Skocz do zawartości
s-bart

Chłodzenie do i7-10700K

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

postanowiłem zmodernizować obecny komputer z sygnatury i zamówiłem poniższe podzespoły:

1. Intel Core i7-10700K

2. MSI MAG Z490 TOMAHAWK

3. Crucial 16GB (2x8GB) Ballistix 3600MHz CL16

4. MSI GeForce GTX 3070 Gaming X Trio

5. Seasonic Focus GX 850W 80 Plus Gold

6. Samsung 1TB M.2 PCIe NVMe 970 EVO

 

Chciałbym zostawić obecną obudowę i chłodzenie ale zacząłem zastanawiać się czy Termalright HR-02 Macho da radę schłodzić procesor w obudowie Fractal Design Define R4. Planuję w przyszłości jakieś OC. Pasta Thermal Grizzly Kryonaut.

W obudowie znajdują się 2 wentylatory z przodu i jeden z tyłu.

Nowy zasilacz będzie zamontowany wentylatorem do góry aby działał w trybie półpasywnym.

Czy to wszystko nie będzie gotować się w tej obudowie?

Jeżeli potrzebne będzie wydajniejsze chłodzenie to jakie polecacie w kwocie do 300 zł?

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do CPU albo Macho albo Dark Rock 4 w tym budżecie. Mój RTX3070 od Aorus po UV na 1V/1965 MHz ma od 60 do 67 stopni w Cyberpunk 2077.

Trio pod względem chłodzenia powinno być porównywalne (i tak ma niższy power limit).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Matcho ma 6 rurek i wielki kaloryfer.

Po co Tobie lepsze chłodzenie ?

Jak już to AIO, ale w 300 zeta się nie zmieścisz.

AIO wywala ciepło z budy, to byłby atut dla gorącej grafiki.

https://allegrolokalnie.pl/oferta/chlodzenie-wodne-cpu-aio-corsair-h100i-v2-komplet

https://allegro.pl/oferta/chlodzenie-wodne-aio-silentiumpc-navis-240-rgb-9455792630

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, leven napisał:

Ten Matcho ma 6 rurek i wielki kaloryfer.

Po co Tobie lepsze chłodzenie ?

Jak już to AIO, ale w 300 zeta się nie zmieścisz.

Nie potrzebuję lepszego chłodzenia jeżeli Macho sobie poradzi z nowym procesorem. Przez 6 lat nie interesowałem się chłodzeniem i myślałem, że może pojawiło się coś nowego i wydajnego w mniejszym rozmiarze. Chłodzenie wodne odpada?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.12.2020 o 15:23, leven napisał:

Ten Matcho ma 6 rurek i wielki kaloryfer.

Po co Tobie lepsze chłodzenie ?

Jak już to AIO, ale w 300 zeta się nie zmieścisz.

AIO wywala ciepło z budy, to byłby atut dla gorącej grafiki.

https://allegrolokalnie.pl/oferta/chlodzenie-wodne-cpu-aio-corsair-h100i-v2-komplet

https://allegro.pl/oferta/chlodzenie-wodne-aio-silentiumpc-navis-240-rgb-9455792630

ostatnio na proline był liquid freezer II 120 za 199zł

wart sprawdzać proline,często mają aio od arctica po super cenach w jakiejś promocji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że, jest prawdą. Sprawdziłem u siebie i ostatecznie tylko aio daje względnie najcichszą konfigurację. Nie wierzysz? zapraszam do siebie...

Aio najszybciej "wyrzuca" ciepło poza obudowę. Dodatkowo wentylatory PWM i dobra meshowa obudowa i masz ciszę...

Mam u siebie 2 chłodnice aio (360 i 240) wiem co mówię... 

Edytowane przez Markus1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AIO  oprócz lepszego odbioru ciepła z IHS-a ma tę przewagę, że wyrzuca ciepło z obudowy i  przy tym wymusza napływ świeżego powietrza z zewnątrz.

Poza tym jest małe w porównaniu do kloców typu Tower Dwie Wieże :P

Ale największym problemem chłodzeń wieżowych jest to, że całe ciepło jest rozpraszane w obudowie co się sumuje z ciepłem wydalanym z grafiki .

W rezultacie jest piekarnik.

Dobrze zamontować chociaż jedno AIO i niech to będzie CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2020 o 08:56, s-bart napisał:

Nie potrzebuję lepszego chłodzenia jeżeli Macho sobie poradzi z nowym procesorem. Przez 6 lat nie interesowałem się chłodzeniem i myślałem, że może pojawiło się coś nowego i wydajnego w mniejszym rozmiarze. Chłodzenie wodne odpada?

Najwygodniej będzie u Ciebie sprawdzenie obecnego chłodzenia na nowym procesorze i jak będzie za ciepło, wtedy zmienić chłodzenie na inne.

