Skocz do zawartości
stoleckijacek

TP-LINK C4000 / A7 Problem w konfiguracji

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.
Mam mały problem który próbuję rozgryźć.
Postaram się najpierw opisać strukturę mojej internetowej sieci domowej.
Korzystam z światłowodu Orange oraz ich modemu z funkcją routera wifi (FunBox 3.0), to urządzenie 
znajduje się w czeluściach domu czyli w piwnicy. Dlaczego tam? Ponieważ w tym miejscu mam również
zainstalowaną i skonfigurowaną szafę Rack z między innymi Switchem TP-LINK oraz Patchpanelem.
Z FunBoxa z portu Lan mam wyprowadzoną skrętkę która wpięta jest do switcha TP-LINK.
Od tego switcha poprowadzone są skrętki poprzez patch panel w różne miejsca dwóch domów - końcówki to gniazdka z portami RJ45.
Do nich podłączone są między innymi komputery PC i inne urządzenia. 
Ponadto w każdym z domów podłączone są na wyższych piętrach routery WI-FI (TP-LINK Archer A7 oraz C4000).
I teraz mam pytanie odnośnie konfiguracji tych routerów wifi TP-LINK-a.
Otóż do tej pory oba routery pracowały jako AP. Jednak z mojego punktu widzenia i dla mnie samego jest to minus, gdyż tracę większość funkcjonalności tych routerów (ten tryb pracy wycina około 60% dostępnych funkcji tych urządzeń). Oczywiście można je też ustawić w tryb standartowy jako router z wyłączonym DHCP (bo rozgłaszaniem i przydzielaniem adresów zajmuje się FunBox), jednak to też nie spełnia moich oczekiwań.

Oprócz tego że chciałbym mieć dostęp do pełnej funkcjonalności tych routerów, to potrzebuję też dostępu zdalnego przez chmurę z zewnątrz , i tu tkwi największy problem, nie wiem jak to ogarnąć.
Aby mieć dostęp do chmury oraz by utrzymać pełną funkcjonalność należy konfigurację routera przeprowadzić z podłączoną skrętką do portu WAN.

FunBox rozgłasza w sieci adresy w przedziale 192.168.1.2 - 192.168.1.254, a po podłączeniu do portu WAN oczywiście zmienia się adresacja i np. C4000 będzie pracował adresach 192.168.2.xx


Pytanie : Czy da się skonfigurować port WAN w ten sposób by był "przeźroczysty", to znaczy by rozgłaszał pule adresów przydzielaną przez FunBox?

Potrzebuję mieć dostęp np. do monitoringu który jest podłączony do routera w piwnicy, i otrzymuje adres z puli FunBoxa. Niestety będąc podłączonym np z telefonu do jednego z dwóch routerów wifi które mają inną pule adresów, nie ma możliwości połączyć się z rejestratorem. Chciałbym też będąc przykładowo podłączonym do routera C4000 mieć możliwość logowania się przez stronę do panelu FunBoxa czy też drugiego routera wifi A7.

Mam nadzieję że opisałem wszystko w miarę jasno i przejżyście.

Proszę o odpowiedzi / dziękuję.

Tak wygląda panel C4000 (EMULATOR).

Emulator C4000
 

Edytowane przez stoleckijacek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 Problem polega na tym, że rutujesz z FB3... tam nie ma trybu bridge. 2. Zmienny adres zewnętrzny z Orange. (da się to obejść). 3. Routery tp-linka nie mają w oprogramowaniu funkcji tras statycznych miedzy wan -lan. O ile da się wszystko to obejsc. Jednak czeka cię wymiana FB3 na konwerter. Gdzie pozniej możesz sobie go ustawić w tryb bridge. Wtedy kupujesz MT lub Ubi router (zalezy jaką masz prędkość) i na  nich rutujesz - zestawiasz sesje pppoe i dajesz 2 sieci wew. wraz z ustawieniem tras miedzy nimi np. mozsz widziec siec 2.x z 3x  itd. oraz dostac się do nich zewnątrz.  Te tp-linki niestety są o dupe rozbić (mozna kombinowac z ddwrt lub innymi wsadami i wtedy mozna cos sensownego na nich zrobic)  Oprogramowanie od tp-linka niestety jest ubogie jak barszcz. Więc u Ciebie siec bedzie wygladala tak net -> konwerter-> Twoje bebechy z racka -> rozdzielasz na 2 domy -> w pierwszym router tplinka z ddwrt (nie polecam) lub nastepny mt lub Ubi (polecam) na nim ustawiasz siec powiedzmy 2.1/24   -  drugi dom to samo tylko, ze siec powiedzmy 3.1/24  Między nimi ustawiasz routy do siebie (żebyś mógł dostawać się swobodnie) -> i np. tp -linki jako AP. Na głównym routerze czyli tym co masz sesje pppoe ustawiasz np. 1.1 /24. 

