Skocz do zawartości
Asarew

RTX3070 - 4 PIKNIECIA BIOSU NA START

Rekomendowane odpowiedzi

Witam dotarła do mnie dziś nowa karta graficzna RTX 3070 ,osadziłem ją w pc i mam pewien problem przy włączeniu pc komputer albo BIOS wydaje 4 krótkie dźwięki ,ram zamieniałem(dociskałem)  bios zaktualizowałem,baterie na płycie głównej wyciągnąłem i włożyłem z powrotem i nic nie pomogło , dodam jak włożyłem swoja stara grafikę tj gtx 1080ti nic nie pika na początku i nie mam już pomysłu co zrobić...
Jeszcze niech ktoś mi powie jak możne ile rtx 3070 bierze mocy zasilacza ? może zasilacz za słaby mam 600w.Bo każdy program pokazuje tak jak na zdjęciu

gpu.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wygaa napisał:

Napisz nam jaki masz model płyty głównej. Jest coś tzw. jak "beep codes".

Swoją drogą możesz też napisać model zasilacza.

MSI Z 390 A-PRO
A zasilacz to be quiet! Pure Power 11 CM 600W 80 Plus Gold

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

46 minutes ago, Asarew said:

MSI Z 390 A-PRO
A zasilacz to be quiet! Pure Power 11 CM 600W 80 Plus Gold

Aaa, my w zasadzie rozmawialiśmy na temat mocy w poprzednim wątku.

Ten twój RTX 3070 ma mniejszy pobór mocy niż wcześniejszy GTX 1080 Ti. Zasilacz jest ok...

 

W oficjalnym manualu w sumie ciężko się doszukać informacji. Natomiast odnośnie AMIBIOS

Quote

AMIBIOS

--------------------------------------------------------------------

4 Short Beeps

Four short beeps means that the motherboard timer is not working properly but it could also mean that there's a problem with the RAM module that's in the lowest (usually marked 0) slot.

Usually, a hardware failure with an expansion card or a problem with the motherboard itself could trigger this beep code.

Start by reseating the RAM and then replacing it if that doesn't work. Next, assuming those ideas have failed, reseat any expansion cards and then replace any that seem to be the culprit.

Replace the motherboard as a last option.

Z tym, że tak:

- Ramy wykluczamy

- Płyta główna napewno jest ok

- "Real Time Clock" może to powodować ale...

 

Z tego co widzę sporo ludzi miewa problem z kartami Nvidia serii 3000 i z "włożyłem nową kartę teraz mam 4 piknięcia, karta działa prawidłowo... o co chodzi?"

 

Możliwe rozwiązania w BIOS / UEFI:

- Wyłączyć Legacy Support & Włączyć Tryb UEFI

- Lub: wyłączyć CSM  (Compatibility Support Module)

W obydwu przypadkach może być potrzeba reinstalacji systemu jeśli jest zainstalowany na partycji w trybie MBR. Potrzebny w trybie GPT.

 

Jeśli masz tryb UEFI włączony i CSM wyłączone, a problem dalej jest, no to będziemy dłubać dalej. 

 

 

Edytowane przez wygaa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, wygaa napisał:

Aaa, my w zasadzie rozmawialiśmy na temat mocy w poprzednim wątku.

Ten twój RTX 3070 ma mniejszy pobór mocy niż wcześniejszy GTX 1080 Ti. Zasilacz jest ok...

 

W oficjalnym manualu w sumie ciężko się doszukać informacji. Natomiast odnośnie AMIBIOS

Z tym, że tak:

- Ramy wykluczamy

- Płyta główna napewno jest ok

- "Real Time Clock" może to powodować ale...

 

Z tego co widzę sporo ludzi miewa problem z kartami Nvidia serii 3000 i z "włożyłem nową kartę teraz mam 4 piknięcia, karta działa prawidłowo... o co chodzi?"

 

Możliwe rozwiązania w BIOS / UEFI:

- Wyłączyć Legacy Support & Włączyć Tryb UEFI

- Lub: wyłączyć CSM  (Compatibility Support Module)

W obydwu przypadkach może być potrzeba reinstalacji systemu jeśli jest zainstalowany na partycji w trybie MBR. Potrzebny w trybie GPT.

 

Jeśli masz tryb UEFI włączony i CSM wyłączone, a problem dalej jest, no to będziemy dłubać dalej. 

