Skocz do zawartości
Hakey

Procesor grzeje się w idle, komputer się zawiesza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Poprzednio pisałem już posty na różnych forach o przegrzewającym się procesorze w idle i innych sprawach, które nadal nie są rozwiązane a problem pogłębia się. Opowiem w skrócie o co chodzi. Najpierw był problem z ram-em. Po wymianie zniknął. Komputer nie wyczytywał mi też gtx 970, więc musiałem na innej karcie ustawić go w tryb csm aby zaczął. W całym zestawie wadliwa również była płyta główna. Wymieniłem na nową. Teraz natomiast mam problemy od dłuższego czasu z grzaniem się ryzen 5 5600x na pulpicie przy wyłączonych wszystkich programach po za hwinfo do nawet 50 stopni na paście kryonaut na navis 240 rgb od spc. Temperatura na 100% użyciu nie przekracza nawet 67 stopni. Dziwne są te skoki w idle. Pasta jak i chłodzenie są na 100% dobrze nałożone oraz założone. Procesor na stockowym chłodzeniu miewał skoki w idle do 70 stopni. Natomiast to nie to już stwarza mi największy problem, a mianowicie po dłuższym użytkowaniu, przypuśćmy 3-4h podczas grania w nawet mniej obciążające gry kartę jak i procesor komputer mi się strasznie zacina. Ma spadki do 30 fps jakby w całym systemie. Minimalizując grę również wszystko się zacina oraz podczas rozmowy ze znajomymi nie mogę ich nawet zrozumieć. Trwa to chwilę. Wczoraj nawet raz mi się zaciął i zaczął resetować, jednak przy ładowaniu kółku podczas uruchamiania windowsa skończyło się jego "uruchamianie" i jedyne co się pokazywało to kręcące się cały czas kółko. 

Obudowa : SilentiumPC Regnum RG6V EVO TG ARGB
Chłodzenie : SilentiumPC Navis RGB 240 2x120mm
Zasilacz : SilentiumPC Supremo FM2 750W 80 Plus Gold
RAM : Crucial 16GB (2x8GB) 3600MHz CL16 Ballistix Black
Płyta : MSI MAG B550 TOMAHAWK
Dysk : ADATA 1TB M.2 PCIe NVMe XPG SX8200 Pro
Pasta : Thermal Grizzly Kryonaut 1g
Procesor : Ryzen 5 5600x
Karta : Gtx 970 gigabyte (czekam na rtx 3070)

Proszę o pomoc, gdyż już nie wiem co może być przyczyną tych wszystkich błędów. Słyszałem, że może być to zasilacz, procesor, płyta, ram a nawet dysk. Dodam też, że procesor nie był podkręcany a sam komputer został złożony dokładnie 2 tygodnie temu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz możliwość sprawdzić inny zasilacz to nie zaszkodziłoby.

Druga sprawa to jak w momencie gdy system zaczyna się zacinać wygląda zużycie chociażby procesora?

Puść pełny skan jakimś malwarebytes i może czymś innym jeszcze i zobacz czy coś znajdzie. Są przypadki że pod przykrywką np. sterowników jakiś syf się w losowym momencie potrafi załadować na jeden lub więcej rdzeni procka.

Przeleć się po wszystkich kablach może jeszcze i zobacz czy wszystko jest dopięte jak należy. Zobacz czy chłodzenie procka przylega i nie jest luźne nigdzie. Ewentualnie na koniec zainstaluj ponownie sterowniki przynajmniej do grafiki i płyty.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

procki z xfr są cieplejsze w idle bo biorą więcej prądu na pulpicie i wbijają większe napięcie.

jak masz otwarte tylko hwinfo to jaki jest odczyt package power i vcore ?

 

 

 

 

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...