Skocz do zawartości
Gwynbleidd66

Komputer do gier w 1440p i pracy, budżet do 7500zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Po dość długim czasie na obecnym zestawie (i5-4690k/MSI GTX 970/8GB RAM), który ma już 5.5roku, powoli zbieram się na wymianę całości, jedyne co zostanie z obecnej konfiguracji, to 2 dyski na złączu SATA. Nowy komputer będzie przeznaczony głównie do gier w 1440p celując w najwyższe ustawienia, w tym ray tracing, niemniej ma także pomagać przy pracy na wielu aplikacjach jednocześnie. A więc nie przedłużając, co sądzicie o poniższej konfiguracji? Ewentualnie jakieś sugestie na wymianę?

  • Procesor Intel Core i7-10700F
  • Chłodzenie wodne MSI MAG Core Liquid 240R 
  • Płyta główna Gigabyte Z490M
  • Pamięć Corsair Vengeance RGB PRO, DDR4, 16 GB, 3200MHz, CL16
  • Dysk SSD Samsung 970 Evo 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe
  • Zasilacz SeaSonic CORE Gold GM 650W
  • Karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 3070 Eagle 8GB
  • Obudowa Corsair iCUE 4000X TG

I kilka uwag co do zestawu, wiem że nie każdemu muszą się podobać ledy, też nie zamierzam ustawiać choinki, ale jednak chciałbym móc sterować podświetleniem całości i ustawiać sobie jeden, góra dwa kolory podświetlenia elementów. Mam też duży dylemat odnośnie procesora i płyty głównej. Czy wspomniana i7 będzie wystarczająca na kilka lat? Myślałem również nad Ryzenem 7 3700X, ale nie wiem, który z nich by był lepszym rozwiązaniem. Ostatnia sprawa, cena. Z racji na wiadomo jaką dostępność kart, na chwilę obecną jest szacunkowa na podstawie wpisanego modelu RTXa 3070 i nie przekracza 7500zł, które jest maksymalną wartością, jaką bym chciał przeznaczyć na modernizację. Link do zestawu, poza obudową, która będzie z innego sklepu: https://www.morele.net/inventory/info/2ff16436/. Oczywiście karta czy inne elementy także mogą być z innych sklepów, bardziej zależy na cenie/dostępności, niż kupnie wszystkiego w jednym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie racja, przy wersji F jest trochę na wyrost, niemniej myślałem ostatnio, czy nie warto dopłacić trochę i przekroczyć budżet, do wersji i7-10700KF i podkręcić go? Też w koszyku zmieniłem płytę, bo w momencie pisania posta nie zwróciłem uwagi, że dałem  wersję micro ATX, także do wersji KF bym chyba celował w coś pokroju MSI Z490-A PRO. O ile warto dopłacać, niemniej w obecnej i5 całkiem fajnie mi się udalo podbić zegary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie lepiej wziąć i7-10700KF i podkręcić, a chłodzenie sugerowałbym jednak jakieś powietrzne na wypasie. Dark Rock 4 pro, NH-D15, itp. Jak wyżej Stever napisał, dorzuć do ramu, 3600-3700.

Aha i jako posiadacz RTX3070 i monitora 1440p to najwyższe ustawienia z Raytracingiem... hmm no jakby to ując.. No chyba jednak lepiej dać ustawienia trochę niżej niż najwyższe ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej, dzięki za sugestię ? Także raczej zdecyduję się na wersję odblokowaną, a o chłodzeniu sobie poczytam jeszcze w takim razie. Natomiast co do RT, to jednak mimo wszystko podejrzewałem taki scenariusz ? Ale tą odpowiedzią potwierdziłeś tylko moje przypuszczenia. No nic, jakoś to przeżyję, bo do 3080 już jednak nie za bardzo chce mi się dokładać, najwyżej przy okazji następnej generacji ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, tragedii przeciez nie ma. Wiadomo że ustawienia typu Ultra w grach są tylko dla maniaków, a grając w High/Very High nie tracisz wiele na jakości, a zyskujesz wiele na wydajności. W Cyberpunka da sie grać na luzie 1440p, High, RT High, DLSS oczywiscie odpalony, bo bez tego ani rusz. W akcjach 60-70 fps, jak jedziesz autem potrafi spaść poniżej 50fps ? Wszystkie inne gry śmigają znacznie lepiej - a ja mam jednak znacznie słabszy CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no, wiadomo. Może źle napisałem na początku, ale właśnie kombinacja very high z jakimiś innymi elementami odpowiednio dostosowanymi, do tego RT i DLSS w 60+ klatkach jak najbardziej będzie mnie zadowalała ? Szczególnie po przesiadce z zestawu, który swoje lata ma, ale długo dawał radę. Także zostaje tylko teraz polować na tę 3070, może po nowym roku coś się uda ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wyżej: lepiej wziąć porządne chłodzenie powietrzne. Sam miałem przygodę z aio corsaira - było fajnie, bo dużo miejsca jest w budzie, do czasu terkoczącej pompki, także nie polecam takich wynalazków.

Teraz wysoko taktowany ram z niskim cl daje więcej niż kręcenie proca. Ale jak możesz to zawsze coś te prockowe "k" też doda w wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kolejne info, tym bardziej zwrócę uwagę w takim razie na te chłodzenia jak i na jakieś lepsze RAMy, bo o tym, że mogą mieć lepszy efekt od samego OC procka, to nie wiedziałem. ? A dołożenie do wersji K i lekkie nagięcie budżetu jeszcze jest możliwe, także na 99% będę brał tę opcję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...