Ogólnie to trzeba wymienic FB3 na konwerter i albo kupić min 3 x mt np. hex 3  (wersja najlepsza) lub kupic 1 x hex 3 i w tp-linkach zmienic oprogramowanie na ddwrt lub podobne (o ile się da ? - trzeba to sprawdzić). Wtedy masz to co chciales czyli dostep z zewn. do dwoch roznych sieci dom1 i dom2 a miedzy tymi sieciami masz tez dostep czyli dom1<-> dom2 widzą sie i mozna do nich wchodzic

BTW. Nie wolno rozdzielać neo na dwie fizyczne lokalicacje ? łamiesz postanowienia umowy ? ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czyli generalnie nie ma możliwości aby te dodatkowe routery podłączone do sieci poprzez swój port WAN mogły pracować w puli adresów otrzymywanych od FunBox-a. Napewno nie da się tego zrobić w prosty sposób i bez inwestycji.

Zastanawiam się jeszcze nad jednym rozwiązaniem, od biedy mogłoby pozostać, przy konfiguracji routerów która udostępnia wszystkie funkcje, oprócz dostępności z zewnątrz poprzez chmurę.

Jednak taka konfiguracja wymaga by routery tp-linka pracowały jako zwykły router wifi, kabel skrętka RJ45 wpięta w jeden z 4 dostępnych portów LAN, w konfiguracji routerów C4000 oraz A7 serwer DHCP wyłączony tak by nie narzucał swojej puli, wtedy adresy dla wszystkich odbiorców przyznaje FunBox. Tak mogłoby być, jednak słyszałem że to jest złe podłączenie, ponieważ jeśli mamy w sieci urządzenie które przyznaje adresy to routery wifi powinny pracować w trybie AP.

Dom jest na jednej działce, dobudowany ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

4 minuty temu, stoleckijacek napisał:

Jednak taka konfiguracja wymaga by routery tp-linka pracowały jako zwykły router wifi, kabel skrętka RJ45 wpięta w jeden z 4 dostępnych portów LAN, w konfiguracji routerów C4000 oraz A7 serwer DHCP wyłączony tak by nie narzucał swojej puli, wtedy adresy dla wszystkich odbiorców przyznaje FunBox. Tak mogłoby być, jednak słyszałem że to jest złe podłączenie, ponieważ jeśli mamy w sieci urządzenie które przyznaje adresy to routery wifi powinny pracować w trybie AP.

To tak nie działa Tplink to tak naprawdę 3 urządzenia w jednym: router, switch i AP. O ile mozesz przestawic w tryb routera i wpiąc  czyli to gdzie masz neta do Lan (otrzymasz zarządzalny switch z konkretnym adresem IP). Czyli FB3 ma adres i routuje z dhcp np 192.168.1.1/24 ale dhcp moze miec od 192.168.1.10 -192.168.1.250. Tplink1 ma adres 192.168.1.2 na LAN z maską /24 i bramą do 192.168.1.1 czyli FB3 a kabel wpinasz do switcha czyli LAN1-LAN4  i wylaczasz DHCP. Wtedy normalnie sie logujesz na tp linka z sieci tylko pod 192.168.1.2  drugi tplink 192.168.1.3 masz stale ip ale i tak funkcje na porcie WAN nie dzialją czyli zostaje AP i switch (jak ustawisz sobie WIFI takie same nazwy i takie samo haslo oraz szyfrowanie ale rozne kanaly dostanie pseudo-Mesha czyli jedną siec. Jak bedziesz chodzil z tel. to bedzie sie przelaczala z automatu na rozne APki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Zabuza napisał:

 

... (jak ustawisz sobie WIFI takie same nazwy i takie samo haslo oraz szyfrowanie ale rozne kanaly dostanie pseudo-Mesha czyli jedną siec. Jak bedziesz chodzil z tel. to bedzie sie przelaczala z automatu na rozne APki.

Na to z tym meshem nie wpadłem. Muszę potestować.

Odnośnie routingu statycznego w TP-LINKU C4000 - TO MA COŚ TAKIEGO. Czy o czymś takim wspominałeś nieco wcześniej?

 

routing.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OOO sry nie wiedziałem, że dodali routy do tp-linka.... Czyli jednak da się... Tak o to mi chodzilo o routy miedzy sieciami. Czyli ustawiasz na tp- linkach 192.168.2.1 na drugim 192.168.3.1 w sieci FB masz 192.168.1.1 a na tp linkach dajesz routy 192.168.2.1 do 192.168.3.1 na drugim na odwrót i wpinasz kable do WAN powinny dzialac trasy miedzy 192.168.2.1 - 192.168.3.1 czyli odpada ci dosc duzy wydatek.

