Skocz do zawartości
cugar

Ryzen 7 3700x czy 5 5600x

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w tytule, oba procki w podobnych cenach. Mam dylemat pomiędzy prockiemy wyjętym z Xbox series X, a nowym ryzenem. Zadania stricte gamingowe. Maszyna ma być na kilka lat, conajmniej tyle, ile generacja konsol. 

Dzięki z góry za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby jeszcze 5600x wygrywał we wszystkich grach ale tak nie jest. Przegrywa z i7-10700 w grach wykorzystujących dodatkowe rdzenie. A 6 rdzeni to już zaczyna się powoli kończyć, bo pare gier potrafi wycisnąć taki procek na 100%.

Żeby jeszcze na płytę główną B550 dało się w przyszłości posadzić nowy procek ale też nie...

5600x to taki nowy i7-7700K - który wydany był pod koniec ery 8 wątkowców i wyżyłowany cenowo.

AMD musi chyba zjeść snickersa ;) a nawet na pewno

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, umcacz napisał:

Żeby jeszcze 5600x wygrywał we wszystkich grach ale tak nie jest. Przegrywa z i7-10700 w grach wykorzystujących dodatkowe rdzenie. A 6 rdzeni to już zaczyna się powoli kończyć, bo pare gier potrafi wycisnąć taki procek na 100%.

Żeby jeszcze na płytę główną B550 dało się w przyszłości posadzić nowy procek ale też nie...

5600x to taki nowy i7-7700K - który wydany był pod koniec ery 8 wątkowców i wyżyłowany cenowo.

AMD musi chyba zjeść snickersa ? a nawet na pewno

Udana jednostka. Bardzo dobra wydajność w grach przy stosunkowo niedużym zużyciu energii elektrycznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, umcacz said:

Żeby jeszcze 5600x wygrywał we wszystkich grach ale tak nie jest. Przegrywa z i7-10700 w grach wykorzystujących dodatkowe rdzenie. A 6 rdzeni to już zaczyna się powoli kończyć, bo pare gier potrafi wycisnąć taki procek na 100%.

Żeby jeszcze na płytę główną B550 dało się w przyszłości posadzić nowy procek ale też nie...

5600x to taki nowy i7-7700K - który wydany był pod koniec ery 8 wątkowców i wyżyłowany cenowo.

AMD musi chyba zjeść snickersa ? a nawet na pewno

Też myślałem o i7-10700KF ale gdy zobaczyłem cenę MOBO na z490 to się lewą ręką przeżegnałem.
Pod Ryzena kupię b450, jakieś małe AIO i zobaczymy ile się z tego da jeszcze wyciągnąć (ach ta loteria krzemowa...).
Cały zestaw wyjdzie taniej niż intela.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, rdaneel napisał:

Masz jakieś testy?

a ty masz jakieś?

11 minut temu, cugar napisał:

Też myślałem o i7-10700KF ale gdy zobaczyłem cenę MOBO na z490 to się lewą ręką przeżegnałem.
Pod Ryzena kupię b450, jakieś małe AIO i zobaczymy ile się z tego da jeszcze wyciągnąć (ach ta loteria krzemowa...).
Cały zestaw wyjdzie taniej niż intela.

jakbyś uważnie czytał to chodzi o i7 10700F [ na morele 1309zł] nie wersję K

myślisz że dobre płyty na B550 są tanie? b450 można dobrą  znaleźć w okolicach 450zł więc nie jest to też kolosalna różnica [do i7f wystarczy coś za 600zł żeby szybki ram zamontować]

Godzinę temu, rdaneel napisał:

lol. biorąc pod uwagę który jest szybszy naprawdę tak uważasz?

co nie zmienia faktu że cena z kosmosu i można lać na tą szybkość [żeby to jeszcze jakieś duże różnice były]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, rajtrasink said:

a ty masz jakieś?

jakbyś uważnie czytał to chodzi o i7 10700F [ na morele 1309zł] nie wersję K

myślisz że dobre płyty na B550 są tanie? b450 można dobrą  znaleźć w okolicach 450zł więc nie jest to też kolosalna różnica [do i7f wystarczy coś za 600zł żeby szybki ram zamontować]

co nie zmienia faktu że cena z kosmosu i można lać na tą szybkość [żeby to jeszcze jakieś duże różnice były]

Nie chce mi się z Tobą kłócić, więc napiszę krótko. Wybór dałem pomiędzy dwoma procesorami. I7-10700f jest słabszy w obliczeniach, nie da się go kręcić a MOBO ma zawyżoną cenę, dlatego go skreśliłem. W tym wątku użytkownicy starają się mi odpowiedzieć czy 8 rdzeni to przyszłość, czy nie. Więc to Ty nie umiesz uważnie czytać pytań zawartych w tytule. Jeśli chcesz prowadzić dyskusję w związku z zadanym pytaniem to zapraszam, jeśli nie to nie wracaj.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rajtrasink napisał:

a ty masz jakieś?

