Skocz do zawartości
pawelekmal

PC się tnie po pierwszym uruchomieniu

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z moim PC. Mianowicie od około miesiąca po włączeniu komputer się zacina (nagrałem przykład: https://youtu.be/E-luQwYbO0M ). PC działał w tej konfiguracji poprawnie od stycznia 2020.

Specyfikacja (wszystko stock, bez OC):

  • CPU AMD ryzen 5 3600
  • GPU nvidia RTX 2060 (sterownik 27.21.14.6089)
  • 16GB ram crucial balistix
  • MOBO MSI Tomahawk MAX B450
  • SSD nvme 970 Evo plus
  • zasilacz Be quet pure power 530W 
  • Windows 10 Pro x64 (oryginalny)
  • karta dźwiękowa Creative Sound Blaster Z (aktualnie odłączona, dźwięk z monitora po hdmi, ale na bezprzewodowych słuchawkach Logitech też tnie)
  • klawiatura Logitech G15, myszka bezprzewodowa Logitech G305

Zacinanie występuje to tylko po pierwszym uruchomieniu komputera (np. rano, kiedy przez noc był wyłączony). Komp nie da się normalnie wyłączyć. Po kliknięciu zasilanie>wyłącz, wyłącza się monitor ale wentylatory na cpu i gpu sie kręcą a ledy świecą. Przy wybraniu "uruchom ponownie", reset trwa około 5 minut i kończy się niebieskim ekranem "coś poszło nie tak" z błędem "DRIVER POWER STATE FAILURE".

Gdy uruchomię komputer ponownie (długotrwały reset lub wyłączenie zasilacza) zacinanie już nie występuje. Do tej pory próbowałem:

  • odinstalowanie 2 ostatnich windows updateów (zacinanie zaczęło się jakoś po przedostatnim widnows update)
  • update sterowników programem Driver booster 7
  • manualny update sterowników do karty graficznej
  • odinstalowanie antywirusa
  • skan SFC (w CMD: sfc /scannow)

Nic z powyższych nie pomogło. Dodatkowo ciężko zidentyfikować czy coś działa bo muszę przeczekać noc do ponownego uruchomienia. Nie wiem jaki jest minimalny czas miedzy uruchomieniami, żeby zacinanie się pojawiło, bo po resecie problem znika, aczkolwiek sporadyczne przycięcie dźwięku występuje sporadycznie jak oglądam YT lub gram w grę (bardzo rzadko)

Czy ktoś z was wie co może być przyczyną i jak to naprawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy w ten sposób nie instaluje systemu. Pobieram i instaluje zawsze ostatnią wersję z wrzuconymi wszystkimi aktualizacjami, gdyż update pobierane na "czysty"system potrafią właśnie coś zepsuć. Przed instalacją systemu najlepiej jest pobrać podstawowe sterowniki, żeby je później ręcznie zainstalować przy wyłączonym dostępie do netu w kolejności chipset, grafika, dźwięk. Po instalacji każdego sterownika obowiązkowe uruchomienie ponowne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...