Skocz do zawartości
Grzegorz12366

Nagle znika obraz i wentylatory z karty graficznej działają na max

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam komputer:

płyta gł: asrock z370 extreme4

karta graficzna: asus gtx 1080 ti strix oc 11gb

ram ddr4 16 gb 3200 Mhz

procesor i7 8700k

Dyski HDD 2x 500gb

Dysk SSD 240 GB

Zasilacz: Seasonic X-Series X-650 KM3 (SS-650KM F3) 80Plus Gold 650W

Od tygodnia gdy gram w gry to gaśnie obraz i wentylatory od karty graficznej działają na maksymalnych obrotach, teraz ten problem coraz to częściej występuje , co może być nie tak? Po wyłączeniu komputera i ponownym włączeniu działa znowu dobrze dopóki nie włącze gry wymagającej 

Moje podejrzenie może to być zasilacz ktorego mam już z 3-4 lata

Edytowane przez Grzegorz12366

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za nim zmienisz zasilacz - chyba, że masz możliwość pożyczenia - zrób testy obciążeniowe procesora i pamięci RAM. Sprawdź temperatury na grafice podczas obciążenia. Czasem takie rzeczy dzieją się też przez uszkodzoną kartę - a dokładniej którąś z kości pamięci. Musisz sprawdzić wszystko oddzielnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Novice napisał:

jest przy tym restart rozumiem ?

testowałeś jakimś stress testem ?

wygląda na niestabilne OC cpu lub pamięci

Nie nie ma restartu tylko obraz się gasi tak jakby i wentylatory działają na max muszę sam zresetować komputer, testowałem i co ciekawe nic nie było, dziś grałem 5h i było dobrze nagle po 4h grania wyrzuciło 4 razy pod rząd, wiec to jest losowo 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wysio napisał:

Za nim zmienisz zasilacz - chyba, że masz możliwość pożyczenia - zrób testy obciążeniowe procesora i pamięci RAM. Sprawdź temperatury na grafice podczas obciążenia. Czasem takie rzeczy dzieją się też przez uszkodzoną kartę - a dokładniej którąś z kości pamięci. Musisz sprawdzić wszystko oddzielnie.

Jutro zrobię po pracy oddzielnie test obciążenie procesora i ramu, którego dopiero zakupiłem ok 2 tyg temu, problem pojawił się po tygodniu później

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Grzegorz12366 napisał:

Nie nie ma restartu tylko obraz się gasi tak jakby i wentylatory działają na max muszę sam zresetować komputer, testowałem i co ciekawe nic nie było, dziś grałem 5h i było dobrze nagle po 4h grania wyrzuciło 4 razy pod rząd, wiec to jest losowo 

to ja bym podejrzewał gpu

spróbuj mu odjąć kilkaset mhz z rdzenia i z pamięci i ograniczyć power limit tak z ciekawości

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Novice napisał:

to ja bym podejrzewał gpu

spróbuj mu odjąć kilkaset mhz z rdzenia i z pamięci i ograniczyć power limit tak z ciekawości

Wrócę do domu z pracy to spróbuje, a mogę to jakoś na stałe zrobić, albo tylko programem np msi afterbruner? 

Edytowane przez Grzegorz12366

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Novice napisał:

najpierw to sprawdź czy to coś daje w ogóle czasem pomaga na walnięte pamięci

kartę masz na gwarancji ?

Chyba już niestety nie, bo mam ja z 3 lata, wiec pewnie się skończyła, pierw zrobię test karty graficznej zaraz i zobaczę czy wyrzuci 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Novice napisał:

najpierw to sprawdź czy to coś daje w ogóle czasem pomaga na walnięte pamięci

kartę masz na gwarancji ?

Narazie 10 min idzie stres test na gpu i działa dobrze 

Ps po 30 min obciążenie dalej gpu działa temperatura max 74 stopni 

Edytowane przez Grzegorz12366

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po godzinkę gry w cyberpunk znowu wywaliło karte tak jak zawsze, pierwsze co zrobiłem po wyrzuceniu, to odpaliłem test gpu i znów wyrzuciło, zresetowałem komputer i po tym odpaliłem jeszcze raz test gpu i to samo, później protestowałem cpu i nien wyrzuciło, czyli karta by padała? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Możliwe też, że zasilacz nie wyrabia, gdy obciążony jest procesor i GPU. Kiedyś miałem identyczną sytuację, ale to było tak dawno, że nie pamiętam co było powodem. Może zrób testy skręcając nie na raz core clock i memory, a najpierw samo core. Przy memory teoretycznie powinny pojawić się błędy w grafice, jeśli pamięć była by niesprawna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, wysio napisał:

 Możliwe też, że zasilacz nie wyrabia, gdy obciążony jest procesor i GPU. Kiedyś miałem identyczną sytuację, ale to było tak dawno, że nie pamiętam co było powodem. Może zrób testy skręcając nie na raz core clock i memory, a najpierw samo core. Przy memory teoretycznie powinny pojawić się błędy w grafice, jeśli pamięć była by niesprawna. 

