Skocz do zawartości
olekkus

ryzen 5600x temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zmienilem procesor (pierwszy raz chyba od dekady) na ryzena 5600x + mis mpg gaming plus b550. na stockowym kulerze szlo chyba z tego co pamietam w okolicach 75 stopni...

zakupilem Silentium PC Grandis 3 - temeratury siegaly 85 stopni. Zmienilem paste na Thermal Grizzly kryonaut (czy jakos tak). dalej jest 85 stopni.

komputer jest budżetowy bo potrzebuje go do pracy. Nie podkrecam - wszystko zawsze na stockowych ustawieniach.

Reszta komputera

Ram : 3600 kingstona jakies

mobo: msi b550 gaming plus

ssd: samsung 980 pro

gpu: rtx 2060 FE

obudowa silentium PC sg1 ze szklem. do tego 6 wentylatorow (w defaulcie. nie wiem jak wieja ale czuje wiatr nad obudowa.  3 wiatraki z przodu zasysaja, 2 od gory wyrzucaja i jeden z tylu ktory tez wyrzuca powietrze.)

sposob testowania: kilkanascie kulek z glassem w Blenderze i wysoka jakosc - wszystkie rdzenie na 100%. teraz jest 85 stopni.

Wkurzylem sie troche bo jednak pasta nie byla tania a mialem nadzieje ze jak skrece tego kompa to bede mial spokoj na pare lat i nie bede musial do niego zagladac. czy to mozliwe ze ten Grandis to taki szrot ? obudowa jest z cieńkiej blachy, ale powiedzmy ze trzyma wszystko na swoim miejscu. dzikei z gory za porady.

ps. dokrecalem juz kilka razy wczesniej na oryginalnej pascie. moze kurde jakies podkladki sa patrzebne pod backplatem aby mocniej sie dalo dokrecac czy cos ? rece opadaja.

Edytowane przez olekkus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba dobrze nie sprawdziłeś temperatur na fabrycznym chłodzeniu, bo przecież ono jest bardzo słabe i każde inne oddzielnie zakupione chłodzenie będzie lepsze. W budzie masz dobry przewiew, ale te temperatury faktycznie na tym chłodzeniu ciut za wysokie. Pasta nie daje aż takich różnic w temperaturach - wystarczy jakaś srebrna za 30 zł. Poza tym musi się wygrzać. Ale wracając do Twojego problemu, to jakie masz ogólnie temperatury - jak komputer nic nie robi? Czuć gorąco od radiatora coolera gdy robisz te testy? Wiatrak w dobrą stronę wieje? Wydaje mi się, że coś jest albo źle założone, albo nie działa, jak powinno. Przynajmniej 10 stopni powinno być mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oba wiatraki na cpu wieja w strone tylu obudowy. tutaj szot z idla:

image.thumb.png.83ddbfd02071194de8f1c3615944ee79.png

ale znalazlem cos jeszcze co moze komus sie przydac:

zrobilem tak jak ktos napisal: dalem voltage staly na 1.3 i czestotliwosc na 4.65, temeratury wowczas wynosza ok 82 c przy 100%. na 1.2 z 4.5 ghz wynosily ok 66 stopni. musze znalezc chyba zloty srodek.

podsumowujac jednak wątek -> cos jest nie tak z tymi prockami czy plytami bo wydaje mi sie ze Precision Boost Overdrive wlaśnie powinno pilnować żeby sie procesor nie gotował... zreszta dziwne jest to, że na defaulcie w windows managerze wskazuje 4.41 ghz podczas renderowania/obciążenia (z PBO). nic no, spróbuje znaleźć taka częstotliwość aby temperatury nie przekraczały tych 75 stopni i tyle. 4 raz go rozkręcać już nie będę...

 

Edytowane przez olekkus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@olekkus Dobrze dokreciles tego Grandisa? Ma byc dokrecone na tyle mocno, bys musial uzyc jakiejkolwiek sily by dokrecac dalej. Czyli nie za slabo, nie za mocno, bo Ci plyta pierdyknie. Dokrecales po pare obrotow naprzemiennie? Pasty najlepiej dac pol gramca i nie bawic sie w jakies popularne leniwe sposoby typu ziarnko grochu, a zrobic piec rownoleglych linii, bo wtedy pasta ladnie rozprowadzi sie po calym procku. Sam Grandis to slaby cooler, ale powinien dac rade z 5600X. Osobiscie wymiksowalbym sie z tego Grandisa i za ta sama kase wzial Shadow Rocka 3 - troszke bardziej wydajny, cichszy, lepszej jakosci, wiec takie smiglo pociagnie dluzej. Jest dosc wysoki, wiec jesli obudowa nie miesci takich, dobra alternatywa jest Scythe Mugen 5 rev. B. Jesli chcesz cos naprawde mocnego i adekwatnego do krecenia R5 przy zachowaniu topowej kultury pracy - Scythe Fuma 2.

