Jump to content
phranzee

Sieci i programy P2P

Recommended Posts

Direct Connect jest to sieć oparta na wielu niezależnych serwerach postawionych przez zapaleńców. Mając konkretne cele wchodzimy na hub o określonej tematyce (wiadomo o co chodzi). Dla początkujących użytkowników przeszkodą może być często ustawiany minimalny limit udostępnianych danych na kilka - kilkanaście gigabajtów. Drugą rzeczą na która zwracają uwagę osoby pilnujące serwerów to stosunek otwartych slotów na ilość serwerów, z którymi jesteśmy połączeni. Trrzeba również uważać na to, co się udostępnia. Operatorzy często zwracają uwagę na niespakowane programy, zbędne obrazki i ogólnie śmieci typu katalog windows'a.Dodatkowo sieć DC oferuje chat w obrębie serwera dla wszystkich użytkowników oraz wyodrębnione chaty pomiędzy użytkownikami. Wadą tej sieci jest brak możliwości ściągania jednego pliku od wielu użytkowników. Program w zasadzie nie wymaga głębszej konfiguracji.

Dostępne programy:

nmdc - podstawowy klient. (scr)

DC++ - wersja open source, bardziej rozbudowana, więcej możliwości od nmdc. Brak reklam. Od tej wersji radzę zaczynać. (scr)

DC-Gui - linuxowa wersja DC (scr)

W zasadzie są to jedyne ogólnie akceptowalne klienty sieci DC. Za używanie innych lub przerobionych wersji dc++ można zostać wykopanym z huba lub nawet dostać banana.

 

FastTrack (KaZaA) jest siecią opartą o połączone ze sobą super-nodes / serwery. Nie ma podziałów tematycznych, więc wszystko znajdziemy bez kłopotów. Jednakże często trafimy na wirusy i inne niechciane dodatki - konieczny antywirus pracujący w tle. Dużą bolączką tej sieci są nagminne fake'i - pliki ze zmienionymi nazwami, np. userzy zmieniają tytół starego filmu na obecny superprzebój wprowadzając innych użytkowników w błąd. Przy ściąganiu filmów zalecam od razu sprawdzić programem np. AVIpreview co tak naprawde ściągamy. Takie rzeczy zdarzają się praktycznie tylko w tej sieci. W tej sieci nie obowiązują żadne zasady, więc radzę uważać. Jeżeli chodzi o mp3, to w zasadzie znajdziemy je tylko w średniej jakości (>=128kbit/s)

Dostępne programy:

KaZaA - pierwszy klient, obecnie niewarty uwagi z powodu dodawanych spyware i wielu innych ciekawostek. Dodatkowo posiada moduł reklam. (scr)

Kazaa lite - czysta wersja kazy, z kilkoma udogodnieniami. Jeżeli decydujemy się na używanie sieci FastTrack to polecam ten program. (scr)

Morpheus - kolejny program oparty o sieć fastrack. (scr)

Większość programów korzystających z FastTrack i tak wygląda tak samo - są oparte na jądrze kazy (m.in. Grokster).

 

eDonkey jest to sieć, podobnie jak DC podzielona na huby. Jest mniej popularna od DC i FastTrack, jednak posiada swoje zalety, a są to:

- możliwość ściągania od wielu userów jednocześnie tego samego pliku, nawet gdy posiadają jedynie jego fragmenty,

- praktycznie nie spotyka sie tutaj fake,

- każdy plik posiada sumę kontrolną, przez co mamy pewność co ściągamy.

- w przeciwieństwie do innych sieci tutaj, jeżeli chodzi o mp3, to znajdziemy cale albumy spakowane do jednego pliku i opisane - nie musimy się męczyć ze ściąganiem pojedyńczych mp3, sprawdzania jakości, etc.

Program ma jednak kilka wad - pliki nie od razu się ciągną pomimo dużej liczby dostępnych źródeł - potrzeba często wielu godzin na 'rozpędzenie się'. Dodatkowo program posiada najtrudniejszą w ustawieniu konfigurację. Program pozwala na wyszukiwanie plików na serwerze jak i ręczne dodawanie linków ed2k.

Dostępne programy:

eDonkey2000 - główny klient. (scr)

eMule - wersja lżejsza, szybsza i wygodniejsza od podstawowego programu. Polecam. (scr)

mlDonkey - kolejna wersja, mniej popularna. Często banowana na hubach DC (sic!) (scr)

 

BitTorrent jest siecią jeszcze mało popularną w Polsce. Maly program, ale potrafi swoje. Dodawanie plików opiera się o linki bt.

BitTorrent - główny program tej sieci. (scr)

 

SoulSeek - przebywanie w tej sieci opiera się na wyborze pokoju o określonej tematyce, wyszukiwanie trwa dość długo, jednak często można znaleźć coś ciekawego.

slsk - główny program sieci. (scr)

 

Istnieje jeszcze wiele innych sieci i programów (m.in. IRC, iMesh, Gnutella) jednak myślę, że te w/w w zupełności starczą. Krótkie charakterystyki reszty programów można znaleźć tu.

 

Miłego ściągania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Direct Connect... Wadą tej sieci jest brak możliwości ściągania jednego pliku od wielu użytkowników.

Zaleta zas mozliwosc recznej zmiany zrodla.

Jezeli transfer ci nie odpowiada, po prostu zmieniasz uzytkownika.

Inna nazwa pliku tez nie jest przeszkoda, o ile to taki sam plik.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aktualności

Artykuły×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.