Skocz do zawartości
alienth

[1000 PLN] płyta główna + procesor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów.

Potrzebuje pomocy w doborze płyty głównej i procesora.

Do tej pory używałem i5-7400 + asus na H110 + gtx1060 + 16GB ram DDR4 2400Mhz

Niestety w komputerze żony padła płyta główna więc przełożyłem jej swoją z procesorem.

Konsekwencja tego jest fakt, że obecnie stoję przed wyborem płyty i procesora dla siebie.

Ważne jest dla mnie by użyć tej samej pamięci, którą obecnie posiadam.

W gry gram mało, a jak już to nie wymagające tytuły. 

Intel czy AMD bez znaczenia. Ważne by dobrać najwydajniejszy zestaw. Nie planuję też OC, chyba, że się da to nie będę narzekał, ale pamięć RAM raczej nie pozwoli ?

Plusem też by były 4 sloty na pamięć ram i złącze M.2

 

Proszę o pomoc.

Edytowane przez alienth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak koniecznie chcesz wykorzystać ram DDR3 to szukaj jakiś używek płyt na B75 + I5 2xxx / I5 3xxx .

Choć na dłuższą metę lepszym wyjściem będzie szukanie czegoś na DDR4 np. Ryzen 3 3100 + budżetowa płyta na B450 + 16 GB ramu 3200 mhz CL16 , wyjdzie trochę ponad 1 000 zł a będzie  wydajniej i przyszłościowo .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej różnic wynika z zastosowania samego chipsetu .

Choćby ilość portów SATA / USB czy ilość oraz typ linii PCI-E - wszystkie mają PCI-E gen 3 , od 6 ( H410 ) do 20 linii ( H470 , B460 ma 16 linii ) , 10-14 portów USB 2.0/3.2 , 4-6 portów SATA ( H410 ma 4 , pozostałe 2 chipsety mają 6 portów , H410 dodatkowo nie ma RAID ) .

H410 dodatkowo nie ma wsparcia dla pamięci Optane i technologi smart sound od Intela .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Poczytałem trochę i mam kolejne pytanie.

Co w tym budżecie można kupić do OC? Intel, czy AMD? I jak się sprawdza funkcja Base Frequency Boost z i3-10100,

czy rzeczywiście jest tak jak piszą w sieci?

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem po awarii swojego kilkuletniego komputera. Procek, płyta są do wymiany. Zapewne też RAM trzeba będzie wymienić na DDR4. I w niedalekiej przyszłości przesiadka z SATA SSD na NVMe.

Ogólnie ma to być cichy i oszczędny komputer do filmów, trochę prac biurowych i bardzo okazjonalnego grania w fullHD (czy na ile pozwoli GTX960).

Nie obawiam się kupować używanych części. Pytanie tylko czy w takim budżecie lepiej iść w Intela (np i5 8400) czy AMD Ryzen 2600. Testy syntetyczne pokazują wyższość Ryzena, w grach lepszy Intel. Zużycie prądu, więc pewnie też hałas i temperatury na korzyść Intela.  A jak to jest w rzeczywistości? Jakimś tam argumentem jest też lepsze wyposażenie płyt głównych, które ludzie sprzedają razem z Ryzenami. Zestawy z i5-8400 mają zwykle jakieś mATX na chipsecie H310.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii wydajności w grach to lepszy jest I5 , Zen/Zen+ nie miały jeszcze tak mocnego pojedyńczego wątku jak Zen 2 .

Za to plusem 2600 jest wsparcie dla nowszych CPU na MB , chyba że kupisz coś na B350 / A320 gdzie producent olał wydawanie nowszych biosów ( lub nie mógł tego zrobić bo np. AMD nie dało mikrokodów dla Zen 2 / Zen 3 ) .

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 12/12/2020 at 12:27 AM, reyden said:

W kwestii wydajności w grach to lepszy jest I5 , Zen/Zen+ nie miały jeszcze tak mocnego pojedyńczego wątku jak Zen 2 .

Czyli jeszcze lepszym wyborem mógłby się okazać Ryzen 3100? Co prawda ma 4 wątki mniej, ale przy moich zastosowaniach nie wiem na ile to istotne (przeglądarka, pakiet biurowy, obróbka zdjęć, a gry to może 2% czasu). Benchmarki pokazują przewagę raz jednego, raz drugiego w zależności od liczby wykorzystywanych rdzeni. Widać po tym spory wzrost wydajności pojedynczego wątku nowej atchitektury.

Jak widać po sygnaturce dawno nie zmieniałem sprzętu i nie jestem na bieżąco. I nawet 2C/4T do tej pory wystarczało choć to trochę wstyd że w telefonie mam więcej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2020 o 00:27, reyden napisał:

W kwestii wydajności w grach to lepszy jest I5 , Zen/Zen+ nie miały jeszcze tak mocnego pojedyńczego wątku jak Zen 2 .

