Skocz do zawartości
doc1900

Komputer poleasingowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałem zapytać , bo sam jestem laikiem ?

Czy komputery typu Dell Optiplex/ Hp Elitedesk podlegają upgradowi?

Generalnie jestem zafascynowany SFF. Zastanawiam się czy można kupić taki komputer i z czasem go rozbudowywać? Wiem ,że można dołożyć GPU, wymienić zasilacz, RAM, HDD i w ograniczonym stopniu procesor, ale czy można wymienić płyte główną ? Czy mogą pasować płyty innych producentów ( MSI  itd) czy tylko Dell/HP i jak wtedy z Windowsem?

W necie można znaleźć komputery poleasingowe lub po zwrocie w fajnych pieniądzach z Win 10 Pro stąd pytanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poleasingowe delle to dobra opcja Plug & Play- pod względem rozbudowy raczej są słabe. Delle sff są ciekawe, jeśli ktoś nie potrzebuje mocnego GPU- oglądanie filmów, przeglądanie internetu i praca biurowa. Za 1200 są sensowne oferty z i7 4 gen 32gb ram i ssd i do tego z gwarancją. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, xorion napisał:

Poleasingowe delle to dobra opcja Plug & Play- pod względem rozbudowy raczej są słabe. Delle sff są ciekawe, jeśli ktoś nie potrzebuje mocnego GPU- oglądanie filmów, przeglądanie internetu i praca biurowa. Za 1200 są sensowne oferty z i7 4 gen 32gb ram i ssd i do tego z gwarancją. 

po co do neta komp z 32GB ramu i i7 ??????????????????????????????

pomysł głupi

w dodatku to juz stary komp - lepiej poszukać czegoś nowszego z i5 na ddr4 [nawet i3 stykine]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co do neta komp z 32GB ramu i i7 ??????????????????????????????
pomysł głupi
w dodatku to juz stary komp - lepiej poszukać czegoś nowszego z i5 na ddr4 [nawet i3 stykine]
Za 1200 można kupić 32gb ram- taniej można 16gb, 8gb.. jak kto potrzebuje. Zawsze jest opcja kupienia nowszej platformy, tylko po co? I7 4 gen jest wystarczające do większości zastosowań zwykłego użytkownika. Jaka masz przewage nowszego i3 czy i5? Będzie szybszy ale pewnie dobiero 8 gen, a wtedy koszty sa dużo wyższe niż 1200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, rajtrasink napisał:

po co do neta komp z 32GB ramu i i7 ??????????????????????????????

pomysł głupi

w dodatku to juz stary komp - lepiej poszukać czegoś nowszego z i5 na ddr4 [nawet i3 stykine]

A gdzie kolega napisał, że do neta? Taki komp w małym formacie jest całkiem spoko na jakiś serwerek, wtedy więcej RAMu się przyda. Są zastosowania gdzie nie potrzebujesz niewiadomo jakiego CPU ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No komp do ogólnych zastosowań: internet, bazgroły, przechowywanie mnożących się jak króliki danych. Jeśli granie to raczej strategie. Do gier generalnie służy konsola. Chodzi mi o potencjał do ulepszania takiego komputera. Z tego co się dowiedziałem to chyba głównym problemem jest płyta główna  która jest niestandardowa i zaszyty w niej Win. No i pytanie czy to da się w przyszłości wymienić na coś nowszego, żeby obsługiwało lepszy procek, szybsze RAM itp. Wiem ,że lepiej złożyć, ale duże A- kompletnie nie techniczny ( więc majstrowanie w BIOS tudzież innych rzeczach na własną rękę odpada) ,B- komputery poleasingowe to często koszt do ok 1200 zł z WIN 10 Pro,a o ile można w tej cenie coś złożyć ( nawet ja :) zużyciem konfiguratora) to pozostaje drugie tyle na system. Stąd pytanie czy takie komputery mają potencjał ( nie wchodząc an chwilę obecną w koszty ) do upgradeu. Stopniowo wymieniając podzespoły to nie jest taki koszt nawet na te z górnej półki. No i te obudowy SFF :) 

Na znanym portalu "handlowym" są ofert na HP 290 G1 SFF GOLD G5400 co Wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana i dokładanie nowych części do della jest problematyczne, bo większość komponentów musi być typowo od della. W wersji sff jest niestandardowy zasilacz i płyta główna- nie wymienisz ich na nic innego, bo nie mają normalnych złącz, nie znajdziesz zasilacza o takich wymiarach i na płytach często nie ma standardowych złącz PWR jeśli chciałbyś dodać więcej wentylatorów.

Kupując della możesz wymienić procesor, dysk, dodać ram i wymienić kartę graficzną- reszta to zabawa dla entuzjastów.

Jeżeli myślisz o rozbudowie to ja bym polecał składaka, wyjdzie startowo drożej ale będziesz mieć opcję zmiany całej platformy.

Ja nie jestem przekonany do HP, mają moim zdaniem gorszą kulturę pracy od della (głośne wentylatory).