 

 

a mógłbyś napisac tak plus minus jak mam to zrobić ? bo coś grzebałem w bios ale no nie znam sie na tym aż tak;/ i mógłbyś napisac jak pisze gpu power 100% to znaczy ze bierze ok 220W? bo nie wiem jak mam to odczytywać a sprawdzam sobie co i jak tam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W OCCT  "GPU Power" - pokazuje ci łączne zużycie mocy przez GPU, wszystko poniżej to są tego detale. Czyli w twoim przypadku łączne zużycie mocy karty graficznej wynosi Max 239,03W - podejrzewam, że na stress test pod maksymalnym obciążeniem sądząc po HWmonitorze, choć nie widzę wykresu.

Łącznie z twoim procesorem powinien ci zostawać jeszcze zapas jak dobrze pamiętam z twojego poprzedniego posta. Bo CPU bierze również około 240W pod maksymalnym obciążeniem.

Czyli tu nie masz co się martwić.

W razie w jeszcze do kart z większym poborem mocy zaleca się użycie 2 linii 8-pin zamiast jednej. Czyli 2 osobne kable - to takie zalecenie.

 

Odnośnie Legacy i CSM... Ciężko mi powiedzieć gdzie to znajdziesz, bo nie mam twojego UEFI przed sobą a interfejsy się różnią. Powinieneś mieć opcję "Advanced" bodajże F7. Tam musisz poszperać i poszukać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, wygaa napisał:

W OCCT  "GPU Power" - pokazuje ci łączne zużycie mocy przez GPU, wszystko poniżej to są tego detale. Czyli w twoim przypadku łączne zużycie mocy karty graficznej wynosi Max 239,03W - podejrzewam, że na stress test pod maksymalnym obciążeniem sądząc po HWmonitorze, choć nie widzę wykresu.

Łącznie z twoim procesorem powinien ci zostawać jeszcze zapas jak dobrze pamiętam z twojego poprzedniego posta. Bo CPU bierze również około 240W pod maksymalnym obciążeniem.

Czyli tu nie masz co się martwić.

W razie w jeszcze do kart z większym poborem mocy zaleca się użycie 2 linii 8-pin zamiast jednej. Czyli 2 osobne kable - to takie zalecenie.

 

Odnośnie Legacy i CSM... Ciężko mi powiedzieć gdzie to znajdziesz, bo nie mam twojego UEFI przed sobą a interfejsy się różnią. Powinieneś mieć opcję "Advanced" bodajże F7. Tam musisz poszperać i poszukać

okej tak zrobię dzięki wielkie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do czasu aktualizacji biosu dla gpu 30xx wyłącz najlepiej tego brzęczka.Dałem ci linki,nie ty jeden masz problem z nowymi kartami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.12.2020 o 21:08, wygaa napisał:

Nie ma sprawy. Daj znać jakie rezultaty. Może się to przydać innym użytkownikom RTX 30xx series ?

Dobra niestety mi się nie udało tego pozbyć,ale wszyscy piszą żeby wyłączyć jakieś CSM a nie mam pojęcia jak to zrobić .Próbowałem na różne sposoby i nic ;/ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, radiergummi napisał:

Bo musisz mieć system zainstalowany w trybie UEFI.

Kupujecie nowy sprzęt, a systemu nie potraficie zainstalować jak przystoi na XXI wiek.

coś w tym jestem ALE instalowalem system w trybie UEFI i dalej nie pomaga albo coś po prostu źle zrobiłem 

Edytowane przez Asarew

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Zacznij od zmiany: "Boot Mode Select: LEGACY + UEFI" na samo UEFI

2. Na górze masz status "BIOS Mode: CSM / UEFI" dla informacji

3. Musisz znalezć sam ustawienia CSM. O ile ktoś nie ma twojej płyty, to nie poprowadzimy cię raczej "za rączkę"

Edytowane przez wygaa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 12/22/2020 at 8:53 AM, lws said:

Do czasu aktualizacji biosu dla gpu 30xx wyłącz najlepiej tego brzęczka.Dałem ci linki,nie ty jeden masz problem z nowymi kartami.

Myślę, że wartoby było gdybyś podrzucił linki także pod postem. Dla przyszłych osób trafiących na ten wątek. Ot takie moje widzimisie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wygaa napisał:

Myślę, że wartoby było gdybyś podrzucił linki także pod postem. Dla przyszłych osób trafiących na ten wątek. Ot takie moje widzimisie ?

