Skocz do zawartości
Suinam

Płyta + procesor + pamięć

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Zamierzam zrobić upgrade mojego starego poczciwego kompa. Obecnie posiadam Intel Core i5 3570K na płycie Asus P8Z77-M Pro z 8 GB Ram DDR3. W zeszłym tygodniu uruchomiłem go dokupując do niego zasilacz SilentiumPC Vero M3 600W i MSI Geforce GTX 1660 Super. Pasowałoby kupić nową płytę z prockiem i RAMem. I tu moje pytanie. Co polecacie? Nie mam dużego budżetu - max 1500, nie gram we wszystko co najnowsze, gram głównie w Minecraft, czasem w CS. Intel czy AMD? Czy między podstawowymi modelami i3 a i5 10-tej generacji (modele bez integry) będzie duża różnica w wydajności i czy warto dopłacać do i5? A może wybrać Ryzena? Nie zamierzam podkręcać procka bo i nie robiłem tego w przypadku poprzedniego i5 (w sumie nie wiem czemu kupiłem z odblokowanym mnożnikiem)... ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I3 + płyta na B460 + 16 GB ramu 2666 mhz to koszt ~1000 zł , nieco drożej jak w miejsce ramu 2 666 mhz będzie ram 3600 mhz czy 3700 mhz , i tak będzie pracował na 2 666 mhz ale można ustawić niższe CL .

I5 to 350 zł większy koszt , warto dołożyć bo to już 6C a nie 4C/8T , w grach będzie lepiej i procek lepiej lepiej nakarmi 1660S .

Ze strony AMD to R3 3100 + płyta na B450 lub B550 + 16 GB ramu 3733 mhz , taki zestaw z płytą na B450 wyjdzie ~1 250 zł .

O Ryzenie 5 w tym budżecie to można zapomnieć ,R5 3600 to koszt ponad 1 000 zł a starsze modele 2600 są wolniejsze niż R3 3100 .

Generalnie w polecanych zestawach masz płyty i ram o których mowa wyżej .

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, reyden napisał:

I3 + płyta na B460 + 16 GB ramu 2666 mhz to koszt ~1000 zł , nieco drożej jak w miejsce ramu 2 666 mhz będzie ram 3600 mhz czy 3700 mhz , i tak będzie pracował na 2 666 mhz ale można ustawić niższe CL .

I5 to 350 zł większy koszt , warto dołożyć bo to już 6C a nie 4C/8T , w grach będzie lepiej i procek lepiej lepiej nakarmi 1660S .

Ze strony AMD to R3 3100 + płyta na B450 lub B550 + 16 GB ramu 3733 mhz , taki zestaw z płytą na B450 wyjdzie ~1 250 zł .

Trochę Intel przesadził z cenami. Nie wiem czy czasem nie pójść w stronę konkurencji. Warto wybrać platformę AM4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel przesadził z cenami ?

A co powiesz na AMD , ceny procków Zen 3 są iście kosmiczne .

AM4 warto brać , wydajne CPU i obsługa szybkich pamięci na każdej płycie ( a nie tylko na płytach  z jednym chipsetem jak Intel ) , do tego możliwość OC

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z reyden'em.

5600X kosztuje 1500-1600zł. 1600 to jeśli jakiś sklep ma na magazynie. Ta cena zdecydowanie jest zbyt mocno przesadzona.

Z AMD masz taki plus, że już na b450 odpalisz Zen 3, ale to dopiero w przyszłym roku.

Ja niedawno przesiadłem się ze swojej starej i5 na 10600K, która jak wiadomo ma 6C i skok wydajności jest ogromny. Byłby większy jakbym miał lepsze GPU ?

Na twoim miejscu brałbym 10400F. Tu fajnie byłoby spiąć ją z szybkimi ramami, ale nawet budżetowe Z490 jest drogie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, roar.RAR napisał:

Zgadzam się z reyden'em.

5600X kosztuje 1500-1600zł. 1600 to jeśli jakiś sklep ma na magazynie. Ta cena zdecydowanie jest zbyt mocno przesadzona.
 