Edytowane przez xorion

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Bonusso3 napisał:

A gdzie kolega napisał, że do neta? 

tu

19 godzin temu, doc1900 napisał:

No komp do ogólnych zastosowań: internet, bazgroły, przechowywanie mnożących się jak króliki danych. Jeśli granie to raczej strategie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, doc1900 napisał:

 ,B- komputery poleasingowe to często koszt do ok 1200 zł z WIN 10 Pro,

poszukałbym czegos w tym stylu 

https://allegro.pl/oferta/pc-hp-280-g2-tower-i3-6100-8gb-500gb-dvdrw-w10p-9546201282

https://allegro.pl/oferta/lenovo-m700-mt-i3-6100-8gb-500gb-w10p-9592180292

https://allegro.pl/oferta/hp-prodesk-600-g2-core-i3-6100-8gb-ram-ddr4-ac15-9834899490

i do tego mozna grafikę low profile dorzucić [co powinno do strategii wystarczyć]

wtedy w 1200 powinieneś sie zmieścić

jest nawet gtx 1650 https://www.x-kom.pl/p/589062-karta-graficzna-nvidia-zotac-geforce-gtx-1650-gaming-low-profile-4gb-gddr6.html

choć są też  gt 1030 https://www.x-kom.pl/p/492959-karta-graficzna-nvidia-kfa2-geforce-gt-1030-ex-oc-white-2gb-gddr5.html

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, doc1900 napisał:

Na znanym portalu "handlowym" są ofert na HP 290 G1 SFF GOLD G5400 co Wy na to?

Jeśli chodzi o pentiuma z 4 gb ramu i o zgrozo dyskiem talerzowym 500 GB, słabą integrą i zasilaczem, do którego strach podłączyć jakąkolwiek choć trochę wydajną grafikę - to uciekaj gdzie pieprz rośnie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, rajtrasink napisał:

Kolejnych ofert nie chciałem czytać, bo już w tej na dzień dobry, trzeba kupić SSD, no i w sumie kartę graficzną, bo współczesnych wyjść na monitor po prostu ten komputer nie posiada (albo robić kombinacje alpejskie z przejściówkami/konwerterami, które mogą nie być tanie, a do tego sprawiać problemy).

14 godzin temu, rajtrasink napisał:
i do tego mozna grafikę low profile dorzucić [co powinno do strategii wystarczyć]

wtedy w 1200 powinieneś sie zmieścić

jest nawet gtx 1650 https://www.x-kom.pl/p/589062-karta-graficzna-nvidia-zotac-geforce-gtx-1650-gaming-low-profile-4gb-gddr6.html

... do tego padliniastego zasilacza 180W mocy całkowitej, to nawet miałbym obawy montować GPU z tak niskim TDP jak 75W (ruszyć całość pewnie ruszy, ale zasilacz będzie mocno obciążony, więc nie wykluczone, że włączy się "tryb suszarki" w przypadku odpalenia jakiejś strategii, która porządnie obciąży GPU+CPU).

Edytowane przez Kyle
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kilka takich komputerów. Kiedyś dokładałem karty graficzne low-profile, niemniej ogólnie to najlepiej wkładać tam części od producenta, które sie zgrają, oraz zasilacz to obsłuży. Ja właśnie kupuje takie komputery, żeby w nich nie grzebać. Co do i7 i 32GB ram - posiadam takie maszyny z 2012/2013 roku i służą świetnie do developerki serwerów aplikacyjnych ERP. Komputer poleasingowy to tani sposób na dużą moc i dobre wykonanie przy  niskiej cenie. Jedynie w przypadku laptopów mogą być grubsze i mieć mniej nowoczesną stylizacje względem nowych Delli czy Maców. Jednak dla entuzjasty składania, rozbudowy, ulepszania i modyfikacji nie polecam. Czasem elementy są tak spasowane, że może inna płyta wejdzie bo otwory pasują, ale nie zamknie się wszystkich ruchomych elementów obudowy (sanki z dyskami, napęd dysków optycznych, wentylatory etc.), bo zawadzać będzie jakiś odpromiennik, czy kondensator. Te komputery są projektowane co do milimetrów nawet jeśli chodzi o takie rzeczy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No entuzjastą to póki co nie jestem ? Chciałbym mieć taki bezproblemowy ( jak ktoś okreslił plug&play), a może w przyszłości coś wymienić i dołożyć i mieć mocarza w małym opakowaniu.?

Ale z tej dyskusji mam rozumieć ,że taki Optiplex/Elitedesk jest jak laptop? Można dołożyć RAM, ale jak brakuje mocy to kupować nowy sprzęt? Czyli ślepa uliczka?

To może z innej beczki , czy kupując Dell Inspiron / Alienware też jest się skazanym na End-of-life ?

Czy poza "składakami" takie komputery markowe można później samodzielnie ulepszać?

I czy to nie jest tak,że można sobie takiego optiplexa upgradować , ale tylko podzespołami Dell? ( pudło z 2018 a bebechy 2021?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałeś jest to dobra opcja na już ale jak braknie mocy to trzeba kupić nowy. W dellu w optiplexach i precisionach  ( z tego co kojarzę alienware też) jest za dużo zabawy z niestandardowymi rozwiązaniami- np. po wymianie płyty głównej (jeśli spasuje wielkością) może być problem z podłączeniem płyty do panelu przedniego. Mogą występować problemy z przyciskiem zasilania i mogą wystąpić komunikaty błędów. Dokładniej opisane jest to poniżej:

https://www.reddit.com/r/buildapc/comments/98y8x2/optiplex_7010_9010_motherboard_transplanting/

Kupując poleasingowy komputer musisz liczyć się z ograniczoną rozbudową, do rzeczy wymienionych wcześniej w tym wątku. Tak jak l.gabryel napisał są to komputery robione pod konkretne komponenty i wymiana chociażby płyty między dwoma modelami może być niemożliwa. Przykład jak wygląda jedna z płyt z della optiplexa 9020 ssf:

Dell%20KC9NP%201.JPG

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...