Skocz do zawartości
kornolio

Dyski twarde do NAS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Na dniach chcę kupić NAS Asustor AS3102T v2, lecz mam dylemat jakie dyski twarde do niego zakupić. 

NAS będzie miał wykorzystanie typowo domowe - zdjęcia, filmy, jakiś backup dokumentów. Może za jakieś dwa, trzy lata pojawi się również kamera. 

Póki co będzie on częściej w trybie uśpienia. A i góra ze dwa urządzenia jednocześnie mogłyby akurat z niego korzystać w tym samym czasie. 

I nie wiem jaki dysk byłby lepszy, a nie chcę wydawać więcej niż 320 zł za 2 TB. (2 sztuki do RAID 1)
Mam do wyboru: 

  • WD PURPLE 2TB 5400obr. 64MB (WD20PURZ)
  • HGST Hitachi 3TB 3,5 7200rpm SATA3 (HUA723030ALA64) z allegro - niby nowe, ale pewnie z leżaki kilkuletnie. 

który z tych dysków będzie lepszy do moich zastosowań? Warto ryzykować z kupnem leżaka z allegro? A może jakiś inny jeszcze?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Radzę sprawdzić jakie dyski są certyfikowane do tego urządzenia.

2. Nie brałbym dysków do monitoringu pod nas ze zwykłymi danymi. One są optymalizowane do innego trybu pracy (ciągły zapis kilku strumieni danych, w których zgubienie kilku bajtów to nie problem).

3. Te HGST to stare, głośne i gorące dyski o dużym poborze prądu - wiem, bo mam takie. Nie każdy lubi słuchać chrobotu dysków -  a w nocy je dobrze słychać.

4. Szukałbym czegoś z serii red od WD.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze kolega wyżej, dobrze sprawdzić rekomendacje, a generalnie do NAS dobra jest ta seria WD RED. Sprawdzi się też Sagate Ironwolf. Do 320 zł może być różnie ale można znaleźć niewiele drożej obie serie

https://www.x-kom.pl/p/534071-dysk-hdd-wd-red-2tb-5400obr-256mb.html

https://www.x-kom.pl/p/337230-dysk-hdd-seagate-ironwolf-cmr-2tb-5900obr-64mb.html

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Benef @Ananas ok, dzięki. A możecie mi jeszcze wyjaśnić pewien fenomen?

dwa dyski:

https://www.x-kom.pl/comparison/534071,103164

WD red 2tb, jeden z 256 cache, drugi z 64, a mimo to jest o stówę droższy. Tylko dlatego, że posiada IntelliPower? Jak dla mnie to nie jest powód dopłacania w porównaniu do tego dysku z 256 i uwzględniając moje potrzeby.

Edytowane przez kornolio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, kornolio said:

@Benef @Ananas ok, dzięki. A możecie mi jeszcze wyjaśnić pewien fenomen?

dwa dyski:

https://www.x-kom.pl/comparison/534071,103164

WD red 2tb, jeden z 256 cache, drugi z 64, a mimo to jest o stówę droższy. Tylko dlatego, że posiada IntelliPower? Jak dla mnie to nie jest powód dopłacania w porównaniu do tego dysku z 256 i uwzględniając moje potrzeby.

EDIT: @BeeDead mnie ubiegł ?

To może ja się dołączę i odpowiem.

Różnica w cenie wynika z zastosowanej technologii zapisu - tańszy korzysta z SMR (Shingled Magnetic Recording), droższy z CMR (Conventional Magnetic Recording). SMR nie bardzo nadaje się do NASów, niezależnie od tego jak bardzo wciska marketing producenta.

Lektura do poczytania tu:

https://nascompares.com/answer/how-to-tell-a-difference-between-dm-smr-and-non-smr-cmr-drives-hdd-compare/

Jakbym miał kupować, to wziąłbym CMR.

pzdr

Edytowane przez czapla_pl
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam, jak się historia skończy mojego zakupu ?
Podany model Asustora, którego chciałem zamówić mimo iż jest na sklepie, to sklep odpisał mi, że nie ma go w polskiej dystrybucji. 

Zdecydowałem się więc na QNAP TS-251D-2G, lecz nie chce on współpracować z Seagate IronWolf ST4000VN008 4TB. Po zapytaniu się supportu QNAPa otrzymałem odpowiedź:
 

Cytat

te dyski mają problem i robimy kolejne testy, aby zweryfikować czy uda się to naprawić przy pomocy oprogramowania.

 ?

Więc stanęło na tym, że będę zamawiał QNAP TS-251D-2G wraz z dyskiem WD Red Pro WD4003FFBX 4TB. 
Miałem zaoszczędzić, ale nie wyszło ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@czapla_pl ponieważ coś mi się ubzdurało, że zwykłe RED jest na SMR, którego pisaliście, żeby unikać. Ale teraz jak podałeś jego numer to widzę, że ma CMR. 

Aha, dysk, który podałeś nie ma na liście kompatybilności: 

https://www.qnap.com/pl-pl/compatibility/?model=431&category=1

4TB z tego względu, że sobie przeliczyłem ile mam danych do zgrania. Muszę półkę, na której mam płyty oddać córce i nie mam gdzie ich teraz trzymać ?

Najpierw w prawdzie miały być 2TB, ale byłoby to na styk. A że tego nie kupuje się co rok to postanowiłem większe wziąć. 

Edytowane przez kornolio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, kornolio said:

wraz z dyskiem WD Red Pro WD4003FFBX 4TB. 

Jasne, wolałem się upewnić, bo z Twojego ostatniego postu wynikało, jakbyś chciał kupić tylko jeden ?

Co do samego dysku, na 99,9% (jak widać po Seagate) będzie działać. Możesz napisać do supportu, jak chcesz mieć podkładkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Odkopując stary temat, wpadł mi NAS Synology DS115j i chce do niego włożyć Seagate BarraCuda 3.5'' 8TB (ST8000DM004), który wyleci zaraz z mojego PC.

Z tego co się do edukowałem, to jest to dysk SMR czy wolny odczyt i zapis przy większej ilości użytkowników jednocześnie. 
Nie jest to jakiś wielki problem, ponieważ w większości tylko jedno urządzenie będzie korzystać z tego dysku,
Nie planuję żadnych kamer i aplikacji zapisujących 24h.

Bardziej martwi mnie żywotność takiego dysku... Czy przy kilku godzinach pracy (może i mniej) warto kupić np. WD Red ?
Gdybym miał kupić dysk to bym się nie zastanawiał, ale skoro już mam jeden... jest sen s wydawać kasę w tym przypadku ?

Edytowane przez kopek007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Z kupnem nowego dysku to nie ma problemu, ale wolałbym użyć mojego Seagate 8TB jeśli nie ma innych przeciwskazań niż wolny transfer przy większej ilości użytkowników.

Jak pisałem wcześniej, większość czasu spędzi pewnie uśpiony, ale też nie chce go zabić zbyt szybko, jeśli jest coś o czym nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...