Skocz do zawartości
wygaa

Dylemat Intel i3-10100F czy Ryzen 3 3100?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam dość nie mały dylemat. Pomagam znajomemu złożyć komputer dla młodego do gier na święta i mianowicie zastanawiam się na czym oprzeć te platformę.

Do tej pory pewnie śmiało szedłbym w AMD. Ceny były bardzo przyjemne, lecz ostatnio wszystko znowu się wymieszało.

Generalnie Intel kusi tą swoją wydajnością jednowątkową i wyższymi klatkami w grach. Natomiast Obsługa RAM na CPU 2666MHz i PCIe 3.0 daje sporo do myślenia.

Więc mam do wyboru albo tańszy procesor 10100F z mniejszym taktowaniem pamięci, starszym standardem PCIe i paroma klatkami więcej versus Ryzen 3100 z 3200MHz, PCIe 4.0 i paroma klatkami mniej, w wyższej cenie.

Przyszłościowo teoretycznie z tyłu głowy mam AMD, ale...

Jakieś sugestie?

 

Edit:

W sumie na tę chwilę i tak docelowo ma się znaleźć w środku GTX 1650 Super, bo 1660 nie ma sensu jeśli chodzi o różnice w cenie. Więc różnic póki co nie zobaczymy, a karta musi być nowa... Za jakiś czas pójdzie do wymiany.

Ale z tego co widzę to jest to takie prześcigiwanie się "na żyletki". Z tą różnicą, że Intel niebawem znowu wyjdzie z Rocket Lake i obsługą PCIe 4.0 niby z supportem na 400-series chipsety ale w AMD jest to przynajmniej dużo stabilniejsze i pewne, że nie będzie potrzeby wymiany całej płyty przy upgrade CPU w przyszłości. Nie wiem...

Edytowane przez wygaa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, tak tymczasowo to ma sens. Ale było już powiedziane że młody zapracuje sobie na kartę to wstawi pewnie coś nowego za rok, dwa. RTX 30xx podejrzewam. 

Staram się myśleć też nieco przyszłościowo. Nie za daleko oczywiście ?

Ceny u mnie są troche inne bo zakupy robię w UK.

Intel i3-10100F =  £74.39 = 362.18zł

Ryzen 3 3100  = £116.40 = 564.97zł ! (Ostatnio miesiąc wstecz bodajże £20 mniej kosztował)

Z tym, że do intela od razu z marszu idzie dodatkowo cooler. Czyli liczmy extra £20 / 100zł. Nie ufam Intelowskiemu chłodzeniu. Natomiast AMD stockowy powinien dać radę 

Edit:

Chociaż odnoszę też wrażenie, że stockowe AMD w ostatnich seriach się pogorszyły, bo już miałem 3100 na biurku.

Edytowane przez wygaa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecne stockowe coolery Intela bez problemu i przesadnego hałasu schłodzą nawet zablokowane i5. Kupowanie osobnego chłodzenia do budżetowego i3 mija się z celem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Nasty Rudolf napisał:

Obecne stockowe coolery Intela bez problemu i przesadnego hałasu schłodzą nawet zablokowane i5. Kupowanie osobnego chłodzenia do budżetowego i3 mija się z celem.

Dodam tylko że zablokowana i3 na stockowym chłodzeniu chodzi bez problemu na 4.1Ghz przy pomocy BFB w płycie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 12/11/2020 at 7:48 AM, Nasty Rudolf said:

Obecne stockowe coolery Intela bez problemu i przesadnego hałasu schłodzą nawet zablokowane i5. Kupowanie osobnego chłodzenia do budżetowego i3 mija się z celem.

Ciekaw jestem o jakich temperaturach rozmawiamy. Wybacz jestem niedowiarkiem  w tej kwestii.

Tak czy inaczej zamówiłem i3. Sprawdzę wpierw na stockowym jakie mamy temperatury. Poczekam chwilę z coolerem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę panowie... zwracam honor. 

Właśnie skończyłem stress testy i noo muszę przyznać jestem nieźle zaskoczony. Idle: 30 stopni, Stress: 60. Co prawda nieco głośny ale jest naprawdę nieźle.

Miałem wstępnie teoretycznie sprawdzić z H412R, ale szczerze przy tych temperaturach to nie chce mi się już nawet bawić w wyciąganie płyty.

Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...