Skocz do zawartości
modestman

32 GB RAM zawiesza komputer

Rekomendowane odpowiedzi

Hej! Może ktoś pomoże rozwiązać problem.
Kupiłem nowy komputer. Ryzen 5 2600, płyta MSI Gaming Plus B450, pamięci 16 GB G.Skill Ripjaws. Wszystko działa super ale, dokupiłem kolejne 16 GB takich samych pamięci i Windows wyrzuca bluescreen co chwilę. Na 16 GB i na 24 GB wszystko działa. Co może być przyczyną? Czy aktualizacja bios pomoże?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios wrzuć najnowszy. Co do pamięci, to ustaw je w biosie ręcznie - taktowanie, timingi, napięcie. Zacznij od mniejszej częstotliwości, czyli jeśli masz 3200, ustaw 3000 Mhz i sprawdź czy będzie działać.

Prawdopodobnie do poprawnego działania tych pamięci będzie niezbędne podniesienie na nich napięcia z 1.35V na 1.4V.  

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wysio za podpowiedź. Nie aktualizowałem biosu bo coś chyba nie umiem - ale to temat inny. Na razie zmniejszyłem nieco częstotliwość i podniosłem napięcie na 1.35 bo płyta podawała 1.26. Zobaczymy jak będzie, na razie działa stabilnie. Dzięki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja biosu jest bardzo prosta. Pobierz bios ze strony MSI, wypakuj i te dwa pliki z folderu przenieś na czysty pendrive sformatowany w FAT32. Wchodzisz do biosu, wybierasz opcję Flash bios, komputer uruchamia się ponownie i powinien pokazać się odczytany z pendrive nowy bios. Poradzisz sobie.

Co do samych pamięci, to jeśli wszystko będzie dobrze działać, podnieś taktowanie oczko wyżej i przetestuj.

Ps. Sprawdź, czy dobrze Ci działa tryb turbo, bo dziś złożyłem koledze komputer na podobnej płycie i się okazało, że procesor nie wchodzi w tryb turbo. Trzeba było zmienić dwie opcje w biosie z auto na enable. To się stało właśnie po aktualizacji biosu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, wysio napisał:

Aktualizacja biosu jest bardzo prosta. Pobierz bios ze strony MSI, wypakuj i te dwa pliki z folderu przenieś na czysty pendrive sformatowany w FAT32. Wchodzisz do biosu, wybierasz opcję Flash bios, komputer uruchamia się ponownie i powinien pokazać się odczytany z pendrive nowy bios. Poradzisz sobie.

Co do samych pamięci, to jeśli wszystko będzie dobrze działać, podnieś taktowanie oczko wyżej i przetestuj.

Ps. Sprawdź, czy dobrze Ci działa tryb turbo, bo dziś złożyłem koledze komputer na podobnej płycie i się okazało, że procesor nie wchodzi w tryb turbo. Trzeba było zmienić dwie opcje w biosie z auto na enable. To się stało właśnie po aktualizacji biosu.

 

No właśnie...problem jest taki że komputer nie pokazuje pliku biosu  - tak jakby pendrive był pusty. A robię dokładnie tak jak piszesz. Sformatowany pendrive, skopiowane pliki itd. I jak otwiera się okno wyboru pliku z biosem w m-flash to go nie ma. Próbowałem na kilku pendrivach i to samo. 

Edytowane przez modestman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poczytaj o flaszowaniu biosu na stronie msi

chyba nawet powinien być filmik

 

płyta MSI B450 Gaming Plus czy MSI B450 Gaming Plus MAX

bo może nie ten bios pobrałeś?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.11.2020 o 10:31, rajtrasink napisał:

poczytaj o flaszowaniu biosu na stronie msi

chyba nawet powinien być filmik

 

płyta MSI B450 Gaming Plus czy MSI B450 Gaming Plus MAX

bo może nie ten bios pobrałeś?

O ku...wa!!!! Ale tuman ze mnie!!! Ale to moje początki z takimi operacjami.  Faktycznie próbowałem zagrać niewłaściwy bios. Mam Gaming Plus Max. Ale ok, już zrobiłem flash najnowszego biosu. 32GB w czterech slotach udało mi się ustabilizować na 1,37V i 3000 MHz - podniesienie taktowania nadal je wywala. Więc niech zostanie tak jak jest. Tylko pytanie jeszcze, ostatnie: Czemu CPU-Z pokazuje taktowanie 1600 MHz jak jest ustawione na płycie 3000? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU-Z pokazuje rzeczywiste taktowanie pamięci, a producenci posługują się wartościami efektywnymi. Tylko dziwne że 1600Mhz, bo w tym wypadku pamięci efektywnie pracują 3200Mhz. Gdyby miały pracować na 3000Mhz, CPU-Z pokazałoby 1500Mhz. Ile w ogóle te pamięci mają fabrycznie Mhz? Do 1.4V niekiedy trzeba podnieść napięcie, żeby pracowały stabilnie w dwóch parach.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...