 

Mam. Np:

119246.png

...stąd moje pytanie do kolegi:

cyt: "Żeby jeszcze 5600x wygrywał we wszystkich grach ale tak nie jest. Przegrywa z i7-10700 w grach wykorzystujących dodatkowe rdzenie." 

czy ma jakieś testy które potwierdzają przewagę i7. 

A w powyszym twoje zdanie "co nie zmienia faktu że cena z kosmosu i można lać na tą szybkość [żeby to jeszcze jakieś duże różnice były]" niespecjalnie ma zastosowanie. I tak, też boli mnie cena tego wyrobu, i tak, miałem nadzieję że będzie w cenie 3600... Ale jest jak jest ... Cóż zrobić.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, cugar napisał:

Też myślałem o i7-10700KF ale gdy zobaczyłem cenę MOBO na z490 to się lewą ręką przeżegnałem.
Pod Ryzena kupię b450, jakieś małe AIO i zobaczymy ile się z tego da jeszcze wyciągnąć (ach ta loteria krzemowa...).
Cały zestaw wyjdzie taniej niż intela.

Dokładnie. Sam oddaję i7-10700f, bo płyty to już przegięcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, rdaneel napisał:

Mam. Np:

119246.png

 

widziałem podobne wyniki na pcgh gdzie robili w 720p,tutaj w 384p jest jeszcze lepiej.widać chyba ten cache robi cuda na małych rozdzielczościach.

niestety w 1080/1440 magia się kończy i 5600x dostaje solidnie od 10600k w min. fps

 

hs5eql3.jpg

 


 

Cytat

 

...stąd moje pytanie do kolegi:

cyt: "Żeby jeszcze 5600x wygrywał we wszystkich grach ale tak nie jest. Przegrywa z i7-10700 w grach wykorzystujących dodatkowe rdzenie." 

czy ma jakieś testy które potwierdzają przewagę i7. 

 

https://www.purepc.pl/cyberpunk-2077-test-wydajnosci-procesorow-i-pamieci-ram-pojedynek-amd-ryzen-vs-intel-core-ile-rdzeni-potrzeba

procek dobry ale z 10700k/kf w 1080/1440 przeważnie przegrywa te kilka procent a kosztuje jakieś 100zł więcej.

wydajność ma w grach podobną do 10700F który śmiga na 4.6 all core turbo,tylko że kosztuje 1300zł.

 

generalnie przeglądnąłem wiele testów,i ze stron i video,i wygląda to mniej więcej tak że 5600x jest deko wolniejszy od 10700K a ten z kolei o deko wolniejszy od 5800x.Tylko że za cenę 5800x można kupić 10850K i zostaje 200zł na cooler.

 

co poradzić na ceny - to co od zawsze krzyczą fani amd - vote with your wallet.

nagle im nie przeszkadza żeby rzucać się na 6/12 za 1600zł

 

Edytowane przez Novice
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Novice napisał:

niestety w 1080/1440 magia się kończy i 

... sądząc po obciążeniu RTX3080 przez nawet Ryzen 3600 choć po OC, to zaczyna GPU bottleneck:

https://www.youtube.com/watch?v=0mWCwidMIzc

1440p ULTRA w tym teście też GPU bottleneck:

https://youtu.be/Fo3tx9UOHj0?t=249

 

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Kyle napisał:

... sądząc po obciążeniu RTX3080 zaczyna GPU bottleneck:

https://www.youtube.com/watch?v=0mWCwidMIzc

1440p ULTRA w tym teście też GPU bottleneck:

https://youtu.be/Fo3tx9UOHj0?t=249

 

no ale to jest zupełnie inny test,test gpu

tam masz 1080p na ustawieniach custom nie 1440p ultra,pewnie też inne miejsce

nie widzisz po wynikach fps jak 10600/10700 mają pod 100 fps minimalne ?

