Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

CPU: Ryzen 7 3700X

Cooler: Be Quiet Dark Rock Pro 4

Pasta termoprzewodząca: Cooler Master MasterGel Pro V2 (Bardzo gęsta)

 

Ostatnio zmieniałem płytę główną, standardowo włożyłem procesor, zaaplikowałem pastę (WAŻNE! Metoda kropki na środku), ustawiłem chłodzenie na swoim miejscu i zacząłem je dokręcać. Dla kontekstu Dark Rock Pro 4 jest przykręcany na 2 śrubki. Przykręcając chłodzenie starałem się robić to stopniowo, każdą śrubkę po równo, ale w pewnym momencie zorientowałem się że jedna śrubka jest dokręcona prawie do oporu, podczas gdy druga ma sporo luzu. Mogła być to różnica nawet kilku obrotów. Widzę, że po tej stronie po której śrubka była dokręcana słabiej (ta co była trochę w tyle względem tej drugiej), wypłynęła pasta. Spore ilości pasty widać na 3 bokach IHS procesora. Pewnie wynika to z tego że zaaplikować jej trochę za dużo. Jednak po stronie jednego boku IHS nie wypłynęła wcale. Ten bok, jest tym najbliższym śruby która została dokręcona szybciej. Co więcej nie widzę nawet aby widoczna była pasta pomiędzy cpu a chłodzeniem na tym boku. Także na pozostałych dwóch bokach, które znajdują się pomiędzy dwoma śrubami widać że po stronie śruby dokręconej wcześniej, jest znacznie mniejszy wyciek.

 

Temperatury są trochę wyższe niż wcześniej. Ale w międzyczasie zmieniłem płytę główną i użyłem gorszej pasty niż wcześniej. Myślę że można powiedzieć, że temperatury są w porządku. Bardziej martwię się czymś innym.

Czy może być tak, że jeśli w miejscu gdzie znajduje się sensor temperatury, oraz w jego najbliższym pobliżu, znajduje się pasta, ale w miejscu gdzie tego sensora nie ma, pasta nie została już rozprowadzona, to temperatury procesora w tym miejscu są znacznie wyższe od wskazań sensora? Wtedy ciepło mogłoby się kumulować w takim miejscu i doprowadzić do uszkodzenia procesora.

 

Czy powinienem ponownie nałożyć pastę? W takiej sytuacji rozprowadził bym pastę przy użyciu łopatki dołączonej do pasty, zostawiając mała ilość przestrzeni przy brzegach IHS, aby pasta tam się sama rozprowadziła, zamiast wypływać.

Edytowane przez Y78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem niestety jak bardzo gesta jest twoja pasta, jednakże wydaje mi się, że chłodzenie przy wadze ponad 1,1kg położone na procesorze powinno w miarę równomiernie kroplę pasty rozłożyć. Dociśnięcie śrubami chłodzenie spowodowało wypływ nadmiaru pasty, ale nie sądzę, że z drugiej strony jej nie ma wogóle. Pamiętaj, ze nadmiar pasty też nie jest korzystny - generalnie powinna wypełnić tylko powietrze między stykiem metal-metal (mikroszczeliny, nierówności, itp).

Natomiast pewność będziesz miał tylko rozbierając chłodzenie i ponownie je montując (oczywiście po wyczyszczeniu i ponownej aplikacji pasty).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nałóż pasę od nowa i zamiast tego badziewnego pomysłu z kropką na środku to równomiernie ja rozsmaruj 

z drugiej strony fajne chłodzenie na procka a dajesz jakiś szajs zamiast porządnej pasty

gdzie tu logika?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego wole sobie rozprowadzic paste na obudowie procesora  cienka, rowna warstwa i potem dopiero zakladac chlodzenie, do thermalgrizzly nawet dodaja taka mala łopatkę idealna do tego ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...