformie jeszcze zrobisz upgrade, chyba, że intel nagle zmieni zdanie, a po tej firmie jak najbardziej można się tego spodziewać. Skoro wypuścili 3 razy te same procesory za każdym razem z koniecznością wymiany płyty...

Podsumowując, na tą chwilę moim zdaniem nie ma żadnej przyszłościowej platformy, ale 9700k i tak wypada w tej kategorii najgorzej. Ryzen 5600X oraz i5-10600K będą o wiele lepszym wyborem. Osobiście postawiłbym na AMD i wybrałbym pamięci 3800MHz co da znaczący wzrost w grach. Koszt platformy wbrew pozorom jest tylko nieznacznie wyższy niż w przypadku i5-10600k (100-200zł).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w podobnej cenie  do 9700K+Z390 mógłbyś mieć 5600X+B550. Procek wydajniejszy jednak nieco. Minusem w tym przypadku są "choroby wieku dziecięcego". Ale jeżeli nie będziesz nic podkręcał, to nie powinno być problemów.

 

UP:

Na tu i teraz 9700K jest czasami wydajniejszy w grach niż 10600K (testy na PPC). Jeżeli komp ma być na dłuższy okres czasu i nie będzie ulepszany, to taki wybór również jest OK.

Do intela również można wrzucić szybsze pamięci.

Edytowane przez goral2099

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@goral2099 Czasami to słowo klucz, a różnice są stosunkowo niewielkie. Poza tym gry coraz częściej potrafią zrobić użytek z HT/SMT. Szybsze pamięci do Intela to też wyższy koszt platformy. Przykładowo, komputer oparty na najpodlejszej płycie Z490 z i5 10600K + chłodzenie i średni ram 3600 (z możliwością podkręcenia). to ok 2360zł. Zestaw na AMD 5600X z nieźle wyposażoną płytą na B550, tym samym chłodzeniem i ramem to ok 2710zł. Róznica 350zł, którą można zbić wywalając chłodzenia za 110 z zestawu AMD (5600X ma cooler w zestawie). Wydajność praktycznie zawsze przemawia na korzyść 5600X, nawet po OC i5. Różnica w cenie jest niewielka, a mozna ją jeszcze pomniejszyć wybierając równie upodloną wersję płyty głównej co wersja na Z490, wtedy AMD wychodzi nawet minimalnie taniej. Zakładając jednak, że nie chcemy dziadostwa to należy zwiekszyć cenę zestawu i5 o ok 150zł. Autor wyklucza OC, więc z zestawu AMD dodatkowy cooler można wywalić. Podstawowy na stocku daje radę. Róznica w cenie ponownie się minimalizuje. Jak mówiłem platformy są porównywalne, ale AMD lepsze, nawet pomimo wyższej ceny. Istnieje też szansa, że np MSI nie wytrzyma i wypuści wcześniej BIOSy (np w wersji beta) z obsługą ZEN3 dla swoich MAXów na B450/X470.

Trzymając się jednak suchych faktów, zestaw na 5600X zawsze będzie lepszy zarówno od 9700k jak i 10600K, ale jest też droższy, a jedynie 10600K daje minimalny cień szansy na upgrade w przyszłości, choć seria 11 wcale nie zapowiada się jakoś ciekawie. 9700K nie ma zalet moim zdaniem na chwilę obecną, ani cena nie jest na tyle niska, ani wydajność na tyle wysoka, aby brać go pod uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też stawiałbym na 5600x osobiście, napisałem tylko, że z pozostałymi platformami też nie będzie tragedii. Każdą z nich można wyposażyć w CPU 8/16 z czasem. Wszystko zależy w jakie tytuły gra autor i kiedy sprzęt będzie kupował. Bo podejrzewam że np w styczniu sytuacja może być inna - lepsza. Zarówno jeżeli chodzi o CPU jak i GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję panowie za poszerzenie obrazka. Rozważę 5600x i 10600k. Szybszy ram chyba też jest dobrym pomysłem. To chyba najtańsza inwestycja zwiększająca wydajność. Przydały by się w testach wykres z klatkami animacji za złotówkę ?  

Pozdrawiam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybszy ram jest bardzo dobrym pomysłem ;)

https://www.purepc.pl/test-procesorow-amd-ryzen-5-5600x-vs-intel-core-i5-10600k?page=0,55

Możesz ugrać nawet 10FPS i to w porównaniu do i tak niezłych 3200MHz.

@goral2099W styczniu sytuacja na pewno będzie lepsza ponieważ Zen3 powinien już ruszyć na B450, więc koszt platformy znacząco spadnie. Jedyny "minus" to brak PCIe 4.0, które w praktyce jeszcze nic nie daje. Karty graficzne też powinny mieć już lepszą dostępność i co najważniejsze, tzw januszowe powinno spaść do bardziej zdroworozsądkowego poziomu. A, to że tragedii nie będzie to jasne, zgadzam się, ale biorąc różne za i przeciw to 9700 wypada najsłabiej. AM4 pozwoli nawet włożyć 16/32 w przyszłości, S1200 wedle mętnych zapowiedzi obsłuży 11 serię intela, także 1151 naprawdę blado wypada w tym porównaniu.

Dobrze jest przejrzeć wykresy pod kątem tytułów w które zamierzasz grać oraz softu, który będzie w użyciu. A nóż będziesz mógł odpalić gierkę godzinę wcześniej bo cep uwinie się szybciej z pracą xD

Edytowane przez neomagnet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki wykres to będzie ciężko znaleźć .

Co do szybkości ramu - Zen działa dobrze z ramem 3600-3733 mhz choć w testach są nawet ramy 4000 mhz czy 4133 mhz .

Przy 32 GB to najlepiej iść w kierunku zestawu 2x16GB , szczególnie na platformie AMD , niestety tutaj sensowne ramy kończą się na 3600 mhz CL16 , 3733 mhz ma już CL19 .

Zestawy 4x8GB ( czy ogólnie 4 kości ) to często kłopoty - praca na niższych taktach czy problemy z odpaleniem albo stabilnością .

Zresztą wysoko taktowany ram najlepiej sprawdza się w grach , w pro sofcie takich różnic już nie ma - czasami masz kosmetyczne różnice pomiędzy ramem 2133 mhz a 4 000+ mhz a czasami różnice są w przedziale 2133 - 3000 / 3200 mhz a wyżej się już zacierają .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze ostatnie pytanie. Czytając opis i7-9700k znalazłem coś takiego. Czy to oznacza, że szybsze niż 266 MHz pamięci RAM nie będą pracowały z tym procesorem z maksymalną prędkością? 

ram.png.940f7d5d238e2d0f105b92622cf7f182.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JJKWAK napisał:

I jeszcze ostatnie pytanie. Czytając opis i7-9700k znalazłem coś takiego.

jak masz płytę na Z390 to wtedy możesz używać szybszych modułów niż 2666

a jak nie to nie

 

ogólnie to i7-9700k przeżytek nie kupuj go tylko coś na lga 1200

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, neomagnet napisał:

@goral2099 gry coraz częściej potrafią zrobić użytek z HT/SMT.

Gry wykorzystują większą ilość wątków niż dawniej (gry się nie pisze z podziałem na takie "z obsługą HT" i " bez obsługi HT"). Jeśli gra potrafi efektywnie obsłużyć 6 wątków, to przy 4 rdzeniowym CPU SMT coś da, a przy 6-8  rdzeniowym już nie.

Przykład takiej gry:

https://www.dsogaming.com/wp-content/uploads/2020/11/Assassins-Creed-Valhalla-CPU-benchmarks-1.png

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...