..ponure przemyślenia są takie że ten proc przebija wydajnością i7-10700k mając 2x mniejsze zużycie prądu więc perspektywy spadku ceny są marne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Orzelek napisał:

Bierzesz to, co w obrazku i zostaje Ci 3 zł na piwo (wg cen morele, pewnie znajdzie się taniej), a za rok procesor zmieniasz na Ryzena 5600X i nadal masz szybką maszynę :)

1.jpg

Jak już brać proca na przeczekanie roku to lepiej 3100, 4/8 poradzi sobie z 1660. Na ramach też można że stówkę urwać biorąc jakieś 3200 za mniej niż 300 pln. I tak pewnie będzie dało się je wykręcić w przedziale 3466-3600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Mikelos napisał:

Jak już brać proca na przeczekanie roku to lepiej 3100, 4/8 poradzi sobie z 1660. Na ramach też można że stówkę urwać biorąc jakieś 3200 za mniej niż 300 pln. I tak pewnie będzie dało się je wykręcić w przedziale 3466-3600.

Można urwać jeszcze więcej biorąc np. płytę Asrocka itd. ? Zaproponowałem fajny zestaw dokładnie w budżecie określonym przez autora wątka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli niespecjalnie interesujesz się nowszymi grami, to właściwie po co upgrade? CS i Minecraft od dodatkowych rdzeni wybitnie lepiej działać nie zaczną. Nie lepiej myśleć o zmianach dopiero kiedy na horyzoncie pojawi się jakaś nowa gra, w którą koniecznie chcesz pograć? Tym bardziej, że 1660Ti to nie jest jakaś wybitnie trudna do napędzenia karta, a 3570k po OC będzie rzut kamieniem od jednowątkowej wydajności 3500X, bo można zegary o 20% przynajmniej podbić tym prockom w najgorszym wypadku.

Ja bym robił upgrade dopiero jak poczuję, że ogranicza mnie CPU. No chyba że masz ochotę pograć w jakiegoś współczesnego molocha Ubisoftu, to na pewno lepiej mieć nowszy CPU - ale wtedy jednak szedłbym w 10400f, zamiast w 3500X. Ceny procesorów AMD poszybowały mocno, nawet w niższych segmentach Intel jest na ogół mocniej opłacalny teraz. Sprawdź polecane zestawy na grudzień.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Wszystkie były mi pomocne. Na tę chwilę sytuacja wygląda tak, że dałem sobie spokój na razie z zakupem procka i płyty (gdzieś do marca, kwietnia 2021). Wyłączyłem też z użytkowania i5 3570K i na razie działam na służbowym (biedronkowym - serwer z biura) komputerze HP Probook G2 z Core i5 6500. Do tego wsadziłem 32 GB Ram i jest OK, Komp za darmo (ze stocku serwisowego, pamięci też) na potrzeby własne. Dokupiłem tylko adapter do zasilacza z 24-PIN na 2x6-PIN bo te płyty HP tak mają i wszystko działa jak należy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2020 o 11:32, Orzelek napisał:

Bierzesz to, co w obrazku i zostaje Ci 3 zł na piwo (wg cen morele, pewnie znajdzie się taniej), a za rok procesor zmieniasz na Ryzena 5600X i nadal masz szybką maszynę ?

1.jpg

Jako że mój komp ma już ponad 10 lat (komp z sygnaturki) to przyszedł czas na lekki upgrejd i chcę zakupić polecony przez kolegę Orzelek zestaw. Czy polecicie jakiś dobre chłodzenie na tego Ryzena, bo Karakorum już pewnie nie będzie pasował hehe. Chodzi o chłodzenie nie blokujące sloty na ram.
Kurcze ponad 10 lat temu ostatni raz grzebałem przy kompie i totalnie wypadłem z obiegu....Moment, parę lat temu zmieniłem graf bo HD6550 już klękał dość znacznie.
Aha zasilacz powinien pociągnąć zestaw? Ma już parę lat ale nie ma z nim żadnych problemów -CHIEFTEC 600W 14CS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzyj się Fumie 2 ma wycięcia na ram jakby co to nie powinna kolidować no i ma spoko cenę pod wydajność/ciszę.

Też miałem ciśnienie na zmianę cpu+mobo+ram ale poczekam aż ceny znormalnieją bo w takiej cenie jak wrzuciłeś 3500x powinien chodzić Rysiek 5 3600.

Edytowane przez bamboocha
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...