Za to plusem 2600 jest wsparcie dla nowszych CPU na MB , chyba że kupisz coś na B350 / A320 gdzie producent olał wydawanie nowszych biosów ( lub nie mógł tego zrobić bo np. AMD nie dało mikrokodów dla Zen 2 / Zen 3 ) .

pan czyta wyniki tak jak się mu podoba

https://www.purepc.pl/test-procesorow-intel-core-i5-9400f-vs-amd-ryzen-5-2600?page=0,49

2600 wygrywa 5 i i5-ka 5 gier.test też nie jest nowy ma 14 mcy i zawiera 8 gier na dx11 na 10 testowanych.Na pewno żeby ocenić wydajność aktualnie trzeba dx11,dx12 i vulkana lepiej rozłożyć,5 na dx11 i pozostałe na dx12 i vulkan.

pod warunkiem że 9400 leci na 3200.......

a kosztuje więcej używany 8400

6/6 jest martwe w grach,4/8 ledwo się trzyma.


 

Cytat

 

Czyli jeszcze lepszym wyborem mógłby się okazać Ryzen 3100? Co prawda ma 4 wątki mniej, ale przy moich zastosowaniach nie wiem na ile to istotne (przeglądarka, pakiet biurowy, obróbka zdjęć, a gry to może 2% czasu). Benchmarki pokazują przewagę raz jednego, raz drugiego w zależności od liczby wykorzystywanych rdzeni. Widać po tym spory wzrost wydajności pojedynczego wątku nowej atchitektury.

Jak widać po sygnaturce dawno nie zmieniałem sprzętu i nie jestem na bieżąco. I nawet 2C/4T do tej pory wystarczało choć to trochę wstyd że w telefonie mam więcej ?

 

 

do tych zastosowań 8400 byłby całkiem dobry,jakby nie cena używanych.

nie jest wart 500zł używany jak 10100f kosztuje 350 nowy.

 

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie pan na ceny używanych 8400,9400 i 2600 i wolę dwa pierwsze do gier niż trzeci z nowym 10100f.

test z linku też jest fajny: szkoda że 2600 nie jest pokazany z pracą pamięci DDR4-2666 ale to i tak marginalna różnica.W tym wypadku warto dołożyć do płyty w której wykręcę na luzie pamięć użytkownika do 3000 MHz lub więcej a nie ograniczać się z tego powodu i kombinować z procesorem.Swoją drogą patrzyłem i kupisz lekko,płytę główną i procesor 9400F z możliwością zainstalowania ram powyżej 2400/2666MHz.

9 godzin temu, Novice napisał:

6/6 jest martwe w grach,4/8 ledwo się trzyma.

Zdezorientować kogoś jest celowe czy jednak nie świadome z pańskiej strony?

-6/6 nie jest martwe to pańska wiedza na temat procesorów.

Na koniec.Do gier wystarczy z powodzeniem 6/6 - mam dwa komputery + pokaźną bibliotekę gier w jednym siedzi 8600K (mogę go sprzedać gdyż składam drugi zestaw do pracy) a w drugim siedzi i7 i mam doskonałe porównanie wraz z użyciem rdzeni.Mało tego,jak ktoś siedzi na rozdzielczości wyższej od 1080p to karta graficzna w przyszłości mocniejsza i tak odegra większą rolę niż procesor.

 

 

Edytowane przez lws

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem już mocno nastawiony na zakup Ryzena 3100 lub 2600, ale one trzymają cenę, a jak już pojawi się okazyjna sztuka, to szybko znikała. Więc Inteli nie wykluczałem. I w końcu trafiło się coś, co wydało się atrakcyjną ofertą. Ostatecznie prawie udało się zmieścić w budżecie - 1051zł za i5 8600k, Asus Prime Z370-A, 2x8GB Patriot Viper4 3200MHz. Od razu szarpnąłem się też na Samsung 970Evo Plus 250GB. Stara obudowa, zasilacz a nawet chłodzenie spasowały do nowego zestawu (bez OC CPU to i Spartan daje radę), co pozwoliło ograniczyć koszty i nadal cieszyć się ciszą.

Komputer błyskawicznie wstaje, system jest bardziej responsywny, a największy skok widać po szybkości wczytywania w grze Soul Calibur VI. Ja jestem zadowolony z efektów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, ainaruth napisał:

Byłem już mocno nastawiony na zakup Ryzena 3100 lub 2600, ale one trzymają cenę, a jak już pojawi się okazyjna sztuka, to szybko znikała. Więc Inteli nie wykluczałem. I w końcu trafiło się coś, co wydało się atrakcyjną ofertą. Ostatecznie prawie udało się zmieścić w budżecie - 1051zł za i5 8600k, Asus Prime Z370-A, 2x8GB Patriot Viper4 3200MHz. Od razu szarpnąłem się też na Samsung 970Evo Plus 250GB. Stara obudowa, zasilacz a nawet chłodzenie spasowały do nowego zestawu (bez OC CPU to i Spartan daje radę), co pozwoliło ograniczyć koszty i nadal cieszyć się ciszą.

Komputer błyskawicznie wstaje, system jest bardziej responsywny, a największy skok widać po szybkości wczytywania w grze Soul Calibur VI. Ja jestem zadowolony z efektów.

Calkiem rozsadny zestaw, niech sluzy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...