Jednak trzeba pamiętać, że dwie generujące ciepło konstrukcje zamknięte w jednej obudowie zawsze będą się nawzajem ogrzewać i wentylatory będą musiały szybciej kręcić, żeby ciepło odprowadzić z chipów i wyrzucić poza budę..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Markus1 napisał:

Sprawdziłem u siebie i ostatecznie tylko aio daje względnie najcichszą konfigurację. Nie wierzysz? zapraszam do siebie...

Ja też sprawdziłem u siebie. Dodatkowo w AIO masz pompkę która generuje hałas i wentylatory które rozkręcają się do 2000 RPM i dają wtedy  ~32 dB. Noctua albo BQ na maks obrotach mają 24-25 i brak pompki. Wydajność +/- 2-3 stopnie mają podobną. 

Ciepło z obudowy wyrzucasz dalej takimi cichymi wentylatorami. O cenie x2 wspominać nie warto. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo, dzięki aio, w budzie robi się porządek, naturalny przepływ kanałami powietrznymi od wentylatorów na froncie do wentyli na tyle i górze, dobre sterowanie (PWM) i jest duuuużo ciszej. Stawianie MEGA kloca z wiatrakami w obudowie, znacznie zaburza obieg powietrza...

Hałas to masz jak se kupisz aio za 2 stówki. Dobre aio nie brzęczy.

Dobra meshowa obudowa i nie ma hałasu.

zapraszam, szczęka Ci opadnie.

Edytowane przez Markus1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aio niby ciche do gier ale ta brzęcząca pompka jest w*******ąca tak samo jak wentylatory z wysokim ciśnieniem.oczywiście że lepsze aio też brzęczą,kraken brzęczy jak szalony.

na d15 słyszysz tylko powietrze

wolę głośniejszy dźwięk o dużo lepszej charakterystyce

jak przykręcisz źle to rzeczywiście zaburzysz przepływ,jak dobrze to chłodne powietrze bedziesz dmuchał na finy i na vrm a ciepłe wyrzucisz.

Edytowane przez Novice
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Novice, to ja widać mam "cudowne" pompy fractala. Sterowanie, koledzy, wszędzie PWM (także na aio) dobre charakterystyki i jest cisza...

Nie ma opcji...

Nawet taka noctua (wiem bo miałem) odbierając ciepło od proca, wbija je w obudowę, nagrzewa wszystko, wentyle na karcie kręcą się szybciej, bo temperatura wokoło jest wyższa, błędne koło.

Chłodnica zaś momentalnie wyrzuca wszystko na zewnątrz.

 

Edytowane przez Markus1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Markus1 napisał:

@Novice, to ja widać mam "cudowne" pompy fractala. Sterowanie, koledzy, wszędzie PWM (także na aio) dobre charakterystyki i jest cisza...

na pewno są lepsze i gorsze

o fractalu czytałem że w miarę cicha i niebrzęcząca

 

Cytat

Nawet taka noctua (wiem bo miałem) odbierając ciepło od proca, wbija je w obudowę, nagrzewa wszystko, wentyle na karcie kręcą się szybciej, bo temperatura wokoło jest wyższa, błędne koło.

kwestia tego jak obudowa sobie z tym radzi,mi w p600s nie nagrzewa,jeden na tyle i jeden na górze wyrzucają.

 

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Chloru, post wyżej, poczytaj...

Nie piszę, że PWM załatwi wszystko. Piszę, że porządek w budzie, brak "kloca" chłodzącego procka oraz szybkie wyrzucanie ciepłego powietrza na zewnątrz, przez aio, załatwia sprawę, znacznie poprawia kulturę chłodzenia sprzętu. 

Edytowane przez Markus1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Markus1 jak nauczysz sie wyciągać wnioski i nie generalizować to może zacznę czytać Twoje posty. Każdy air cooler wyrzuca powietrze za siebie (wiatrak) i do góry (konwekcja). Większość obudów ma wyrzucający wiatrak z tyłu i dodatkowo ażurowy sufit. 

Zamiast wydawać ekstra 300-400 PLN na AIO lepiej dołożyć to do CPU/GPU/kupić kolejny SSD. Zysk będzie większy a komfort pracy nie ucierpi. No i niektórzy twierdzą, że jednak wypada czymś lekko podmuchać w okolice VRM... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W obudowie mam w sumie 7 wentylatorów (8 z półpasywnym chłodzeniem zasilacza):

3x120 na aio procka

2x 120 na aio grafiki

1x 140 wywiew tył

1x 140 nawiew podłoga blisko frontu

Wszystko sterowane PWM. 

Nigdy nic mi się nie przegrzewało. 

Błoga cisza w stresie...

Edytowane przez Markus1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...