Edytowane przez Zabuza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apropo tego rozwiązania z podłączeniem netu pod złącze Lan z trybem pracy urządzenia jako Router z wyłączonym DHCP, to takie rozwiązanie testowałem już wcześniej z tym że na Netgear R7000, do momentu aż techniczni od nich stwierdzili że tak nie wolno robić, bo może to wpływać na problemy z pracą urządzenia, w tamtym konkretnym przypadku na tracenie ustawień podczas restartowania urządzenia ?

Zerk

26 minut temu, Zabuza napisał:

OOO sry nie wiedziałem, że dodali routy do tp-linka.... Czyli jednak da się... Tak o to mi chodzilo o routy miedzy sieciami. Czyli ustawiasz na tp- linkach 192.168.2.1 na drugim 192.168.3.1 w sieci FB masz 192.168.1.1 a na tp linkach dajesz routy 192.168.2.1 do 192.168.3.1 na drugim na odwrót i wpinasz kable do WAN powinny dzialac trasy miedzy 192.168.2.1 - 192.168.3.1 czyli odpada ci dosc duzy wydatek.

Zerknę wieczorem i dam znać ?

Czyli w ten sposób uzyskuję wszystko co powyżej chciałem, oraz możliwość logowania się z jednego routera na drugi. A jeśli chciałbym zalogować się do FB który ma adres 192.168.1.1 oraz np rejestrator monitoringu z adresem 192.168.1.150 , to muszę wpisać coś więcej, czy wystarczy to co wklikałeś wyżej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. 
Wyjaśnię na podstawie grafiki o co mi chodzi.
Fun Box 3.0 Rozgłasza adresy dla wszystkich urządzeń podłączonych do niego bezpośrednio przez switcha TP-LINK TL-SG1008 z puli 192.168.1.2 - 192.168.1.254. Tu między innymi jest rejestrator który otrzymuje końcówkę 192.168.1.150, oraz główny PC podłączony skrętką na adresie 192.168.1.58

W domu numer 1 router TP-LINK C4000 rozporządza pulą 192.168.2.20 - 192.168.2.254, tu jest podłączony między innymi Serwer Synology który pracuje na adresie 192.168.2.27
Jest też dom numer 2 w którym podłączony jest router TP-LINK A7, ten przydziela adresy od 192.168.3.20 - 192.168.3.254, i obsługuje PC z adresem 192.168.3.50

I teraz pytanie - jak skonfigurować routery wifi C4000 oraz A7, aby można było połączyć się:
PC DOM 2 >> SERWER SYNOLOGY DOM 1
PC DOM 1 >> SERWER SYNOLOGY DOM 1
oraz jak ustawić adresy IP, by można było się logować do paneli administracyjnych do routerów wifi,
niezależnie od tego do której sieci jesteśmy podłączeni, tzn:
z TP-LINKA A7 do TP-LINKA C4000 oraz FUNBOXA
z TP-LINKA C4000 do TP-LINKA A7 oraz FUNBOXA
z FUNBOXA do TP-LINKA C4000 oraz TP-LINKA A7

Proszę o informację jak tego dokonać o ile jest to możliwe.
Zanaczę też że nie ma możliwości oraz sposóbu na inne podłączenie urządzeń.
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi

DOM 1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem zrobić to tylko na tplinakch niestety się nie da.... brakuje częsci opcji do rutingu. Jednak nie ominie Cię kupno dwóch mikrotików zamiast tplinków (tplinki mozna jako apki ustawić)  I teraz tak jeśli masz siec 1gb to 2 x min rb750gr3 (hex) jeśli masz 100 Mbita to 2 x min RB941-2nD (tylko 4 porty) lub 2 x RB951Ui-2nD (5 portów).

W sumie po zastanowieniu możesz kupić tylko jeden i zrobić separacje: zastąpić switcha i mt może obsługiwać 3 sieci na raz. Czyli mt będzie w sieci 192.168.1.x a przy okazji bedzie robił za routery dla 2 sieci 192.168.2.x i 192.168.3.x . Jeśli chcesz to mozna zrobic dost z jednej sieci do drugiej do konkretnego ip lub ogolnie  sieci.

Jesli masz switlowod - to napisz do Orange o konwerter (spokojnie ci dadzą) i wtedy pozbywasz się funboxa i routujesz calą swoją siec wraz z podsieciami z MT. Jęsli masz adsl to kup sobie jakiegos taniego tplinka z funkcją bridga i robisz dokładnie to samo. Dajesz sobie wtedy mozliwość dostania się do sieci z zewnątrz przez adres clouda od Mt lub innych ddns.

Edytowane przez Zabuza
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...