Skocz do zawartości
klinsmann

następca 2500k - nowa skrzynka Intel czy AMD? (5k pln)

Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

Po 8 czy 9 latach praca na wykręconym 2500k przestała być komfortowa. Żałuję, że wówczas nie wziąłem 2600k, ale do brzegu:

kiedyś głównie grałem, dzisiaj głównie montuję video(50% czasu), video montuje w Da Vinci Resolve. jeżeli gram to dwie pozycje: Cities Skylines i Football Manager, obie gry chętnie współpracują z rdzeniami wirtualnymi. 

Ile chcę przeznaczyć na komputer?  nie mam sztywnego budżetu, powiedzmy, że wyjściowo 5k pln. 

Jakie mam części? 

- zasilacz corsair 650w

- karta grafiki 1070

- jakieś dyski sata(ssd, talerze)

Od czego zacząć wybór? 

CPU: Wydaje mi się, że skoro więcej czasu poświęcam dzisiaj video to lepszą opcją będzie AMD? Widziałem testy najnowszych procesorów, ale ceny moim zdaniem są wysokie. 

jak patrzę na I7 10700 a i9 10850k to 400zl to zadna roznica i drugi raz jak bledu z 2500k na pewno nie popełnię, co rozważać od AMD? 3900x? 3900x fajny, ale cena juz kosmos

Płyta główna: zdaję sie na Was, wiadomo jak się da kręcić to chętnie, taka za 1000zł będzie znośna?

Chłodzenie CPU, obecnie mam Macho od thermalight i złego słowa powiedzieć nie mogę. Czy to dobry kierunek czy może Scythe Mugen nowej generacji? czy te chłodzenia nie będą kolidowały z ramem na obecnych płytach głównych ? czy opłaca się wchodzić w temat chłodzenia wodnego dzisiaj? przy podobnej skuteczności będzie to dużo droższe?

ram: na początek 2 kości po 16gb, z opcją rozbudowy do 64, dzisiaj mam 16 i to wąskie gardło niestety. prośba o pomoc w wyborze.(rozbudowę zrobię w ciągu roku)

obudowa: korzystałem z silentum PC regnum L50, dość pancerna, po kilku reklamacjach regulator obrotów zaczął działać, czy warto podobny zakup powtórzyć? temperatury dla mnie były ok, miałem łącznie 5 wentylatorów i jakieś filtry siatkowe. 

dyski: na ten moment dysk m.2 na system, 1 lub 2 TB, co polecacie?

 

Edytowane przez klinsmann

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A 3800X by ci nie wystarczył? Fakt, nie zajmuje się montażem, ale 8 rdzeni to jak na tę chwilę wydaje mi się optymalne.

Takie 3800X można połączyć z X570 Gaming Edge + Vipery Steel 4133Mhz, które są na kościach b-die i dobrze się kręcą i taki zestaw fajnie wygląda. SSD możesz brać 970 od Samsunga na nvme. Ew SX8200 od Adaty, ale tu jest duży znak zapytania jeżeli chodzi o kontrolery. Macho to do tej pory według mnie solidne chłodzenie, jego bym zostawił. A co do budy, kwestia gustu. Są osoby, które cię zjedzą za to, że chcesz kompa pakować w SPC. Ja u siebie mam SG7 Evo i mam w 4 literach co ktoś o tym myśli. W tej cenie co ją kupiłem, żaden inny producent nie oferował mi 4 wentów argb i dobrego flow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, roar.RAR napisał:

A 3800X by ci nie wystarczył?

widzę, że popełniłem babola, za drogi dla mnie jest 5900x, 3900x a 3800x to jak 2500k i 2600k, dziś żałuję, za kilka lat żałować nie chcę ?

 

9 godzin temu, roar.RAR napisał:

jakaś alternatywa? nigdy nie miałem MSI, a opinie sprzed kilku lat od znajomych nie należą do pochlebnych (jestem trochę uprzedzony)

 

9 godzin temu, roar.RAR napisał:

SSD możesz brać 970 od Samsunga na nvme. Ew SX8200 od Adaty, ale tu jest duży znak zapytania jeżeli chodzi o kontrolery.

możesz rozwinąć? widzę, że te dyski Adata idą jak ciepłe bułeczki, mam kilka pendrivów i pięknie działają. możesz co się kryje pod znakiem zapytania? SSD samsunga wyraźnie droższe

 

9 godzin temu, roar.RAR napisał:

Macho to do tej pory według mnie solidne chłodzenie, jego bym zostawił.

poprzedni komp zostanie do grania pewnie, macho nie będzie kolidował z pamieciami ram?

 

 

9 godzin temu, roar.RAR napisał:

które są na kościach b-die i dobrze się kręcą i taki zestaw fajnie wygląda

co do samego ramu, te kości maja lipne kości po 16gb, coś innego możesz polecić? 

 

9 godzin temu, roar.RAR napisał:

Ja u siebie mam SG7 Evo

dzięki, rozważę, obejrzałem kilka recenzji i wygląda spoko ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...