To co kolega napisał co do problemu zgadza się dużo ludzi to ma ,czytałem zagraniczne forum a także inne w PL to są takie problemy i wyłączenie CSM pomaga 
I tak robiłem juz na samo uefi ,zainstalowałem system z przestawionym w bios na uefi ale potem nie wiem czemu jakby bios nie widział mi dysków , coś tam zmieniałem i niestety nie potrafię tego ustawić i musiałem dać znowu na uefi+legacy. Troszkę grzebałem w sieci ale nie znalazłem tego tematu co do CSM na mojej płycie(MSI Z390A-PRO) albo po prostu źle szukałem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Asarew said:

To co kolega napisał co do problemu zgadza się dużo ludzi to ma ,czytałem zagraniczne forum a także inne w PL to są takie problemy i wyłączenie CSM pomaga 

O tym od początku ci piszę...

Quote

I tak robiłem juz na samo uefi ,zainstalowałem system z przestawionym w bios na uefi ale potem nie wiem czemu jakby bios nie widział mi dysków , coś tam zmieniałem i niestety nie potrafię tego ustawić i musiałem dać znowu na uefi+legacy. Troszkę grzebałem w sieci ale nie znalazłem tego tematu co do CSM na mojej płycie(MSI Z390A-PRO) albo po prostu źle szukałem

1. Dobrze zrobiłeś zmieniając na UEFI, a jeśli np instalator windows nie widział dysków to A) pendrive nie był stworzony w trybie EFI B) twój dysk może być cały czas w trybie MBR a nie GPT. C) Jeśli w "biosie" nie widzi, to dalej ustawienia sekcji boot / storage.

2. Zapoznaj się z linkami, które ci lws wysłał.

3. Możesz właśnie zostawić tego brzęczyka nic się nie stanie.

4. Poprostu zanieś to do porządnego serwisu niech ktoś z wiedzą ci wszystko poustawia. Ja szczerze odpadam jak mam opisywać ci krok po kroku działanie komputera, biosu, uefi, partycji etc etc. 

 

Ostatnia porada jest taka:

Jeśli masz tryb UEFI i zero pikania, ale nie widzi dysków bądź nie bootuje windowsa to już jest progres. Wtedy kwestia jest ustawienia porządnie sekcji Boot i dysków i to wszystko

Edytowane przez wygaa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, wygaa napisał:

O tym od początku ci piszę...

1. Dobrze zrobiłeś zmieniając na UEFI, a jeśli np instalator windows nie widział dysków to A) pendrive nie był stworzony w trybie EFI B) twój dysk może być cały czas w trybie MBR a nie GPT. C) Jeśli w "biosie" nie widzi, to dalej ustawienia sekcji boot / storage.

2. Zapoznaj się z linkami, które ci lws wysłał.

3. Możesz właśnie zostawić tego brzęczyka nic się nie stanie.

4. Poprostu zanieś to do porządnego serwisu niech ktoś z wiedzą ci wszystko poustawia. Ja szczerze odpadam jak mam opisywać ci krok po kroku działanie komputera, biosu, uefi, partycji etc etc. 

 

Ostatnia porada jest taka:

Jeśli masz tryb UEFI i zero pikania, ale nie widzi dysków bądź nie bootuje windowsa to już jest progres. Wtedy kwestia jest ustawienia porządnie sekcji Boot i dysków i to wszystko

Jak przestawiłem na UEFI a dysków bios nie widział to i tak pikało ale ja to chyba po prostu zaniosę do mnie do miasta do komputronika i mi ustawia jak ma być i zobaczymy co będzie. Bo normalnie wszystko działa Temperatury są okej max 70 pod mocnym obciążeniem karty,pobór mocy jakiś 240W. Nasłuchiwałem zasilacz czy oki z nim wszystko,tez nic złego nie zauważyłem 
Jeszcze sobie pomyślałem,że jak mam płytę od MSI a karta jest od ASUS to może to się gryzie jakoś ale czy ja wiem ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, Asarew said:

...Jeszcze sobie pomyślałem,że jak mam płytę od MSI a karta jest od ASUS to może to się gryzie jakoś ale czy ja wiem ? 

