Skocz do zawartości
Infoposter

Monitory dla graczy - jakość?? a raczej chłam

Rekomendowane odpowiedzi

Wnioskuje z własnego doświadczenia, jestem elektronikiem i informatykiem z zawodu. Swojego czasu 10 lat temu współpracowałem z firmą Flextronics w Tczewie, przy pewnym projekcie z panelami LCD pod konkretne zamówienie - robiliśmy elektronikę. Przy okazji wyszedł temat z powłokami, bo był problem. Nie trzeba się się specjalnie trudzić aby znaleźć odpowiednie tematy w Internecie.

https://www.goldenline.pl/grupy/Komputery_Internet/jak-wybrac-notebooka/w-czym-matryca-blyszczaca-moze-byc-lepsza-od-matowej,1264888/

http://forum.komputerswiat.pl/topic/182464-krucjata-przeciwko-błyszczącym-ekranom/

Kiedyś trafiłem na fajny artykuł anglojęzyczny opisujący dokładnie zjawisko, to było może 7 lat temu. Także jak ktoś chce to znajdzie informacje na ten temat - tylko nie czytajcie poradników ze sklepów albo producentów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież tam piszą ludzie nie mający pojęcia o temacie, np. :

To, że kolory zdają się żywsze, nie ma nic wspólnego z lepszym odwzorowaniem. Tak naprawdę to przekłamanie, które jest wspólne wszystkim badziewnym matrycom TN, wynika z tego, że matryce TN nie potrafią są w stanie wyświetlić wszystkich kolorów, więc pozostałe emulują.

Jedyna prawda co napisał to to, że przesycone kolory  na wyświetlanych np. zdjęciach to nie jest lepsze odwzorowanie. Jednak reszta to brednie. Widział gostek TN z szerszym gamutem od sRGB, nie ma zielonego pojęcia co to przestrzeń kolorystyczna i CMS, a później wypisuje takie dyrdymały.

Powłoka czy to błyszcząca, czy matowa, czy ćwierć matowa, nie ma wpływu na kolory. Widziałeś pewnie ekran z gładką powierzchnią, z innym gamutem, po czym wyciągnąłeś bzdurne wnioski. Chcesz widzieć naturalne kolory, to skalibruj monitor i oprofiluj tor wyświetlania (wówczas przesycenia na zdjęciach/filmach sRGB przy monitorze szeroko-gamutowym nie będzie).

Kolejna sprawa, to "emulacja" brakujących odcieni z palety 8 bit/kanał na TN z matrycą 6bit/piksel, objawia się widocznym ditheringiem, a nie "żywszymi" kolorami x-P

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałem całych wątków, wiem tylko że gdzie nie gdzie piszą.

Całą moją wiedzę opieram na doświadczeniu zawodowym, między innymi właśnie ten projekt z panelami. Wtedy tak naprawdę wyszło że jest z tym duży problem, nawet do tego stopnia absurdalnym że powłoka kosztowała więcej od samego LCD. Na forach jest pełno pseudo elektroników czy inżynierów, którzy piszą różne nie raz bzdury, którzy tak naprawdę są amatorami. Zawodowi elektronicy mało się udzielają w internecie. Zapraszam do dyskusji na temat paneli, ale te osoby które pracowały przy tego typu produktach.

Jeszcze jedno, jak powłoka półmat jest taka super to dlaczego producent nie piszę tego w specyfikacji, przecież to jest tylko na plus ?

Proszę o konkretną argumentację dlaczego nas oszukują pisząc że jest to MAT, jaki to ma cel? Przecież matowe są gorsze, nie prawda?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Infoposter napisał:
 

Proszę o konkretną argumentację dlaczego nas oszukują pisząc że jest to MAT, jaki to ma cel? Przecież matowe są gorsze, nie prawda?.

Prawda jest taka, że powłok to jest wiecej niż 3 na krzyrz:

https://www.prad.de/wp-content/uploads/2020/11/refcoat.jpg

Do tego dochodzą powłoki opatentowane pokroju "nano-coś tam" apple, które zastosowało to w swoim flagowym monitorze (jest do wyboru wersja z tą powłoką i bez)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.12.2020 o 17:35, Kyle napisał:

Prawda jest taka, że powłok to jest wiecej niż 3 na krzyrz:

https://www.prad.de/wp-content/uploads/2020/11/refcoat.jpg

Do tego dochodzą powłoki opatentowane pokroju "nano-coś tam" apple, które zastosowało to w swoim flagowym monitorze (jest do wyboru wersja z tą powłoką i bez)

Zgadza się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.12.2020 o 12:41, Kyle napisał:

... i to jeszcze IPS bez OCF, który nie srebrzy pod kątem, a kontrast pomimo 1000:1 ma 2x większy niż inny monitor 1000:1 - cudowny monitor Panie i Panowie ?

@Kyle Przeoczyłem tą odpowiedź, jak kolega wie co to jest filtr OCF, to dziwne że tak się wypowiada. Jeszcze pytanie czy miał i widział Asusa PG279QE i obok Eizo EV2450, jeżeli nie to proszę sobie zatrzymać głupie komentarze.

Edytowane przez Infoposter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...