Skocz do zawartości
PC_old timer

Nowa płyta do I9 9900 ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, prośba o poradę. Mam I9 9900 (bez "k). Dokupiłem RTX 3080. "Jadę" na dośc starej płycie ASUS TUF B360-PLUS GAMING. Mam 32GB Ram 2666 (wyższego taktowania ta płyta nie obsługuje.
Pytanie, czy warto zmieniać płytę ? Nie ukrywam, że chodzi mi o ten rAM. Jest jakiś markowy - wydałem na niego w lutym bodajże na Alledrogo z 800 zł. Jestem średnio-zaawansowanym użytkownikiem. Pytanie, czy zmieniać płytę i ten RAM na bardziej dopasowany do tego zestawu (wczesniej miałem I5 ósmej generacji). Nie wiem, czy to ma jakieś znaczenie, ale zasilacz to Asus ROG Strix 850W gold. Prośba o radę. Niedawno znowu poczułem bakcyla do PC...

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten ram to jaki masz dokładnie - coś szybszego niż 2 666 mhz działające wolniej czy tylko 2 666 mhz .

I też co robisz na tym PC - tylko grasz czy używasz jakiegoś zaawansowanego softu ( patrząć po tym ile masz ram i jaki procek ) .

Z softem to różnie - albo zerowy lub nie wielki  przyrost wydajności ( Blender , Cinebench , V-Ray , HandBrake ) albo mniejszy lub większy przyrost pomiędzy 2666 mhz i czymś szybszym .

W grach to różnie - od 2-3 fps do 5-6 fps przy przejściu z 2 666 mhz na 3 000 mhz w zależności od tytułu , przy ramie 3600 mhz to nawet 10+ fps różnicy ( 3600 mhz CL16 vs 2666 mhz CL16 )

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dziekuje za odpowiedz. Mam 2x 16gb corsair dominator 2666mhz cl15. Puściłem to w xmp. W lutym dalem za niego 900zl.
Kompa używam do gier i pracy z tym ze u mnie realna praca to pakiet biurowy ;) traktuje komputer hobbystycznie, taka konfiguracjila to do gier. Nie mam cisnienia. Po prostu pytam czy warto zmieniać płytę, bo mam ja juz z 3 lata.


Wysłane z mojego SM-G988B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, PC_old timer napisał:

Myślałem o zmianie płyty na nowy model + nowy RAM, ale mówisz, że to nie ma większego sensu. Obecnie wszystko śmiga.

Jesteś w takim położeniu że w zasadzie usiąść, płakać i cieszyć się komputerem.

Masz procesor który w podanej konfiguracji osiąga wydajność procesora i5:

https://www.purepc.pl/jaka-pamiec-ram-do-intel-core-i9-10900k-test-ddr4-2133-4000-mhz?page=0,24

https://www.purepc.pl/jaka-pamiec-ram-do-intel-core-i5-10600k-test-ddr4-2133-4000-mhz?page=0,24

... więc cóż ci można powiedzieć.

jedynie to to że póki co masz zapas mocy który będzie wystarczający. Ale konfiguracja wprost fatalna (albo dostosowana do programów na które nie wpływa wydajność pamięci)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na co konkretnie zmienic? Co znaczy, że fatalna ? Wymieniałem najpierw CPU, potem grafikę i zasilacz. RAM i płyta zostały z poprzedniej konfiguracji. W grach mam osiągi nieodbiegające od wyników prezentowanych w testach na podobnych maszynach także na tym portalu. Ewentualnie mogę najpierw zmienić na porządną płytę a dopiero potem RAM - bo zauważyłem, że taktowania koło pow. 3,2 Ghz to koszt koło 1,6 zł za 32 GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PC_old timer napisał:

To na co konkretnie zmienic? Co znaczy, że fatalna ? Wymieniałem najpierw CPU, potem grafikę i zasilacz. RAM i płyta zostały z poprzedniej konfiguracji. W grach mam osiągi nieodbiegające od wyników prezentowanych w testach na podobnych maszynach także na tym portalu. Ewentualnie mogę najpierw zmienić na porządną płytę a dopiero potem RAM - bo zauważyłem, że taktowania koło pow. 3,2 Ghz to koszt koło 1,6 zł za 32 GB.

Z pierwszego linku wynika że na pamięci 2666MHz masz ca 20% mniejszą wydajność niż na pamięciach 3200Mhz, i jest to wynik jaki osiąga i5 na pamięciach 3200MHz (drugi link) czyli generalnie słabo ale z powodu opłacalności (kupiłem i9 a wydajnościowo mam i5). TERAZ wymiana pamięci i płyty to już raczej zawracanie kijem Wisły.  Płyta i pamięć (32GB) to jakieś kosmiczne pieniądze wyjdą co imo nie ma sensu. To już chyba lepiej byłoby wywalić wszystko i przejść na 5600x...

 

Mamy to co mamy, w sumie i tak jest wydajnie więc pozostaje raczej zapomnieć o problemie - i tak procesor raczej zarżnie grafikę.. 

Po prostu następnym razem nie kupować takiej konfiguracji. Generalnie kanał polega na wmówieniu że procesor "bez K" zadowoli się "tańszą płytą" (bo nie podkręcany). Może i zadowoli się tyle że nikt od intela nie wspomni że podłączanie czegoś więcej niż 2-rdzeniowy i3 do pamięci 2666 to wydajnościowy koszmar. Ale dla intela to nie novum vide Pentium 4 na DDR...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, PC_old timer napisał:

Ponawiam pytanie, jaki RAM wziąć by było lepiej ? Koszty płyty nie są duże. 3200Mhz będzie ok ?

Ale klinkąłeś w linka? im szybciej tym lepiej, choć powyżej 3200MHz przyrosty są coraz mniejsze.

"Koszty płyty nie są duże " no na biednego jak widzę nie trafiło....  tą niemniej najpierw popatrzył bym na to :

119246.png

...a potem zastanowił się 3 razy czy jest sens pakować te pieniądze w twój sprzęt czy raczej wymienić na Ryzena ew. po prostu zostać na tym co masz: optymalne nie jest, wystarczające: tak. A jaki masz monitor, że spytam...

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.x-kom.pl/p/366762-monitor-led-32-i-wiekszy-lg-43ud79-b-4k.html jeżeli taki to przynajmniej ładnie wygląda...

 

"jednak raz piszesz, że mam realnie I5, potem że wystarczająco jest, ale nieoptymalnie" jedno nie wyklucza drugiego.

Jeżeli i5 rozpędzi Wiedźmina do 130fps a RTX w da maks 100 to dalej JEST wystarczająco (choć nieoptymalnie)

https://www.purepc.pl/test-kart-graficznych-amd-radeon-rx-6800-xt-vs-geforce-rtx-3080?page=0,22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...