Tylko gdy wyrzuciło mnie z gry i wentylatory z karty się na max kręciły to zrobiłem szybko testy gpu bez cpu i zaraz wyrzuciło, a z cpu jak zrobiłem test to chodzi wszystko, teraz mam obniżone samo memory o 250 mhz i dalej testuje się bez problemu, teraz zrobiłem tak jak mówisz ze obniżyłem core o 250 a memory zostawiłem i tez działa, ciężko będzie czego to jest wina 

Edytowane przez Grzegorz12366

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz mimo, że stary, masz bardzo dobry. Ale te karty czasem padają - w mojej 1070 padła kość pamięci. Objawiało się to artefaktami nie tylko w grach, ale i na pulpicie. W czasie gry były restarty kompa. Spotkałem się też z przypadkami, gdy karty z tej serii zaczynały świrować i pomagało obniżenie właśnie wartości GPU. To przez fabryczne wysokie zegary GPU  z czasem potrafi płatać figle - zwłaszcza, jeśli jest to wersja Ti.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wysio napisał:

Zasilacz mimo, że stary, masz bardzo dobry. Ale te karty czasem padają - w mojej 1070 padła kość pamięci. Objawiało się to artefaktami nie tylko w grach, ale i na pulpicie. W czasie gry były restarty kompa. Spotkałem się też z przypadkami, gdy karty z tej serii zaczynały świrować i pomagało obniżenie właśnie wartości GPU. To przez fabryczne wysokie zegary GPU  z czasem potrafi płatać figle - zwłaszcza, jeśli jest to wersja Ti.

Pewnie masz racje, ale mnie ciekawi czemu to tak raz za kiedy jest, ze obniżę o 250 jedna rzecz i działa bez problemu, przetestowałem 10 min i znów włączyłem bez obniżenia i od następnych 10 min znowu wszystko działa bez obniżania, ogólnie chciałem w przyszłym roku spędzać karte i kupić rtx 380, ale teraz nie mogę zbytnio sprzedawać tej katy, jak nie do końca dobrze działa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zmęcz kartę programem  FurMark. On potrafi wycisnąć siódme poty z karty. GPU może być niestabilne i raz działa dobrze - choć nie wiadomo jak długo, raz się wysypuje. Ja bym obniżył Taktowanie GPU o 100Mhz i grał przy okazji testując - nie 10 czy 20 minut, a kilka dni - jeśli nic nie będzie się działo. Jeśli problem nie ustąpi, obniż o kolejne 100Mhz i znów testuj.... To niestety wymaga czasu. 

Ps. Znalazłem jeszcze info, że możliwe jest przegrzewanie się VRM.

Edytowane przez wysio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, wysio napisał:

Może zmęcz kartę programem  FurMark. On potrafi wycisnąć siódme poty z karty. GPU może być niestabilne i raz działa dobrze - choć nie wiadomo jak długo, raz się wysypuje. Ja bym obniżył Taktowanie GPU o 100Mhz i grał przy okazji testując - nie 10 czy 20 minut, a kilka dni - jeśli nic nie będzie się działo. Jeśli problem nie ustąpi, obniż o kolejne 100Mhz i znów testuj.... To niestety wymaga czasu. 

Ps. Znalazłem jeszcze info, że możliwe jest przegrzewanie się VRM.

Czyli lepiej obniżyć taktowanie core o 200 np? Bo gram teraz ciagle na obniżonym memory o 200 i właśnie mnie wyrzuciło w grze, czyli bym musiał o więcej obniżyć, może być ze vrm się przegrzewa bo to się robi jak dużo gram, wtedy się zaczyna 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamięć zostaw i zjedź tylko taktowaniem GPU. Ten VRM trzeba by było sprawdzić. Nie wiem, czy przez radiator będzie to czuć jego wysoką temperaturę. Gdzieś koło sekcji zasilania. Generalnie jak parzy to jest źle. Niektórzy montują na nim dodatkowy radiator, albo wymieniają termopady. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak karta po gwarancji to rozkręć i zobacz w jakim stanie są termopady gwarancji nie ryzykujesz

zawsze możesz odpalić nową grę zapodać wentylatory na 100% i ograniczyć fpsy,zobaczyć jak karta się zachowuje na fabrycznych taktowaniach ale jak zbijesz mocno temperatury

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...