Nieee, nic z tych rzeczy. Sprzęt i wszystkie komponenty są ok. Karty serii RTX 30xx mają poprostu to do siebie, że powodują pikanie w płytach które mają włączony tryb Bios / Legacy. Dlatego musisz mieć wszystko ustawione pod UEFI aby pikanie zanikło.

Zanieś to do nich osobiście. Nie wiem jak z customer service w komputronikach w polsce jest, ale wytłumacz że z kartą nic nie jest ani z częściami i potrzebujesz mieć ustawiony sprzęt pod UEFI, dyski na GPT i CSM wyłączone. 

Tryb Legacy i CSM (Compatibility Support Module) służy poprostu "emulacji" dla kompatybilności starszych kart rozszerzeń itp pod UEFI. Tutaj karty serii RTX 30xx właśnie pokazują "błąd" "pikając". To są zwyczajnie nowe karty przeznaczone do działania pod UEFI i z jakiegoś powodu nikt nie zadbał o bios / legacy / csm support.

Swoją drogą Intel zapowiedział w 2017 roku, że będą chcieli się pozbyć CSM support do końca roku 2020.


Bonusowa informacja:

Nie ma znaczenia spod którego szyldu masz kartę graficzną i płytę główną. MSI i ASUS produkują płyty główne ale np taki Asrock kart graficznych już nie. To jest tak, że wypuszcza Nvidia kartę, później firmy robią swoją edycję tej karty i karty róźniąc się lekko parametrami są sprzedawane pod różnymi szyldami ot co.

Edytowane przez wygaa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wygaa napisał:

Poprostu zanieś to do porządnego serwisu niech ktoś z wiedzą ci wszystko poustawia. Ja szczerze odpadam jak mam opisywać ci krok po kroku działanie komputera, biosu, uefi, partycji etc etc. 

Dokładnie.

@Asarew tylko uważaj na ceny pseudo serwisów bo potrafią zdzierać jak za mokre zboże za byle co,najlepiej gdybyś to dał koledze który się zna lepiej na kompach jeśli masz taką osobę.

 

Edytowane przez lws

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, wygaa napisał:

Nieee, nic z tych rzeczy. Sprzęt i wszystkie komponenty są ok. Karty serii RTX 30xx mają poprostu to do siebie, że powodują pikanie w płytach które mają włączony tryb Bios / Legacy. Dlatego musisz mieć wszystko ustawione pod UEFI aby pikanie zanikło.

Zanieś to do nich osobiście. Nie wiem jak z customer service w komputronikach w polsce jest, ale wytłumacz że z kartą nic nie jest ani z częściami i potrzebujesz mieć ustawiony sprzęt pod UEFI, dyski na GPT i CSM wyłączone. 

Tryb Legacy i CSM (Compatibility Support Module) służy poprostu "emulacji" dla kompatybilności starszych kart rozszerzeń itp pod UEFI. Tutaj karty serii RTX 30xx właśnie pokazują "błąd" "pikając". To są zwyczajnie nowe karty przeznaczone do działania pod UEFI i z jakiegoś powodu nikt nie zadbał o bios / legacy / csm support.

Swoją drogą Intel zapowiedział w 2017 roku, że będą chcieli się pozbyć CSM support do końca roku 2020.


Bonusowa informacja:

Nie ma znaczenia spod którego szyldu masz kartę graficzną i płytę główną. MSI i ASUS produkują płyty główne ale np taki Asrock kart graficznych już nie. To jest tak, że wypuszcza Nvidia kartę, później firmy robią swoją edycję tej karty i karty róźniąc się lekko parametrami są sprzedawane pod różnymi szyldami ot co.

Kontaktowałem się już z komputronikiem u mnie w mieście i zrobią co będą mogli.Przedstawilem im jak sprawa wyglada i kazali po prostu podjechać z sprzętem i ustawia jak ma być,muszę po prostu wytłumaczę co maja zrobić i będzie okej 
Ale to dopiero po świętach zrobię i wtedy dam znać co i jak 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, lws napisał:

Dokładnie.

@Asarew tylko uważaj na ceny pseudo serwisów bo potrafią zdzierać jak za mokre zboże za byle co,najlepiej gdybyś to dał koledze który się zna lepiej na kompach jeśli masz taką osobę.

 

Pytałem też o cenę i mówili ze do 30zł to wydaje mi się ze okej cena 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...