Jump to content
klinsmann

następca 2500k - nowa skrzynka Intel czy AMD? (5k pln)

Recommended Posts

cześć,

Po 8 czy 9 latach praca na wykręconym 2500k przestała być komfortowa. Żałuję, że wówczas nie wziąłem 2600k, ale do brzegu:

kiedyś głównie grałem, dzisiaj głównie montuję video(50% czasu), video montuje w Da Vinci Resolve. jeżeli gram to dwie pozycje: Cities Skylines i Football Manager, obie gry chętnie współpracują z rdzeniami wirtualnymi. 

Ile chcę przeznaczyć na komputer?  nie mam sztywnego budżetu, powiedzmy, że wyjściowo 5k pln. 

Jakie mam części? 

- zasilacz corsair 650w

- karta grafiki 1070

- jakieś dyski sata(ssd, talerze)

Od czego zacząć wybór? 

CPU: Wydaje mi się, że skoro więcej czasu poświęcam dzisiaj video to lepszą opcją będzie AMD? Widziałem testy najnowszych procesorów, ale ceny moim zdaniem są wysokie. 

jak patrzę na I7 10700 a i9 10850k to 400zl to zadna roznica i drugi raz jak bledu z 2500k na pewno nie popełnię, co rozważać od AMD? 3900x? 3900x fajny, ale cena juz kosmos

Płyta główna: zdaję sie na Was, wiadomo jak się da kręcić to chętnie, taka za 1000zł będzie znośna?

Chłodzenie CPU, obecnie mam Macho od thermalight i złego słowa powiedzieć nie mogę. Czy to dobry kierunek czy może Scythe Mugen nowej generacji? czy te chłodzenia nie będą kolidowały z ramem na obecnych płytach głównych ? czy opłaca się wchodzić w temat chłodzenia wodnego dzisiaj? przy podobnej skuteczności będzie to dużo droższe?

ram: na początek 2 kości po 16gb, z opcją rozbudowy do 64, dzisiaj mam 16 i to wąskie gardło niestety. prośba o pomoc w wyborze.(rozbudowę zrobię w ciągu roku)

obudowa: korzystałem z silentum PC regnum L50, dość pancerna, po kilku reklamacjach regulator obrotów zaczął działać, czy warto podobny zakup powtórzyć? temperatury dla mnie były ok, miałem łącznie 5 wentylatorów i jakieś filtry siatkowe. 

dyski: na ten moment dysk m.2 na system, 1 lub 2 TB, co polecacie?

Edited by klinsmann

A 3800X by ci nie wystarczył? Fakt, nie zajmuje się montażem, ale 8 rdzeni to jak na tę chwilę wydaje mi się optymalne.

Takie 3800X można połączyć z X570 Gaming Edge + Vipery Steel 4133Mhz, które są na kościach b-die i dobrze się kręcą i taki zestaw fajnie wygląda. SSD możesz brać 970 od Samsunga na nvme. Ew SX8200 od Adaty, ale tu jest duży znak zapytania jeżeli chodzi o kontrolery. Macho to do tej pory według mnie solidne chłodzenie, jego bym zostawił. A co do budy, kwestia gustu. Są osoby, które cię zjedzą za to, że chcesz kompa pakować w SPC. Ja u siebie mam SG7 Evo i mam w 4 literach co ktoś o tym myśli. W tej cenie co ją kupiłem, żaden inny producent nie oferował mi 4 wentów argb i dobrego flow.

9 godzin temu, roar.RAR napisał:

A 3800X by ci nie wystarczył?

widzę, że popełniłem babola, za drogi dla mnie jest 5900x, 3900x a 3800x to jak 2500k i 2600k, dziś żałuję, za kilka lat żałować nie chcę ?

jakaś alternatywa? nigdy nie miałem MSI, a opinie sprzed kilku lat od znajomych nie należą do pochlebnych (jestem trochę uprzedzony)

SSD możesz brać 970 od Samsunga na nvme. Ew SX8200 od Adaty, ale tu jest duży znak zapytania jeżeli chodzi o kontrolery.

możesz rozwinąć? widzę, że te dyski Adata idą jak ciepłe bułeczki, mam kilka pendrivów i pięknie działają. możesz co się kryje pod znakiem zapytania? SSD samsunga wyraźnie droższe

Macho to do tej pory według mnie solidne chłodzenie, jego bym zostawił.

poprzedni komp zostanie do grania pewnie, macho nie będzie kolidował z pamieciami ram?

które są na kościach b-die i dobrze się kręcą i taki zestaw fajnie wygląda

co do samego ramu, te kości maja lipne kości po 16gb, coś innego możesz polecić? 

Ja u siebie mam SG7 Evo

dzięki, rozważę, obejrzałem kilka recenzji i wygląda spoko ?