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takich procesorów to kupuje sie AIO minimum 240. Mam Tracer 240 z aliexpress za 50$ czyli ok. 200zł i na mało wymagającym procesorze 4/8 4.1GHz temp. max w stresie to 55"C. Na Ryzen 5600/5800 miałbyś max 75"C. Nigdy już nie wrócę do klasycznych olbrzymich radiatorów typu Scythe Mugen, którego mam w kompie syna. db8d2138de7918ec01d98fe58d1ecf91.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że ten grandis jest źle założony i nie dolega idealnie równo do procka. Pasty powinno być bardzo mało - żeby nie wyszła po ściśnięciu po bokach. Istnieje też prawdopodobieństwo, że Grandis jest wadliwy i nie przekazuje odpowiednio ciepła na te miedziane rurki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mozesz, odpal jakis stress test na chwile i dotknij radiatora w tym grandisie. Sam mam Grandisa, lezy w szafie, bo generalnie radiatory sie nie grzeja przez co generalnie nie chłodzi. Nie wiem czy to wada fabryczna czy co sie dzieje, ale testowane na 2 zestawach i efekt taki sam. Powinien byc cieply, badz tez goracy.

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

W sumie warto zapytac, czy kolega w ogole ustawial krzywe wentylatorow obudowy i coolera (grafiki tez sie przyda, ale to tak poza tematem). Bo montujac kompa i tego nie robiac, masz jak w banku problemy z temperaturami, halasem albo cos niefajnego pomiedzy. To po prostu trzeba zrobic tak jak zainstalowac sterowniki czy cokolwiek niezbednego do prawidlowego dzialania komputera - kazda konfiguracja potrzebuje innej ilosci wentylacji, a halasu zwiazanego z jej nadmiarem nikt nie lubi. Warto ustawic krzywe wentylatorow obudowy wzgledem temperatury CPU. Dobrze mowi tez radiergummi z PBO i wentylatorem. Nie wiem, jak masz je na topie rozlokowane, ale mozliwe, ze ten prawy gorny kradnie zasysane z przodu powietrze Grandisowi. Dochodzi do tego to, ze wbrew pozorom okladanie skrzynki wentylatorami moze nie polepszyc sytuacji, a w przypadku nieprawidlowego cisnienia zwiazanego z ich predkosciami obrotowymi wrecz pogorszyc sprawe. Dwa wciagajace na froncie i jeden z tylu wyciagajacy to zloty srodek wentylacji i kultury pracy. W przypadku gownianych wentylatorow typu te, ktore miales domyslnie w skrzynce czy ogolem z oferty SPC w polaczeniu z goracym sprzetem czy niesprzyjajacym ustawieniem komputera (jakies wneki biurkowe itp, tyl dosuniety do sciany) mozna pomyslec nad daniem tylniego gornego wyciagajacego nad sekcja i coolerem. Od biedy jeszcze trzeci frontowy jak smigla gowniane i dalej goraco, ale jesli nie jestes w stanie ogarnac tempow na 3-5 wentylatorach, to cos tu jest cholernie nie tak. 

Edytowane przez Michał22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jednak się okaże, że chłodzenie dobrze zamontowane i procesor na domyślnych ustawieniach, to pamięci pracują w trybie XMP, czy może standardowym trybie "JEDEC"? Czy włączenie/wyłączenie SMT w jakiś sposób wpływa na temp. przy max obciążeniu wszystkich dostępnych wątków? (w tym przypadku zostałoby 6)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki panowie za odpowiedzi !

Chcialem zaoszczedzic na rzeczach "niepotrzebnych" czyli na obudowie i wentylatorze. do tej pory mialem na xeonie 1230v2 macho thermalrighta (tego pierwszego - najciezszego) i do tego mialem "porzadna" obudowe bitfenixa ktora wpadala niestety w drgania od hdd.

 

PBO - wylączone 

co do działania samego Precision Boost Overdrive - mi sie wydawalo ze procesor sie sam podkreca do granic mozliwosci o ile prad i temperatury pozwalaja na to. wiec do 85 raczej nie powinien dobijać.