 

5600x fajny procek ale w życiu nie wart 1550-1600zł jak 10600KF jest za 1050.po tej samej cenie na pewno ciekawszy ale jak za cenę 5600x mam 10600kf i zestaw pamięci typu 4133 c18 to nie ma szans

https://www.zadowolenie.pl/podzespoly-komputerowe/pamieci-ram/pamieci-do-komputerow-pc/patriot-pamiec-ddr4-viper-4-blackout-16gb-4133-2-8gb-cl18?utm_source=ceneo_spo&utm_medium=referral

 

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, rdaneel napisał:

Mam. Np:

...stąd moje pytanie do kolegi:

wyżej już padło że taki test to niestety ale ma mało wspólnego z rzeczywistością

[dzis standardem jest fullHD a za rogiem juz czai się 1440 i 4K]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, cugar napisał:

Nie chce mi się z Tobą kłócić, więc napiszę krótko. Wybór dałem pomiędzy dwoma procesorami. I7-10700f jest słabszy w obliczeniach, nie da się go kręcić a MOBO ma zawyżoną cenę, dlatego go skreśliłem. W tym wątku użytkownicy starają się mi odpowiedzieć czy 8 rdzeni to przyszłość, czy nie. Więc to Ty nie umiesz uważnie czytać pytań zawartych w tytule. Jeśli chcesz prowadzić dyskusję w związku z zadanym pytaniem to zapraszam, jeśli nie to nie wracaj.

pan obrażalski?

jasne że 8 rdzeni jest bardziej perspektywiczne [w końcu fani amd zawsze to powtarzali ]

ale niekoniecznie jak masz porównywać 2 generacje procków 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawda jest taka że mobo z490 są droższe sporo od b450 ale chipset to tylko mała część

jak porównam sobie np b450 aorus elite v2 (400) z moją z490 aorus elite (900)

vrm: 12+1 50A na z490 vs. 8+2 na b450

ram: 5000mhz vs 3600mhz

audio: alc1200 vs alc892

pcb: z490 6 warstw zgodne z pci-e 4.0 vs płyta bez obsługi pci-e 4.0

usb: z490 ma razem 17x z usb-c włącznie vs. 14x bez usb-c na b450

lan: 2.5gbe vs 1gbe

wifi+bluetooth: są na z490 nie ma na b450

m.2: 3x na z490 w tym 2 z heatsinkiem,2x na b450 w tym 1 z heatsinkiem

z490 ma qflash z portu usb (flashowanie biosu bez cpu) i diody led do diagnozowania jak nie postuje

więcej złącz wentylatora i rgb na z490

 

płyty z tańszym chipsetem są cięte wszędzie na funkcjonalności

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rajtrasink napisał:

wyżej już padło że taki test to niestety ale ma mało wspólnego z rzeczywistością

[dzis standardem jest fullHD a za rogiem juz czai się 1440 i 4K]

Nie wiem co ty do mnie mówisz i jaki związek z tematem oceny wydajności procesorów ma rozdzielczość w jakiej się gra? 

Jak grasz w 1440p to sprawdzasz KARTĘ GRAFICZNĄ w tej rozdzielczości a nie procesor...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie w porównaniu procków to zawsze jest tak

510407_jeden-rabin-powie-tak-a-inny-powi

 

prawda jest taka że 10700K wygrywa z 5600X w teście ppc 7 na 10 gier,w tym np. civ6 miażdży 5600x w minimalnych fps dzięki rdzeniom.jest też deko tańszy od 5600X w wersji KF.więc coś te rdzenie dają jednak.

gry się będą skalować z rdzeniami co raz lepiej,więc 6/12 to jest zakup dobry na teraz ale nie na lata.3700x potrafi w civilization 6 wygrać z 5600x o 25% w minimalnym fps więc tego.......

 

 

 

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Novice napisał:

prawda jest taka że mobo z490 są droższe sporo od b450 ale chipset to tylko mała część

jak porównam sobie np b450 aorus elite v2 (400) z moją z490 aorus elite (900)

płyty z tańszym chipsetem są cięte wszędzie na funkcjonalności

Rozumiem że chodzi i porównanie ale z490 to raczej odpowiednik x470. Intel z zablokowaniem b460 i blokowaniem OC na prockach bez K strzela sobie w stopę. Ile procent kupujących sprzęt jest kumatych i wie że K mają odblokowany mnożnik? A ilu takich jest co o tym nie wiedzą i jadą na stocku? Osobiście trafiłem kilku także tego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trochę głupia sytuacja dla kupującego bo na b450 pasowałoby wsadzić 5800x za 2200zł a na 10700KF płyty kosztują +750zł dobre

mimo wszystko,10700KF + płyta 750zł daje praktycznie cenę 5800x

6/12 nie jest w stanie zagwarantować tego o co prosi cugar,czyli wydajności w grach na lata.

4/8 i 6/6 już mocno odstają,6/12 jeszcze póki co daje radę ale na pewno lepiej mieć te 2 rdzenie i 4 wątki w zapasie niż ich nie mieć.

Edytowane przez Novice
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wściekły rdaneel atakuje mi skrzynkę kwestionując wszystkie testy 10700k vs 5600x gdzie wygrywa 10700k,zarówno w recenzji jak i cyberpunku,podobno tam są testowane miejsca gpu i różnica to margines błędu.

 

 

 

Edytowane przez Novice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...