Skocz do zawartości
Y78

Zasilacz Be Quiet! System Power 9 500W do Ryzen 7 3700X i RX 5600 XT

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualnie używam takiego połączenia jak w tytule, od jakiegoś czasu. Niby nic się nie dzieje, ale przyjrzałem się tabliczce, no i ten zasilacz ma niestety dwie linie 12V. Maksymalne obciążenie dla linii +12V1 to 24A, a dla +12V2 to 20 A. Czy powinienem go wymienić na jakiś mocniejszy, powiedzmy 700W(żeby w przyszłości nie musieć już nic wymieniać) z mocną jedną linią 12V, jak na przykład SPC Vero L3?

RX 5600 XT(Sapphire Pulse) ma TBP 160W. Jednakże, z tego co się orientuję, nie znaczy to, że 160W wynosi pełne zużycie energii przez kartę. Bezpieczniej będzie mówić o czymś może trochę poniżej 200W tak mi się wydaje.  Wg testów GamersNexus miała peaki do około 180W. W jakiś innych testach widziałem że nawet i 200W podawali…
3700X ma limit 88W, i chwilowo dobija do tego nawet w normalnym użytkowaniu. w bardziej wymagających grach potrafi się utrzymywać >70W. Do tego dochodzi sprawność sekcji itd.

Mógłbym ogarnąć watomierz i sprawdzić pobór mocy, ale pewnie nie ma to większego sensu, bo większym ograniczeniem tutaj jest moc na poszczególnych liniach niż ogólny pobór mocy. 

Edytowane przez Y78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Breaky83 @topdog

Dzięki za odpowiedź. Pozwólcie że trochę dokładniej opiszę czego się konkretnie obawiam.

Tak jak mówiłem ten zasilacz ma 2 linie 12V. Z tego co mi się wydaje 12V2 zasila CPU, a 12V1 całą resztę, razem z GPU. W związku z tym wydaje się to troszkę niepokojące. RX 5600 XT Pulse ma 8 pin wtyk zasilania, więc teoretycznie może pobrać do 225W (suma ze złącza PCI-E oraz 8-pin ). https://www.igorslab.de/en/amd-radeon-rx-5600-xt-review-with-the-last-minute-bios-boost-to-an-efficient-rtx-2060-killer/11/ tutaj jest test innego modelu tej karty i faktycznie skoki poboru są miejscami do około 220W. Więc zakładając skoki poboru mocy do 225W, na resztę podzespołów na tej linii zostaje 288-225=63W.  Teraz pytanie ile może pobrać wszystko na mobo, dyski i wentylatory zasilane 12V. Też dobrze żeby trochę zapasu było a nie równo na styk. 

Niby jest OCP, ale zazwyczaj OCP jest ustawiane na 120-130% (lub więcej) teoretycznej maksymalnej mocy. Więc powiedzmy że obciążam linię na 110%. OCP nie zadziała, a zasilacz mocno się męczy. Nie spowoduje to szybszego zużycia lub awarii?

 

PS liczyłem sobie na tym kalkulatorze https://outervision.com/power-supply-calculator  i obciążenie linii 5V wyszło mi 14A, podczas gdy mój zasilacz ma 15A linię 5V, a pobór mocy dla 3.3V i 5V w sumie 105W, podczas gdy zasilacz ma 110W max. Wydaje mi się być trochę przeszacowane te 14A. Mam rację?

Edytowane przez Y78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie bq pure power 10 400w z 24+20A na 12v bez problemu ogarnia 1600af + hd7970 (2x8 pin), który jest "obrobinę" bardziej prądożerny od Twojego GPU.

Oczywiście mocniejszy zasilacz będzie miał "lżej" ale nie ma potrzeby zmiany na już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Mikelos napisał:

U mnie bq pure power 10 400w z 24+20A na 12v bez problemu ogarnia 1600af + hd7970 (2x8 pin), który jest "obrobinę" bardziej prądożerny od Twojego GPU.

Oczywiście mocniejszy zasilacz będzie miał "lżej" ale nie ma potrzeby zmiany na już.

Ciekawe jest to że pure power 10 400W ma tak samo mocne linie jak System power 9 500W. Jak długo używasz tego zasilacza pod takim obciążeniem?

Edytowane przez Y78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś półtora roku, może więcej.

Jest jedną z 4 jednostek w domu więc nie jest intensywnie używany. Dla spokoju ducha odpaliłem mu stress test w occt na kilka godzin - bez problemu. Może producent daje spory zapas, możliwe, że na ppc czytałem test, że to psu spełnia wymagania gold mimo, że podają tylko silver.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Mikelos napisał:

Jakieś półtora roku, może więcej.

Jest jedną z 4 jednostek w domu więc nie jest intensywnie używany. Dla spokoju ducha odpaliłem mu stress test w occt na kilka godzin - bez problemu. Może producent daje spory zapas, możliwe, że na ppc czytałem test, że to psu spełnia wymagania gold mimo, że podają tylko silver.

Chyba zostawię tego 500w. Na razie bez problemów działa. Może kiedyś jak będę chciał podkręcać to wymienię.

Chociaż no spokoju ducha pełnego to z nim raczej nie zaznam.

Edytowane przez Y78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...