Co do głośności - na penwo nie jest tak dopieszczony ten komputer jak moj poprzedni ktory byl niemal nieslyszalny. Ten jest typowym komputerem z biura ze tak powiem (nawet wyglada podobnie do mojego drugiego ktorego mam na homeoffice). Wazne zeby sie nie sfajczyl w przeciagu najblizszych 2 lat.

 

w tym linku ktory podalem wyzej jest dyskusja o tym ze te procki cos maja ze spajkami napiecia i po ustawieniu na stale sie sytuacja diametralnie zmienia. tak u mnie tez jest. 1.2 i 4.5 ghz daje 66 stopni w stresie.

 

Dokrecac mocniej sie po prostu boje bo juz dosc mocno na pale dokrecalem - rownomiernie. konstrukcje do backplate'a tez wczorja poprawilem.

 

Yalla - no potem moze lookne. sam jestem ciekaw.

 

Michal 22 - krzywych nie ustawialem, ale dalem na obudowie wszystkie na 800 rpm plus minus, na cpu od min 1100 ze standardowych 800 czy tam ile bylo minimum.

 

Kyle - pamieci sa w trybie xmp ale musialem i tak ustawic im 3600 mhz. chaialmbym jeszcze sparowac je 1:1 z procem bo ponoc sie da, ale nie wiem nawet o co dokladnie chodzi.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał22

@olekkus To koniecznie ustaw te krzywe, bo to po prostu mus. Te smigla z Signum (Sigma HP) sa dosc glosne na 800 rpm, Grandis tez raczej nie powinien potrzebowac zasuwac 1100 rpm, ale cholera wie, bo ma slabiutkie wentylatory. Ja u siebie mam tak, ze 3x 140 mm wentylatory obudowy ustawione sa wzgledem temperatury CPU i leca na stale 300 rpm do 50C i od tej temperatury stale 1000 rpm. Fan Speed UP/DOWN 12 sekund. 50C to temperatura, ponizej ktorej raczej nie schodze w wymagajacych grach, a smigla obudowy chlodza takze grafike, ktora wtedy tez jest dobrze grzana - stad wybor tej konkretnej temperatury. Oczywiscie mozesz zrobic tez standardowe krzywe, ale ja dzwieku zwalniajacych i przyspieszajacych smigiel nie lubie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekki odkop zrobię... ewidentnie coś źle masz złożone.
Ja przy stockowym coolerze miałem maks. 79°C i nawet szum wentylatorka był znośny, natomiast po zmianie na Fera 3 maks. to zaledwie 60°C i błoga cisza. Pasta oryginalna dostarczona z Ferą, nałożyłem warstwę dosłownie cieniutką jak kartka papieru.

..edyta..
Buda Zalman Z3 plus, temp. w pokoju ~24°C

Edytowane przez Jankes
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jankes napisał:

  Fera 3 maks. to zaledwie 60°C i błoga cisza. Pasta oryginalna dostarczona z Ferą, nałożyłem warstwę dosłownie cieniutką jak kartka papieru.

  w pokoju ~24°C

To już jest świetnie. Jak będziesz miał okazję, sprawdź proszę Cinebench R23 (podobno bardziej ciśnie od starej R20) jakie będą szczytowe temp. przy obciążeniu 100% CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tamten wynik jest po stress teście w CPUZ, natomiast Cinebench również nie robi na Fera 3 wrażenia i temp stabilizuje się na 58-59°C*. Temp w pokoju jak wcześniej, tj. 24°C.

*Ryzen Master i HWiNFO pokazują to samo.

temp.png

 

..edit..

Mały update: po graniczeniu stress testu do 6 wątków, tak by był większy boost i vcore, maks. temp. jaką rejestruję to 62°C z haczykiem.

Edytowane przez Jankes
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 1/19/2021 at 9:26 AM, Jankes said:

Tamten wynik jest po stress teście w CPUZ, natomiast Cinebench również nie robi na Fera 3 wrażenia i temp stabilizuje się na 58-59°C*. Temp w pokoju jak wcześniej, tj. 24°C.

*Ryzen Master i HWiNFO pokazują to samo.

temp.png

 

..edit..

Mały update: po graniczeniu stress testu do 6 wątków, tak by był większy boost i vcore, maks. temp. jaką rejestruję to 62°C z haczykiem.

coś masz kiepskie zegary bo w bo w R23 ten procek powinien latać jakieś 4.3/4.4 GHz i to się przekłada na niższe temperatury.

 

Edytowane przez masin
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...